Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009 (13)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zubeen spune:

draga Oana,
probabil ca este vb de o sarcina toxica,si cam asa se intampla,si imi pare rau sa-ti zic,dar nu prea ai ce face pana pe al 4 luni...adik verisoara mea a fost la fel ca tine, ea a ramas insarcianta in anglia..si de cand se trezea dimineata pana seara,avea continuu stare de voma, vomita si o gura de apa....si plangea si era dezamagita,dar a suportat,starile astea au durat pana la 4 luni....iar apoi nu a mai avut treaba, si acum are o mandreata de fetita:)..asa ca nu esti singura,se mai intampla ..sa-ti dea Dumnezeu putere si bebelui sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ButterflySim

Fetelor de vro 3 zile am o noua nebuneala. Ma scol noaptea pe la 4-5 sa mananc . Ultima masa o iau pe la 9 mai stau la tv si pe la 11-12 ma culc. Cand ma scol sa merg la toaleta pe la 4-5 trebuie sa si mananc ceva ca nu pot adormi de foame. Asta noapte am mancat ciorba.
Ce ma fac? stiti pe la cat scapam de chestia asta cu mersul des la toaleta? Poate daca nu ma mai trezesc nu mi se mai face foame.

8+

Simm

Povestea noastra http://butterflysim.hi5.com


Eu din cate am inteles nu scapam de mersul des la toaleta, ba chiar se inrautateste pe masura ce inainteaza sarcina...si eu patesc la fel, ma trezesc pe la 4-5-6 (timp de o saptamana aveam ora fixa, la 6, acum vad ca din ce in ce mai devreme ), si dup-aia ma foiesc o gramada ca-mi ghioraie matzele de foame (scuzati exprimarea )...problema e ca mie mi-e si lene sa cobor pana la bucatarie sa mananc ceva (si sincer nici nu am chef de nimic....) asa ca ma chiuni pana adorm la loc.....probabil de aceea la ora 21 dorm pe mine in fiecare seara

deci e ceva normal, asta era de fapt concluzia




ursuletzul nostru

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Kawaiut multumesc din suflet, draga mea, am sentimentul ca daca nu-mi confirma cineva ca nu-s singura care trec prin chinurile creatiei, imi pierd mintile.
Sunt convinsa ca atunci cand voi avea in fata ochilor produsul final, ingerasul mult visat, voi putea sa zambesc pentru suferintele acestea, pana atunci ma rog sa-mi dea Doamne Doamne puterea sa indur tot chinul de acum.......

Cu somnul o duc bine, cred ca dorm cam 14 ore, e perioada cea mai buna, in care uit de toate, zici ca sunt drogata...

Dar din secunda in care deschid ochii, e cumplit, nici nu mai am cuvinte sa descriu tot ce simt.
Fac de aseara vitamina C injectabil, metoclopramid, vitamina B1 si B6, toate injectabile. Sper ca asa sa scap de perfuzii, insa de ieri pe azi nu mi s-a ameliorat starea decat cu vreo 10%, matematic vorbind.

Desi urasc injectiile, de abia astept sa vina ora de intepat, poate macar efect placebo sa aiba injectarile astea.......

Greu mai vine pe lume un pui de om.............

Zubee sar'mana, la o mie de fete, mai pica napasta unei sarcini toxice pe cate-o nefericita iubitoare de prunci..........

Eu la baie, m-as duce mai des, daca ar sta apa in mine, sa o scot si eu pe partea pe care va plangeti voi.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Buna Oana

imi pare bine ca ni te alaturi. eu chiar stiu cum e sa fii in starea aia. din fericire pot sa iti spun ca partial trece, adica partea cu vomatul, cea cu arsurile s-ar putea sa te tina pana la marea intalnire, dar vestea si mai buna e ca dupa ce vezi bebele si il tii in brate o sa uiti de toate.
spun ca stiu cum e nu din sarcina asta in care am zile cand vomit o singura data sau de 2, 3 ori, ceea ce prin comparatie pt mine e chiar acceptabil
la sarcina cu Adina mi-a fost f rau, nici apa nu puteam sa o retin, vomam si de 20 de ori pe zi, de cele mai multe ori doar o spuma alba din stomac ca altceva nu mai aveam. am stat si pe perfuzii, ceea ce cred ca te-ar ajuta si pe tine putin. nu ti-au recomandat? eu aveam o prietena medic si mi le punea acasa ca sa nu stau internata.
suntem toate alaturi de tine.
daca vrei sa mai vb cu cineva da-mi un pm si iti dau adresa de mess si ne mai conversam. capul sus increderea la cote maxime si totul va fi bine.

Raluca 9+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

oana exact cu ce faci tu injectii faceam eu perfuzie, plus glucoza pt ca eu eram si deshidratata. cred ca pe perfuzie e mai usor, pt ca iti pune branula nu te doare si totul e super simplu. doar sa iti puna cineva branula ca apoi bagi injectiile in punga cu glucoza si doar conectezi la branula, cand e gata, inchizi branula si asta e tot. se asimileaza mai bine in organism decat injectiile.

pupici

Raluca 9+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Da [red]Ralu[/red spuma alba.......]
Stau si 10 minutele cu tronul in brate si nu iese nimic in afara de spuma, dar nu poci sa ma ridic, ca stomacul cere sa scot tot ce e in el, desi nu-i nimic, jur pe ce am mai sfant.......
Iti trimit datele pe PM, desi daca ai vedea in ce pozitie tin laptopul...... E una perfect la orizontala, sa nu ametesc, ca nu garantez ca ajung pana unde trebuie la timp...
Speram sa ma ajute injectabilele si sa scap de partea cu introdusul in vena, desi ieri eram asa disperata ca l-am trimis pe al meu la shopping de perfuzii, asa ca sunt dotata si am si persoana potrivita pentru a le introduce, dar tot sper ca poate scap........
Da' trebuie sa tre' sa ma apuc si de i sportul asta extrem, nu pot sa trec prin viata fara sa le gust pe toate. De-as putea sa le gust si sa fie mai digerabile..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

MOana, felicitari pentru sarcina...o sa treaca si starile rele, o sa vezi, stiu ca suna rau ca nu are nimeni o solutie, ar asta este cuvantul de ordine: vor trece. Si nu la 12-14 saptamani, eu zic ca inte 6 si 10 saptamani e cel mai rau. Eu am stari minore comparativ cu ale tale si totusi s-au ameliorat si astea. Asa ca si ale tale se vor mai imbunatati. SI nu zice ca FIV si toate cele au fost apa de ploaie, asa cum ai "uitat" greutatea si frustrarea si dezamagirea din perioada dinainte, asa in trimestrul II o sa ti se para nimic prin ce ai trecut. Si dupa, vine bb care e taifun in primele saptamani. o sa intelegi atunci de ce.
Hai, te pup si nu mai fi asa suparatica, incearca variantele de pe aici, un biscuite dimineata, apa minerala rece (mie una orice acidulat imi provoaca stari naspa) sau cu mancat putin sau nu prea, incearca si tu of.

Roxxy, imi pare rau ca treci si tu prin aceleasi chestii ca si mine, eu la inceput nu am fost deloc speriata pt ca doctorita care mi-a facut eco insista ca e f mic. dar dr meu, mi-a spus ca trebuie monitorizat oricum si m-am apucat sa citesc pe net si m-am enervat.
Acuma, doctorul asta la care am fost iar la eco (eu merg mai haotic, cand la unul cand la altul prin abonamentul de la servici, dar am si medicul meu precum si morfologiile stabilite :-)) mi-a spus ca atunci cand e sarcina mica mica hamatomul poate creste, inconjura embrionul si expulza. Insa asta se poate intampla la 3-4 saptamani. Dupa, cum e la mine, hematomul s-a retras destul si sarcina a crescut. Nu mai este cazul sa fie in competitie ca sa zic asa.
Tot el mi-a spus ca efortul nu e chiar ingrozitor in sarcina, si eu il lasam pe sot sa faca tot, sa o ia pe Alessia in brate sa o puna in scaunul de masina sa o mai duca repede in brate cand ne miscam mai repede etc. Dar mi-a spus sa iau 4 utrogestan pe zi, pana in saptamana 12 (asa am luat si in prima sarcina sub indicatia lui Tutunaru, la el eram atunci, ulterior m-am mutat, tot la prima sarcina) intravaginal. Intr-adevar provoaca somnolenta dar luate oral. Intravaginal au mult mai putine efecte adverse si se absorb prin mucoasa chiar daca par ca ies. Incearca sa le pui asa, ma gandesc ca ai nevoie sa fii intreaga la minte pentru Matei.

Va pupam

Clau 9+ si Alessia Maria 13 iulie 2007

poze cu noi




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Mami25 si Moro_K, imi pare tare rau pentru voi, va doresc multa putere si curaj pentru a o lua de la capat cat mai curand!

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 10+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Buna fetelor!!!
Abia am reusit sa citesc azi ce ati mai scris..sunteti foarte rapide.
Am vazut ca au mai plecat fete dintre noi. Imi pare rau pentru ele, dar sunt sigura ca nu vor renunta la visul lor si sunt suficient de tari sa lupte mai departe.
Eu azi de la 5 ma duc la gine...Am niste emotii...cred ca acum imi va face si testul papa-nicolau
In ceea ce priveste somnul si eu de la ora 9 asa le doooormm...si in fiecare noapte pe la 3-4 ma duc la baie...e destul de neplacut...dar ce nu facem pentru bebe.
o sa revin cu vesti!
Va KIKI8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Monica, aseara am adormit cu lap-top-ul langa perna, tot asteptand un mesaj de la tine. La un moment dat m-am trezit, nu stiu cat era ceasul, dar automat am dat un refresh si cand am citit mesajul tau m-am linistit si am adormit la loc! Ma bucur ca doctorul ti-a mai ridicat moralul!
MOana, off, prin cate ai mai trecut si tu!!! Dar bebe de acum e o minune, merita tot chinul prin care treci. Si eu iti pot confirma ca starile astea de rau or sa se mai amelioreze dupa 10-11 saptamani. EU am o prietena care a patit exact ca tine, vomita si apa, slabise in primele saptamani 7 kg, abia se mai putea tine pe picioare saracuta, a facut si perfuzii, dar au trecut toate dupa luna a 3-a.
Intrebare pentru fetele care se pricep la bucatareala: cum sa fac si eu friptura de vitel, ca sa iasa frageda? Am constatat cu durere ca deja m-am ingrasat 3 kg, ceea ce mi se pare enorm. EU sunt din categoria aceea de femei duse cu capul pentru care fiecare kg in plus e o maaare nenorocire . Oricat de slaba as fi, eu tot grasa ma vad. Stiu, sunt dusa cu capul, toata lumea mi-o spune! Ei, si am luat eu hotararea sa incep sa mananc mai dietetic asa. Astazi mi-am facut friptura de vitel la gratar, dar a iesit deosebit de tare. Deci aveti idee cum as putea sa fac sa iasa mai moale? Ca as vrea sa imi fac mai des friptura de vitel, de pui inca simt repulsie.


Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 10+
POZE

Mergi la inceput