Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (77)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Nu doar ca imi ingheata emoticonii, dar cand se indoaie peste pagina noua imi vine mereu sa o dau la o parte
Ce vrei dom'le gargauni de gravida

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Petru - 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_K

shasa doctorita a zis sa mai stam cateva zile si ne-a explicat ca exista metode naturale (exemplificand cu cele placute) inainte de a recurge la cele chimice. f placute, recunosc, dar .... ineficiente. sotul propune repetitie "ca n-are cum sa iasa din prima"

Maria 38+ Maria-Casia

vine bb!


Pozele noastre

Imi place partea in care sotul tau propune un reprtirchiar asa...cum sa iasa din prima
Te inteleg perfect cum te simti. Eu am fost peste termen ambele dati. Stiu ca tu nu esti peste termen inca dar din descrierile tale te simti cam cum ma simteam eu atunci. Iar asteptarea asta.....te omoara. Cantareste cam la fel de mult ca si discomfortul fizic. Hai lasa ca ami este putin......si iti vei tine minunea in brate si iti va fi dor sa mai ai un ragaz de vreo 5 min. pt. tine

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Petru - 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Salut fetele!
Felicitari noilor mamici si multa sanatate ghioceilor, sau mai degraba,zambilicilor.

Din cate vad numele odiseei "de ghiocei" se impune. Adica, daca ghioceii, florile, ne-au bucurat privirile inca din decedmbrie, de ce sa nu apara si minunatiile de ghiocei cu suflet tot inainte de termenul firesc. Cred ca micutii s-au inspirat din natura. Asta e logica mea. Ciudata, nu?

Eu am reusit sa-mi fac analizele insa rezultatele ...plangi cu vorbe. In afara de sideremie care e ok, restul sunt la limita inferioara sau sub. Cel mai straniu e VSH-ul la 1 ora si 2 ore, care nu stiu ce rreprezinta, in e multtttttttt peste limita acceptata. Adica VSH la 1 ora de max 20 eu am 54, iar la 2 ore e 40 cred si eu am 70. Nu stiu ce inseamna ac rezultate dar e clar ca nu sunt in grafic. Astept luni sa vb cu un dr.

Inca sunt fara dr, este tot in spital. Trag speranta sa sse externeze macar la sfarsitul sapt viitoare. Sau la operatie sa vina sa asiste, tot m-as simti in siguranta. Daca nu se externeza pana marti, miercuri, il sun sa stabilesc cu el ce alt medic sa ma preia. Eu am incredere ca va veni el.

In alta ordine de idei, ma confruntr cu niste arsuri pe esofag de zici ca am baut soda caustica. Azi noapte mi se inclesta gura si imi amortea limba cand regurgitam. Si nu am avut nika in casa, antiacid. Am rezistat eroic panA dimineata.

Nici nu stiu ce sa mai mananc sa imi priasca.

weenkend placut . si, burtici, asteptati termenul, nu mai dati emotii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica
Mie doctora mi-a dat sa iau calciu sandose D ,de vreo 3 zile am intradevar contractii foarte puternice.
[...]
Poate e bine sa opresc administrarea calciului?


Personal, asa as spune (mai ales daca hipocalcemia nu e clinic manifesta), dar sigur ca aceste hotarari se iau impreuna cu medicul care supravegheaza sarcina.

Ionica, tu aveai suspiciunea de sindrom HELLP, nu? Cum au fost analizele. E totul in regula, da?

Denisa-Madalina 31+ cu Adela-Marisa
AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_K

shasa doctorita a zis sa mai stam cateva zile si ne-a explicat ca exista metode naturale (exemplificand cu cele placute) inainte de a recurge la cele chimice. f placute, recunosc, dar .... ineficiente. sotul propune repetitie "ca n-are cum sa iasa din prima"


Sigur, sigur, trebuie perseverat!

Denisa-Madalina 31+ cu Adela-Marisa
AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maya25 spune:

Floric ma intreb de ce oare ti s-a dat sa faci VSH-ul in sarcina? Se stie ca are valori denaturate in sarcina, la fel ca multe alte analize, ca de ex formula leucocitara. Asta nu inseamna ca ai avea ceva boala, e pur si simplu din cauza sarcinii. Dupa nastere totul reintra in normal.

Maya 36+
http://bd.lilypie.com/CHzwp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric
Din cate vad numele odiseei "de ghiocei" se impune. Adica, daca ghioceii, florile, ne-au bucurat privirile inca din decedmbrie, de ce sa nu apara si minunatiile de ghiocei cu suflet tot inainte de termenul firesc. Cred ca micutii s-au inspirat din natura. Asta e logica mea. Ciudata, nu?

Eu am reusit sa-mi fac analizele insa rezultatele ...plangi cu vorbe. In afara de sideremie care e ok, restul sunt la limita inferioara sau sub. Cel mai straniu e VSH-ul la 1 ora si 2 ore, care nu stiu ce rreprezinta, in e multtttttttt peste limita acceptata. Adica VSH la 1 ora de max 20 eu am 54, iar la 2 ore e 40 cred si eu am 70. Nu stiu ce inseamna ac rezultate dar e clar ca nu sunt in grafic. Astept luni sa vb cu un dr.


Da... mie analogia asta cu ghioceii nu prea mi-a suras de la inceput, mereu ma oftic pe florile astea cand vad ca "vestesc primavara" prin ianuarie-februarie, apoi se intoarce gerul. De-aia pisoiul meu zice ca s-o lasam mai zambilutza... Am avut niste emotii acum 2 saptamani, ca era sa o ghiocim la 29 sapt ...

VSH (viteza de sedimentare a hematiilor) creste normal in sarcina, nu trebuie sa iti faci probleme...

Denisa-Madalina 31+ cu Adela-Marisa
AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

maria..tare draguta esti..si mai ales sotul..dupa 5 martie ne apucam si noi de se vor face pana atunci peste 38 de saptamani..si la cum se arata colul meu..cu siguranta o sa iasa ceva bun din toate astea..o sa ne cazam la brasov..asa ca o sa fim aproape de cadita unde nastem
contribui si eu cu o ..poate ajuta la ceva

saby sa stai cumintica in pat..bebelina e bine sa mai creasca un picut!

tati s-a dus la baschet cu baietii..am ramas acasik singurei..bebe mic si cu mine! cred ca mai facem un pic de ordine si ne uitam la un film..ca somnul de pranz deja a fost facut (cam de o ora asa)

cred ca i-am gasit nume beietelului nostru frumos destept sanatos si mancacios..Tudor..ce ziceti de numele asta?



Cristina cu bebe mic 35+

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Shasa, stiu ca tu navighezi cu Internet Explorer, nu?In Mozilla poti selecta sa nu iti mai apara reclamele, am intrat si eu cu IE si e foarte enervant, intr-adevar. Nici nu poti sa dai click in partea de sus a paginii pe "Raspunde la Subiect", ca se intoarce fila . Pe de alta parte, in Mozilla nu se vede efectul glamour al nickname-ului...Ana-Maria 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Ai vazut MAYA cum ai intrat tu in saptamana 37? Felicitari mami! Banuiesc ca de aici inanite esti mult mai linistita......

LEELOO sa sti ca mie imi place foarte mult Tudor. Cred ca asa l-ar fi chemat pe bb3 daca nu am fi avut deja un Teodor. Si parca prea seamana......

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Petru - 33+

Mergi la inceput