*Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 (22)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas



Si pe mine ma bate gandul sa ne mutam si sa-l lasam pe David singur in camera, dar...intrebarea mea este...cand ii dai sa manance?Eva plange cand ii este foame si te duci sa ii dai papa sau are un program de masa si noaptea?

Problema la noi ar fi ca David nu plange cand ii e foame, el doar se foieste, probabil ca daca l-as lasa mai mult ar plange, dar fiind langa el ma trezesc la fiecare miscare si stiu deja cum face cand ii este foame.Dar...din alta camera mi-ar fi mai greu sa-l aud.



La fel si noi cu fosnitul, stiu exact cand vrea papa fara sa astept sa planga....fosnitul n-o sa-l aud sigur.... ma lupt cu mine gandindu-ma c-asa e mai bine, ba nu, ca invers e mai bine....of ....acum am motiv ca e sora mea la mine doua zile si doarme ea dincolo. Ba nu, ca avem fotoliu pat, deci poate dormi cu noi....si zibe dincolo....Mda, imi dau seama scriind ca mi-e greu mie s-o las si cred ca si lene, c-acum noaptea doar o pun la san, o schimb tot in pat si-napoi la somn, pe cand cu ea dincolo sunt de facut `kilometri`...


Mami de Sara (8 dec 2008)
Povestea nasterii
_

Bazar pentru Sonia si Andrei

Emma este iubire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Un bebe cantacios, dulce de tot:




Mami de Sara (8 dec 2008)
Povestea nasterii
_

Bazar pentru Sonia si Andrei

Emma este iubire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Eu dorm in aceeasi camera cu Miruna dar ea in patut si eu in patul meu. E mai bine asa decat sa dormim amandoua in acelasi pat, ma odihnesc mai bine. Doarme adanc fara sa se miste pana i se face foame si incepe sa se foiasca dar nu ma dau jos din pat pana nu scoate si un sunetel ceva ca sa fiu sigura ca nu adoarme din nou. Facem putin zgomot, tati nici nu stie cand ne trezim.

Ca mi-am adus aminte sa va spun. Acum cateva capitole va faceati griji ca nu tin bebeii capul sus sau ceva de genul. Pai trebuie antrenati micutii ca sa stea singurei. Chiar daca nu le place sa stea pe burtica, 5 min pe zi sunt suficiente pt intarirea muschilor gatului. La fel cand va veni timpul pt stat in fundulet. Un pic de ajutor pe zi si vor sta mult mai repede. Sigur, trebuie sa fie si varsta potrivita pt ca sa nu aiba problemute cu coloana. Miruna nu doarme pe burta neam, nu-i place in mod deosebit pozitia dar o asez la mine pe burta si vorbim 5-10 min pana da semne ca s-a plictisit sau a obosit si isi tine capul foarte bine, daca ii dau un deget se ridica in fundulet si sta teapana in pozitie. O pun la loc la orizontala si incepe scandalul

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas

Citat:
citat din mesajul lui spiridusul

(m)alinutza... io cred ca incepe sa planga daca l-ai lasa...deci nu ai cum sa nu il auzi. fii atntena aci faza:



probabil ca ai dreptate.O sa imi iau inima in dinti si poate pana la sfarsitul lunii incercam sa dormim in alta camera.

Deci si voi dormiti in camera cu bebe Cristian?

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

si cu alexandru.... k nu mai vrea la el in camera
deocamdata imi convine decat sa fac naveta intre dormitoare... mai bine dorm mai linistita, nu?


si azi am un gand bun pentru Ginye

Mary,o mamica de ian feb 2007,are nevoie de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Scuzoaie , am fost la plimbarica. Am papat si acum dormim.

Nu Eva nu avea nici un fel de program pina pe la 2,2 luni , era absolut totul haotic , neregulat si in privinta meselor si in privinta somnului. "Programul" pe care il are acum l-a facut singura si ne simtim bine amindoua.
Nu se mai trezeste noaptea sa pape, mai pe la 2 luni a cerut doar o masa pe noapte iar de pe la 3 luni niciuna. Cred ca am mai spus : in prima noapte cind nu s-a mai trezit sa ceara papa noaptea , dupa ce am alimentat-o dimneatza , m-am repezit in telefon sa sun pediatra. Cica era ok , pediatra ridea de mine si imi spunea ca de fapt trebuia sa se intimple mai devreme dar nu mi-a mai spus ca sa nu intru in panica ca e copchilu" defect..

Acum fiecare bebe are modul lui de a cere papa. Unii foshnesc , altii mormaie , altii tipa din start sau "combinate". Eva avea un soi de grohait inconfundabil - genul de zgomot pe care il face adultul cind se inneaca si incearca sa isi dreaga glasul. Alteori tragea un tipat scurt si ascutit.
Banuiesc ca nu ai zeci de metrii intre camere si poti sa raspunzi prompt nevoii lui de a fi hranit. Nu ti s-a intimlat niciodata sa ii vina foame cind tu erai sub dush cu sapunul clabuci pe tine?
Mie mi s-a intimplat. M-am clatit , m-am sters si apoi am luat-o in brate. I-am explicat frumos ca eram sub dush , ca mami se spala pt. ca era murdara dar acum este linga ea si totul este bine. Comunicarea face minuni. da , da chiar cu un bebe.
Copii au nevoie de ceva timp sa inteleaga si chestia asta cu plecatul si revenitul. Si cind au perceptia revenitului e mult mai bine.

Si apoi mai este un alt aspect : daca nu esti impacata sau daca nu te simti bine dupa ce incercati poti reveni oricind la vechea obisnuinta. Nu e nimic batut in cuie. Faci cum simti ca e mai bine !(la noi mai bine nu functioneaza doar intr-un singur sens ci...in relatie de simbioza)



Citat:
citat din mesajul lui malinas


Si pe mine ma bate gandul sa ne mutam si sa-l lasam pe David singur in camera, dar...intrebarea mea este...cand ii dai sa manance?Eva plange cand ii este foame si te duci sa ii dai papa sau are un program de masa si noaptea?

Problema la noi ar fi ca David nu plange cand ii e foame, el doar se foieste, probabil ca daca l-as lasa mai mult ar plange, dar fiind langa el ma trezesc la fiecare miscare si stiu deja cum face cand ii este foame.Dar...din alta camera mi-ar fi mai greu sa-l aud.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze
[/quote]

Alina mama de Eva Ioana http://good-times.webshots.com/photo/2905784570104281140GFAKxn(17.10.2008)
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Meiiii sa vezi ce ma tot socoteam cu fie-mea pe afara : 22.11 -22.12 , 22.12-22.01 , 22.01.-22.02 deci 3 luni.......Je cu aritmetica...pardon.
Meiiii ce o fi vrind sa spuna Brie ????
Tot eu : cred ca faptul ca implinind 3 luni intra practic in a 4 a luna de viata....

Si cind colo calculasem corect amandoua...Meeeeiiii cum e chestia asta cu 2 adevaruriin aceeasi problema. Matematica afurisita....


Citat:
citat din mesajul lui brie

sa va traiasca bebelusii crestinati!

mirtha, meiiii pardon, facem 4 luni !! ne credeai asa mici?

http://good-times.webshots.com/album/568609067qLFmHR

Mama a doua minuni Androniki (22.11.2008) si Brianna (03.12.2002)


Alina mama de Eva Ioana http://good-times.webshots.com/photo/2905784570104281140GFAKxn(17.10.2008)
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brie spune:

mirtha, deci gata suntem de acord acum ca are 4?? era din vina mea...

http://good-times.webshots.com/album/568609067qLFmHR

Mama a doua minuni Androniki (22.10.2008) si Brianna (03.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Of course.....Da" daca iti mai spun una .....nu o sa iti vina sa crezi : in final incepusem sa ma intreb daca nu cumva Eva are 5 luni ....nu de alta dar se apropie de facut Infanrix Penta si ma trecusera transpiratiile Asa sunt de stapina pe aritmetica mea.....


Citat:
citat din mesajul lui brie

mirtha, deci gata suntem de acord acum ca are 4?? era din vina mea...

http://good-times.webshots.com/album/568609067qLFmHR

Mama a doua minuni Androniki (22.10.2008) si Brianna (03.12.2002)


Alina mama de Eva Ioana http://good-times.webshots.com/photo/2905784570104281140GFAKxn(17.10.2008)
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Si eu las fata sa doarma singurica in camera ei de cand a facut 6 saptamani.Dar doarme singurica doar juma de noapte (adica pana la 2 sau 4 noaptea..depinde), dupa aceea, din cauza ca mi e muuuuulttt prea somn o iau cu mine in pat, in camera mea si a sotului. Treptat o sa doarma doar in camera ei pentru ca va renunta la mesele de noapte pe masura ce va creste. De auzit o aud clar cand incepe sa icneasca din cauza ca ii e foame (avem interfon). Nu ma agit la fiecare fosnet ca altfel cred ca as fi beata de somn.In felul asta eu sunt odihnita si ziua nu ma scurg de somn si am grija de ea fara nici o problema. Pana acum nu pot sa ma plang de zile nasoale. Cred ca am avut doar 2 zile naspa..cand am avut eu febra din cauza furiei laptelui si inca o data cand am mancat banana si i a facut extrem de rau fetei (a durut o rau burtica). Dar cu somnul n are treaba..noaptea papa si in 5 minute adoarme la loc.Sa dea domnul sa o tina tot asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Mai fetelor, cand va aud ce nopti linistite aveti ma intreb cand va veni si momentul meu? Noi inca nu dormim bine noaptea: cand vrem in patut, cand la mami in pat, cand la mami in brate, cand vrem sa ne plimbam, cand vrem sa vorbim, cand vrem sa plangem. Si asta numai noaptea. dar ne facem noi baieti mari.

Intrebare: cum curatati batista sugarului in cazul in care intra mucisori pe furtunas. oricat de mult m-as chinui tot nu reusesc sa-l curat cum tb. Si pe intrusctiuni scrie ca nu putem sa-l fierbem. Solutii?

ginye Eduard Stefan (12.10.2008)

Stefanut
Povestea nasterii

Mergi la inceput