A avea gemeni - Plusuri si minusuri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:



Va salut! N-am mai scris de mult dar citesc aproape in fiecare seara dupa ce adorm fetele. E atat de reconfortant dupa o zi grea sa vezi ca nu esti singurul care se bucura de "plusuri" si care reuseste mai usor sau mai greu sa depaseasca "minusurile".
Din pct meu de vedere:

Plusuri:
- 2 zambete
- 2 randuri de manute in jurul gatului
- iubire de dat si de primit la dublu
- 2 randuri de obrajori de pupat la culcare

Minusuri:
- nu poti acorda aceeasi atentie amandurora in acelasi timp
- dependenta de o a doua persoana in diverse situatii
- colicile la dublu
- 2 randuri de mese, 2 randuri de biberoane de spalat, rufe de calcat, hainute de schimbat, etc
- nu-i poti lua usor si comod in brate pe amandoi
- cand sunt obositi si se linistesc numai la mama, iar mama nu se poate ocupa decat de unul in timp ce celalalt plange, este cel mai frustrant moment...
- pe care alegi sa-l linistesti atunci cand plang amandoi si esti singura acasa?
- nu poti iesi singura afara cu ei, nu te poti misca liber ca mamele de 1 copil (cu masina, in vizite, etc)
- dupa pregatirile de iesit afara, plecat in vizita, dupa baite, casa arata de parca au trecut vandalii

Cam asta...

toate mamicile, burticile si gemenasii!

Andrada mami de Mara si Teodora (06.11.2008)

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrada.P




- dupa pregatirile de iesit afara, plecat in vizita, dupa baite, casa arata de parca au trecut vandalii


Daaa!! Stai sa vezi cum o sa arate dimineata, cand trebuie sa ajungi la munca, kinderii la gradinita, nu vor sa se trezesca niciodata la timp, hainele alese de seara nu le mai sunt pe plac, afara ploua cand prognoza era de soare .... Dar si ce usurare o sa simti cand reusesti sa intri in birou (printre ultimii, normal) si nu e nici un sef sa te intampine cu priviri 'drgastoase' si uitat ostentativ la ceas



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Excelent topicul, Dalina, sar'na!

Pai sa vedem... ce inseamna pentru mine a avea gemeni.... inseamna ca ma trezesc noaptea des, dar nu de fiecare data ca sa-i hranesc sau sa-i linistesc.... ci pur si simplu ca sa ii privesc, ca sa ii pup in somn... inseamna sa alerg cu disperare si dragoste de la unul la altul, sa impart pupice in stanga si in dreapta ca sa fie amandoi la fel de multumiti.... inseamna sa tai unghiile la 40 de degete..... inseamna zambet, inocenta, iubire la dublu.... inseamna spalat cate o masina de rufe o zi da si una ba.... inseamna calcat o zi da si una ba.... inseamna leganat scoica cu piciorul si tinut in acelasi timp in brate 8kg plangacioase.... inseamna trezit din ora in ora pentru hranit 1 bebe, apoi al 2-lea bebe, apoi iar primul bebe... inseamna "MAMA" pe doua voci si tonalitati diferite..... inseamna tone de jucarii si plusuri, 2 scoici, 2 leagane, 2 patuturi, toate de-a valma prin casa, de multe ori in patul in care dorm.... inseamna greutati si bucurii deodata.... inseamna 4 ochi albastri....

Pentru mine toate cele de mai sus inseamna PLUSURI.... da, sunt multe, foarte multe momente grele, mai ales daca nu ai ajutoare, dar cei 4 ochisori care ma privesc gales alunga orice urma de oboseala, orice obstacol....

Singurul minus adevarat il vad in partea financiara... scutece la dublu, creme la dublu, haine la dublu, carucior dublu etc etc etc.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Ii zicea Biancai:"Mai frumosule, tu de ce nu mananci? Uite surioara ta te-a intrecut, e mai mare ca tine!"




Asta chiar e buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Nici eu n-am suportat faza cu :"fetita si baiat?" cand nu le imbracam la fel. Si noi am avut (si avem) hainute galbene, verzi, chiar albastre. Si nu toate la fel, intotdeauna.
Acum se intampla mai rar, pentru ca si-au dezvoltat mai mult trasaturile "de fetite" dar cat erau bebelusi... Si, sincer, muream de ciuda! A! si se mai intampla, de multe ori, chiar vara, cand erau fara caciulita si se vedau clar cercelusii... Asa ca nu ma puteam nici eu abtine si replicam:"da, fetita si baiat, amandoi cu cercei!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Yann si Philip au deja 5 ani (uau ce mult a trecut de cand ii alaptam in acelasi timp....)

-uneori mi se pare ca e mai simplu la noi ca sunt doi dar au aceiasi varsta, aceleasi preocupari

-se joaca impreuna destul de mult dar si cand incep certurile, pe aceeasi jucarie, oe acelasi loc pe canapea, pe aceeasi lingura sau care sa ia apa primul in pahar...

-un plus personal major este ca devii expert in negocieri; si pe masura ce cresc ei negocierile sunt acerbe(sau superbe), cu argumente puternice nu doar din partea noastra dar si din partea lor

-cand e sa isi aleaga o jucarie (de ex cadoul de ziua lor) iar e de munca pentru ca mie una mi se pare mai firesc sa isi ia jucarii diferite ca sa isi completeze seria sau sa isi ia ceva nou;

-dificil mai e si cand unul vrea inot si celalalt aikido sau unul dans si celalalt pian

-cand erau mai mici mai mergea cu luatul amandurora in brate dar acum....unul in carca si unul in brate si pe distante mici

-deja la gradi s-au obisnuit sa le spuna colegii "Yann sau Philip sau care esti tu", "Yannescu din Philipescu sau Philipescu din Yannescu", "hei, fratilor!"

-pentru ca nu i-am imbracat la fel, lumea se uita cu atentie apoi intreaba..."gemeni?" urmand intrebarea "baieti sau fete?" (nu ii tundem scurt)

..sigur ca o asemenea lista este deschisa; fiecare varsta cu plusurile cu dificultatile ei..

Mie mi s-a implinit visul pe care l-am avut inca de cand eram mica-sa am gemeni; nu regret si ma bucur in fiecare zi de momentele petrecute impreuna cu ei sau pentru ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

si noua ni s-a intamplat sa fim 'incurcati' pe strada cand ii imbracam diferit... de ce dom'le verdele sau portocaliul e considerat culoare de fata??? muream cand il faceau pe Edi fetita.......

cat despre 'adulmecatul' unui bebe pana te saturi... Doamne, Eliana, ce frumos ai spus, adulmecat.... yumiii... la mine e mai usor, NU dorm in acelasi timp aproape niciodata ziua.... deci profit sa-l adulmec pe unul bine de tot cand doarme celalalt si invers.... si ce bine e sa-i adulmeci................ nu ma mai satur de mirosul de laptic si bebe proaspat, curat, inocent....of of.

despre faptul ca nu te poti dragali cu unul, cand te vede celalalt, din cauza de gelozia la celalalt.... si sotul meu considera asta un minus. mie insa nu mi se pare, sau nu inca.... daca fug repede si la pufosul nr 2, mi se pare ok, ba chiar ma dragalesc cu unul si rade si al doilea de noi, cu noi.... mi se pare ca impart foarte bine, f altruist daca pot spune asa, pana si dragostea mamei... dar deh, deocamdata sunt micuti, poate mai tarziu lucrurile se vor schimba... om vedea...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Vaaai, ce frumoooos...

Eu mi-am dorit de mica gemeni. Cine stie, poate voi avea, poate nu... dar mi-ar placea sa am gemeni (Doamne, da-mi fetita si baiat).

Da, ma gandesc si ce greu mi-ar fi, cu luatul amandurora in brate, alaptatul in tandem, gelozia... nu mai zic de rufe, calcat, gatit..., dar ma gandesc la imbratisari, pupicuri la dublu.

Si sunt sigura ca atunci cand ii priviti, uitati de toate minusurile, greutatile, si va bucurati ca i-ati adus pe lume, ii cresteti, va bucurati de tot ce ma bucur eu la dublu, triplu... dupa caz.



Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexas spune:

E tare subiectu ,intradevar sunt si minusuri si plusuri.Dar cand ii vezi ca se joaca impreuna si fac toate nazbatiile uiti de toate minusurile si de tot ce inseamna "dublu" iar vorba aia ai scapat din prima iar daca mai ai norocul sa fie si baiat si fata INSEAMNA CA AI PRINS OFERTA "vorba lu sotu"
crestere mare la toata lumea

Mami de Miruna - Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

referitor la culorile hainelor, nu tine neaparat de gemeni, ci de "mentalitate". Si eu am aavut o peripetie, care m-a enervat.
Eram intr-un magazin cu articole pt. copii si Tustele cu tati se plimbau prin fata magazinului in carucior, ambracate in hanorace albastre, blugi si pantofi sport roz. Intra o doamna in magazin si incepe sa-i povesteasca vanzatoarei:
"am vazut o pereche de baietei gemeni cu panfoti roz. Ce gusturi si pe mama lor"
vanzatoarea:"erau sigur baietei? poate erau fetita si baiat"
doamna:"asta explica totul!"
asa de prost m-am simtit ca n-am mai putut sa stau....

v-am pupat



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput