Nou stil de viata (256)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Lou, ai uitat painea de dimineata ( aici nu stiu daca era alba sau nu) si 1 banana.

Ce faci bun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Ruxi e fain atunci ca nu ti-e foame numai cu iaurt cu seminte dimineata. Mie mi se face foame repede daca pap numai iaurt. De fapt nici nu ma satur ca-lumea. De obicei pun 2-3 lingurite de fulgi.
Sardinele sau ficatul de cod n-as putea sa le mananc fara ceva langa (paine sau vegetale).
Dar daca tu ai scade grasimile, ce ai marii atunci? proteinele sau carbo? Si cum faci ca sa nu mananci asa multe proteine dar nici prea multi carbo? O dieta nu neaparat cu asa multe grasimi...

Am facut supa de linte verde experiment Mancasem ceva asemanator in Suedia si zic sa fac si eu Nu era chiar cu ingredientele ce le-am pus eu - am improvizat un pic.
Am pus linte verde la fiert cu: radacina de patrunjel (ca aveam in frigi, dar merge si cu telina), ceapa si morcov taiate marunt, acoperite de apa (deci nu f multa). Cand au fost aproape fierte am pus niste cubulete inghetate de spanac, si am mai lasat vre-o 5 min. dupa care am stins focul. Am pus o lingura de branza afumata (din aia cremoasa, ca aia am in frigi, dar ar merge perfect si niste Philadelphia) si o lingura de rosii. Ca,,, condimente am pus o fruza mica de dafin si tarhon, si niste condimente cumparate. Si putina zeama de lamaie. E SUPER YUMI
Daca aveam puneam si cateva bucatele de bacon

Laura am uitat sa-ti zic felicitari pt licenta si bine ai revenit
Se scrie mult si pt ca suntem multe si daca fiecare scrie 1-2-3 mesaje pe zi, se aduna paginile

Tumpi pe unde sti? Te trecem absenta

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Luca, La multi ani!!! Claudia, sa-ti traiasca printul sanatos, frumos si voios, sa aiba mult noroc si o viata frumoasa, cu multe multe impliniri!

Sabina, La multi ani tatalui tau! Si petrecere frumoasa la botez.

Ruxi Aseara m-am "certat" cu el (ma rog, nu chiar certat, da' aproape), el ca cica de ce gatesc atata fasole, io ca de ce ma pune sa beau atata - poftim motiv de discutie

Laura, felicitari pentru licenta!

Carmen, Tzuni, Ruxi, multumesc!

Am terminat! Nu stiu inca exact timpul, dar in jur de 43 de minute (8km). Eliberai multe endorfine, asa ca acum ma simt tare bine
A fost foarte frumos, pe drum erau grupulete de elevi de liceu pe margine care ne incurajau si familii, parintii cu copiii, cu paharele de apa sa nu ne deshidratam. La final avura si-o petrecere post-cursa, in aer liber, in parc (cursa a fost intre doua parcuri), cu formatie de muzica si tot felul de chestii promotionale si lichide si papa sa ne intremam. Mai vreau Cine stie, poate intr-o buna zi o sa ajung sa alerg un maraton.

Am ramas datoare cu meniul de ieri. In timpul zilei am fost la o conferinta, asa ca am mancat ce-au servit acolo, plus gustarile pe care mi le-am adus de acasa (mere, migdale). Seara am mancat acasa.
iaurt cu fructe (170 calorii)
doua cafele cu lapte
trei mere
35g migdale
un sandvis din doua felii de paine semi-integrala cu curcan, rosii, si ceva sos nedefinit (cred ca maioneza)
jumatate de punguta de chipsuri din pita (100 calorii)
mancare de naut cu rosii, ceapa, chimen, praf de ardei iute, piper cu lamaie, zeama de lamaie
doua ciupercute mici gatite cu branza
niste masline
cateva bucatele de branza
Sport - 10min incalzire pe eliptica; greutati (5X3X12); abdomene
Seara am fost la ceainarie si-am dansat un pic de tango; si-am baut un ceai buuun, ceva mixtura braziliana de acai, portocale si inca vreo trei-patru ingrediente.

Meniul de azi:
7:00 doua felii de paine neagra, una cu pate de gasca, cealalta cu branza cremoasa; o rosie; o cafea cu lapte
9:00 un mar, o banana, o bucatica de grapefruit
10:30 35g migdale
pranz - mancare de naut, niste branza
Diseara mergem cu niste fosti colegi de facultate la un restaurant de barbecue texan, asa ca o sa pap probabil carne de vaca (braised beef ) cu sos texan de barbeque, probabil garnitura de fasole si ceva salata/salsa; apoi mergem la o berarie texana; apoi la country dancing

Un sfarsit de saptamana frumos tuturor!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Lou, iaurtul imi tine de foame pentru ca pun in el seminte de in, cam 25g si seminte de dovleac/floarea soarelui. Grasimile imi tin de foame.
Daca ar trebui sa micsorez grasimile, as urca si carbo si proteinele. Acum mananc cam 80-90g proteine/zi, as urca la 100g. Carbo i-as urca si pe ei la 70-80g ( aici depinde foarte mult sursa de carbo, am mai vorbit pe tema asta; as alege: putin paine integrala de secara, legume multe, naut, linte, mazare si 1-2 fructe citrice,kiwi sau de padure, si in nuci mai ai carbo de buna calitate). Grasimile ar ramane pe la 60-70g. Asta ar fi un regim echilibrat, cu aprox. 30-35% din fiecare nutrient.
Si mie imi place mult lintea verde! Iar supa este buna rau...

Lai, ai scos un timp foarte bun. Eu am terminat 5kg anul trecut in 31 de min.
Si eu m-am certat cu sotul pe o tema aiurea azi...

Sa va spun ce m-a enervat azi: m-am dus sa iau peste si creveti tiger si m-au pacalit la bani. Am cumparat pastrav proaspat si m-au taxat la pret de file, care era dublu. M-am dus inapoi si am facut scandal, si-au cerut scuze si mi-au dat o ciocolata neagra cadou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

HcClara, sa iti traiasca baiatul! La multi ani!

tlaura, felicitari pentru licenta! Sa dea DD sa ai un job asa cum vrei tu!

Sabina, sa aveti fun la botez! La multi ani tatalui tau! Sa aiba parte de sanatate multa si ani multi si fericiti!

Zuzi, intrasem sa arunc un ochi pe subiect, dar am fost aglomerata in seara aceea. Facutul dinnerului pentru fete, revizuit lectiile... si facut niste fursecuri-cornulete pentru o prietena de la munca. Am facut fursecuri acum citeva zile si le-am dus la munca. Tipa mi-a cerut sa ii fac si ei ca ea zice ca nu are talent si vrea sa isi impresioneze mindrul cu ceva facut de casa. Mi-a spus ca ma plateste asa ca, in joaca, am facut! Le-am impachetat intr-o cutie de carton frumoasa fos, si le-am legat cu o funda. Mi-ar fi placut si mie sa primesc asa ceva... Mi-au iesit 30 buc pe care le-am "vindut" cu $10, deci am facut vreo $6 fara materiale

Am vazut pozele lui Gabi... Ce frumoasa si finuta e fetia ta! Si tu fata draga ce picioare frumoase ai! Eu stau asa si ma mir si imi inchipui cum ar fi sa ai asa picioare frumoase... De cind ma stiu le-am ascuns ca sint cu glezne groase. Ma incalt in pantofi mai mult stil barbatesc, bocanci... Cind eram mica matuse-mea mi-a zis ca am glezne de catir, ca eu sint "cal de tractiune" si nu de rasa... Da' nu-i bai, ca sint picioare sanatoase si cu oase zdravene, nu se rup usor... zic eu a resemnare :))))

Luouisea, suna tare bine supa ta, sa iti fie de bine!


Am vazut modele de rochii si pantofiori frumosi... Poate la anul sa ma gindesc si eu la asa ceva!

Vine 1 Martie si 8 Martie!!! Mi-e dor de ghioceii vinduti in piata!... de martisoare...

Fetele vor un ciine de citva timp. Habar n'am cum o sa mai bag un ciine in programul meu incarcat! Ar fi bine pentru ele sa aiba o relatie speciala cu un catelus... Dar avem deja un motan si un hamster (celalalt hamster s-a dus in raiul hamsterilor).

Am strins piine uscata, cuscus nemincat de aseara, cereale, sa mergem la lac la Bluffs sa vedem daca sint lebedele si ratele salbatice. Iau si aparatul, poate fac poze.

Sa aveti un week-end minunat!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Ruxi merci de raspuns
Ai putea sa-mi dai si niste exemple de meniuri ca sa ma orientez? In care incluzi si carbo mentionati de tine: painea neagra de secara, linte, naut.. Si desigur cu mai putine grasimi. In proportia data de tine.. Numa pt vre-o 2-3 zile, ca imi dau eu seama cam ce si cum Cand ai timp desigur

Excluzi fulgi de ovaz de ex.? Si daca da de ce? N-ar intra la carbo mai sanatosi?

Eu nu pot sa mananc iaurtul cu seminte ca-mi intra in dinti si nu le suport Interesant e ca cele de in imi plac mult in terciul de ovaz, care altfel mi se pare sec

Happy ti-o recomand E f usor de facut
Cat despre caine.. Mie-mi plac mult da tre sa ai si timp sa-i plimbi, si ele is cam mici pt a le da responsabilitatea fulltime. Eu de aia mi-am luat motan, ca-i usor cu el. Acu nici nu l-as schimba pt un alt animalut ;)

Lai o seara placuta

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Suntem super bucurosi a castigat Mara premiul 2 la carnaval avem si cupa.

Mai revin ca trebuie sa spal si sa culc copilul.

Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Gusta, sa curga sampania... in cupa noua! Felicitari Mara!

Sint in drum spre un orasel Brantford... sa adoptam un catel. Cautam numeeee... cine vrea sa fie nasa?.... Ma gindeam la Charlie... are 8 saptamini. Uitati aici noul membru:
http://toronto.kijiji.ca/c-ViewAdLargeImage?AdId=108421547&img=http%3A%2F%2Fimg1.classistatic.com%2Fcps%2Fl%2Fkj%2F09%2F2%2F20%2F444%2Fr1%2F4745ina_18.jpeg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Happy ce scuuuuuuuuumpppppppppppppppppppppppppp e Si ce privire nevinovata are. Si putin trista :( Cred si eu ca v-ati v-ati indragostit de el.
Il trimiti si la mine in vacante? Macar virtual :)

Gusta felicitationes!!!!!!!!!!!! Poze cu castigatoarea nu ne pui?

Io cica scriu la un proiect care tre sa-l predau sapt. viitoare. AM renuntat la o invitatie la masa numa ca sa am timp sa scriu, si eu ce fac? Stau pe net Va rog bataita la mine

-----------------------------------------
Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Lou, fulgii de ovaz i-am exclus ca nu-mi plac mie...n-as manca asa ceva.

Caut meniuri si revin...

Gusta, vreau si eu poze cu Mara. Tu cum esti?

Happy, mi-ai facut pofta sa ma duc sa dau mancare la lebede si rate.

Mergi la inceput