Sunt romanii niste mancai?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Ma rog ,romani expatriati care vin din cand in cand in vizita si isi permit sa mearga la un rest.gastronomic.



Citat:
citat din mesajul lui AB

Citat:
citat din mesajul lui ionica

AB felicitari,
Inseamana ca faci parte din cei doar 2000 locuitori norocosi ai bucurestiului care-si permit un restaurant gastronomic



ce am eu cu Bucurestiul? Scuze da nu pricepui...

Maria pai stii cum...prin educatia gustului se evita caderea in chestii profane precum McCheese-ul cela
Io recunosc ca dupa ce pap bine bine undeva si apoi gatesc eu... hmm las jumatate in farfurie :))


Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

AB,
Ce vrei sa spui ca in nord america se mananca bine?
Se mananca oribil de prost,nu-i nevoie sa astepti sa fii servit ca sa intelegi acest lucru ,oamenii sunt bonlavi si obezi ,mie mi s-a facut rau in Florida pe plaja,am crezut ca sunt in disneyland-ul obezilor,beark.

Poate tu mananci bine,dar majoritatea mananca prost si mult.




Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy



Mai nu stiu pe ce plaja ai fost in Florida...dar eu sunt frustrata pt ca aici majoritatea femeilor si barbatilor sunt foate "fit"!!! Mai ales pe plajile din Miami!!!!(speram sa fiu printre cele mai subtirele...si constat cu dezamgire ca nu e asa!!!)

Eu nu am vazut in Romania, oameni sa alerge pe strazi dimineata si seara, sali de fitness pline, bazine la fiecare bloc, si pensionari cu pantaloni scurti!!!

Da...exista un mic procent de obezi (cum nu intalnesti in Ro si te socheaza - si ajungi sa nu ii mai observi pe cei "normali"), dar majoritatea (cel putin aici) sunt foarte bine proportionati, fac multa miscare (unde mai vezi babete la 80 de ani care inoata??? in fiecare zi??) si mananca sanatos!!!

Mie mi se pare ca e o mare diferenta intre un individ care isi mentine silueta prin miscare/sport, si cei cu diete sau infometare...si daca ar fi sa compar...gasesc aici mai multi care par sa aiba un corp sanatos si nu infometat ...(sunt normal si infometati si operati si obezi, dar nu formeaza majoritatea)

In plus, in Florida (cel putin) sunt f multi imigranti si combiatiile alimentare sunt venite de peste tot: mexic, argentina, jamaica, india, romania quebecosi...Asa ca nu se poate vorbi de "americani"



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana
Mai nu stiu pe ce plaja ai fost in Florida...dar eu sunt frustrata pt ca aici majoritatea femeilor si barbatilor sunt foate "fit"!!! Mai ales pe plajile din Miami!!!!(speram sa fiu printre cele mai subtirele...si constat cu dezamgire ca nu e asa!!!)




Sinzi, nu stiu nici eu despre ce majoritate se vorbeste, normal ca America fiind mai mare decat toata Europa or fi mai multi grasi.

Chiar dimineata cand am fost la gradi numai subtirele am vazut, mamici cu 2-3 copii cu un stomac lipit de spate si un aspect foarte odihnit.
Sa nu mai vorbesc de blondul ala pe care sunt geloasa, nu stiu cum si-l vopsesc dar pare asa de natural.. dintii foarte albi, tenul extrem de ingrijit..
Unde-s obezele alea de care vorbesc toti, ca eu nu le vad?
Vecinele mele mereu isi cumpara CD-uri cu exercitii, alearga, merg la sala, sunt foarte atente la dieta. Cresc vegetale in gradina.. gatesc foarte sanatos. Sunt un exemplu bun de urmat pentru mine :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Poate ca am fost eu in afara sezonului cine stie.
dar uite,statisticile nu mint,e drept in florida sunt mai putini obezi,pe locul intai se afla Missisipi cu 30% po****tie obeza

http://healthyamericans.org/reports/obesity2007/Obesity2007Report.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cind m-am mutat in TX mi-am imaginat c-o sa fiu cea mai supla. He, he, ce m-am mai inselat!
Mamicile de la scoala sint jumate cit mine, ba mai au si cite 3-4 copii.
La NY nici nu mai zic, zau ca nu vezi grasi.
Ultima oara i-am vazut la Orlando, cind am fost la Disney. Nu stiu de unde s-au adunat, dar acolo erau destul de multi.
La gym-ul de linga noi abia gasesti loc de parcare, indiferent de ora la care mergi.
Vorba lui Sinzi, nu mai zic ce mosi si babe merg la piscina. Mi-a ramas in minte un cuplu, cred ca aveau peste 90 de ani si le-a luat o vesnicie sa ajunga pina la piscina. Odata intrati in apa au fost in elementul lor.
Ma uitam si la copii de scoala: nu vezi unul gras, toti practica macar un sport... Eu zic ca in privinta asta America e pe drumul cel bun. Din pacate criza financiara ar putea sa dauneze si in privinta asta, e mai scump sa maninci sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ce ciudat , la mine era chiar invers.
Taica-miu imi tot povestea si se tot mira de oamenii obezi de la el , am ajuns acolo si m-am convins si eu .
In Sunset beach(cel din Carolina) eram pe plaja eu si inca vreo 3 fete slabe, si din alea 2 erau frantuzoaiceNu ma intrebati cate persoane erau pe plaja,minimum 50.
In Myrtle Beach in scimb afro americanii erau toti slabi

In privinta sporturilor da , ii invidiez , acolo nu ai nici o scuza sa nu faci sport pt. ca ai tot ce iti doresti oricand iti doresti.
Dar in privinta obezitatii...sa fim seriosi , Statele unite se agita cu campanii si se sprie de rata obezitatii si aici pe forum se spune ca sunt numai manechini si manechine.
Obezitatea este o mare problema in State si are la baza fast food-urile.Nu o spunem noi , romanii de pe forum ca sa va jignim pe voi , americanii , o spun statisticile.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Esti sigura despre ce afirmi ?
Ia uite aici ce spun astia:
http://www.nyc.gov/html/doh/html/pr/pr115-05.shtml

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

Cind m-am mutat in TX mi-am imaginat c-o sa fiu cea mai supla. He, he, ce m-am mai inselat!
Mamicile de la scoala sint jumate cit mine, ba mai au si cite 3-4 copii.
La NY nici nu mai zic, zau ca nu vezi grasi.

Lume multa, oameni putini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui betty78

Da, intradevar romanii sunt niste mancai si mai ales barbatii. Si ce este mai tragic este ca nu fac nimic pentru a-si schimba modul de viata. Eu cred ca undeva peste 80% din barbatii romani peste 25 - 30 de ani au burta...ceea ce nu este deloc placut. Daca va uitati la alte popoare nu prea o sa vedeti acest lucru. In plus datorita mancarii de proasta calitate, grasa si deloc sanatoasa, atat barbatii cat si femeile arata la 55 de ani ca de 70 de ani. Si as putea sa adaug f multe comentarii de genul asta...La noi educatia culinara lasa f mult de dorit



Betty, nu cred ca pot eu sa-ti schimb opinia, dar sunt curios de unde ai luat procentul de 80% (adica de ce crezi asa ceva), ce parere ai de femeile de aceeasi varsta si la ce popoare te referi cand faci comparatia. Eu am alte pareri, de aceea te intreb.
Nu stiu, de asemenea, de ce educatia culinara lasa mult de dorit. Educatia este una, iar posibilitatea este alta. Daca mancam nesanatos (si aici, cred, merita amintit dupa ce standarde discutam) inseamna ca atat ne permitem, raportat la kg/cap de locuitor de lapte, fructe, legume, carne, paine.
Eu personal am incredere in educatia culinara primita in familie, pe care am adaptat-o functie de varsta si realitate si asa incerc sa-mi cresc si copiii. Fiecare face ce vrea, e clar; daca spuneam ca am citit ceva nefavorabil despre pangasius, cineva m-a intrebat de ce as crede asa ceva; e clar, unii au anumite obiceiuri si nu doresc sa renunte la ele. Nici o problema, dar de ce e mai bine ca ei?
As adauga ca aspectul "trecut", deopotriva al femeilor si al barbatiolr, precum si sanatatea lor, mai tin, in afara de caliatatea/cantitatea mancarii, si de modul in care mancam (cate mese pe zi, marimea portiilor, mancatul seara/noaptea) si ne miscam, cantitatea de alcool, "portia" de stress. De fapt, dupa parerea mea, mai important decat mancarea in sine este sa facem miscare si sa mancam corect, chiar daca nu ne permitem cele mai sanatoase chestii.



poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Draga Rufus, intradevar am gresit cand am bagat un procent exact, fiind mai degraba o aproximare din cadrul cercului meu de cunoscuti...si ei nu ar intra deloc in target....
Si mai mult ac sigur nu am am fost foarte explicita; Pot sa te contrazic, femeile din romania se ingrijesc cu mult mai mult decat alte femei. Daca vorbim de popoare am scos din calcul in primul rand americanii, nemtii si austriecii. In al doilea rand nu ma refeream la posibilitatile financiare: uite exemplu- poti la fel de bine sa inlocuiesti cartofii cu alte legume si la fel de bine s epoate inlocui carnea de porc, care este in voga in Romania cu alte feluri de carne.
Nu pot sa spun ca nici eu nu am un regim de viata si de hrana foarte sanatos....dar oricum am grija sa compensez si intotdeauna am avut grija sa ma incadrez in grafic...intradevar cum ai spus tu este necesar sa gasim o balanta, un asa zis echilibru.

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Mai, dar gasiti voi un sondaj recent despre rata obezitati in Romania (facut pe mai mult de 10.000 de oameni), altfel chiar nu avem ce compara aici

Ionica, stii de fapt ce inseamna obezitate in statistici?
ex: io la 1.60cm am trecut de 55kg sunt supraponderala si intru in statistici...peste 60kg obeza...si pe bune ca am avut si 63kg si nu eram gravida - doar obeza
alt ex: copil de 5 ani peste 18.500kg este supraponderal, intra in statistici, dupa 25kg este obez...http://www.who.int/growthref/cht_wfa_boys_z_5_10years.pdf(si numai aici pe DC cati copii peste 18kg...acum nu spunem ca sunt obezi, nu???)

Ne oripileaza morbid obesity...care da...vedem aici in US mai mult decat oriunde...





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinzi_ana

Mai, dar gasiti voi un sondaj recent despre rata obezitati in Romania (facut pe mai mult de 10.000 de oameni), altfel chiar nu avem ce compara aici

Ionica, stii de fapt ce inseamna obezitate in statistici?
ex: io la 1.60cm am trecut de 55kg sunt supraponderala si intru in statistici...peste 60kg obeza...si pe bune ca am avut si 63kg si nu eram gravida - doar obeza
alt ex: copil de 5 ani peste 18.500kg este supraponderal, intra in statistici, dupa 25kg este obez...http://www.who.int/growthref/cht_wfa_boys_z_5_10years.pdf(si numai aici pe DC cati copii peste 18kg...acum nu spunem ca sunt obezi, nu???)

Ne oripileaza morbid obesity...care da...vedem aici in US mai mult decat oriunde...





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,






Pai nu te supara pe mine, dar la 160 cm, 55 de kg mi se par f mult. Eu de exemplu am 160 cm si am acum 47 de kg si am avut chiar si 42 de kg, atunci inradevar eram exagerata....dar acum sunt tocmai bine, ba chiar am si burtica putin...deci nu sunt bat..iar la inaltimea asta inca 8 kg in plus sunt f multe....Eu am avut 64 de kg exact inainte sa nasc si luasem 19 kg.

Iar la copii este luata in calcul si inaltimea, nu numai greutatea.

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput