Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (62)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamidestefan spune:

si am uitat sa multumesc tuturor celor care ne-au urat ieri la multe lunitze ..
suntem maricele ce mai avem 5 lunitze


iar STEFAN face 2 ani jumate

pediatrul ne spusese cind am fost la vaccinul de 4 luni ..sa venim sa ne vada si la 5 luni ..sa ne dea indicatii cu diversificarea ..dar fiind asa suparata cu Stefan ..nu am mai ajuns ..si parca nici nu m-as mai duce ..ca nu am de gind sa o diversific "ca la carte" ..pina la 6 luni..
ma mai gindesc

LIDIA de Izabella-Cleopatra (20.09.2008) si Stefan-Eduard (21.08.2006)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2badf071b77356f846bd48" target="_blank">Voinicelul meu de la nastere pina la 1 an
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=6ca8c6ea1e4392fcb4bee7&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Aniversare Stefan - 2 anisori!
www.flickr.com/photos/7342832@N03/sets/72157607916419749/show/" target="_blank">Pozici cu printzesa mea -Izabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Intram si noi sa uram toate cele bune celor sarbatoriti astazi .
Va

Si ... ca sa va delectez... va prezint povestea Sorinei cu privire la ziua de azi: ()

Astazi am fost afara ptr ca ne-a scos tati la… pizza!!! , dar uitandu-ma in farfurie nu mi-am dat seama oare de ce mananca oamenii astia … pizza… si nu lapte ca mine?!!! . Cu toate ca n-am inteles nimic din ce au incercat sa-mi explice mami si tati pe limba lor pe care io no prea inteleg ... am lasat la o parte dilema si ... nevazand pe nimeni de varsta mea cu, care, sa ma "intretin" si eu putin... am inceput sa ma intreb cuprinzandu-ma totodata dorul oare ce-o mai face Robi???
Pana la urma am fost nevoita sa-mi inec amarul tot cu laptic... in brate la mami!!!

Goghosarul meu drag!!!

Mamica fericita de Sorina Gabriela
Ticker Sorina Gabriela

Bazar pentru Mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Paula si Anna regurgiteaza; asa face de cand era mica. Era mai mult, insa s-a imputinat in timp, dar tot e destul. A facut asa si prima fetita pana cand a inceput sa manance solid. Atunci o sa treaca de tot. Daca nu pare sa o deranjeze, adica sa o usture, sa i se inroseasca si sa-i lacrimeze ochii, sa-i vina si pe nas sau sa vomite in jet, nu trebuie sa faci nimic. Cateodata e si din cauza ca ei se agita, dau din picioruse dupa masa; insa nici nu poti sa-i opresti.

Cristina, are dreptate 300. Nu trebuie slabiti barbatii. Nu din razbunare sau alte motive de gen, ci pur si simplu pt ca sunt la fel de importanti pt copil ca si mamele. Iar pt asta trebuie sa tina legatura cu copilul. Nici nu sunt de parere ca trebuie sa te certi cu el. N-are rost si ai sa obtii exact opusul. Pune-i copilul in brate si du-te fa o baie, sau gateste ceva in liniste. Ei nu o fac intentionat,ci chiar nu-si dau seama. Daca il lasi asa,nu numai ca o sa mucesti pana la epuizare tu dar o sa aiba copilul aproape un an si nici atunci n-o sa mearga cu el nicaieri pt ca nu stie ce sa-i faca, ce sa-i spuna, etc. O sa-i fie strain si e pacat.
Cand era Alice mica asa de vreun an, vine sotul meu acasa intr-o seara si spune ca ar fi misto daca ar sta si el acasa o zi cu copilul ca s-a saturat de munca. Adica la dumnealui ce faceam eu nu era munca...Buuuun. N-am spus atun ci nimic, dar in vreo cateva zile am aranjat sa aiba bona o urgenta iar noi control de la Garda Financiara, la care trebuioa neaparat sa merg eu. Si l-am lasat pe dumnealui acasa cu copilul sa se odihneasca; i-am last o lista cu ce sa-i dea de mancare fiica-sii, cum se prepara, etc. Si m-am plimbat frumusel toata ziulica. La ora 18 cand m-am intors , era mort.Nii daca tragea la jug nu era asa.Am culcat copilul, i-am facut omului apoi o baie, un masaj, l-am bibilit si nani. Credeti ca a mai spus de atunci ca acasda cu copilul e odihna??!!!!No way. Cateodata spune ca ar trebui sa mai aducem pe cineva sa ma ajute. Daca m-as fi certat cu el, ar fi spus in gand ca toate femeile sunt nebune si imposibil de multumit, dadea vina pe hormoni si nu rezolvam nimic. Asa s-a convins singurel si nici in ziua de azi nu stie ca si-a luat-o.

Nerantula, sunt cu siguranta colici pt ca se inroseste la fata, strange genunchii la piept, apoi face vanturi si se calmeaza imediat. Daca ii dau tratament , nu face deloc asa, semn ca e eficient, insa daca-l intrerup, incepe concertul. Ea lua Dentinox (pt colici)+debridat+colief+metoclopramida(avem si reflux). Am facut ceva progrese, in sensul ca nu mai ia decat colief si dentinox. O sa treaca incet-incet. Cat ia tratament ne impacam bine, oricum. Cu dintisorii n-a inceput inca tare, desi s-a intamplat ca intr-o seara sa ma roada si pe mine si nu ne intelegem deloc; ne-am imbunat dupa niste Oragel.

Mamidestefan, sa cresteti mari si frumosi!

Preety, n-ati putut sa lamuriti copilul cu pizza aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Din pacate ... draga lala... nu s-a prins nimic ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Boooon, am dat cu aspiratorul cu bebe in sling!
Sau el a dat cu aspiratorul cu mine in spate?
Cert e ca erau 4 maini pe teava

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008




mistooo! tare as vrea sa va vad la munca
babytza, sa-i fie de bine soricelului somnul. asa dormea si fii'miu pina acu' o sapt, acum afara sau in casa tot cite o juma de ora doarme
am vb cu o buna prietena cu bb de aproape 2 luni, care se internase de urgenta ieri in kk asta de spital de la noi.probleme cu icterul:( babymom, a fost sfatuita sa intrerupa alaptatul, ca cica din cauza asta nu-i trece bblui icterul. era f trista ca statea f bine la capitolul tzitzi. e adevarat? dupa ce-i trece copilului il poate reintoarce la san?

alexa(23.10.2004), cipri(02.11.2008) si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Alina, dimpotriva, daca are icter cu atat mai mult trebuie pus cat mai des la san! Uite www.itsybitsy.ro/Articole/Lumea-parintilor/Sanatate/Copil-sub-1-an/Icterul-si-alaptarea-articol-871.html" target="_blank"> aici un articol foarte explicit.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa si mami
am vb cu o buna prietena cu bb de aproape 2 luni, care se internase de urgenta ieri in kk asta de spital de la noi.probleme cu icterul:( babymom, a fost sfatuita sa intrerupa alaptatul, ca cica din cauza asta nu-i trece bblui icterul. era f trista ca statea f bine la capitolul tzitzi. e adevarat? dupa ce-i trece copilului il poate reintoarce la san?

alexa(23.10.2004), cipri(02.11.2008) si mami


IN NICI UN CAZ!!! Sofia a avut icter pana la 2 luni (se decolora incetisor, incepand cu picioarele dar la fata era tare galbioara - vezi pozele din album). Ni s-a apus ca este din cauza laptelui meu, asa patesc unii copii, dar in nici un caz sa nu intrerup alaptarea. Si stiu asta din mai multe surse. Beneficiile laptelui de mama sunt mult mai mari iar icterul ar trebui sa incepa sa treca (se observa intai la picioruse). Pot face si o eco la ficat daca sunt dubii, noi asa am facut si nu a fost nevoie de medicatie (am auzit ca se da fenobarbital).

Pup

Victoria, binecuvantata de Anna Sofia

Poze Anna Sofia Ma fac mare

"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Paula-Laura
Intrebare: maimutica mea fiind mai duracell asa, regurgiteaza destul de mult(chiar si la o ora-doua dupa ce mananca). Voi patiti asa?
Pediatra zice ca daca ia in greutate nu facem nimic, daca nu ia probabil ca o sa mai faca o cura de Losec.



si ai mei mai regurgiteaza din cand in cand, mai ales acum, de cand sunt mega ultra activi

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Babymom am vorbit cu soacra si se va uita la magazin pentru leagan . Azi ne-a venit pachet de la ea. Daca gaseste te anunt si ajunge in maxim 2 sapt.

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexa si mami
lumi, iti cam faci de cap cu shoppingul!



de voie, de nevoie, ca mai e putin si cica incepem si noi marea diversificare....

ei, acum sa te tii, mare grija la pazit bebe! ai mei inca nu se rostogolesc, dar inainteaza in diverse moduri si directii.... pana acum, niciodata inspre arginea patului.... dar eu am pat mare (2m x 2.20m) si cand plec sa le fac bibele ii pun in capat de tot, la perete si din minut in minut ma uit la ei.... doar asa am scapat pana acum, sper sa tina, sa nu prinda viteza....



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput