Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (77)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Buna dimineata!

Nici noi n-am avut o noapte chiar linistita...In ultima vreme adorm foarte tarziu...pe la 3-4.

Ana Maria si eu aveam aceeasi dilema ca si tine. Maine schimbam semnatura in 31+ si nu stiam daca intru sau nu in luna a 8-a. Multumim aris ca ne-ai luminat. Ce ma bucur!!!

Astazi o sa iei si eu din casa, caci vad ca e mai bine. Ma duc la cumparaturi caci diseara avem multi oaspeti.

Va pe toate

Olga 30+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26
maria - unde-i graba? mai poate sta fata si inca 3 saptamani la caldura. daca ea nu se grabeshte de ce o faci tu? chiar crezi ca e mai ushor cu ea afara?poate vrea sa-ti faca o surpriza de martishor sau de 8 martie. rabdare mami, ca de ieshit tot iese ea....n-are alternativa

35+
poze

AMR 5 saptamani




nici o graba. faza cu provocarea pe cale naturala mi-a fost sugerata de medic. pt ca de aproape 2 sapt de la travaliul acela fals eu stau cu contractii mare parte regulate si dureroase (am cate una care dureaza si 3-4 min, de ma lasa fara aer si vomit dupa), nu dorm noaptea, burta mea e atat de mare ca deja ma "rupe" la mers, fata e mare, are vezica f plina, la fel si intestinele, respira lichid, fiecare miscare a capului ei imi trece cate "un cutit" pe sub burta, nu pot sa stau in fund decat cateva min.... si lista continua. sunt foarte obosita. oricum tot ce conteaza pt mine e sa fie ea bine. mai avem o zi si intram in sapt 40...mult nu mai poate fi.


Maria 38+ Maria-Casia

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Bine ai venit, Alice!

Ana-Maria, in luna 8 se intra de la 31 sapt. www.baby2see.com/pregnancylength.html" target="_blank">http://www.baby2see.com/pregnancylength.html Suntem deja in luna 8.

Andreeeea, intr-adevar calciul produce contractii. Acum depinde si cat de sensibil e uterul. Al meu e destul de ... reactiv, asa ca nu mi s-a aprobat administrarea de calciu, desi aveam calcemia sub valoarea normala. Nici nu mi-am mai luat-o de vreo 2 luni, ca sa nu ma paranoizez... Luam si eu Elevit, la 2 zile (are si asta ceva calciu), dar am renuntat la el de cand am intrat pe tratament cu gynipral, ca cica e contraindicata asocierea lui cu produse care contin calciu sau vit. D. Oricum, nu am semne clinice de hipocalcemie, iar bebelina este "prima servita", deci nu sufera de pe urma hipocalcemiei mele. Asa ca ne abtinem. Acum sigur ca fiecare situatie trebuie judecata separat... Dar din cate am inteles tu ai calciul doar "spre limita inferioara", deci nu cred ca e cazul sa iti faci probleme.

Denisa-Madalina 31+ cu Adela-Marisa
AMR 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Buna dimineata fetelor,

Mie doctora mi-a dat sa iau calciu sandose D ,de vreo 3 zile am intradevar contractii foarte puternice.
Pe langa calciu D ,mai iau fier si magneziu deoarece am alaptat prea tarziu am ramas in pana pentru sarcina .

Nu am dormit toata noaptea,deja simt ca voi naste desi e prea mic bebe,doar 35 sapt., eu sunt programata pt.cezariana pe 26 martie dar nu cred ca voi duce pana atunci sarcina.
Uterul meu e foarte subtiat de la prima cezariana,ma doare foarte tare cicatricea,trebuie sa stau doar in pat si nu am cum,mai am o pitica de doar 2 ani.

Ieri am fost la cumparaturi si am facut trusoul bebelinei ,deabia am reusit sa ajung acasa,m-a luat o contractie la volan ,am crezut ca paralizez de durere,de azi nu mai conduc,prefer taxi.
Acum ma duc in pat sa dorm,sotul este acasa tot week-endul,va pup pe toate si sa aveti grija de voi.

Poate e bine sa opresc administrarea calciului?

Sophia 2ani 06.09.06
+35
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Va zic si eu un fel de buna dimineatza, chiar daca pe la prinz...ne-am trezit fireste mai devreme decit in timpul saptaminii ( eu adica, sotul doar mai devreme decit isi propusese) dar am constatat cu incintare ca inca nu am nascut - asta dupa ce am sunat ieri pe toata lumea si am anuntat ca eu nu sint pregatita sa nasc inca.

Si zici, Aris, ca dr ti-a zis ca din 36s pina in 42s poti practic sa nasti oricind...? Sincer asa ma gindisem si eu (adica de la 36s) dar nu luasem in calcul decit faptul ca bebe nu va avea probleme, nu ca afacerea asta ma...implica activ si pe mine . Ma rog, banuiesc ca de acum incolo nu mai prea am ce face, cind o fi sa vina....o asteptam cu drag

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Buna dimineata!
Am reusit si eu dupa o sapt. sa-mi reinstalez netul, asa ca am de recuperat nu gluma.
Am vazut ca au mai apatut ghiocele, felicitari lor si mamicilor curajoase
Eu nu sunt prea bine, am contractii multe si dureroase de ma lasa fara aer iar de odihnit nici nu se mai pune problema, off mi se pare ca devine din ce in ce mai greu iar asteptarea ma omoara, nu am fost niciodata un fan al rabdarii.
Va pup pe toate ma intorc sa citesc din urama

Sabina 33+ mamica de Maia Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_K

Citat:
citat din mesajul lui aris26
maria - unde-i graba? mai poate sta fata si inca 3 saptamani la caldura. daca ea nu se grabeshte de ce o faci tu? chiar crezi ca e mai ushor cu ea afara?poate vrea sa-ti faca o surpriza de martishor sau de 8 martie. rabdare mami, ca de ieshit tot iese ea....n-are alternativa

35+
poze

AMR 5 saptamani




nici o graba. faza cu provocarea pe cale naturala mi-a fost sugerata de medic. pt ca de aproape 2 sapt de la travaliul acela fals eu stau cu contractii mare parte regulate si dureroase (am cate una care dureaza si 3-4 min, de ma lasa fara aer si vomit dupa), nu dorm noaptea, burta mea e atat de mare ca deja ma "rupe" la mers, fata e mare, are vezica f plina, la fel si intestinele, respira lichid, fiecare miscare a capului ei imi trece cate "un cutit" pe sub burta, nu pot sa stau in fund decat cateva min.... si lista continua. sunt foarte obosita. oricum tot ce conteaza pt mine e sa fie ea bine. mai avem o zi si intram in sapt 40...mult nu mai poate fi.


Maria 38+ Maria-Casia

vine bb!


Pozele noastre



aaaaaa..pai tu ai 40 sapt?? Ne induci in eroare cu semnatura de 38..d-aia am zis ca mai poti sta!!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Buna dimineata desi este trecut de pranz Se vede ca mi-s baietii plecati, am dormit ca purcelu'.

PISIK m-a rugat Monica _ AYLA sa iti urez felicitari si un bebe papacios si din partea ei

SIMINA foarte buna ideea ta cu nr. de tel. Eu chiar ma gandeam ca avand dpn-ul undeva prin aprilie imi va fi mai greu sa gasesc mamici nenascute deci implicit neocupate

ALIC bine ai venit si din partea mea!

NIKO ai grija mami ca parca te-a cam apucat sa faci curatenie in cuib....poate, poate iti trimite bebe semnale????

MARIA pana la urma ce a spus dr. tau? Pe cand inducerea?

PUPICI la toate!

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Petru - 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

FOARTE OFF-TOPIC:

URASC RECLAMA LA DR. MOM

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Petru - 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

shasa doctorita a zis sa mai stam cateva zile si ne-a explicat ca exista metode naturale (exemplificand cu cele placute) inainte de a recurge la cele chimice. f placute, recunosc, dar .... ineficiente. sotul propune repetitie "ca n-are cum sa iasa din prima"

Maria 38+ Maria-Casia

vine bb!


Pozele noastre

Mergi la inceput