Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (62)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cocutica spune:

Babytza... din nefericire tocmai durerile m-au dat peste cap. Am avut printre altele si un nerv de extirpat si a fost groaznic. Bine ca am scapat...acum mai am doar chestii light (sper eu )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

si noi te iubim pe tine, babytza!

robi e la capitolul ridicat in fund... se trage/tine de un maimutoi mare si da sa se ridice.... nu e totusi prea devreme? desi... daca se ridica singur, ma gandesc ca e natural, firesc, normal.... nu??

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Cristina sotii trebuie dresati sa lase calculatorul deoparte cand vin tarziu de la munca. Eu am fost atat de irascibila in prima luna cand m-am intors seara acasa incat alui meu (om blajin si cu scaun la cap de altfel si caruia ii pasa de copil etc etc) i-a stat in gat sa mai joace counter strike, dota sau mai stiu ce alta minute cu sau fara shootere. Insa n-a fost de-ajuns, dupa ce l-am lasat in pata lui 3-4 zile, mi-a sarit tandara ca el, cum vine acasa isi pune film si nu mai exista in dimensiunea noastra.

El, hombre sensible, isi punea film sa nu ma mai iau de el. Dupa doua sau trei escaladari de conflicte mai violent verbale in care fiecare si-a "urlat" punctul de vedere la o gura de cafea, am inceput sa ne toleram mai usor unul pe altul si eu nu m-am mai nevrozat seara din motive de hoboseala si plictis.

Ce-am invatat (urmeaza un raspuns lung):

1. iau spirulina, antidepresiv la mine cel putin; mi-e greu sa ma mai enervez oricat de obosita sau plina de sictir as fi.

2. Cand vreau ceva ii spun in cuvinte concrete:
exemplific: iau fata la subrat, ma duc la calculatorul lui (daca e acolo) si-i zic: ia-o. Si daca se maraie fata i-o las pana simte ca se urca pe pereti si mi-o aduce iar eu o listesc in 30 de secunde lipind-o de mine cu zambetul pe buze. Ii e necaz si intreba ca la el de ce nu sta. Am observt ca incearca sa o impace in toate felurile posibile. E drept ca uneori ii mai tranteam ca "vezi, asa imi face mie toata ziua", sau "daca ai sta tu cu ea cum ai fi seara, vezi, vezi", sau, simai urat: "nii 5 minute nu poti si tu sa stai cu ea fara sa planga". Etc, etc. Daca la inceput in 2-3 minute fata plangea la el, acum sta chiar mult, pana ii e foame (deh el n-are tzitzi).

Sa stii ca si eu inca mai astept sa faca lucruri care "trebuie" facute fara sa-i spun eu;; cel mai recent exemplu e de aseara cand studia un editor si l-am lasat in pace dar i-am strigat ca bebe trebuie sa faca baie. Vine peste juma de ora in living si ma vede alaptand; anda insa, cum l-a vazut intrand, n-a mai servit, dar el a ramas cu ideea ca o ora de-acum incolo tot asta fac. L-am lasat in pace o ora timp in care anda statea pe canapea si eu m-am destrabalat pe net (hihi) apoi i-am zis iar de baie pe un ton suparat (adev e ca ma cam suparasem totusi ca era 10 si 20...).. Bietul om spune ca mi-a zis sa-i spun cand terminam cu masa sa vina sa pregatim baia iar eu i-am zis ca m-am saturat sa-i spun eu mereu ce trebuie facut. Trebuie sa stie si el nu?

Concluziile le tragi singura insa indraznesc sa adaug:

a. daca te enervezi o sa fuga in lumea lui.

b. daca astepti sa faca singur ceva fara indicatii concrete (eventual calculata tangenta si asimptota pt. lucrul x pe care i-l ceri la un moment dat), NU VA FACE NIMIC. Nu stie, nu are initiativa cand vine vorba de treburi de bebe. Initiativa vine dupa un training indelungat de fa aia asa, da-mi aia de pe raftul cutare, bebe trebuie imbaiat in ordinea cutare. Sotul meu face baie aproape singur acum.

c. Ia-l la un debriefing si explica-i ca programul tau de lucru dureaza 24 de ore si al lui 8 sau 9 si nu ti se pare cinstit.

d. lasa-l pe Radu la 7 seara in mana lui si arunca-te intr-o cada fierbinte si cand o sa vina peste tine spune-i ca iesi in 5 minute si stai 10. Poate nu te lasa sufetul, dar daca stii ca Radu mancase cu 30 de minute inainte sa stii ca e pe maini bune.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

eheee Ramo cata dreptate ai

CRISTINA , mamica lui Raducu (7.10.2008)


in asteptarea lui Radu

Radu Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Neata fetele!

Se vede ca e weekend, scrieti mai putin
Eu astept sa vina cumnata in vizita, nu a mai vazut cupilu de la botez (nu sta in Bucuresti) si am fost gospodina, am facut de mancare

Anamona si Angelynna petrecere frumoasa, uite ca tine Doamne Doamne cu voi si e frumusel afara!

Nerantula eu am renuntat la cafea cand am ramas gravi ca nu ii placea piciului, insa de vreo 2 luni daca am nopti mai albe beau cafea cu cofeina. Nu mult,maxim jumatate de cana(sincer, mai mult nu intra). Nu am observat nicio reactie la Mihnea (cand am mancat o ciocolata intreaga a fost duracell)

Cocutica eu am inceput sa lucrez la Mihnea dupa ce am primit unda verde de la dentista mea Din fericire nu am problebe cu dintii(dar am avut gingivita de sarcina), dar eu iau vitamine din luna 3-a de sarcina, si cred ca a ajutat. Sper sa nu inceapa problemele, nu de alta dar dentista mea a nascut la 2 luni dupa mine

Lumi eu i-am zis pediatrei ca se ridica in fund si ea a zis"foarte bine", de acum incepe sa faca din ce in ce mai multa miscare

Intrebare: maimutica mea fiind mai duracell asa, regurgiteaza destul de mult(chiar si la o ora-doua dupa ce mananca). Voi patiti asa?
Pediatra zice ca daca ia in greutate nu facem nimic, daca nu ia probabil ca o sa mai faca o cura de Losec.

si mai citesc diseara dupa baita

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Ramo foarte tare , metoda asta am aplicat-o si eu

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Nikolici, distractie placuta prin strainataturi si cat mai ... silentioasa indoor. Da, mie mi se pare cam exagerata chestia asta 'civilizata' cu libertatea cam extinsa a celuilalt (in sensul ca libertatea fiecaruia dintre noi se termina unde incepe libertatea celuilalt). Ce ii poti face unui copilas care plange, sa-i pui o perna-n cap?? . Ca nu plange degeaba si sigur parintii nu-s asa cu capu' sa-l lase sa se chinuie ..
Cristineescu, desi si noi avem DA si pediatra mi-a scos de pe lista de alimente cateva (printre care si laptele, ciocolata, citricele, alune, nuci, etc.), la lapte nu ma (mai) pot abtine si l-am reintrodus in meniu, de restul nu ma ating (fff rar ceva cu cacao, nu chiar ciocolata). Gruia adoarme imediat dupa baita+papita, adica in jur de ora 10, urmeaza 3 treziri de papa, pe intuneric, iar dimineata, pana in 7:30 e gata de joaca si gangureala. Am noroc ca asta il tine cam o ora, o ora jumate dupa care mai baga un somnic de o ora maxim, in care mai recuperez si eu. Iar in week-end e chiar boiereala, ca dupa a doua trezire pe lumina sta cu tati, iar eu prin chiar aproape 2 ore de somn inca! . Am incercat o singura noapte sa-l las sa doarma pe burta, dar, vorba ta, nu prea am dormit eu, ma tot uitam in videofon sa vad ca respira
Lala, imi pare rau ca inca va chinuiti cu colicii si acum, dar sigur nu e de la dintisori? Ca pot fi mancarimi si dureri si ei sa iasa abia in 2-3 luni, dupa cum am auzit ..
Sabinel, pai daca Amalia 'inghite' cofeina, trebuie musai sa ii servesc si lui Gruia ... nu pentru mine, pentru el, nu? Pupam ochesica frumusica si iubita!
Cocutica, si eu am inceput sa merg la dentist, vreo 3 plombe mai vechi au cedat mai mult sau mai putin partial, dar cica nu as avea carii noi ; si n-am mai fost la dentist de vreo 4 ani, in conditiile in care aveam deja o dantura foarte 'sensibila'. Insa de cand am nascut iau zilnic vitamine ca supliment, plus 1-2 pastile de Ca,Mg,Zn, plus lactate de cate ori am ocazia. In sarcina nu am luat Ca, dar am baut mult lapte dulce (de unde si actuala dependenta).
Ramo, dupa atatea incurajari, desigur ca in ibricul urmator vor fi ceva urme de cofeina, imi arde maseaua! Cu gustul celei decofeinizate nu am absolut nici o problema, chiar daca n-as sti ce e, n-as face diferenta (sotul nu face, cand mai scurge canile ), insa am nevoie uneori de ceva energizant, ca dimineata merg cu ochii in gura si stau cu ochii pe ceas sa treaca intervalul in care e Gruia treaz si sa mai bag si eu un somnic ... si cand sa adorm si eu mai bine, el se trezeste din nou ... and so on. Uneori e mai frustanta alergatura asta dupa un decat lipsa de somn in sine
Alina, hai, mami, la o cafeluta adevarata! Experimentam in week-end, ca ne asigura taticii spatele
Baby-boy, te inteleg ca-ti vine greu sa pleci si sa-l lasi pe Radu cu bunicu, si eu am trecut prin asta de cateva ori, uneori a fost ok, insa ultima oara s-a lasat cu iesit de la teatru inainte de finalul piesei si facut curse prin oras pana acasa . In alte cazuri, insa, am reusit sa-mi fac planul atat de bine incat sa vin acasa pentru alaptat cam cand stiam ca ar fi cazul si in rest s-a descurcat buni. Imi pare rau ca tati nu e asa de ajutor, insa cred ca ar trebui sa discutati serios pe tema asta, sa fie si el mai cooperant ... e pacat sa ramana pustiul singur pentru ca parintii nu fac o echipa buna ... stiu si asta cum e, asa am ramas eu fara frati/surori, ca mama se chinuia cu mine 100% si nu mai rezista cu inca unul ... zice ea. Eu nu comentez, dar tare mi-ar fi prins bine o companie de sange prin viata asta, mai ales ca mama e din ce in ce mai ... plapanda.
Luminita, mamica eroina!
Babytza, abia astept sa termin mesajul si sa pun ibricul pe foc!
Paula-Laura, Gruia e foarte duracell si el, dar nu regurgiteaza deloc ... nici n-a facut-o de cand era nou-nascut si nu l-am tinut nici sa eructeze. Am fost o norocoasa la acest capitol!


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

FETE...m a anuntat sotzul ieri de o mare supriza.
VINE MADONNA LA BUCURESTI, adusa de Vodafone.
Noi deja visam cum suntem acolo in sala si urlam (a se citi cantam).
Eu am zis ca nu merg la nici un concert de anvergura, decat daca vine MADONNA.Chit ca nu am cu cine sa-mi las copilul..il iau atarnat de oa tzitzy(glumesc nu ma dati la protectia copilului) si tot ma duc
Sunt fan ultra de al ei.
Sper ca vestea care v-am dat-o sa va aduca bucurii.
pup fetele


Nikole mami de Karina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Paula-Laura

Neata fetele!

Se vede ca e weekend, scrieti mai putin
Eu astept sa vina cumnata in vizita, nu a mai vazut cupilu de la botez (nu sta in Bucuresti) si am fost gospodina, am facut de mancare

Anamona si Angelynna petrecere frumoasa, uite ca tine Doamne Doamne cu voi si e frumusel afara!

Nerantula eu am renuntat la cafea cand am ramas gravi ca nu ii placea piciului, insa de vreo 2 luni daca am nopti mai albe beau cafea cu cofeina. Nu mult,maxim jumatate de cana(sincer, mai mult nu intra). Nu am observat nicio reactie la Mihnea (cand am mancat o ciocolata intreaga a fost duracell)

Cocutica eu am inceput sa lucrez la Mihnea dupa ce am primit unda verde de la dentista mea Din fericire nu am problebe cu dintii(dar am avut gingivita de sarcina), dar eu iau vitamine din luna 3-a de sarcina, si cred ca a ajutat. Sper sa nu inceapa problemele, nu de alta dar dentista mea a nascut la 2 luni dupa mine

Lumi eu i-am zis pediatrei ca se ridica in fund si ea a zis"foarte bine", de acum incepe sa faca din ce in ce mai multa miscare

Intrebare: maimutica mea fiind mai duracell asa, regurgiteaza destul de mult(chiar si la o ora-doua dupa ce mananca). Voi patiti asa?
Pediatra zice ca daca ia in greutate nu facem nimic, daca nu ia probabil ca o sa mai faca o cura de Losec.

si mai citesc diseara dupa baita

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

da-i inainte de asa 2,5 ml de Debridat si se va rezolva in curand problema regurgitarii

Mami fericita de Irina Alexandra (04.09.2008)

Asa creste Irina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Angelynna, imi cer scuze pentru neuronul meu derutat la prima ora, va urez din suflet distractie placuta la botez si sa nu raciti deloc!

Referitor la numarul de copii, eu sigur vreau doi .. as vrea chiar 3, dar nu mai am timp, am 35 de ani deja . Si asa cam tremur la gandul unei noi sarcini, cu toate riscurile atasate, insa la bb2 o sa ma bag destul de curand (daca n-o fi deja pe drum ), vreau o diferenta cat mai mica intre ei, chiar daca o sa-mi fie foarte greu; insa acum ma mai poate ajuta si mama, care si ia m-a facut cam la batranete, deci nu stiu cat mai poate ...

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput