Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009 (13)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Ma rog si eu la Dzeu sa se retraga. tare imi doresc bebele asta si nu vreau sa fie deloc probleme. Saracul sotul meu nu mai stie cum sa ma ajute cand e acasa ca sa nu mai fac nici un pic de efort. Mi-e si mila de el ca le face cam pe toate. In rest, am redus la maxim luatul in brate a lui Matei. Azi m-a durut sufletul pt ca il cam dureau gingiile si cauta alinare la mine. Venea si intindea mainile sa-l iau in brate, iar eu il refuzam. Imi venea sa plang.


Citat:
citat din mesajul lui miha74

Neatza burtici!

elle- multumim de cafelutza! pai suntem cam in aceeasi situatie, numai ca eu o sa am doar 5-6 luni lucrate inainte de nasterea lui bb2, restul lunilor le iau dinaintea nasterii lui bb1. La tine probabil doar o luna de zile

moro_k- o imbratisare calda si de la mine mai scrie-ne daca acest lucru te face sa te simti mai bine. iar procentul de sarcini oprite in evolutie este chiar de 25%

roxxy-
offf, cu hematoamele astea..inseamna ca de la el ai sangerat, nu-i asa? La claucia am vazut ca s-a retras, hai ca iti tinem si tie pumnii. Cat despre utrogestan eu am luat de la 5 saptamani si tot 4/zi, 2 dimi si 2 seara, intravaginal. da somnolenta, si stari de greata. dar cica ar fi mai putin accentuate daca sunt luate intravaginal.

monica-
ma bucur ca te-ai mai linistit

adriana_m- si eu am avut ceva dureri de cap...dar la mine e de la vreme ( la cat sunt e baba)

mimika- vad ca te pricepi mi-am luat si eu ieri tensiunea si era 11/6, iar pulsul 85. E cam mica, cea mica, nu-i asa?

Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997) si 10+
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)





Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si o tare emotionata 9+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ButterflySim spune:

Buna dimineata fetelor vin si eu la cafea cu voi dar cu o limonada ca am o greata....

ROXY - si eu am avut un hematom care s-a retras in 2 sapt de la utrogestan. Doc mi-a zis ca daca sunt mici si nu sunt aproape de sarcina nu pn nici o problema. Despre utrogestan eu iau 6 / zi diminata pranz si seara doar oral si da somnolenta, si stari de greata nu foarte nasoale.

ZUBEEN - si eu am patit la fel cu nerviii ma apucau dracii din orice si incepeam sa plang si faceam adevarate drame din orice. Saracul meu sot. Noroc ca ma iubeste mult. Dupa ce mi-am dat seama ca ca nu sunt ok crizele astea am incercat sa le controlez. Nu de alta dar raman fara barbat pana nasc

RAMSAN - felicitari pt finut. Sa fie sanatos!

8+

Simm

Povestea noastra http://butterflysim.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ButterflySim spune:

Fetelor de vro 3 zile am o noua nebuneala. Ma scol noaptea pe la 4-5 sa mananc . Ultima masa o iau pe la 9 mai stau la tv si pe la 11-12 ma culc. Cand ma scol sa merg la toaleta pe la 4-5 trebuie sa si mananc ceva ca nu pot adormi de foame. Asta noapte am mancat ciorba.
Ce ma fac? stiti pe la cat scapam de chestia asta cu mersul des la toaleta? Poate daca nu ma mai trezesc nu mi se mai face foame.

8+

Simm

Povestea noastra http://butterflysim.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Asa faceam si eu la prima sarcina. problema era ca nu mai puteam sa adorm la loc. Eu nu mancam ciorba, dar bagam eugenii, napolitane etc.
Chestia cu pipi se agraveaza in trimestrul 3 . Ma enervam cumplit pt ca din cauza burtoiului imens de abia ma ridicam din pat si mergeam de cel putin 4 ori pe noapte la pipi .



Citat:
citat din mesajul lui ButterflySim

Fetelor de vro 3 zile am o noua nebuneala. Ma scol noaptea pe la 4-5 sa mananc . Ultima masa o iau pe la 9 mai stau la tv si pe la 11-12 ma culc. Cand ma scol sa merg la toaleta pe la 4-5 trebuie sa si mananc ceva ca nu pot adormi de foame. Asta noapte am mancat ciorba.
Ce ma fac? stiti pe la cat scapam de chestia asta cu mersul des la toaleta? Poate daca nu ma mai trezesc nu mi se mai face foame.

8+

Simm

Povestea noastra http://butterflysim.hi5.com


Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si o tare emotionata 9+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

buna

Simm nu am vesti prea bune pt tine
cu mersul la toaleta poate dupa ce o sa il nasti pe bb, dar atunci cu siguranta ai sa ai alte motive sa te trezesti...

mi-ai facut pofta de ciobita (cum spune Adina)

hai sa vedeti ce smecheri sunt;
aseara in masina ne intorceam de la un restaurant, eu si ionut in fata, Adina in spate in scaunelul ei.
vb cu ea si cantam, la un moment dat a inceput ionut sa imi povesteasca ceva, i-am mai raspuns si eu si incepe Adina
Mamiii nu vobeste, mamiiiiii, mamiiiiii nu vobeste
doaee eechea, doaeee eechea a adina, nu vobesteeeeeee

asta in niste tipeteeee
pt cine nu a inteles: sa nu mai vorbesc ca o doare urechea, dar o durea doar cand vb cu ionut ca daca vorbeam cu ea ii ttreceau toate

va pup si sa aveti o zi frumoasa

Raluca 6+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ButterflySim spune:

ROXY asa patesc si eu. Dupa ce pap ma foiesc in pat inca o ora cred.

RALUCA sper ca ai ciorbita prin casa. Eu am pofte numai de ciorbite si mancaruri cu sos si muraturi. Bine ca nu poftesc cine stie ce nebunii.
Scumpa aia mica. sa vezi cand o sa fie doi ca o sa fie concurenta.

8+

Simm

Povestea noastra http://butterflysim.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Fetelor, da' ati scris, nu gluma!!

Eu am de citit ori doi, ca am si pagini intregi de la zuze, la scutece... si daca lipsesc o zi sau doua, e nebunie!

Am lipsit pentru ca alaltaieri m-am simtit cel mai groaznic de cand sunt insarcinata, iar ieri am gatit si am facut diverse treburi prin casa.

Acum Mariuca doarme si de vreo juma' de ora, daca nu mai mult, tot citesc din urma.

Flori virtuale si imbratisari pentru fetele care au pierdut sarcina. Imi pare rau si sper sa va reveniti rapid, ca sa va puteti indeplini visul, de a deveni mamici! Succes!

Am vazut multe vesti bune de la echo si/sau control, e de bineeeee!

Din cate stiu eu, legea spune ca, la al doilea copil, nu conteaza cat ai lucrat inainte sa il nasti sau daca ai fost in cic, indemnizatia este 85% din media veniturilor pe ultimul an calendaristic. Ca va intoarceti sau nu la munca, ca intrati sau nu in pre-natal, nu are importanta. Se aduna ultimele 12 luni (cu cic, salariu, pre-natal, toate, toate), suma se imparte la 12 si se aplica 85% din total. Din pacate. Doar cele care s-au intors de mai mult de 1 an la munca, vor fi fericite, pentru ca vor avea 85% din salariul net.

Maine fac 3 saptamani de cand am aflat ca sunt insarcinata si nici nu stiu cand a trecut timpul, ma credeti?

Ziceati de nervozitate... ooo, da... si la mine se manifesta. Noroc ca nu tine mult, tot cam pana pe la 10-12-14 saptamani!

Asa... la Giulesti, lucrurile sunt diferite un pic, sau la mine au fost, ca sa fiu corecta. Adica in sala de travaliu nu am vazut decat o singura graviduta conectata la aparatele pentru masurarea batailor inimii fatului, dar nu trebuia sa nasca, era la monitorizare. Cele care am nascut, adica eram acolo cu treaba , nu am fost conectate la nimic. Echo inainte de nastere mi s-a facut, control, rupere membrane, iar control si nasterea. Nici pe masa de nastere nu am fost conectata la nimic, dar Mariuca a iesit foarte repede. Prima contractie am ratat-o, iar la a doua a iesit. Probabil ca te conecteaza la aparat doar cand ai travaliu lung si dureros, ma gandesc, dar nu stiu sigur, sa nu vorbesc tampenii. La mine durerile mari au fost cam 2 ore, dilatatie de la 4 (la ora 4) la 10 (la ora 5).

Ooof, mai aveam de spus ceva, dar nu imi mai amintesc... ma duc sa mananc, ca am gatit bun ieri si mi-e o poftaaaaa, pe langa foame!

Pup burticile si revin!

Creata 1 cu Creata 2 si bebe 2 pe drum (9+)
NOU!! Poze in studio
Poze Mariuca
www.youtube.com/profile_videos?user=uic9999" target="_blank"> Filmulete Mariuca
NOU! Blogul Creata la patrat
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Indraznesc sa scot si eu capul, desi fata de voi, eu sunt un caz nefericit, am o sarcina ce n-a vazut Parisul, cred ca starea mea e proportionala cu dorinta pe care am avut-o de a avea copilasul meu intr-o buna zi.

Dar sa va spun de la inceput...
Am cutreierat pe la "Asteptand un ingeras..." timp de vreo 2 ani batuti pe muchie si nu am scapat de nicio procedura, nu am sarit peste niciun capitol. Am fost si "aspiranta optimista" si "inseminata" si "FIV-oasa", am devenit experta in analize hormonale si proceduri medicale, asta datorita primului sot care era posesor de oligoastenoteratospermie. Dupa 13 ani de incercari la liber si incercari prin cabinete medicale, dupa 6 inseminari si un FIV am ramas gravidutza cu gemeni, dar sarcina s-a oprit din evolutie.

Dupa ce mi-a intrat in moarte cerebrala si apoi si fizica prima casnicie, mi-a pierit si pisica, mi s-au stins toate cele dragi si am luat-o complet de la zero.

Vara trecuta mi-am refacut viata, am reaprins luminitele pe toate palierele, iar in loc de un alt animalut in casa, am zis sa ma incumet sa o iau de la capat cu proiectul bebe.
De data asta, dupa primele 2 luni de incercari am si ramas gravidutza, ca doar prea mult patimisem in prima relatie pe acest plan.

UM 25 decembrie 2008, iar DPN-ul e 1 octombrie 2009.
Pana aici toate bune si frumoase, poveste de succes si nu alta. Prima saptamana de sarcina a decurs sub semnul unei mari uimiri (cum, eu chiar pot fi insarcinata, fara tratamente, fara medici, fara calcule de ovulatie?). Dar pretul a venit cam de la 5 saptamani si 4 zile, asa cum spun si cartile de medicina in domeniu.

Numai ca la mine, e ca-n povestile de groaza, fapt pentru care nici nu am indraznit sa scot capul.
Eu care am jelit 15 ani ca nu am copii, ca Dumnezeu nu ma iubeste si pe mine, ca nu da un asemenea dar la o femeie care isi doreste din tot sufletul, am ajuns sa nu ma pot bucura de sarcina nici macar o secunda pe zi.
Inseminarile, FIV-ul, divortul si toate prin cate am trecut, mi se par apa de ploaie, parfum de lux fata de starile de acum.
Da, vomit, insa nu vomit o data pe saptamana, ci cel putin o data pe zi, iar starea de voma ma tine toata ziua.
Pofte? Nu stiu ce insemna sa ai asa ceva, stiu doar ca daca vad si apa in fata ochilor, ajung la baie sa o dau afara.
A fi ametit, nu mi se pare greu de suportat, insa a nu putea sta pe picioarele tale nici macar o ora pusa cap la cap intr-o zi, e crunt.
Arsurile? Chiar ma intrebam ce sunt? Acum habar nu mai am cum e sa nu ai asa ceva.
Medicii si toate fostele sau actualele gravidutze imi spun sa mai rezist pana la 12-13-14 saptamani. Dar sunt in 8 saptamani, am deja 3 saptamani de cosmar in spate, iar a rezista inca 4-5-6 saptamani, mi se pare inuman...................

Fetelor, sunt chiar singura in aceasta situatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimi200 spune:


Va rog, sint in panicā, sėnt ėn a 6-a sapt, astazi, dar asta noapte am avut avut niste scurgeri, e dezlipita placenta in partea posteriore superiore de 8x4mm,la ecograf mi-au spus ca nu e grav si ca nu trebuie sa fac efort, dar asta noapte am avut si o scurgere rozie, de singe proaspat dar diluata, zilele trecute le-am avut inchise la culoare, i s-a mai intėmplat cuiva sint disperata, deja faceam tratament cu ovule de progesteron 2 pe zi, de vinerea trecuta am ramas ft greu insarcinata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Oana nu esti singura...mai rabda un picut ca o sa treaca

Uite si eu am avut vreo 3 saptamani in care nu puteam sa vad nimic inaintea ochilor ca mi se facea greata instant,dar pe la 10 sapt parca s-au mai potolit.Nu am vomitat ce-i drept dar mi-era rau incontinuu,de dimineata pana seara..plus somnolenta plus plus..incearca orice aliment,ia-le la rand,chiar daca azi poti manca ceva si maine n-o sa vrei sa vezi mancarea respectiva...fructe ,muraturi,lapte rece,orice.Stiu ca trebuie sa-ti fie tare greu dar nu e rasplata pe masura?
Pup fata si tin pumnii


Samburel 11+

Mergi la inceput