Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (276)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

in poza asta are ursul pacalit de vulpe
celelalte sunt identice, cu rosu este capra cu trei iezi, cred ca de aici stie si cele doua culori, cartea rosie(osia) si cartea albastra(basta), abia azi mi-am dat seama de culorile de la carti, cand a zis catea si a venit cu ea la mine si apoi a spus osie( fara sa-l intreb nimic

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

Cecilia, merci mult de sfaturi, o sa mai incerc, mi se pare f buna ideea sa continui in ziua urmatoare de unde ai ramas, fara sa mai insisti pe prima parte, cred ca eu nu as fi facut asa, dar este f bine.
Chestia e ca are vreo 4 carti, colorate, cartonate si cu text putin, printre care si Punguta cu doi bani, dar inca nu prea a avut rabdare sa le cerceteze. Ma gandesc ca puteam si eu sa fac ceva diferit in sensul asta. Adevarul e ca stie si el care e cocosul si cum face, partea aia ii place cel mai mult, cand ii zic "cucurigu, boieri mari, dati punguta cu doi bani", si a stat ce-i drept sa-i arat cocosul, gaina, baba, mosul, boierul, bucatareasa, calul, dar se plictiseste repede. O sa i le arat mai des, eu nu i le-am mai lasat la indemana, fiinca le strica, si pt. mine cartile sunt sfinte . Ma linisteste sa aud ca nici Cristi n-are rabdare asa multa, ma gandeam ca el e mult mai rabdator decat al meu. Mi-ai dat curaj sa incerc din nou, o sa schimb si tactica putin, cred ca si am eu alte asteptari de la el, de genul sa stea frumos langa mine, sau la mine in brate, eu sa-i arat, el sa se uite la mine, etc. . O sa ma inspir de la tine si de la celelalte mamici cu copii cititori/ascultatori

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

filmulete Rares

Piticul se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

In sfarsit respir si eu putin, m-a stors Andrei. Grea perioada! La un moment dat am cedat si l-am trezit pe tati sa il ia jumatate de ora ca altfel clachez. M-am relaxat spaland acvariul si apoi l-am recuperat si ne-am jucat frumos toata seara. A stricat trenurile lui tati, asa ca i le-am montat pe ale Alexandrei, cele cu Thomas. A fost tare fericit, evident le-am reconstruit sinele de cateva ori, dar ne am amuzat cu totii. Acum stie si cum face trenul.

Vad ca e mai bine cu raceala, sa vedem cum e cu tusea la noapte, azi a tusit numai de 2 ori toata ziua si nici urma de raguseala sau febra. Maine dimineata trebuia sa mergem la Fast Track si daca nu e bine sanatos nu il pot duce printre copii.



Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

Roxana, acum daca stie cum face trenul, trebuie sa-l si duci cu trenul . Ma bucur ca nu are alte simptome urate. Ii doresc o noapte linistita lui Bubu.

Noi l-am pus pe Rares la somn, nu l-am mai pus de vreo luna asa devreme. Sper sa adoarma repede.

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

filmulete Rares

Piticul se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ceamica, scarile m-au delectat si in seara asta, sunt in super forma. Deja urca binisor uneori numai de balustrada. A invatat deja sus-jos, e asa haios, se ridica pe varfuri si duce mainile sus si apoi se lasa pe vine.

Annisia, vad ca v-ati distrat pe cinste, la mai multe ocazii. Zici ca ai nimerit si tu la incidentul cu pricina? Si noi trebuia sa mergem la film cu niste prieteni, dar s-au revoltat bunicii si am decis sa ramanem acasa. La fix, am primit sms de la ei ca s-a anulat filmul din pricina scandalului.

Lia, in cursul saptamanii e mai greu sa exersez, stau mai putin cu el. Ingrasam si eu porcul in weekend. Dar o sa perseverez, stai linistita.

Claudia, daca e vorba de virusi, primavara nu e tocmai de dorit. Noi la Alex am avut cele mai mari probleme primavara, nu iarna.

Betty, nu e suficient sa spui ca ii duci copilul, trebuie sa fii foarte explicita si hotarata. Si crede-ma, stiu ce spun. Trebuie sa zici si sa il si duci.



Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Diwana, cand povestesti despre Rares cel misunator, parca zici de Andrei. Iar eu fac exact ca tine, degeaba citesc ca nu ma asculta nimeni, degeaba arat ca el fuge. Putine chestii il atrag, si atunci totul e sub forma de joc. Am incercat cu dvd-urile acelea de la Superbebe, ca la un moment dat am cedat pe scari si l-am lasat putin in tarc. La fazele cu muzica si desene, fericire mare, cand era cu vorbire, gasea altceva de facut.

Cu raceala stam mult mai bine, multumim frumos. El era usor racit si ziua de joi cu n-shpe drumuri pe la doctor pe vant si ninsoare i-a cam agravat simptomele. Sa vedem maine cum va fi.

La mancare nu prea am sugestii, ca al meu mananca mai orice si fara mofturi. Nu vrea, nu ii mai dau si gata.



Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Cecilia, pai eu asa i-am citit povestile atomicei pana spre 4 ani jumate, nu era chip sa citesc cap coada. Lui Bubu trebuie sa ii mai reducem si din imagini cred.

Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Roxana, nu ca am nimerit... Am fost in magazinul unde la-u facut carne de mici bgs-ii pe nenea ala interlopu'... Uite ca jurnalistul din mine nu s-a trezit, sa fi filmat tot. Ma umpleam de bani fetita... Hihihiii...



Micul Yanis creste mare

Praslea cel voinic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G
Lui Bubu trebuie sa ii mai reducem si din imagini cred.

Poate si lui Rares.

Pai si eu il recunosc pe Rares in descrierile lui Andrei, de aia zic ca n-are nik copilul, si ca stie mai multe decat crezi tu. Uite, cand te apuci sa povestesti iti dai seama cate stie. Vezi ca deja stie cum face trenul, stie sa arate sus-jos, si multe altele inca, numai ca ori nu esti langa el cand face/zice, ori nu-ti dai seama pana nu se mai repeta faza.

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

filmulete Rares

Piticul se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Citat:
citat din mesajul lui diwana

Cecilia, merci mult de sfaturi, o sa mai incerc, mi se pare f buna ideea sa continui in ziua urmatoare de unde ai ramas, fara sa mai insisti pe prima parte, cred ca eu nu as fi facut asa, dar este f bine.
Chestia e ca are vreo 4 carti, colorate, cartonate si cu text putin, printre care si Punguta cu doi bani, dar inca nu prea a avut rabdare sa le cerceteze. Ma gandesc ca puteam si eu sa fac ceva diferit in sensul asta. Adevarul e ca stie si el care e cocosul si cum face, partea aia ii place cel mai mult, cand ii zic "cucurigu, boieri mari, dati punguta cu doi bani", si a stat ce-i drept sa-i arat cocosul, gaina, baba, mosul, boierul, bucatareasa, calul, dar se plictiseste repede. O sa i le arat mai des, eu nu i le-am mai lasat la indemana, fiinca le strica, si pt. mine cartile sunt sfinte . Ma linisteste sa aud ca nici Cristi n-are rabdare asa multa, ma gandeam ca el e mult mai rabdator decat al meu. Mi-ai dat curaj sa incerc din nou, o sa schimb si tactica putin, cred ca si am eu alte asteptari de la el, de genul sa stea frumos langa mine, sau la mine in brate, eu sa-i arat, el sa se uite la mine, etc. . O sa ma inspir de la tine si de la celelalte mamici cu copii cititori/ascultatori

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

filmulete Rares

Piticul se face mare


la noi depinde de moment, daca il chem eu sa-i citesc nu am nici o sansa, asa ca il las sa vina el la mine cu cartea, nu rezista pana la sfarsit, dar dupa ce inchid cartea vine cu alta, la noi ''lectura'' dureaza pana terminam cartile preferate(recunosc iubeste cartile, de mic le-a prefar altor jucarii)...daca incerc sa-i mai introduc o carte noua, pleaca, dar in ziua urmatoare il vad ca o ia singur si o studiaza(dureaza cam 2-3 zile pana vine el cu ea sa o citim ), pentru el nici macar jucaria noua nu este interesanta, tb sa treaca ceva timp ca sa inceapa sa se joace cu ea.I-am luat in toamna de la Expobebe un ciocan(Roxana stie ca i-a luat si ea lui Bubu) abia de vreo saptamana se joaca cu el, dar sta cu el si cateva ore in mana, chiar daca facem altceva, sa vedem cat il tine....acum are multa treaba cu ciocanul, cuburile de lemn, o masinuta si avionul( restul jucariilor sunt decor)
Nu are fff multa rabdare daca il provoc eu, dar daca vine el chiar reusim, la noi totul se rezuma la joaca, iar jocul il alege el...

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput