Big M, Cocei & Dascalescu ne sprijina oficial!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Deci "stiinta" si "societatea civila" isi dau mana pentru a responsabiliza statul roman in privinta infertilitatii. Bravo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Multumim pentru reactii, fie ele si doar prin votarea subiectului. :)

Da, este foarte important ca asociatia profesionala a embriologilor si-a aratat sprijinul, cred ca ati citit pe celalalt topic ca dna Sulfina Barbu a inceput lucrul la proiectul de lege. Putem sugera sa includa si (conducerea) AER in aceasta comisie de lucru.

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

Dzeu si maica domnului sa le lumineze mintea la cei ce vor lucra la proiectul INFERTILITATE

DOAMNE AJUTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

e timpul declaratiilor fiscale, se redirectioneaza cei 2% din impozitul pe venit asociatiilor sau fundatiilor. imi pare rau ca m-am grabit sa redirectionez impozitul meu, dar pot face o donatie, poate mai vor si altii. unde?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

LucaLuca, ideea de a sugera ca si conducerea AER sa fie in comisia de lucru pentru noul text al legii este excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonia

e timpul declaratiilor fiscale, se redirectioneaza cei 2% din impozitul pe venit asociatiilor sau fundatiilor. imi pare rau ca m-am grabit sa redirectionez impozitul meu, dar pot face o donatie, poate mai vor si altii. unde?


simonia, multumim mult pentru intentia de a dona pentru lupta noastra! :)

o sa te uimeasca ce voi spune: nu avem nevoie de bani! ei da, am descoperit piatra filosofala, secretul alchimistilor, sfantul graal, actiunea care se face fara fonduri. :))

avem cheltuieli minimale, gen coletul cu semnaturile petitiei trimis la bruxelles, taxiurile fetelor cand se duc la intalniri, plicuri+timbre cand purtam corespondenta scrisa, dar ne descurcam, cel putin deocamdata. daca in viitor intervin cheltuieli semnificative, retinem oferta ta - pentru care iti multumim inca o data. :)

insa da, nu uitati sa directionati cele 2% din impozite, e pacat sa nu profitati de dreptul de a controla o mica parte din impozitele voastre, destul ca nu puteti profita de contributiile la asigurarile de sanatate.

noi, "SOS Infertilitatea", nu suntem legal constituiti, ca asociatie sau fundatie, suntem doar un grup de initiativa. ma gandesc insa ca o idee ar fi sa cerem chiar coordonatele AER - iar cine vrea sa directioneze spre ei. AER sunt la inceput, vor sa isi faca site web, au proiecte in domeniul specific, niste fonduri nu le-ar prinde rau. o sa le scriu sa ii intreb ce parere au, deocamdata nu e nimic oficial, e doar ideea mea spontana. :)

---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

dr Cocei si dr Dascalescu desi sunt doctori cu experienta au ramas ...oameni si ele stiu cel mai bine prin ce trecem.

Sunt convinsa ca nu sunt singura care a plans (de emotie sau disperare sau deznadejde) in fata amandurora.

Poate ca ideea de a strange in jurul acestui grup de initiativa si alti medici ar fi o solutie, ei au si alte modalitati de a lupta.

Sigur si dr Dracea ar marsa la idee, e din acelasi aluat

AzooGirl -a.obstructiva
2007 Biopsie pozitiva
ICSI 1 & 2- 2007/2008 - Gynera -nereusite
ICSI 3 - Kinderwunsch Wels - fara ET(embrioni de proasta caliate)
In pregatire ICSI 4, la AZVUB Bruxelles -martie 2009
Vand 3 fiole Gonal F ( 75 lei/buc) valabile pana in august 2009. Bonus : 2 fiole Diphereline + un rest dintr-un pen de Gonal (unde cred ca mai e un shot de 75 iui)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Eu nu cunosc medicii din Romania decat din ce postati voi pe forum si ma gandesc ca poate ca ar fi mai bine ca o instiintare preliminara despre existenta campaniei sa vina diect de la paciente, in intrevedere directa.


Nu ezitati sa le vorbiti despre existenta initiativei medicilor vostri, daca se iveste contextul. Iar daca simtiti ca exista interes pentru idee din partea dumnealor, semnalati-ne si li se va scrie oficial din partea Grupului de Initiativa "SOS Infertilitatea" (ideal ar fi sa cereti si o adresa de mail pe care respectivul medic - si nu secretariatul sau - chiar o citeste). :)


---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Vesti extrem de interesante de la Asociatia Embriologilor din Romania, va fac sinteza:

- pe data de 21.02.2009 in cadrul Forumului de Obstetrica-Ginecologie 2009, ce a avut loc la Poiana Brasov, a fost lansata oficial Asociatia Embriologilor AER (deci au trei zile, sunt bebelusi:);

- de asemenea, tot in cadrul acestui forum Dl. Prof Dr. Bogdan Marinescu a devenit membru de onoare si presedinte onorific,
precum si dl Dr. Soren Ziebe, membru onorific , de la Fertility Clinic, University hospital of Copenhagen, Danemarca, care este presedintele Asociatiei similare din Danemarca. De asemenea, dl Prof Dr. Onofriecu - UMF Iasi si-a exprimat dorinta de a adera la AER.

- a fost demarat si primul program AER, care consta in raportarea rezultatelor ART din anul 2008 catre ESHRE - European Society of Human Reproduction and Embryology


- In cazul in care doamna deputat Sulfina Barbu considera de folos aportul AER, "sigur ca vom raspunde cu placere solicitarilor.
De asemenea, trebuie sa va felicitam pentru rezultatele deosebite pe care le aveti intr-un timp atat de scurt. Din punctul nostru de vedere si legislatia Marii Britanii este deasemenea foarte bine realizata, si foarte completa."

- "In ceea ce priveste donarea 2% din impozit suntem maguliti ca v-ati gandit la noi.
Va rugam sa ne comunicati de ce aveti nevoie si va vom pune la dispozitie.
Cu deosebita stima,
Ioana Rugescu"


Sinteza sintezei: Big M. a devenit presedinte de onoare al AER deci devine din oficiu sustinator al cauzei noastre! AER va elabora statistici despre ART in Ro, o sa le solicitam/avem si noi! Vor sa colaboreze cu dna Barbu, alaturi de noi! Si sunt maguliti de ideea sa demaram o actiune de directionare a 2% din impozitele membrilor si simpatizantilor nostri catre AER (intarim legaturile, sprijinim cauza). Eu zic ca-s vesti excelente, o sa revin pe faza cu 2%.



---------------------------
New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Ce veste buna! Cine nu a auzit de Big M?

Cred ca e perfecta sincronizarea, si noi si ei suntem la inceput de drum, ne putem ajuta reciproc.
Oare vor face statisticile bazandu-se doar pe datele de la Giulesti?







Meritam ca analizele si procedurile privind infertilitatea sa fie gratuite!




Infertilitatea este o boala


Mergi la inceput