Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (73)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui PetraTudor



Am uitat sa-mi fac si analiza de herpes acum in trim 3, in trim 1 mi-a iesit ca am anticorpi IgG! Si m-a intrebat doctorul la ultimul control ....dar.... AM UITAT SA-I SPUN!!!!!

De pe prima pagina citeam ca IgG caracterizeaza cronicizarea bolii (numai prezenta de anticorpi), fara sa fie afectata sarcina .....

Imi voi face analiza joi cel tarziu, dar ... oare ar trebui sa ma ingrijorez?????

Of, ce sunt!!!!!

Daca stiti mai multe, va rog sa-mi spuneti, am intrat in panica!

35+ cu





Din cate stiu eu, existenta IGG inseamna imunitate la virus. Totusi am inteles la herpes pot sa apara recurente, chiar daca IGG este pozitiv, dar banuiesc ca atunci trebuie ca si IGM sa fie pozitiv. Oricum, avand IGG pozitiv, chiar daca te reinfectezi in sarcina, adica iti apar semnele clare ale virusului - vezicule bucale sau genitale, nu exiata nici un risc pentru ca tu si bebe aveti imunitate la acest virus. Cam asta stiu eu.



Carmen 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui OlgaTarziu

CLARA- am lucrat in tara in Cluj la scoala pt surzi, apoi la o fundatie (mai mergeam prin Gherla) iar aici la adulti surzi, surzi si orbi, multiplu handicap si copii autisti.

OLGA eu am alaptat 8 luni exclusiv. Alaptarea nu are nimic de a face. Nici eu nu intelegeam cum dar e adevarat.

Olga

Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta.
Albert Schweitzer



Ce ma bucur ca ai reusit sa alaptezi. Sunt mai linistita acum. Se pare doar ca nu toti medicii sunt de aceeasi parere. O sa-i spun la doctorita mea sa se mai documneteze..

Eu ca si meserie sunt organizator de evenimente. Am cu sotul aceasta firma, insa eu mi-am dat demisia pt cateva luni . Bineinteles ca pot sa va ajut si sa va dau sfaturi pentru botez. Noi o sa-l facem in iulie odata cu nunta (cununia religioasa), dar nu ne facem griji caci avem tot ce ne trebuie, doar invitatii sa vina si sa se distreze alaturi de noi

Olga 30+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

am intrat sa dau si eu raportul, am fost la control. bb are 2,750kg, toate bune si la locul lor, doar colul meu care este "cat casa", are peste 4 cm si doctorul m-a sfatuit sa duc munca de lamurire cu el sa il conving sa cedeze.pana acum ma stresam ca nu cumva sa se scurteze ...si acum incep sa intru in panica, daca nu se scurteaza parca vad ca ajung la cezariana

34+
poze

AMR 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Manuela77

Chatonel, in legatura cu ce povesteai tu despre sistemul sanitar francez.
Si la noi e tot cam la fel..cu mica diferenta ca in mod normal nasterea se desfasoara acasa...sub supravegherea unei moase. Asta este posibil doar daca cel mai apropiat spital se afla la mai putin de 5 km de casa si daca sarcina a decurs fara complicatii. Multumesc lui Dumnezeu nu a trebuit sa conving pe nimeni ca vreau sa nasc la spital pentru ca in cazul meu cel mai apropiat e la cam 12 km. In plus de vreo 3 saptamani am avut probleme cu tensiunea. Acum totul e ok dar sunt sub sricta supraveghere.
Tot din cauza tensiunii am fost internata pentru monitorizari, timp de o saptamana. Pentru mine e a fost prima experienta de acest gen. In Romania nu am avut probleme care sa necesite internari, deci nu am cu ce sa compar. Am o perioada si in 'delivery room' pentru niste teste, deci cam stiu cum arata si ce ma asteapta. Impresia e super. Conditiile excelente. Esti singura in camera, baia cu cada in care te poti relaxa in timpul travaliului, televizor si internet iar peretii excelent izolati fonic incat nu auzi nici un scancet din jur care sa te sperie si mai tare.
Personalul extrem de amabil, papica buna, curatenia....cuvant de ordine (asternuturile se schimbau in fiecare dimineata) iar sertarele din rezerva burdusite de pamapersi si tampoane gata pregatite pentru dupa nastere, cosmetice pentru bebe si chiar si niste schimburi de hainutze in cazul in care evenimentul te-a luat pe nepregatite.

Si acum cireasa de pe tort ... taticii sunt incurajati sa participe pe toata durata nasterii. Pimesc si ei un pat in rezerva ta, in timpul travaliului, mancare, suc cafea tot ce au nevoie pe parcusrul sederii tale.
Dupa nestere in general nu se sta mult in spital...maxim 24 de ore la o nastere naturala, dar din oficiu compania de asigurari medicale iti trimite acasa timp de 5-7 zile o asistenta medicala care va sta cu tine 8 ore pe zi, te va controla pe tine si bebe si te va ajuta cu alaptatul + treburi gospodaresti. In general totul e organizat si cand ai plecat de la spital cu bebele ea deja te astepta in fata usii, indiferent de ora.

E inutil sa mai spun ca pentru toate astea, inclusiv urmarirea sarcinii, analize etc. nu trebuie sa platesti nimic in plus...totul e acoperit de asigurarea medicala.

... visez a o zi in care aceste conditii sa fie ceva obisnuit si la noi, in Romania, sa nu fie nevoie sa cheltui averi pentru a avea parte de siguranta si un tratament decent, la care avem cu totii dreptul...


Manu 32+ Radu

Unde dragoste nu e nimic nu e!


Pentru noi, grija fata de pacient si un sistem medical... macar functional.. .nu performant precum cel olandez .... sunt povesti SF.

Carmen 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Chatonel, Anamariame, SimonaMami
E cumplit. Am fost si eu shocata de sumele care sa vehiculeaza, de penibilul situatiei de a scoate plicul si de a te stresa ca poate nu e destul sau nu e primit... etc...cand tu te lupti cu durerile si temerlile, cand tu dai nastere unui suflet...Ce lucru pe lumea asta poate fi mai demn de respect din partea celor din jur??? Uite ca nici atunci nu ai liniste...

Si intr adevar, Chatonel, ce sa intampla daca nu iti permiti...daca pur si simplu nu ai cum sa le dai??? La ce sa te astepti atunci?

Eu nu am plecat de mult din Romania, din toamna 2005...am stiut de la inceput ca nu vom imbatrani pe aici. Gandurile si dorurile noastre duc tot acasa....dar uite...cand te lovesti de situatii de genul asta te gandesti serios oare merita???

Clara, Olga si mama mea a studiat psihopedagogie speciala la Cluj. Anul asta se va pensiona dupa o viata de munca dedicata copiilor cu probleme speciale.

Eu sunt chimist si lucrez la o companie farmaceutica...nu pot ajuta prea mult...dar va pot spune ca unul din proiectele la care lucram e un tratament pentru oprirea contactiilor timpurii si implicit a nasterii premature....

Manu 32+ Radu

Unde dragoste nu e nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Multumesc pentru parola fetelor .
Petra, nu te panica...daca era ceva complicat, nu te ruga sa-i amintesti tu..tinea el minte, dar suna-l sau da-i un sms, sau suna-l la cabinet ca te lamureste...daca ti se pare tarziu pana joi .
Chatonel, ce se intampla cu mamicile fara posibilitati financiare, la noi? ....ai parte de un tratament verbal
si medical, plin de ignoranta si indiferenta, si nu din partea medicilor (mai putin), ci doamnele asistente...stii cum pana la Dumnezeu esti pe mana sfintilor. Analize nu stiu daca iti face in afara de cele gratuite de Trim I si Trim III (la medicul de familie)....si o ecografie doua la spital (care costa 70 RON).
Dar felul in care te trateaza (mai ales daca esti o mamica tanara, mai timida si fara multe cunostiinte...)sa indraznesti umai sa pui o intrebare nelalocul ei, sau sa te postezi in fata unei usi, tinadu-te de burta , ca ai o nelamurire...sa vezi ce patesti:" ce cauti draga aici, da-te deoparte, da esti culmea exact in usa te-ai pus", ea saraca intreba si ea unde e nu stiu ce...
Am vazut scena....si m-am aricit toata.

Florinela 35 incheiata...trecem la
35 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

am intrat sa dau si eu raportul, am fost la control. bb are 2,750kg, toate bune si la locul lor, doar colul meu care este "cat casa", are peste 4 cm si doctorul m-a sfatuit sa duc munca de lamurire cu el sa il conving sa cedeze.pana acum ma stresam ca nu cumva sa se scurteze ...si acum incep sa intru in panica, daca nu se scurteaza parca vad ca ajung la cezariana

34+
poze

AMR 6 saptamani




Nu te intrista, mai ai timp suficient sa negocezi cu dl Col. Din cate am inteles, nu este obligatoriu sa se scurteze cu mult timp inainte de nastere, ci poate incepe fie, cand capul lui bebe a coborat mult in pelvis si creeaza presiune pe col, fie odata cu contractiile.



Carmen 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Gata, acum am terminat si eu de urcat poze. Puteti sa ma vedeti . Eu ma uit acum peste pozele voastre. Sunteti toate scumpe si e f dragut sa vezi o "adunatura de burtici".

Olga 30+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Aris, este timp....bebe e bine si sanatos si grasunel ;cand ma gandesc ca la mine la 34+4 zile avea 1943, ma apuca iar...

Florinela 35 incheiata...trecem la
35 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.n

Fetele uite ce am gasit la odiseea de ian-febr


http://www.youtube.com/watch?v=nr6T5aTAtOU

http://www.youtube.com/watch?v=bv8Dkw9Lk1Y

fetita are o luna jumate si persoana care executa aceste tehnici este specializata, mie mi-au placut si par destul de interesante

31+ cu Maria-Natalia
Vine barza!



Multumim , chiar sunt interesate si educative... si mi-ar placea sa pot sa fiu si eu asa sigura pe mine.... insa mie cred ca o sa-mi fie teama si sa-l ating... ce sa mai zic de operatiuni asa de complicate ..

Carmen 32+

Mergi la inceput