Sunt romanii niste mancai?

Sunt romanii niste mancai? | Autor: muffin

Link direct la acest mesaj

buna ziua dragelor.
Stiu ca v-am iritat putin sufletul si gandirea cand am discutat despre materialism si frumoasele romance. Dar acolo erau in discutie doua aspecte - despre materialism si goana dupa bani si despre faptul ca romancele sunt frumoase. Sper ca am convenit impreuna ca ele sunt frumoase si la acest aspect nu ne-am certat.
Citind insa despre alte natii si bube pe care le au, ma gandesc tot mai mult la stereotipurile poporului roman. Ca si noi avem ceva probleme dermatologice - no doubt.
Eu recunosc, la noi, sarbatorile inseamna mancare: porc, piftie, caltabos, carnati, pasca, miel, si tot felul de culinareturi. Nu se poate sa nu fi macar odata pbservat inbulzeala din supermarketuri in preajma sarbatorilor - si chiar si dupa si inainte. Ideea pe care o am - este ca romanii sunt un popor mancau. Nu neaparat de fineturi dar de cantitati si de grasimi. Da, sunt mult prea multi barbati cu gusa, burtizan si ceafa groasa in Romanica. De ce? Pentru ca gatesc sublim femeile sau pentru suntem un popor de mancai?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Muffin,

Imi permit sa dau quote unui mesaj pe care tocmai l-am postat la subiectul cu 'etichetele'.

Citat:

Mie imi place mancarea olandeza. N-am petrecut in Olanda decat trei luni odata si o luna altadata:), de fiecare data ca bursier. Toti colegii mei (natii amestecate) erau oripilati de felul in care ma imbuibam cu 'porcariile alea'.

Si sa nu uitam berea! Ce minunatii de beri mi-a fost dat sa gust! In Tilburg era un bar unde aveau peste 200 de feluri de bere...multe feluri belgiene, ce-i drept:)

Ciudat ca nu-mi place ciocolata belgiana...

Edit: asta trebuie sa fie o alta obsesie a 'nemancatilor' de romani - asocierea spontana a unei natii cu mancarea specifica.


Deci, da.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Eu sunt de acord cu tine...mancam nejustifecat de mult, de gras si de prost...

Mie mi-a placut o emisiune a lui Badea in care blama felul nostru de a manca. Dadea exemplul cu painea cu slanina, mancata originar de cei de la tara, sa aiba putere sa lucreze toata ziua, pe cand la oras...de ce s-o mananci? Ca sa stai la birou? (nu e neaparat vorba numai de slanina, dar si de gratare, carnaciori, mici, etc).

De exemplu maica-mea nu considera ca te poti satura dintr-un gratar cu salata, preferabil fara paine...Imi zicea pe timpul sarcinii ca ma infometez, si avea tendinta sa ma indoape!




Dia - I'd like mornings better, if they started later!
si bebe
Miruna (15.07.2008) - Love me, feed me, never leave me!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Aoleu Muffin, sper sa nu te superi ,dar faza cu gusa si burta mare cred ca eu sunt de vina,te-a inspirat scrierea mea.

Acum vreo doi ani, am invitat la un restaurant bun,undeva in sudul frantei un cuplu de romani destul de "civilizati".
Cand a venit momentul sa comandam, am crezut ca "pocnesc" de rusine, au sarit literalmente mai intai pe homari la gratar, pe urma au comandat peste in papiote, fillet de vita cu sos de piper,salata de fructe de mare,inca o portie de langusta la gratar plus desert ,totul a fost stropit cu vreo 4 sticle de vin,desi nu le-au terminat,doreau in permanenta sa guste alte vinuri.
La bar ,au consumat tot in aceiasi noapte,champagne rose,martini si pe urma s-au oprit la o sticla de wisky pe care nu au reusit sa o termine ,au luat-o acasa si au continuat pe terasa pana pe la 3 am.

El, un om civilizat si cu burta plus gusa din dotare, dar pe ea nu am inteles-o frate, o slabanoaga, nu am inteles nici in ziua de azi unde au intrat atatea chestii in corpul ei.

mi-au marturisit ca le-a placut si ca vor mai reveni


Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas
Dadea exemplul cu painea cu slanina, mancata originar de cei de la tara, sa aiba putere sa lucreze toata ziua, pe cand la oras...de ce s-o mananci? Ca sa stai la birou? (nu e neaparat vorba numai de slanina, dar si de gratare, carnaciori, mici, etc).


Pentru ca sunt gustoase. Daca stai la birou mananci doar salata?

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Eu nu stiu cat de repede putem afirma asta, cand olandezii si belgienii mananca si ei prost, cartofii prajiti inotand in maioneza, crochetele de orice fel si umplutura si pot exemple d-astea sa va dau cat cuprinde, plus vestitele oliebollen traditionale(gogosi inotand in ulei, presarate din belsug cu zahar pudra) foooooaaarte sanatoase.
Si daca astea de mai sus or fi fineturi...

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Muffin, normal ca sunt niste mancai: te-au mancat la celalat subiect!

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Muffin, uite da aia se marita romancele cu strainezii, mai, ! ca sa nu ramana cu burtile goale cand se plimba cu Vuilltonu'

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Aoleu Muffin, sper sa nu te superi ,dar faza cu gusa si burta mare cred ca eu sunt de vina,te-a inspirat scrierea mea.

Acum vreo doi ani, am invitat la un restaurant bun,undeva in sudul frantei un cuplu de romani destul de "civilizati".
Cand a venit momentul sa comandam, am crezut ca "pocnesc" de rusine, au sarit literalmente mai intai pe homari la gratar, pe urma au comandat peste in papiote, fillet de vita cu sos de piper,salata de fructe de mare,inca o portie de langusta la gratar plus desert ,totul a fost stropit cu vreo 4 sticle de vin,desi nu le-au terminat,doreau in permanenta sa guste alte vinuri.
La bar ,au consumat tot in aceiasi noapte,champagne rose,martini si pe urma s-au oprit la o sticla de wisky pe care nu au reusit sa o termine ,au luat-o acasa si au continuat pe terasa pana pe la 3 am.

El, un om civilizat si cu burta plus gusa din dotare, dar pe ea nu am inteles-o frate, o slabanoaga, nu am inteles nici in ziua de azi unde au intrat atatea chestii in corpul ei.

mi-au marturisit ca le-a placut si ca vor mai reveni


Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy




Ce-as mai comanda acum o ciorba de perisoare cu ardei iute si niste sarmale cu mamaliguta......si un pahar cu vin rosu



E adevarat ca romanii maninca nesanatos...prea multa grasime si prea multa piine alba.Dar ciorbe mai bune ca in ro nu am mai mincat pina acum.
Si parca sarmalele facute cu carne tocata de pui nu au acelasi gust.



Ile, mami de Vivian (07.03.2006) si 12+



http://good-times.webshots.com/album/568512292eJLims

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Haideti mai fetelor,nu puteti fara sa va legati de aalte subiecte scrise de autor?

A fost mancata, de aia se marita fetele cu straini si altele va veti lega mereu de aceiasi discutie?
Poate Muffin nu este asa cum s-a "introdus" de la inceput,dealtfel a scris si ea ca nu a fost intentionat subiect de polemica.
In concluzie, asa este niciuna nu ati sari cu "romancele sunt urate",doar strainii care se insoara cu ele.

as ca hai sa nu o mai punem mereu la colt ,mie personal imi plac intrebarile ei,au asa un aer de challange ,fiti obiective si nu luati mereu totul personal.

Sophia 2ani 06.09.06
+32
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Nu imi place sa intru in polemici,insa nu m-am putut abtine!!
Nu numai romanii mananca prost ,nu numai romanii se imbulzesc in market-uri inainte de Sarbatori...etc!!
In Spania sunt foarte multi obezi,foarte multe persoane care asteapta programari pt reducere de stomac din cauza greutatii excesive!!Si ei au meniuri traditionale de sarbatori ,mese pline,de la care nu se abat chiar daca este criza economica!!Market-urile sunt pline zi de zi si vezi numai cosuri full cu mancare!!

24+ Razvan Nicholas sau Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput