Bulgaria - impresii: drum, hoteluri, statiuni,(12)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

cRENGU, N-AM MAI SUNAT LA AGENTIA DATA DE TINE, asa m-am enervat cu Kaliakra de nu pot spune!
Asa am patit si anul trecut, n-am mai gasit camere, dar afalam dupa 2 zile de discutii cu agentia...am pierdut o saptamana pe telefoane!

Pana la urma vom merge unde am fost si anul trecut, la Riu Evrika din Sunny Beach, desi si ei au scumpit si agentia face reducere de numai 5% fata de 10% anul trecut!

Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Fetelor, nu cred ca in aceste conditii de criza e cazul sa ne grabim.
Noi am solicitat de la vreo 6 agentii oferte, le-am analizat si am decis sa mai asteptam la sfatul unor prieteni. Ieri una din agentiile care ne-au trimis oferta in urma cu o luna ne-au oferit o reducere de 10% in plus fata de cea de early booking, adica 20%, iar un colegul de-al meu a primit o oferta cu reducere 30 (el fiind insa client mai vechi al agentiei respective, alta decat cea care mi+a trimis mie reducerea cu 20%).
Ideea e ca reducerile se pot negocia..in conditiile astea de criza mi se pare de-a dreptul exagerat sa iti ofere reducere 5 % pentru early booking. Eu mai astept. Ma indoiesc sa se puna anul asta problema sa nu mai gasesti camere.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Eunice, ai si tu dreptate!
Insa eu cred ca cei care pana acum aveau bani de Turcia vor opta pentru Bulgaria!
Cu tot cu criza la Kaliakra deja nu mai sunt camere pentru iunie si suntem la mijlocul lunii februarie!

Poti sa zici numele agentiei?
stiu ca exista un topic si cu topuri de agentii asa ca ma gandesc ca nu e ilegal daca le mentionam!

Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Fetelor, nu cred ca in aceste conditii de criza e cazul sa ne grabim.
Noi am solicitat de la vreo 6 agentii oferte, le-am analizat si am decis sa mai asteptam la sfatul unor prieteni. Ieri una din agentiile care ne-au trimis oferta in urma cu o luna ne-au oferit o reducere de 10% in plus fata de cea de early booking, adica 20%, iar un colegul de-al meu a primit o oferta cu reducere 30 (el fiind insa client mai vechi al agentiei respective, alta decat cea care mi+a trimis mie reducerea cu 20%).
Ideea e ca reducerile se pot negocia..in conditiile astea de criza mi se pare de-a dreptul exagerat sa iti ofere reducere 5 % pentru early booking. Eu mai astept. Ma indoiesc sa se puna anul asta problema sa nu mai gasesti camere.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)


Eni, eu zic ca ai dreptate ... asa zice si sotul meu ! Si daca nu mai gasesc la Kaliakra, asta e ... iau in alta parte Sunny Beach, Nisipuri ...


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“God could not be everywhere and therefore he made mothers.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuppy spune:

A fost cineva la Hotel Azalia din Sf.Constantin si Elena?
Imi puteti spune cate ceva despre statiune si hotel?
Anul acesta am vrea sa schimbam statiunea( de doi ani mergem in Albena). Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuppy spune:

Daca inca nu v-ati hotarat asupra concediului, am aflat ca Targul de Turism se va desfasura in perioada 19-22 martie 2009, la Romexpo.
Nu stiu daca in momentul rezervarii,ti se accepta sa dai decat un avans, sau trebuie sa platesti pretul integral. Merita sa incercam.
Noi am fost numai in Albena, anul acesta am vrea sa mergem in Sf. Constantin si Elena- Hotel Azalia, dar ramane sa ne interesam, nu stim nimic despre statiune, hotel, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui yuppy

A fost cineva la Hotel Azalia din Sf.Constantin si Elena?
Imi puteti spune cate ceva despre statiune si hotel?
Anul acesta am vrea sa schimbam statiunea( de doi ani mergem in Albena). Multumesc anticipat.


Primesc mailuri de la diverse agentii, cu noutati si oferte last minute, iar vara trecuta am primit oferte last minute foarte des-cam tot sezonul- ptr Azalia si ....nu mai retin bine, parca Astoria sau asa ceva din Nisipuri. De Azalia tin minte ptr ca daca nu gaseam la Kaliakra, ne hotarasem ptr Azalia. Parerile nemtilor si englezilor pe care le citisem anul trecut erau destul de bune, dar nu stiu de ce la noi nu prea s-a vandut.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yuppy spune:

Noi, anul trecut am plecat cu Marshall Turism. M-am uitat pe ofertele lor si nu am gasit oferta pt. Hotel Azalia. Am vazut oferte la alte agentii, dar vroiam sa aflu cateva pareri de la cei care au fost acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.

Eu auzisem ca in Albena in general e problema cu locurile duble, dar anul trecut am fost in sezon de varf( inceputul lunii august) si n-am avut probleme si nici n-am auzit pe cineva sa fi avut( i-am auzit pe unii, tot romani ,ca erau nemultumiti din cauza camerelor, le daduse la parter, care de fapt ei il numesc etajul 1 si se certau cu ala de la receptie sa le dea undeva mai sus, iar respectivul le explica ca hotelul este full, camerele sunt repartizate din timp si n-are cum sa le dea alta camera).

Geniest,uite aici:
" Daca Duni Holiday Village va fi destinatia dumneavoastra de vacanta in acest an, ati facut cea mai corecta alegere.Duni se afla la 40km de Burgas,intr-un golf magnific , cu nisip foarte fin si intrare in mare foarte lina.
La inceputul anilor ’80 , guvernul bulgar a decis sa construiasca un sat de vacanta la standarde internationale.In anul 1986 , dupa o munca sustinuta,arhitectii in cooperare cu istoricii au construit intr-un cadru natural deosebit,protejat de stat,un sat de vacanta ce intruneste stilul architectural bulgaresc al ultimelor secole.
Planul conceput de bulgari,a fost pus in opera de constructorii austrieci de la Compania Rogner.In totalitate renovat in 2000,complexul pastreaza caracterul romantic si intim al vechiului stil de viata bulgaresc.Clima este moderat continentala cu teperaturi estivale intre 24 si 28 grade C si o temperatura medie a apei de 25 grade C.
Vecinatatea muntilor Strandja si a padurilor seculare din jurul statiunii, pun intro lumina divina combinatia dintre aerul proaspat de munte si cristalinul marii.
Duni Holiday Village este un loc perfect pentru odihna,relaxare atat pentru familii cat si pentru copii sau oameni mai in varsta.Denumita asa dupa o duna de nisip locala statiunea este marginita la sud de lacul Alepu si la vest de o padure de brazi.Numeroasele restaurante servesc mancare bulgareasca traditionala si europeana,specific pescareasca si tip fast food.Toate hotelurile , PELICAN 4*,HOLIDAY VILLAGE 4*,BELLEVILLE 4*+,MARINA ROYAL PALACE 5*,MARINA BEACH 4*+,sunt complet renovate.
Sistemul de masa este all inclusive si permite servirea mesei in orice restaurant din statiune si folosirea facilitatilor oricarui hotel indifferent de locul cazarii.Hotelurile sunt inconjurate de piscine,cafenele , zone de divertisment si animatie,teatru de vara,gradinita si diverse locuri de joaca pentru copii,acestia si nu numai ei avand foarte putine sanse de plictiseala.
Este o statiune elitista unde iti poti petrece o vacanta de neuitat pe litoral Bulgaria"

Sau ptr mai multe detalii intra pe www.duni.bg

Adriana, peste tot am vazut ca daca ai un copil pana in 12 ani, in camera cu 2 adulti, nu platesti nimic ptr el. Si asta am vazut cam peste tot in Albena si nu numai. La fel am vazut ca ptr sejur mai mic de 7 nopti se plateste 10% in plus fata de pretul existent.

Ana, intre Kaliakra/Albena si Marina Royal Palace/Duni, unde te-ai simtit mai bine, unde ti-a placut mai mult? La camera m-am lamurit, daca jr. suite e mai mare decat la Kaliakra( ai stat la standard sau la superior?), inseamna ca suita e si mai mare( noi am luat camera tip suita). Cu distractia ptr copii ....ai fost la centrul de echitatie in Duni? Cum este, cat ai platit? Miniclubul ptr copii cum este, dar minidisco? Cum este cu parcarea?
Te-am asaltat cu intrebari, multumesc anticipat ptr raspunsuri.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)



Buna,

Mi-e greu sa spun unde m-am simitit mai bine la Kaliacra-Albena sau Duni. Din punct de vedere al confortului camerei, restaurantului mi s-a parut mult mai bine la Duni. La kaliacra am stat la superior, dar camera junior suite de la Duni a fost mai mare. La Albena am fost la centrul de echitatie si copiilor li s-a parut foarte frumos. Miniclubul si minidisco din Duni nu pot spune ca ca pe ai mei i-a incantat in mod deosebit. Dar baiatul prietenei mele a fost foarte incantat. Drumul mi s-a parut mult mai ok pana in Albena (mult mai scurt), dar parcarea net superioara la Duni. Adica in incinta complexului nu aveau voie decat cei cazati acolo si era loc berechet de parcare, parcarea sigura, pazita. La Kaliacra am avut noroc ca au plecat unii in fata noastra, am parcat si acolo am lasat masina 8 zile. Era parcarea destul de mica, dar nu am avut nici un fel de incident.
Deci sunt avantaje si dezavantaje....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:



Citat:
citat din mesajul lui crengu75

Off, Caramel, eu plec de pe 5 -12 iulie. Eu plec, tu vii. ce pacat. Mi-am luat perioada inainte de a se scumpi tariful.

Asa mi-au zis si mie, ca e mai bine sa iau seria de 7 nopti si ca cei de acolo impun intrarea doar duminica.Tipul de la agentie mi-a zis ca a obtinut odata pentru cineva mai multe zile ( adica nu serii de 7) dar ca e mai bine sa nu ma complic. Oricum si pe ce au primit ei era conditie serii de 7 nopti cu intrare MUSAI duminica.
Oricum nu vroiam mai multe zile din motive financiare.

Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)




Buna ,
Cred ca eu o sa merg la KAliakra din 5-11 iulie 2009 asa ca poate o sa ne vedem acolo...cand platesc avansul iti spun...
Monicutza

Mergi la inceput