Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Cristineescu, fi-mea s-a trezit mai devrme uland din cauza unui part, am fpost la ea, i-am pus mana pe cap, a luat degetelul si somn din nou. Si ea face la 4 zile, am zile cand e mai agitata si net mai calma dupa ce face, dar nu-i pun nici mama supozitorului, nici nu-i dau decat super rar ceai, si asta cand sughite si nu vrea sanul si m-am plictisit s-o aud. Mai exersam lu lingurita.

Simodina si Anda avea cojite dupa urechi cum le-ai descris tu. Au trecut cu crema de galbenele, data dupa baita. Ii dau mereu.

Iar vant??? Pare soare, ce-as fi iesit un pic... sa ma risc, sa nu ma risc? Dupa ce da de vant am seri maraite tot timpul :(.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

DRAGA EDI, M-AM GANDIT SA FAC, O SEDINTA FOTO DE TI-OI MAI FII PE PLAC!!!!

In caz ca te intrebi cum mai sunt, am ramas tot frumoasa, rosie in obrajiori si zambareatza

ma cultiv si ma gandesc la tine..........

Desi as putea sa ma diversific aici, inca mananc sanatos pentru a-mi pastra silueta....

Daca e nevoie, transee stim si noi, iar pentru pretendente avem un maturoi!!!! Sau mai bine sa-l chem pe frate-miu????!!!!!



CU MULT DRAG, A TA

DARIUTZA

PS Cine zicea ca nu fac fata unui razboi?! Hmmm, sa se gandeasca bine!!!




mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui Boo

Eva super tare poza cu Luca (sau acum e Noah ? ii place mai mult asa ? ) Mi se pare ca s-a schimbat foarte mult de cand era mic



daaa, s-a schimbat si se schimba de la o saptamana la alta, si grimasele sunt noi

Anca, Babymom, Boo, sa inteleg ca l-ati gasit...Tell me what price is right...you know, your ransom

Boo, Anca
, bune intrebarile cu canita asta cu cioc, si eu trebuie sa ma aprovizionez pt ca nu am nici lingurite de silicon, castron, cani, bavete, etc

Fi-miu nu a incercat bibe, canita, lingurita, nik nik, nu i-am dat, dar tinand cont ca suzeta refuza cu obstinatie sper sa nu avem show cu lingurita. Peste 2-3 sapt cand facem 6 luni ii dau si eu prima oara altceva decat laptele meu si sunt super curioasa cum va reactiona.
Cu sanul el discuta, ii vorbeste, nu glumesc, scoate sunete in timp ce mananca, rade la san, il mangaie, are el un dialog acolo, nu stiu cum va fi cu canita sau lingurita. Uneori ma gandesc sa ii dau o gurita de ceai sa vad cum reactioneaza la canita sau lingurita. Apoi ma razgandesc, mai bine nu.
Mai e printre voi un bebe mai mare de 5 luni care bea numai lapte de san, fara apa, ceai? Sau Noah e singurul care nu a incercat canita/lingurita inca? Voi toate va mulgeti si ii mai dati si altcumva laptikul vostru? Ca eu, una, nu suport neam sa folosesc pompa aia...

Giulianna
, asa scrie si in What to Expect, sa nu dam copilului direct din borcanel, adica sa nu intre saliva copilului in contact cu mancarica pe care vrem sa o pastram de pe o zi pe alta, enzime si bacterii din saliva incep sa "digere"mancarea din borcanas

Si mai zic: "Remove one serving at a time from a jar of baby food with a clean spoon. If baby wants a refill, use a fresh spoon to scoop it out." Ca o paranteza, asta imi aminteste de unele specimene pe care le mai vad pe la serate, ca se servesc din salate si mancarea de pe masa/ bufet in caz ca e cu furculita lor de pe farfurie, lesin cand vad si imi trece brusc pofta de mancare prin diverse vizite. Asa mi-a facut una cu mierea, la micul dejun, baga lingurita in borcan si apoi in gura si tot asa, nu mi-am mai pus miere in cafea dimineata aia...

De asemenea, spun ca bebe sa primeasca numai suc, lapte, branza pasteurizate si inca ceva"after you've taken a serving out of a jar, recap the remainder and refrigerate until it's needed again; if it hasn't been used fwithin three days for juices and fruits, and two days for anything else, discard it"

Si vroiam sa va mai zic de sippy cup-ul asta, ca nu trebuie folosit des, ei spun sa limitam folosirea canitei, eventual sa punemm mai mult apa decat suc, pt ca duce la tooth decay si, pe langa carii, "another problem when they are carried around all day is that they become the breeding ground for bacteria." E vorba de copiii aceia pe care ii vedem ca tarasc toata ziulica cana cu ei si sug mereu din ea cate ceva. Incercati sa limitati, sa aveti mai multe si sa le schimbati des si se pare ca e de preferat canita normala decat sippy cup care este mai atractiva pt un copil.
Asa spun autorii What to Expect..., nu eu

Si mai scriu o groaza dar am spus in linii mari asa. Am citit ca unele fete nu sunt interesate de carti, etc, eu mai spun din ce citesc poate mai e cineva interesat, nu vreau sa va plictisesc, pe mine tot ce tine de alimentatie, igiena alimentara, sfaturi utile blabla chiar ma intereseaza, mai ales ca sunt la primul bebe.

Si am si eu doua intrebari: Se gasestte si acel cioc de silicon separat?
Exista vreo fata care nu adat copilului bibe, canita, lingurita pana la 6 luni si bebe a acceptat noutatea imediat? sunt f curioasa...

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


" There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Eva, eu iti tin pumnii din tot sufletul cu diversificarea asta. Si eu sunt genul studios, imi place sa fiu bine pregatita in tot ceea ce fac asa ca am citit (si inca citesc) o gramada de articole, retete, tips-uri etc. dar inca tot nu i-am dat de capat. Si am mai spus-o, intre teorie si practica e o diferenta enorma, cel putin in cazul nostru. ginerele meu scump.

Edit: yack, mi se pare dezgustator ce ai scris tu acolo mai sus, sunt persoane care fac asa ceva? Mancarica din borcanel o scot cu o lingurita curata, ce ramane in castronel arunc, restul din borcanel pastrez in frigi de pe o zi pe alta.

Nu stiu daca sunt cioculete de schimb la canile astea Avent, sper ca da, pentru ca mi se pare cam mult sa dau cate 37 ron de fiecare data cand schimb ciocul. Eu schimb tetinele foarte des asa ca ...

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

eva, amalia nu stie ce-i acela biberon si suzeta o scuipa cat colo. am incercat acum vreo 2 luni sa-i dau lapte muls cu lingurita si mi-a vomitat in jet. saptamana trecuta am incercat sa-i dau putin din ceaiul meu de lactatie cu o lingurita de silicon si a acceptat, ba chiar a mai cerut. apoi i-am lasat-o ei s-o examineze, cert e ca n-a prostestat si cred ca diversificarea va fi amuzanta pentru amandoua.

amalia mamii
cum s-a nascut strumfita mea
piticania creste
_
„Mamelor, în mâinile voastre tineti salvarea lumii”. Lev Tolstoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUCUTTA spune:

Eu vreau sa incep diversificarea de luni desi bb face 4 luni in 20 feb. si tot sapt viit mergem la vaccin si cred ca si la ecografia de bazin.

Ce ziceti e buna schema cu diversificarea de pe contul comun? ca am de gand sa o urmez.

De cand se incepe diversificarea va trebui sa manance la 4 ore lapticul?

Si mai am o intrebare :voi a-ti facut ecograf sau radiologie la bazinul lui bb? ca eu sincer nu i-as face radiologie decat ecografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Apropos de ce spune Eva si de canite.

Teo a refuzat biberonul putin inainte de un an (biberon cu tetina, cioc, motz si ce mai inventa tehnica moderna). Nu mai zic ca a refuzat laptele, ca nu are legatura cu topicul, ideea era ca nu-i puteam da nimic sa bea din biberon. Din cana bea foarte greu, varsa mult pe bluze si inghitea o gramada de aer.

Asa am ajuns la ideea de a-i da cu paiul din cana, idee primita cu entuziasm. Dar nu poti sa ii dai cu paiul din cana in masina, in timp ce tu conduci si esti singura, nah?!

Asa am ajuns sa caut prin toate magazinele cana cu pai care se inchide bine si nu curge. Cea mai faina a fost una de la Nuby, in sensul ca nu curgea orice ai face cu ea, Teo o folosea cu mare placere, etc.
Totusi a avut un mare inconvenient!
Sistemul de valva (la care se face mare reclama...) era capsulat ermetic si nu se putea desface.
Spalam cana va dati seama de o zapaceam, dar in valva cu pricina nu puteam intra. Pana intr-o zi cand, din cauza unui miros suspect, mi s-a pus pata pe valva aia. Si am taiat-o cu cutitul. Inauntru, nu vreau sa fiu prea plastica, era un cuib de mormoloci deja.
Asa ca a zburat cana. De atunci am stiut ce sa caut,... cana cu pai, cat mai bine inchisa, DAR pe care o poti DEMONTA piesa cu piesa si o poti spala peste tot cum trebuie.
Nah, v-am zis, sper ca nu v-am plictisit.
Teo are si acum o cana cu pai de la Primii Pasi, si nu vrea sa renunte la ea. Cand are chef bea si din pahar, si din ceasca, si din sticla. Dar ii e lui draga cana cu pai, ce sa-i fac.

MAi am desigur in dotare toate canile MAgic Cup si CUp Trainer de la Avent, o sa le incerc si pe Radu inainte sa le expediez la alti copii mai putin mofturosi . Si biberoane cu manere am, tot de la Avent.
Teo nu le-a folosit (manerele) nici tetinele de training

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nocom

DRAGA EDI, M-AM GANDIT SA FAC, O SEDINTA FOTO DE TI-OI MAI FII PE PLAC!!!!

In caz ca te intrebi cum mai sunt, am ramas tot frumoasa, rosie in obrajiori si zambareatza

ma cultiv si ma gandesc la tine..........

Desi as putea sa ma diversific aici, inca mananc sanatos pentru a-mi pastra silueta....

Daca e nevoie, transee stim si noi, iar pentru pretendente avem un maturoi!!!! Sau mai bine sa-l chem pe frate-miu????!!!!!



CU MULT DRAG, A TA

DARIUTZA



mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei (11.07.2004)


poze cu noi


poze DARIA





Offff scumpa si frumoasa Dariutza...
Greu te mai arata soacra-mea asta, tre' sa fac presiuni nu gluma!
Spune-i ca daca nu pune poze mai des, intr-o seara vin si te fur sau mai bine stabilim o intalnire undeva sa vorbim numai noi ca vad ca de ea nu putem sa facem nimic. www.flickr.com/photos/31848759@N02/3257576113/in/photostream/" target="_blank">Te-am sunat si nu mi-ai raspuns... www.flickr.com/photos/31848759@N02/3264564162/in/photostream/" target="_blank">te-am asteptat sa vedem impreuna curcubeul dar n-ai venit... ma imbracasem www.flickr.com/photos/31848759@N02/3273270683/in/photostream/" target="_blank">frumos...mi-am scos toate www.flickr.com/photos/31848759@N02/3274089986/in/photostream/" target="_blank">jucariile sa nu ne plictisim...dar obosit de cat am asteptat si cat am strigat dupa tine... www.flickr.com/photos/31848759@N02/3273271021/in/photostream/" target="_blank">am adormit!
Era sa nu te recunosc, frumusete mica ce-mi esti!
Te pup si ramane cum am stabilit, seara dupa ce faci baitza...ascunde telefonul sub perna, te sun sa vorbim!






Mami de www.flickr.com/photos/31848759@N02/sets/" target="_blank">Eduard-Gabriel (17.08.2008)
Ticker Edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Fetele care aveti steamere ce recomandati???
Ca mi s-a pus pata ca ar fi mai ok sa ii prepar papica la steamer si nu stiu ce sa aleg.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

nerantula unde esti? sa-l auzi pe barbata-miu cum canta varianta adaptata la ”un elefant se legana”. in versiunea lui e: amalie se legana pe o panza de paianjen si pentru ca nu se rupea l-a mai chemat si pe gruia”

amalia mamii
cum s-a nascut strumfita mea
piticania creste
_
„Mamelor, în mâinile voastre tineti salvarea lumii”. Lev Tolstoi.

Mergi la inceput