Bulgaria - impresii: drum, hoteluri, statiuni,(12)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Rectific...am citit mail-ul cu atentie, cred ca e vorba de o neinteleger....n-a inteles ca copilul meu cel mic are sub 2 ani!

Sora mea nu a transmis corect datele sau cine stie cum s-o fi incurcat doamna in 2 copii ai mei si 3 ai ei!

Cand voi afla ceva mai sigur o sa va zic....
oricum deja mi s-a luat, ca ma enerveaza alergatura asta dupa camere la Kaliakra!

la agentiile din Bucuresti nu mai gasesti nimic, am ajuns sa pierd timpul pe telefoane si mail-uri cu agentiile din provincie!




Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Crengu, in caz de overbooking numai hotelul este responsabil. Hotelul este cel care creaza aceasta situatie si, intr-adevar, Albena este renumita pentru acest obicei. Te poti trexzi ca ajungi la cazare si ca te trimit in alta parte. Situatiile cand anunta agentia de overbooking cu macar cateva zile inainte de plecare sunt cele mai bune cazuri.

Ioana 29+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Pt. Bebebeca: daca sun cu o luna inainte la hotel sa verific rezervarea si ei imi spun ca e ok, mai exista riscul sa am surprize la cazare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Tuchita, la agentia pe care ti-am zis-o ti-a cerut bani pentru copil? Eu am dat avans, si va zic, din calculator a scos tipa de acolo un formular prin care nu am nimic de dat pentru copii.

Bebe Beca si daca sa zicem ca ma reruteaza si mie nu-mi convine, pot renunta si sa-mi primesc banii? Sau ce sa fac? Sa sun la hotel?
Cei de la agentie mi-au zis ca am confirmare si ca nu se poate sa patesc asa ceva. Nici nu stiu ce sa zic, poate ne ambalam degeaba. Totusi multa lume a scris aici de Kaliakra si pana acum eu nu am citit nimic de rau, toata lumea multumita. Si acum , apare chestia asta.
Eu zic ca nu se poate totusi sa-si bata joc asa de lume.

Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Si poate agentiile alea care au cerut bani pentru copiii pana la 12 ani sunt neserioase sau au inteles ceva gresit. Eu pe net am gasit o gramada de oferte si la nici una nu scrie ca se plateste la copii pana la 12 ani.

Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Si noi ne-am rezervat la Kaliakra, mai tb sa platim avansul. Ciudat, la calup de 7 nopti noi avem intrare sambata.. voi ziceti de duminica.. cum oare?

Daca initial era vb pt hotelurile de 4* din Albena de reducere pt early booking de 10%.. acu cica Kaliakra nu mai da asa ceva.. si-am primit numai 5% din partea agentiei..

Ne-ar tenta sa facem asigurare storno.. de la ag ne-au zis urmatoarele:

Tin sa va mentionez ca daca doriti sa faceti asigurare storno aceasta este valabila cu 30 de zile inainte de inceperea sejurului si trebuie facuta in ziua incasarii avansului iar pretul asigurarii reprezinta 1,5% din pachetul de servicii turistice la cursul BNR din ziua respectiva.

Asa-i?



Roxana, mi-a zis ca hotelul nu ofera apartamentele pe piata romaneasca.. asa ca ne-am luat 2 camere.. ne cazam cate un adult + un copil, si platim 3 adulti in loc de 2,5.. dar avem si 2 camere .

Si inca o intrebare: in conceptul de UAI zice ca iti umple minibarul numai la sosire, dar ca ai constant in camera cafea si ceai. Dar apa, apa aveati in camera sau tb s-o culegi mereu de pe la baruri/restaurant? Cei de la agentie m-au asigurat ca da.. dar vreau sa stiu de la fata locului.


azi, orele 13 - pentru pretioasa Emma



de M (7) si G (2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

• Obligatoriu pt Kaliakra Superior si Standard – intrari doar DUMINICA; sejururi DOAR 7 nopti sau multiplu de 7 nopti in sezoanele MID, HIGH si PEAK!!!
• Recomandam ca familiile cu 2 adulti si 2 copii sau cele cu 3 adulti si 1 copil sa fie cazate in KALIAKRA SUPERIOR sau in studiourile executive din Flamingo Grand. La Flamingo Grand – studiouri executive aveti inclus breakfast la etajul 9 si pachetul SPA: acces liber la sauna, tipidarium, fantana de gheata, baia de aburi, hidromasaj cu dusuri speciale.


Asta e un punct din oferta primita de mine de la agentie.Poate la alte tururi operatoare cu care au incheiat contracte nu se aplica.

Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

si am mai gasit asta
• Pentru rezervarile facute pentru orice perioada si platite pana la data de 30.04.2008, beneficiati de un comision cedat de 17% din tariful fara taxe, suplimente sau transport. Altfel,comisionul cedat este de 10%-din tariful fara taxe, suplimente,transport.

de unde am dedus ca fiecare agentie acorda la randul ei cat vrea. Noi am primit cei 10% care apar pe toate afertele, desi am facut rezervarea acum.

Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb

Si inca o intrebare: in conceptul de UAI zice ca iti umple minibarul numai la sosire, dar ca ai constant in camera cafea si ceai. Dar apa, apa aveati in camera sau tb s-o culegi mereu de pe la baruri/restaurant? Cei de la agentie m-au asigurat ca da.. dar vreau sa stiu de la fata locului.


de M (7) si G (2)



Cand ajungi, ai in minibar 4 sticlute cu suc de...nu mai stiu ce( ceva asemanator prigatului de la noi), parca 2 sticle de apa plata si o cutie de bere- nu mai retin exact. Mai ai cateva plicuri de ceai , ness....si o cana electrica de fiert apa. La barul de la parter e un dozator cu apa plata si....te autoservesti. Ptr Calin luam lapte din restaurant, ma duceam cu biberoanele( unul ptr seara si altul ptr dimineata), le umpleam , le bagam in frigider si le incalzeam in cana de apa. Am avut apa plata de acasa , o luasem ptr lapte praf, dar daca lapte aveam, am folosit apa ptr baut. Chiar nu-mi amintesc sa fi vazut ceva recipiente ptr apa, sa poti lua in camera, doar pahare, dar nu pot spune cu certitudine ptr ca daca n-am avut nevoie, nici nu m-a prea interesat.
Daca mai ai nevoie, poti lua pliculete cu ceai , zahar sau ness din restaurant, sa le ai in camera.
Puteai iesi cu mancarea din restaurant, nu spunea nimeni nimic( spre deosebire de Kustur unde era un ditamai afisul scris in nu stiu cate limbi ca n-ai voie sa iesi cu mancarea din restaurant). Luam fructe sa le dau copiilor pe plaja, iar la pranz cel mic era prea obosit ca sa manance, asa ca luam mancare ptr el si-i dadeam in camera, cand se trezea.


Unde ai luat pana la urma, la standard sau la superior?

Am uitat sa spun ce m-a distrat: in conceptul UAI scria ceva de un cos cu fructe la sosire. Am gasit pe o farfurioara un mar ,o banana si 2 prune.

Si inca o faza misto: langa lift, la fiecare etaj e un aparat de gheata. Al meu sot si-a luat un whisky si a vrut sa puna gheata in el, asa ca a pus paharul , a apasat pe buton si a-nceput sa curga gheata....si sa curga....si sa curga...a umplut paharul, a dat si pe afara. Asa ca aviz amatorilor: daca vreti gheata, puneti-o intr-un alt pahar si de acolo puneti in paharul cu bautura cata vreti



Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Cine si-a mai luat pana la urma la Kaliakra?

Roxana, bune si alea .( fructele)Totusi, o banana si 2 prune, plus un mar,..........ditamai cosul.

Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput