A avea gemeni - Plusuri si minusuri

A avea gemeni - Plusuri si minusuri | Autor: dalina2x2

Link direct la acest mesaj

Stiu ca mamicile de gemeni or sa fie tentate sa-mi sara din prima-n cap sa-mi spuna: "Minusuri???? Ai innebunit?? - Nu exista!!!"
De acord! Stiu ca noi asa simtim, ca doar, deh! Am si eu perechea mea "la batatura"!!

Haideti totusi sa povestim, celor care ne viziteaza forumul si sunt curiosi/curioase ce inseamna sa fii mamica de gemeni/tripleti, ce inseamna sa cresti mai mult de un bebe in acelasi timp...
Sa-ncercam sa povestim toate la cate ne gandim, chiar din prima zi... Sa ne si plangem, dar sa ne si laudam, ca doar nu degeaba ne numim "mamici la dublu/triplu"...
(propun chiar o analiza "la sange", ca tot zice lumea "E greu cu unul, dar cu doi!" Pai haideti sa descriem pe larg, pe cat se poate de larg, ce inseamna asta... ca e destul de improbabil sa-ti inchipui, daca nu cunosti "datele problemei"

Eu incep asa:
Plusuri:
- eiii.. pai la capitolul asta nu prea ai ce scrie, pana pe la 6-7 luni, cand incep sa se joace impreuna si nu te mai solicita asa de mult pe tine, ca mama; (in afara de faptul ca intoarce toata lumea capul dupa ei/ele pe strada! . Cand erau buburuzele mele mici si ma plimbam cu o prietena care are un baietel de varsta lor, trecea ea prima, lumea trecea de ea si se opreau care mai de care langa noi si-mi urau de sanatate cu gura pana la urechi! Ca m-am trezit cu prietena ca-mi zice: "Mi-e si ciuda pe tine! La tine se opreste toata lumea, pe noi nici nu ne baga-n seama!" )
Nu vreau sa sune a lauda, dar chiar e unul din plusurile in a avea gemeni, nu?...

Minusuri:
- te trezesti noaptea la dublu (tace unul, incepe altul...
- speli biberoane la dublu;
- te ingrijorezi si te consumi la dublu, cand sunt bolnaviori (ca deh, sunr doua persoane diferite la care ne gandim, nu?..)

Haideti, continuati si voi...


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

In afara de ce a spus Dalina

Plusuri:
- au partener de joaca non-stop ... de aceiasi varsta
- se iau la intrecere cu mancarea
- se converseaza amandoi pana ii ia somnu' ... nu trebuie sa stau cu ei, pt. ca au pe cineva cu care sa "vorbeasca" pana adorm (pana sa-i nasc credeam ca asta-i un minus, pt. ca asa nu vor adormi niciodata)
- nu se plictisesc chiar daca eu am treaba si nu stau cu ei

Minusuri:
- uneori se trezesc unul pe celalalt (f. rar)
- se bat pe aceiasi jucarie, chiar daca sunt doua identice

Ma mai gandesc si mai scriu

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Plusuri:

- nu mai suntem asa stresati ca la primul copil.. la fiecare scancet saream speriati "ce are cupilu?" asta e plus pentru noi!
- e casa mult mai vesela si animata cand sunt treji ... sa vedeti cum e cand facem baita... toata lumea in stanga dreapta fiecare cu cate unu in brate... cel mare vrea si el in acelasi moment sa faca baie cu fratiorii... doua biberoane facute in acelasi timp... dat de mancare la dublu... o veselie...
- au inceput sa "vorbeasca" unul cu celalalt! Ii gasesc dimineata gangurind si jucandu-se cu manutele celuilalt in patut! Cine stie de cand or fi treji... Sebi cand se trezea incepea urlatul de ma trezeam total naucita nestiind de ce urla asa!
- Sebi e mult mai linistit... nu mai alearga fara motiv prin casa ... sa nu ii trezeasca pe fratiori... isi gaseste preocupari... coloreaza si scrie...
- valabil si la noi faza cu opritul pe strada si socializatul cu lumea! Ne-a orit un nenea politist pe autostrada si cand a vazut ce avem in spate a uitat si de acte si de tot... a inceput sa rada si ne-a intrebat "Ce ati facut dom'le? Ati plecat cu gradinita la drum?" i-a salutat pe pici si ne-a urat drum bun!

Minusuri...

- spal de doua ori mai multe rufe si nu mai stiu pe unde sa le intind...
- calc de doua ori mai mult ( si nu imi place calcatuuuul!!! )
- biberoane spalate si sterilizate de ma ia ameteala Doua sterilizatoare abia fac fata!
- cand plang amandoi si sunt singura acasa.. nu stiu la care sa ma impart si cum sa ii linistesc...
- cand vorbesc cu amandoi nu stiu la care sa ma uit mai intai ca au impresia amandoi ca vorbesc cu fiecare in parte... si asa ma simt neputincioasa ca nu ma pot uita in ochii lor in acelasi timp
- si ne inscriem si noi la trezitul unul pe celalalt...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Plusuri:
- Ai 2 copii deodata si daca atatia ti-ai propus, 'ai scapat' cu o singura sarcina. De multe ori am vazut mamici cu un copil care si-l doreau pe al doilea dar nu aveau curaj sau nu gaseau momentul potrivit pt a-l face. Asa, dilema cu 'cand sa apara fratiorul mai mic' e rezolvata.
- Cresti simultan 2 copii cu aceleasi nevoi, aceleasi preocupari, pt care trebuie sa gatesti la fel, sa cumperi jucarii la fel, care se joaca la fel;
- Se joaca mult impreuna si iti lasa timp sa faci si altceva prin casa.
- La serbarea de la gradinita esti singura mama (daca nu mai e si alta cu gemeni) care are emotii de 2 ori (pt fiecare poezioara spusa de copii)
- Toti pupicii, toate bucuriile, toate emotiile, toata fericirea e la dublu.
- Starnesti pe strada zambete, priviri admirative si chiar usor invidioase
- spre deosebire de multi tatici de un singur copil, care il vad ce cel mic in bratele mamei si zic ca e ok, ei se pot duce la o bere sau la tv, tatii de gemeni 'se simt' si se implica mult mai mult in tot ce tine de copii: colici, baitza, imbracat, hranit, plimbat, jucat etc.

Minusuri:
- Riscul de nastere prematura e marit la sarcina multipla
- Sansele sa alaptezi exclusiv gemeni sunt mai mici decat la un singru copil.
- Cat sunt mici si nu-si tin capul, dar si cand trec de 10-11 kg e mai dificil sa-i iei pe amandoi odata in brate.
- Trebuie sa te trezesti noaptea mult mai des si pana isi fac un program si se sincronizeaza cu somnul si masa, nu prea mai apuci sa faci altceva de cat culcat bebe, hranit bebe, schimbat bebe 'over and over again'
- Cand plang amandoi odata si esti sigura cu ei, nu stii pe care sa pui mana, cum sa te imparti in doua.
- E mult mai greu (mai ales daca stai la bloc) sa ii scoti la plimbare daca esti singura cu ei acasa. E mai greu sa te strecori cu carutul de gemeni pe trotuare si e aproape imposibil sa intri cu carutzul in magazine.
- Trebuie sa cumperi de 2 ori mai multe haine, pampersi, mancare si trebuie sa speli/calci de 2 ori mai mult.
- Cand ii iau de la gradinita, intotdeauna la mine dureaza plecatul mult mai mult, pt ca nu numai ca trebuie sa imbrac singura 2 copii, dar trebuie sa o si fac cu ei alergand, jucandu-se, agitandu-se, povestindu-mi amandoi odata ce au facut peste zi etc, etc



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:



imi cer scuze ca n-am mai scris... va pupam dulce pe toti

mi se pare interesant subiectul, Dalina foarte buna ideea si imi dau cu parerea, din punctul meu de vedere, al mamei in plus fata de ce ati scris voi:

PLUSURI
-ca proaspata mamica nestiutoare pe mine m-a ajutat enorm ca au fost doi, am tras mult mai repede niste concluzi despre: program, mancare si multe altele. Daca era unul imi puneam mult mai multe intrebari, dar vazandu-le multumite pe amandoua mi-au confirmat ca fac bine ceea ce fac. Inteleg mult mai repede decat o mamica cu un copil unele aspecte: de la facptul ca una are diaree si una nu, pana daca o jucarie e adecvata sau nu. Sper ca m-am facut inteleasa.

MINUSURI
- vrei nu vrei ... tot timpul ii compari, uneori comparatia te pune pe ganduri, dar e inevitabil


sper sa mai apuc sa intru....




PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mi-am mai amintiti ceva...

Minusuri (cel putin la mine):
- n-am simtit cand au fost bb-ei miiiici ... pus si simplu n-am avut cand sa-i iubesc, sa-i miros, sa-i adulmec, sa adorm cu ei pe piept ... ca la mandra... am fost mult mai ocupata sa doarma amadoi, sa nu-i trezeasca Elena etc. Cand e doar unul ai cum sa-l "iubesti" (la propriu, fizic) ... cand sund doi, f. rar nu dorm odata, si daca pe unul i iei in brate, celalalt se uita lung... gelos... il iei si pe la doilea in brate repede... sa nu carecumva sa apara gelozia... si uite asa parca nu te saturi... totul e pe fuga... daca insisti la unul, ce supara celalalt...
Asta mi-a lipsit la gemeni... mai fac o mandra mica sa recuperez???



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Ce frumooooooos!!!!!
Abia astepttttt!!!!!!

Andreea, 33+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Mamicilor, tot la inaltime ati ramas!
Foarte mandra de voi!

Era nevoie de acest subiect pt ca asa multa lume vrea gemeni... si nu se gandesc aproape decat la partile pozitive - dintre care cel mai adesea la fapul ca lumea o sa ii admire pe strada.
Poate considera ca aspecte negative nu sunt.

Abia astept sa ma alatur si eu cu impresii si pareri

Clara 34+ cu Antonia si Iulia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Partea cu admiratul gemenilor etc. pot s-o trec la minusuri...
Pe mine ma enerveaza sa ma opreasca necunoscuti sa ma intrebe, sa ii admire, sa-si dea cu parerea... Eu vreau sa-mi vad de treaba mea: sa plimb copiii...
Ma enerveaza cand trag concluzia ca's fata si baiat pt. ca unul e in verde si celalalt in albastru... daca la alte culori ar mai avea motive (de ex. portocaliu, rosu)... verde de ce???
Ma enerveaza sa ma intrebe de ce nu-i imbrac la fel... sau si mai rau... daca sunt gemeni??? Nuuu... nici macar nu sunt ai mei, plimb copiii de prin bloc, sa mai fac si eu un ban

Chiar nu-mi place sa fiu oprita pe strada si luata la intrebari... de multe ori raspund din mers, ca sa nu mai intrebe si altceva...




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Partea cu admiratul gemenilor etc. pot s-o trec la minusuri...
Pe mine ma enerveaza sa ma opreasca necunoscuti sa ma intrebe, sa ii admire, sa-si dea cu parerea... Eu vreau sa-mi vad de treaba mea: sa plimb copiii...
Ma enerveaza cand trag concluzia ca's fata si baiat pt. ca unul e in verde si celalalt in albastru... daca la alte culori ar mai avea motive (de ex. portocaliu, rosu)... verde de ce???
Ma enerveaza sa ma intrebe de ce nu-i imbrac la fel... sau si mai rau... daca sunt gemeni??? Nuuu... nici macar nu sunt ai mei, plimb copiii de prin bloc, sa mai fac si eu un ban

Chiar nu-mi place sa fiu oprita pe strada si luata la intrebari... de multe ori raspund din mers, ca sa nu mai intrebe si altceva...




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica



Eliana, asta cu datul de explicatii si opritul in mijlocul troturarului pt conversatii pe care nu le doresti si pe mine ma enervau tare. Eu am refeream la acele zambete aparute spontan pe fatza oamenilor care vedeau carutzul dublu. Cate un 'sanatate, sa va traiasca!' spus din mers.
Cel mai tare ma enervau concluziile 'ati scapat deodata, dar tare va mai chinuiti!". Faza tare cu 'cine e fata si cine baiatul' am patit si noi intr-o primavara. Era inac racoare si cei mici avea cate un fes pe cap si cate un hanorac gros. Rares unul galben, Bianca unul verde-albastrui . I-am lasat in carutz in fata unei brutarii cat am intrat 1 minut sa cumpar ceva ca mirosea a paine calda de lesinam si cand m-am intors, se conversa cu ei o doamna la varsta a3-a. Ii zicea Biancai:"Mai frumosule, tu de ce nu mananci? Uite surioara ta te-a intrecut, e mai mare ca tine!"



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Laura zambetele nu ma deranjeaza nici pe mine
Dar multi fac conversatie si te sfatuiesc... uitasem de: "ati scapat mai usor, doi odata... gata, aveti si fata si baiat" Am si fata si baieti... dar nu cum pp ei



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput