Rugaciune ortodoxa pt. a dobandi prunci (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Condoleante pt bunica Ana. Dumnezeu sa aiba grija de sufletul ei.



MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT (23.12.2008)

Cand inima mea e sufocata de durere, iar ochii-mi sunt innecati de lacrimi, CRED IN TINE ca imi vei indulci si alina suferinta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Anadomnica, condoleante

Cu Dumnezeu in gand


http://tt.lilypie.com/AfEIp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Noce multumim pentru exemplele date si incurajari, mai ales ca si tu esti unul dintre ele. Sarcina usoara in continuare!
Eu acum am aflat de la voi ca Manastirea Radu Voda e atat de pretioasa, iar eu mergeam fara sa stiu ca acolo sunt moastele Sf. Nectarie. De cate ori aveam treaba la Directia Fortelor de Munca intram si in Manastirea Radu Voda si in Bisericuta mica si veche de vis-a-vis, ca sa aprind o lumanare si sa ma rog pentru sanatatea familiei. Am simtit un impuls de intra de fiecare data cand am trecut pe acolo, fara sa stiu de ce. Intr-adevar e deschisa si noaptea manastirea?


"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

buna fete dragi
Anadomnica.. Bunul Dumnezeu s-o odihneasca in pace!
Mara... scuza-ma ca nu ti-am raspuns, s-au intamplat multe in ultimile zile, din pacate nu o cunosc

Multumesc mult tuturor pentru felicitari, Doamne ajuta sa fiti binecuvantate si voi, la Dumnezeu orice e posibil, nu conteaza varsta, bolile..nimic...

Doamne ajuta tuturor!


madutz

miracolul a venit pe stradutza mea
Sf Nectarie si Maicutza Sfanta mi-au binecuvantat pantecul cu un mic ghiocel
asa de optimista am fost
www.pregnancy-layouts.com/style-Binky-Catalina%20Maria.jpg" target="_blank">www.pregnancy-layouts.com/style-Belly-Catalina Maria.jpg" target="_blank">

"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

domnica condoleante..sa-i fie tarana usoara si sa o ierte DD de toate pacatele

din pacate io nu sunt ok; nepotelul meu face in continuare febra , mai nou a inceput sa si vomite.. nu va pot spune cate mi se invart in cap .. ai mei toti sunt asa de suparati , eu is nervoasa ..si vreau sa ma duc azi la Manastire , insa parca nici nu imi sta mintea ...sunt satula de probleme .. in jurul meu , in ultima perioada s-au invartit numai inmormantari , oameni cu boli grave , ...am asa o stare ... parca nici putere sa ma rog nu am .. nici sa mai plang , desi io nu plang de fel ... gata ca nu vreau sa va indispun si pe voi




Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanatugs

Noce multumim pentru exemplele date si incurajari, mai ales ca si tu esti unul dintre ele. Sarcina usoara in continuare!
Eu acum am aflat de la voi ca Manastirea Radu Voda e atat de pretioasa, iar eu mergeam fara sa stiu ca acolo sunt moastele Sf. Nectarie. De cate ori aveam treaba la Directia Fortelor de Munca intram si in Manastirea Radu Voda si in Bisericuta mica si veche de vis-a-vis, ca sa aprind o lumanare si sa ma rog pentru sanatatea familiei. Am simtit un impuls de intra de fiecare data cand am trecut pe acolo, fara sa stiu de ce. Intr-adevar e deschisa si noaptea manastirea?


"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare


Bisericuta despre care vorbesti tu, este cea mai veche din Bucuresti si se numeste ''Biserica Bucur Ciobanul'' : Biserica Bucur este o biseric#259; din Bucure#351;ti, sectorul 4, a func#355;ionat īnainte ca paraclis al m#259;n#259;stirii Radu Vod#259;. Biserica, clasat#259; ca monument istoric īn grupa A, nu are o datare exact#259; pān#259; īn prezent. De-a lungul vremii istoricii #351;i cei care au cercetat originile constru#355;iei au oferit diferite dat#259;ri #351;i variante de construc#355;ie a edificiului. Astfel unii cercet#259;tori vorbesc de o construc#355;ie īntr-un stil specific secolului XVIII,[1] al#355;ii, conform legendei, consider#259; c#259; biserica este ctitoria ciobanului Bucur, de numele acestuia fiind legat#259; #351;i etimologia numelui Bucure#351;ti. Biserica este consemnat#259; īntr-o hart#259; īntocmit#259; īntre anii 1844-1846 cu numele biserica Bucur.[2]

Da, Radu Voda este deschisa si noaptea - la 22.30 se fac slujbe : miezonoptica, utrenia si ceasul 1.



1+1=3 sau 4, de ce nu?
Doamne ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Ana, condoleante pentru pierderea suferita .
Mvb, n-am apucat sa iti scriu nimic, vroiam sa iti spun cat de rau imi pare ca a trebuit sa treci printr-o asemenea tragedie, ma rog la Dumnezeu sa iti dea in curand o noua sarcina in urma careia sa ai parte de un bebelus sanatos
Georgi, acm am citit mesajul tau ca Vladutz nu se simte bine. Neaparat mergi la Manastirea Radu Voda si roaga-te pentru el. Trebuie sa gasesti puterea sa ajungi acolo. O sa ma rog si eu pentru sanatatea lui. Doamne ajuta
Noce, acelasi lucru mi-a trecut si mie prin cap azi, sa trecem pe prima pagina minunile obtinute cu ajutorul Sf.Nectarie.
Madutz, Ioana, Livsy, Virginia si toate fetele nementionate


Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna…"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
Anul asta se va intampla !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Anadomnica

Dumnezeu s-o ierte.





1+1=3 sau 4, de ce nu?
Doamne ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Am uitat sa scot diacriticile.

Biserica are hramul Sf. Atanasie si Chiril

Biserica Bucur este o biserica din Bucuresti, sectorul 4, a functionat inainte ca paraclis al manastirii Radu Voda. Biserica, clasata ca monument istoric in grupa A, nu are o datare exacta pana in prezent. De-a lungul vremii istoricii si cei care au cercetat originile construtiei au oferit diferite datari si variante de constructie a edificiului. Astfel unii cercetatori vorbesc de o constructie intr-un stil specific secolului XVIII, altii, conform legendei, considera ca biserica este ctitoria ciobanului Bucur, de numele acestuia fiind legata si etimologia numelui Bucuresti. Biserica este consemnata intr-o harta intocmita intre anii 1844-1846 cu numele biserica Bucur. In trecut biserica se afla pe acelasi deal impreuna cu manastirea Radu Voda. La mijlocul secolului XVIII dealul a fost impartit in doua datorita unor lucrari edilitare astfel ca in prezent cele 2 lacasuri de cult se afla pe doua ridicaturi de pamant despartite de o strada.Desi biserica este pomenita in textele mai multor autori romani si straini ca fiind construita de intemeietorul Bucurestilor, ciobanul Bucur, unele cercetari ulteriore au concluzionat ca edificiul este construit in secolul al XVII-lea, fiind refacuta in prima jumatate a secolului al XVIII-lea. Alte cercetari au stabilit ca biserica a fost construita in prima jumatate a secolului XVII, pentru a folosi ca paraclis al manastirii Radu Voda. Exista si opinii ale cercetatorilor care sustin ca biserica a fost zidita in anul 1416, de catre Mircea cel Batran.



1+1=3 sau 4, de ce nu?
Doamne ajuta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Jesika am banuit eu ca e foarte veche acea Bisericuta, dar nu stiam ca e cea mai veche din Bucuresti. Ma bucur ca e deschisa si noaptea Manastirea Radu Voda, pentru ca termin mereu noaptea tarziu munca si doar atunci pot merge si cu sotul meu. Intentionez sa copiez toate numele din listuta noastra si sa pun si eu un acatist acolo.

"Unii se plang ca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini." W. Shakespeare

Mergi la inceput