Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (73)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Olishka Gessy aveti PM

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:



Am uitat sa-mi fac si analiza de herpes acum in trim 3, in trim 1 mi-a iesit ca am anticorpi IgG! Si m-a intrebat doctorul la ultimul control ....dar.... AM UITAT SA-I SPUN!!!!!

De pe prima pagina citeam ca IgG caracterizeaza cronicizarea bolii (numai prezenta de anticorpi), fara sa fie afectata sarcina .....

Imi voi face analiza joi cel tarziu, dar ... oare ar trebui sa ma ingrijorez?????

Of, ce sunt!!!!!

Daca stiti mai multe, va rog sa-mi spuneti, am intrat in panica!

35+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

Citat:
citat din mesajul lui SimonaMami

Galuschca felicitari pt printesa mica!!!

Fetelor, vreau si eu PM cu parole va rog! Nu stiu cum de-am ramas pe afara :)


Simona 33, mami de Eric Christian (02.03.05)


ACTIVEAZA-TI PM-UL

Poze


Ti-am trimis PM

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Chatonel, in legatura cu ce povesteai tu despre sistemul sanitar francez.
Si la noi e tot cam la fel..cu mica diferenta ca in mod normal nasterea se desfasoara acasa...sub supravegherea unei moase. Asta este posibil doar daca cel mai apropiat spital se afla la mai putin de 5 km de casa si daca sarcina a decurs fara complicatii. Multumesc lui Dumnezeu nu a trebuit sa conving pe nimeni ca vreau sa nasc la spital pentru ca in cazul meu cel mai apropiat e la cam 12 km. In plus de vreo 3 saptamani am avut probleme cu tensiunea. Acum totul e ok dar sunt sub sricta supraveghere.
Tot din cauza tensiunii am fost internata pentru monitorizari, timp de o saptamana. Pentru mine e a fost prima experienta de acest gen. In Romania nu am avut probleme care sa necesite internari, deci nu am cu ce sa compar. Am o perioada si in 'delivery room' pentru niste teste, deci cam stiu cum arata si ce ma asteapta. Impresia e super. Conditiile excelente. Esti singura in camera, baia cu cada in care te poti relaxa in timpul travaliului, televizor si internet iar peretii excelent izolati fonic incat nu auzi nici un scancet din jur care sa te sperie si mai tare.
Personalul extrem de amabil, papica buna, curatenia....cuvant de ordine (asternuturile se schimbau in fiecare dimineata) iar sertarele din rezerva burdusite de pamapersi si tampoane gata pregatite pentru dupa nastere, cosmetice pentru bebe si chiar si niste schimburi de hainutze in cazul in care evenimentul te-a luat pe nepregatite.

Si acum cireasa de pe tort ... taticii sunt incurajati sa participe pe toata durata nasterii. Pimesc si ei un pat in rezerva ta, in timpul travaliului, mancare, suc cafea tot ce au nevoie pe parcusrul sederii tale.
Dupa nestere in general nu se sta mult in spital...maxim 24 de ore la o nastere naturala, dar din oficiu compania de asigurari medicale iti trimite acasa timp de 5-7 zile o asistenta medicala care va sta cu tine 8 ore pe zi, te va controla pe tine si bebe si te va ajuta cu alaptatul + treburi gospodaresti. In general totul e organizat si cand ai plecat de la spital cu bebele ea deja te astepta in fata usii, indiferent de ora.

E inutil sa mai spun ca pentru toate astea, inclusiv urmarirea sarcinii, analize etc. nu trebuie sa platesti nimic in plus...totul e acoperit de asigurarea medicala.

... visez a o zi in care aceste conditii sa fie ceva obisnuit si la noi, in Romania, sa nu fie nevoie sa cheltui averi pentru a avea parte de siguranta si un tratament decent, la care avem cu totii dreptul...


Manu 32+ Radu

Unde dragoste nu e nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Nu s-a uitat nimeni aici http://www.youtube.com/watch?v=PVRqnkYHLJg ?? Nu stiu dc am inteles eu bine cum sta aia!!
Sotul meu a zis (sa nu va sup de expresie): stand capra l-a conceput , tot asa il naste

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

Olishka Gessy aveti PM

Poze


Multumesc Simina pentru PM

Olga 30+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

simina
bun venit noilor burtici

am citit in postarile anterioare zicea cineva de crema cu lanolina, am gasit ceva poate va intereseaza...ma tenteaza si pe mine in loc de garmastan:

http://74.125.77.132/search?q=cache:_ytEMwjkkkYJ:reclama/detalii.php%3Fcod%3DME13+Lanolin+100%25&hl=ro&ct=clnk&cd=6&gl=ro&lr=lang_ro


31+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

a si mai e una da vad ca nu e pe stoc:

http://74.125.77.132/search?q=cache:Y7rvxgjpWiAJ:reclama/detalii.php%3Fcod%3DBO07+Lanolina+de+la+Bioclin&hl=ro&ct=clnk&cd=1&gl=ro

31+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Manuella, ce povestesti tu pe mine ma intristeaza Sincera sa fiu, nu cred ca avem sanse sa beneficiem prea curand de un asa tratament si in tara!Pana la urma incerc sa-mi pastrez moralul ridicat si sa imi reamintesc ca tot ce conteaza e ca bebe sa fie sanatos, noi mamele suportam orice pentru asta!Ana-Maria 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

vad ca imi considera reclama

acolo in link unde apare cuvantul reclama scrieti wwwpunctbebelusultaupunctro

31+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput