Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (53)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui _irina_
Eva cartile trebuie adaptate la cazul fiecaruia, daca o sa citesti 10 carti o sa gasesti probabil 6 opinii diferite. Pe care o alegi? Cea din cartea care s-a vandut mai bine?

fericita de Andreea-Maria




Eu am citit, inca citesc, in jur de 5 carti despre cresterea copilului, toate americane si marturisesc ca nu inteleg afirmatia ta. Toate, dar absolut toate, spun aceleasi lucruri. Ce carti americane zici ca se contrazic? chiar sunt curioasa...ce carti americane citite de tine il contrazic pe Sears? Ma refer la carti recente, nu din anii 80...
Cartile europeene tind si ele sa ii copieze, iar cele roamanesti, gen Capraru, se bat cap in cap cu metoda americana. Stii de ce? Pt ca nu sunt actualizate cu progresele in medicina, respectiv pediatrie.

Asadar, sfatul meu: alegi o varianta si te tii de ea, indiferent pe care o alegi, altfel te derutezi definitiv.Eu merg 100% PE VARIANTA AMERICANA, e logic si coerent, mi se pare cea mai pertinenta. Nu citesc carti Ro si nu ascult nici macar de toate sfaturile pediatrului. Deci, nu tine de best-seller. Si a propos, nu THE BABY BOOK de W Sears e cel mai tare best-seller ci WHAT TO EXPECT THE FIRST YEAR, iar eu citez din ambele deci...

Si, Irina, ma repet, aplica varianta care iti convine tie si copilului tau, e cel mai bun sfat, eu spun ce este in acord cu mine si gandirea mea. Eu am facut alegerea mea si pe ea voi merge

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


" There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

si pentru linistea de spirit a tutror mamicilor derutate cu ce sa inceapa marea diversificare, mai nou AAP au afirmat ca nu conteaza cu ce se incepe diversificarea, fruct, leguma sau cereale, asa cum sustineau in urma cu doar cativa ani, ci conteasza cand si cum se incepe. Deci nu cu ce. Desi autorii americani sugereaza sa incepem cu cereale, ramane sugestie, nu incearca sa spuna ca e cea mai buna varianta. Dar pe 6 luni merg toti fara doar si poate. Pe cantitati la fel, etc

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


" There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

am trimis pe mailul comun o brosurica despre alaptare.

anamona, poate o trimiti prietenei tale, sper sa o ajute.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Eva, te org eu sa nu ma uiti peste 6 luni cand o sa nasc, defapt peste un an cand oi incepe diversificare, si sa ma ajuti si pe mine cu sfaturi, pleaaaasee. tare mult te admir cat poti tu sa citesti si sa conspectezi. Eu una iti spun sincer ca nu am rabdarea necesara. Nici in sarcina nu am citit mai mult decat scrie pe net, am o carte dar am deschis-o doar cand incercam sa concep...asa ca sunt o puturoasa



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 9+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Sa va spamez si eu un pic, ca am vazut ca e sfarsit de capitol si tot ma gandeam: acush face cineva capitol nou si eu postez la ccapat ca sunt in urma. SI s-au tot facut 24 de pagini si eu scriam in word .

Neata bobocei si mamici! Eu beau cafea indulcita cu galactogil; dupa 2 zile de supt cu zgarcenie si folosit pompa doar o data normal ca aseara Anda a inceput sa urle de necaz ca nu are cascada Niagara la san. Pana m-am enervate\ si i-am pasat-o lui tati. Au adormit impreuna in timp ce eu imi faceam un dus fierbinte. Am observat ca Andei nu-i place can dam sanii moi, dar ce sa-i fac, e normal dupa o vreme sa fie si moi si cu lapte in ei; Acum se cearta cu jucariile de pe saltea. E incredibil, ii e somn si maraie la mine in brate, ins chimb pe saltea adoarme de n-are treaba. A tinut-o de cand a fost "ziua" ei. E prea devreme sa ma bucur? Cred ca nu, ca tocmai am mutat-o in wrapul cel ingust.

Ada sunt perfect de acord, nici eu nu pot spala vase, nici taia legume de ciorba sau orice implica folosirea unui cutit sau aragaz. In schimb imi pot incalzi mancarea, merge la baie in caz de maxima urgenta, iesi cu bebelina pe-afara (insa nu mereu ma pot incheia la haina deci ma abonez la geaca lu' tati. Poate, vorba lui babymom, daca o leg la spate; dar trebuie exercitiu nu gluma.. Poate merge mai bine cu copilul legat pe sold?

Intrebare: cum imi mai imbrac copilul cand il scot in fasa? Devine confusing, sper sa ma acomodez repede.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Ieri la depozit am intors-o cu fata la lume ca se tot arcuia sa se uite la luminile de sus . Eram convinsa ca nu are unde dormi in pozitia asta, mai cu seama ca e fasa asa ingusta, dar ghiciti ce-a facut in masina la intoarcere si vreo ora cu mine la calculator :))) Wrapul e o inventie geniala.

Legat de botez: eu nici nu m-am gandit ce marturii sa iau, daca sa iau, n-am facut nici invitatii si tata ma roaga de 5 zile sa i le dau dar cand incerc sa ma apuc de ceva ma ia o lene si-un sictir de mama-mama. Avand in vedere ca va fi doar lume apropiata nu s-ar putea rezolva prin telefon? . A, un lucru in plus pt care am evitat sa fac invitatiile e ca nici eu nu stiu exact ora botezului.

Dya, sa nu-ti para rau ca nu alaptezi. Se intampla si asa, iar bebelusii cresc la fel de bine ca so alaptati., Poate cu bebe doi va fi altfel, acum deja ai aflat mai multe si poate atunci vei putea ajung la un consultant in lactatie in caz ca va fi nevoie.

Boo, toate creditele cu Supradynul revin Claudinnei; eu n-am facut decat sa tin minte si sa dau stirea mai departe .

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Lucutta, hamul NU e acelasi lucru cu wrapul. E un pic mai bine, dar iti rupe umerii, mai ales ca Sergiu e mare. De ce nu citesti un pic pe siturile de la Ada de pe blog? Macar ca entertainment. Eu personal am luat o fasie lunga de 5m si am legat-o uitandu-ma la un filmulet de pe mamatoto.org, si punand pauza la fiecare manevra. Avantajul cu fasele din material este ca iti acopera tie tot spatele si se distribuie mult mai OK greutatea (ti-aduci aminte cum era cand erai gravi? Mie cam asa mi s-a parut). Anda nu a vrut decat f. putin in casa in masupiu. AM descoperit ca ii venea si foarte larg deci trebuia tot timpul s-o tin cu o mana si nu statea anici lipta de mine, asa cum sta in fasha.

Anca, ti-am admirat si eu fetita.

Babymom, n-am apucat sa te felicit pentru La Leche League. Super! Ma bucur mult pentru tine! Cat despre wrap, eu intentionez sa le fac la 60-70cm, insa fasa cu care am exersat atata avea si fata sta binisor in ea. Acum mi-e greu cu fase late, culmea, dar am impreovizat doar, nu sunt croite/cusute asa ca inca nu ma pronunt.

Alexa cat imi doresc sa ajung la aceeasi indemaniare cu pusul in fasha! olala]

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

CD ici.

Nikole si eu alateptez in pat pe o parte de cand avea anda vreo luna sau trei saptamani (atunci am reusit). Si fata me anici nu sta cu toate cele intr-o parte, ci culcata si cu capul intr-o parte. Stiu a nu e bine dar n-am cu cine ma intelege, asa ii place si asa suge. Chiar si in brate adopta aceeasi pozitie desi aici o mai pot schimba totusi.

Eva, foarte tare Luca al tau. Pe mutzeste asa! A propos de dintisor, fata mea imi mananca mana de ceva vreme si baleste dar nu gasesc nici unrma de mugure in gurita ei#8230;

MonycaC, si eu am observat niste accese de dindependenta la fetita mea in ultima vreme. Cresc bebeii.

Laura si sper ca scapati repede de muci.

Cristina ici.

Lumi, nu cred ca va comenta soacra. Sau daca o face, pana te intorci tu o sa isi inghita cuvintele. am mai harnicutza si abdominoasa.

Si-am incalecat pe-o sa si-am fugit sa ma-mbrac asa, trebuie sa ies pe vremea asta cainoasa!!!



de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Na ca nu ma pot abtine. Giulianna, vad ca are www.flickr.com/photos/31848759@N02/3274090336/in/photostream" target="_blank"> Edi o salopetica asemanatoare cu una de-a andei. Numai ca a noastra era roz si scria my sweet ballerine. Acum e la un baietel :)) nu radeti, mama lui a zis ca n-o intereseaza ca e roz si a luat-o!

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

300, si eu am admirat-o pe a ta in wrap. E o smechera cu jeans-ii aceia cool!

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput