Cinematografia europeana

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

am vazut si eu in sfarsit unul dintre filmele "Culorile", rusinica ...
# Am vazut albstru si m-a impresionat extraordinar, si pozitiv si negativ.
Mi se pare ca regizorul a gresit amarnic in alegerea muzicii, care este de un kitsch absolut fantastic, sunt chiar indignata si trista , pt ca imaginile sunt absolut teribile, substratul la fel....cred ca trebuia sa-l vad fara sonor



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am vazut duminica Paris, Franta 2008, cu Juliette Binoche si Romain Duris - detalii www.imdb.com/title/tt0869994/" target="_blank">aici. Romain Duris a jucat in cel putin doua filme care mi-au placut: unul este www.imdb.com/title/tt0409184/" target="_blank">Les poupees russes si celalalt - nemaipomenit de emotionant - www.imdb.com/title/tt0409184/" target="_blank">De battre mon coeur s'est arrete. Daca-l puteti vedea, nu ratati pentru nimic in lume.

Paris este un film construit pe tehnica din Babel, Shortcuts sau infinit mai tampitul Intalniri incrucisate aka Crossing Dates. Insa atentia la detalii e mult mai mare, finetea redarii cinematografice e si ea mult mai mare, jocul Juliettei Binoche nu dezamageste nici de data asta.
Nu e un film nemaipomenit dar a meritat doua ore intr-o zi de duminica. Si a meritat sa vad Parisul 'de-aproape' si vad cum se intersecteaza vietile si iubirile fara s-avem habar.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Sabina, vezi, dezavantajul de a fi connaisseuse, pe mine nu m-a surprins neaparat in mod neplacut muzica din Bleu, e drept ca, analizind retrospectiv (si influentata de ce ai scris tu) imi pare ca era intr-adevar cam prea voit impresionanta si haunting (ca si cind imaginile acelea absolut superbe n-ar fi fost de ajuns). Ei bine, atunci nu stiu daca sa-ti recomand sau nu www.rottentomatoes.com/m/double_life_of_veronique/" target="_blank">La double vie de Veronique, un alt film care se numara printre cele mai bune pe care le-am vazut eu vreodata. Cu o coloana sonora compusa de acelasi Zbigniew Preisner cu care Kieslowski a colaborat la toate cele 3 culori (Rouge e alegerea mea personala dar toate sint uluitoare. De neratat de asemenea: www.imdb.com/title/tt0092337/" target="_blank">Dekalog).

Mihaela, ma intreb ce-ar zice Sabina despre povestea din De battre mon coeur... .

N-am vazut inca Paris, dar il voi vedea cit de curind.

Am vazut zilele astea www.rottentomatoes.com/m/kontroll/" target="_blank">Kontroll by Nimrod Antal, o metafora a vietii (viata in subterana) infatisata cu umor, suspans si originalitate. Din pacate regizorul nu a mai facut un alt film maghiar dupa Kontroll.

Tot de curind, www.imdb.com/title/tt0855975/" target="_blank">Prag, ales pe criterii de nostalgie incurabila dupa orasul asta si pentru rolul principal jucat de www.imdb.com/name/nm0586568/" target="_blank">Mads Mikkelsen pe care-l mai vazusem in citeva filme daneze reusite. Un film imperfect dar captivant si emotionant in felul sau, despre un tata descoperit post-mortem si o relatie matrimoniala care se destrama, despre lucrurile care ne leaga si cele care ne despart, despre afectiune si instrainare. Toate astea cu Praga ca background.



"Today is the tomorrow I was so worried about yesterday".

Andra si Vladut (14.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:

Mihaela, ma intreb ce-ar zice Sabina despre povestea din De battre mon coeur... .


Si eu m-am intrebat...

Dintre Culorile lui Kieslowski, cred ca cel mai mult imi place Bleu. Sau Rouge? De fapt, habar n-am.

Azi ma duc sa vad www.imdb.com/title/tt0456340/" target="_blank">Caotica Ana la cinema Europa. Pe mine ma fascineaza cinematograful asta, cu podelele mirosind a vechi, cu draperiile rosii a la musiu Lynch - exista pana si un pitic mitic, tot a la Lynch.

Duminica ar trebui sa vad Nunta muta dar nu-mi convine deloc ca e la Starplex (or something), in loc de vreo gaura de-asta de sobolan in care ma bag eu de obicei.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Pentru mine Ana cea haotica a fost o maaare dezamagire. Pentru ca-mi placuse mult Medem cu Los amantes del circulo polar, Lucia y el sexo sau La Ardilla Roja. Insa acest ultim film (un proiect extrem de personal intrucit am retinut ca e un soi de biografie a surorii lui decedate -picturile ei apar in film-, dedicat atit acesteia cit si fiicei lui Medem care poarta numele surorii) mi s-a parut in primul rind haotic, cu personaje de carton ce se vor a fi interesante si profunde, cu intruziuni de grotesc gratuit, cu un ghiveci de concepte (metempsihoza, femi nism) absolut aiuritor si nu in ultimul rind cu un final dupa care ramii blocat undeva intre ris si plins (dupa ce inainte de final primim marea dezvaluire a relatiei pe care a avut-o Ana cu iubitul ei in ultimul ei avatar- si, oricit de dramatic ar trebui sa fie momentul, te pufneste risul).
Oricum, e destul de frumos filmat, si merita vazut daca ai vreo 2 ore libere intr-o dupaamiaza cu nimic altceva mai bun e facut

Hmmm, de ce cuvintul "fe-mi-nism" e "reclama ilegala. considera acesta un avertisment"?

"Today is the tomorrow I was so worried about yesterday".

Andra si Vladut (14.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Am vazut si eu www.imdb.com/title/tt0369702/" target="_blank">Mar Adentro. Interesant dar poate ca asteptam ceva mult mai artistic, nu stiu de ce. Ca idee e destul de puternic, poate nu chiar pe gustul meu.
Oricum, tot un caz asemanator oarecum dar o abordare total diferita, artistica si profunda e filmul www.imdb.com/title/tt0401383/" target="_blank">Le Scaphandre et le papillon. Pe cel din urma l-am "trait", am simtit fiecare moment al filmului.

Ah, melodia de la radio din Mar Adentro e absolut superba ( www.youtube.com/watch?v=7wIk8fPzFlU&feature=related" target="_blank">Luz Casal Negra Sombra) si am mai gasit si alte melodii ale aceleasi artiste, foarte faine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

n-am vazut filmu ala:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui eloise

Pentru mine Ana cea haotica a fost o maaare dezamagire.


O, da.

Filmul asta are, de la bun inceput - si mai ales daca-l cunosti pe Medem - niste derapaje cand hilare cand aiuristice. M-am trezit gandindu-ma 'auleu, asta e cu reincarnari, nu e de mine'. Ca sa nu mai spun ca m-am prins ca era ma-sa de cand fuge Said. Barbatu-meu mi-a soptit cateva minute mai tarziu 'Era su madre..' si am ras amandoi ca niste descreierati.

Sa vedem unde fug de acasa azi. As cam vrea la Nunta muta dar la Starplex...hm...


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Mihaela, sa stii ca toata dupaamiaza de ieri am avut mustrari de constiinta ca pesemne oi fi sarit eu repede cu micul meu review si ti-am spoiled filmul... Speram sa nu fi citit pe forum inainte de a merge la cinematograf. Acum vad ca oricum l-am receptat cam la fel.

"Era su madre", da... hehe, imposibil sa nu te gindesti la paralela cu ala negru de respira greu... Iata cum exista corespondente subtile intre filme, corespondente ce transcend genurile...

Daca sint rautacioasa si exigenta imi dau seama ca exista si in alte filme ale lui Medem o serie de elemente mai mult sau mai putin iritante: coincidentele telenovelistice, dramatismul sau sentimentalismul de aceeasi factura, sexul pe alocuri gratuit dupa parerea mea, jocul actoricesc nu intotdeauna de prima mina, povesti din care lipseste claritatea si in care nu toate elementele au sens. Cel mai mult mi-a placut Los amantes del circulo polar. Mi-a placut mult si fascinatia lui pentru palindrom si modul in care se regaseste in povestile lui. Si totusi... Medem asta...

Nunta muta nu l-am vazut, sint curioasa cu ce impresie te vei intoarce. Pina acum am auzit doar opinii diametral opuse, elogii sau desfiintari.



"Today is the tomorrow I was so worried about yesterday".

Andra si Vladut (14.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Eloise, nici vorba sa-mi fi stricat vizionarea. Nu citisem postul tau inainte sa vad filmul dar, chiar daca l-as fi citit cred ca mi-ar fi sporit placerea.

N-am vazut Nunta muta, fir-ar. Azi m-as duce la asta. Cam saracie prin cinematografe...


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput