Maple-syrup babies - mamici de Canada

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Salut la mamici
Ma inscriu si eu in listuta, chiar daca zilele acestea sunt in asteptarea nasterii bebelinei.
Privitor la test, si eu am facut IPS la 13 saptamini si la 17 cu ecografie si blood test. Am mai facut o echografie la 36 saptamini sa vada medicul cit e de mare bb.
Vroiam sa mai intreb mamicile care mai au bb, a fost cineva cu dilatatie de 3cm mai mult de o saptamina si nu nashtea? La prima sarcina a fost parca mai simplu, venit la spital, indus nasterea si nascut. Insa acuma am dureri puternice de pelvis de vreo doua saptamini, intepaturi in colul uterin la care credeam ca acusi acusi si nasc. Apoi cind am fost la medic acesta mi-a zis ca am dilatare de 3 cm si credeam ca e la sigur vine nasterea, pina si contractii am avut noaptea trecuta si nimica...
Nemaivorbind ca burta e intarita in continuu...
S-a mai lovit cineva de astfel probleme?

Karina mamica lui LUCIAN Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Mei, ce succes! Good for us, sincer mi-e mult mai usor sa vb. aici de una si de alta... Maya si Lyly, welcome, Lily, felicitari pr micuta, ce nume frumos! Antecedente unguresti? Timea era numele de top si super special printre prietenele mele acum vreo zece ani. Mereu mi-a placut! Ca si Réka, care in maghiara mi se pare bestial, dar nici un roman nu-i capabil sa-l pronunte cum trebuie :) Zic bine mQQm?

Denisa, of course, cum sa nu. Mai vino si pe-aici ca sigur ai chestii de zis. By the way, vazut poze, sint cum nu se poate mai draguti copilasii tai...

Crinia, aia cu burta intarita am servit-o si eu cu Atomix, dar fara dilatatie. Si-mi tot ziceau sa nu ma ingrijorez, ca nu mai are el loc sau asa ceva... Drept ca eu in sarcina cu Radu am fost asa de convinsa ca nimic rau nu ni se poate intimpla incit cele 9 luni nimic nu m-a scos de pe linia mea de plutire.

Amu' pot sa ma pling, m-am dus ieri la tanti dr. sa ma ecografiez si m-a sabotat Hydro Quebec, n-avea clinica curent, dom'le. V-am zis eu ca la clinica aia ma simt ca-n Romania! Poftim, ca sa fie tabloul complet, cind am intrat pe usa si le-am vazut pe receptioniste la luminare... ala feeling de deja-vu!

A ramas sa re-programez luni, vedem petru cind.

Oricum, preventiv, ma duc la doi medici :)) Asa ca vinerea ailalta ma duc la eco la spitalul de la noi din oras. Dar inca n-am vazut medicul care ma urmareste, totul s-a facut prin fax si telefoane.

Ala triplul test - de ce nu se mai face in Ontario? E demodat? Nu e acurate? - o sa il fac pe 13 martie, cind imi iau si family cu mine, sa vaza si ei ce-i de vazut. Ca Radu crede ca poza aia cu bebe la 7 saptamini e "o tornada".
Aia la clinica Procreea mi-au explicat ca fac o analiza de singe si ecografia normala si nucala, whatever, ca nu m-am obosit sa citesc depliantul ala explicativ inca. Ma costa 380 de dolari

Da, titlul subiectului este me-se-ri-as! (mQQm, l-ai taiat pe-ala cu "betiveala" :))

Gata, I'll be back, don't kill me, dar ma duc sa trag doua fumuri din tigara lu' colegu'. MA timpeste sarcina asta, tot ce vreau e alcool si tutun, am coborit aseara sa scot nu's ce din camara si iaca pozna, am urcat cu o sticla de vin... N-am baut, l-am inspirat numai! Si eu nu beau vin in mod normal (afar' de ala special cu care vine bunica lui Pepitel din tara, rosé, if I'm not mistaken)

Pupici,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Wow ce flavour special canadian avem aici , auzi maple syrup yum yum sau miam miam sa fim si pe gustul quebecoaselor . Eu am avut controlul la 12 saptamani, eco, blood work si IPS la 20 sapt. la stat si apoi controalele cunoscute la fiecare 2 saptamani din luna a 7a si apoi in ultima luna saptamanal cu monitorizarea greutatii si a tensiunii. In plus fata de asta, eu am facut 3D eco la privat de 2 ori sa ma asigur ca bebitzel e bine merci acolo. IPS sau triplul test din ce am citit eu poate determina anomaliile gen sindromul Down, trizomia 18 si defecte ale tubului neural.

Mqqm, ai avut inspiratie nu gluma cand ai ales asa titlu . Ce face pepitzelu' tau, te kickuieste deja sau e tandru cu mami a lui?

Simona, auzi las' tu fumu din tzigara lu colegu ca nu face bine deloc la fitiz. Uite aici un link informative cu ce se scaneaza in ON si pt. ce, e chiar si bilingv: http://www.lhsc.on.ca/programs/rmgc/mss/pamphlet.htm

Daiopri, felicitari mamico . Citit nadzdravaniile pisoiului in burtiq, ia vezi ca la profilul care-l prezinta se anunta aventuros asta micu

Crinia, nu pot sa te ajut eu cu amandoi ai mei am fost indusa ca altfel nu ieseau neam lenesii mei

Am pus si io poze mai recente la signature, je vous en prie de poftiti Va las acum, ca azi tre sa nasesc o fititza mica

Cristina




le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Bag si eu nasu' pe aici sa niste burtici! Ce titlu frumos mQQm! Pune un link si la sezatoare.

Simo eu am facut amnio la Royal Victoria. A fost ok, a durat ceva pentru ca Isa se tot agita pe acolo si au trebuit s-o "inghesuie" intr-o parte inainte sa inceapa procedura. Cand vrei s-o faci?

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Fitiz... Kristin, m-ai innebunit! Simptomele lu' fititz zic ca face pipi din picioare... numa calindaru' chinez zice pe dos...

Rox, nu-s cind se face. Pe moment ma-c la triplu test ala si pe urma mai vad cu tanti doctor... Dar am intrebat ca mie tanti dr. mi-a zis sa ma duc unde vreau eu, la Royal VIc, la Juif sau la Childrens, daca nu ma insel. Asa ca acum sint in faza de informare.

Da-mi pare bine tare ca vine lumea pe aici.

S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fil_lily spune:

Multumim pt. primire.

Mqqm, multumim de intrebare, ne acomodam ok, dar pana una alta avem colici si nu prea dormim.Noi locuim in Lethbridge, Alberta(200 km mai in sud de Calgary).
Simonna, nu avem antecedente unguresti, doar ca ne place tare mult numele,consider ca e un nume deosebit.



Pe 1 februarie a venit pe lume Arianna Timea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Vechiul subiect cu mamici din Canada

Poate fi pus la inceput.


www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

salut... vin si eu aici...
picea mea a implinit un anisor de curand...avem poze la semnatura.

Am si eu ceva intrebari la mamicile cu mai multa experienta.
1. e normal sa mearga copilu' pe varfuri? si daca da...cand incepe sa se remedieze si ce ar trebui sa fac.
2. Cine stie cat m-ar costa day-care in Toronto pentru un copil not potty-trained?


Va pup ...

Monica-Matz mami de Matzu-Mic Andrea Bianca(03.Feb.2008)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Hello si de la noi.
Ne prezentam cu una bucata motan de aproape 6 ani si una bucata pisoi de o saptamana.
Crinia eu am stat vreo 2 saptamani cu 2cm si cu membranele zgandarite de catre dr si tot la inductie am ajuns:))
Simmona, eu am dat 500 aici pe testul ala de first trimester screening, iar cand am aplicat la extended, am avut frumoasa surpriza sa constat ca cei d ela sot mi-au dat inapoi 80%. Yupii. Deci, daca mergi pe asta nu uita sa aplici la extended, poate ai surpriza frumoasa si tu. Apoi, eu nu stiu cati ani tu, dar peste 38 ar tb sa fie gratuit. Sotul imi zicea ca mai bine mai asteptam un pic:))
a, asa si eu cu alcoolul in sarcina asta. M-am uitat cu asa jind, si unde pui ca am prins si toate sarbatorile. Cand termin de alaptat ma imbat.
Mai revin, ca ma cheama datoria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Eu intru rapid si ies si mai rapid... ca mi-e teama ca se ia
Vreau doar sa va doresc sarcini usoare si nasteri si mai usoare, dupa cum e cazul.
Si sa laud si eu inspiratia cauzatoare de titlul subiectului... e tare canadez

Si as vrea sa invit si alte mamici canadiene la sezatoare, mai avem un subiect unde se discuta de toate cele:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133720

Crinia, tu esti cea mai aproape de nastere, hai curaj bebelus!!!

Simonna, IPS-ul ala ontariot are in el si triplul test, plus vreo 1-2 ecografii suplimentare, in functie de rezultat...




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput