Bulgaria - impresii: drum, hoteluri, statiuni,(12)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andrufl

Ana, povesteste-ne si noua de la Duni. E asa de grozav cum se spune? Noi am rezervat pentru Paste la Marina Royal Palace.

O mamica implinita.


Buna,

Da, este un loc frumos, linistit, luxos. Noi am descoperit aceasta locatie primavara trecuta la Targul de turism. Ii povesteam unei tipe de la o agentie ca as merge in Antalya, dar ca este totusi o distanta prea mare (fetita mea e destul de micuta si nu prea ma incumetam la drum lung) si mi-a recomandat Duni Royal Resort ca variata bulgareasca a complexelor turcesti. Camerele sunt foarte mari (noi am stat in junior suite unde era un pat dublu, un pat de o persoana si o canapea extensibila), restauratul este super ok, menu variat, vin, sampanie la masa. Intre mese prajituri, coctailuri la discretie. Plaja foarte curata (dimineata ar trebui totusi sa-ti lasi prosopul daca vrei un sezlong mai aproape de apa). Avand bilete la hotelul de 5 stele aveam acces la toate restaurante, barurile sau piscinele din complex. La ce mi s-a parut ca stateau mai prost au fost locurile de joaca pentru copii. Erau doar intr-un loc niste leagane si un topogan si putin mai departe un topogan gonflabil (contra cost). In schimb in fiecare seara erau diverse spectacole la amfiteatru. Daca te duci pentru liniste, plaja, apa e super ok. Daca vrei discoteca, antren pentru copii cred ca ai putea sa gasesti diversitatea mai mare in alta parte.

Daca mai vrei amanunte, scrie-mi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui andrufl

Ana, povesteste-ne si noua de la Duni. E asa de grozav cum se spune? Noi am rezervat pentru Paste la Marina Royal Palace.

O mamica implinita.



Chiar ...ce este aceasta DUNI ???? E o alta statiune a bulgarilor ? Chiar as vrea sa stiu cum este....

Multumiri in avans,

g

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

- Crengu75 - in ce perioada mergeti la Kaliakra? Am platit si eu avansul. Din 12 iulie suntem acolo!!!
- Adriana mica - eu cred ca agentia care ti-a cerut bani pentru copil nu este deloc serioasa. In locul tau n-as mai calca pe acolo!Pe toate site-urile copiii au gratuit la Kaliakra pana la 12 ani(primul copil).
- Daca vreti alte informatii sau mai multe poze cu Kaliakra le gasiti chiar pe site-ul hotelului: http://hotelkaliakra.com
Poate facem o gasca mai mare care merge la Kaliakra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Off, Caramel, eu plec de pe 5 -12 iulie. Eu plec, tu vii. ce pacat. Mi-am luat perioada inainte de a se scumpi tariful.

Asa mi-au zis si mie, ca e mai bine sa iau seria de 7 nopti si ca cei de acolo impun intrarea doar duminica.Tipul de la agentie mi-a zis ca a obtinut odata pentru cineva mai multe zile ( adica nu serii de 7) dar ca e mai bine sa nu ma complic. Oricum si pe ce au primit ei era conditie serii de 7 nopti cu intrare MUSAI duminica.
Oricum nu vroiam mai multe zile din motive financiare.

Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Chiar ca nu e bine!
Nici macar impresiile nu apuc sa le aflu de la tine!
Si noua la fel ne-au zis ca avem intrare numai duminica.
Am citit pe un site cu impresii despre calatorii( nu stiu daca e bine sa zic care-ca e romanesc, dar cred ca il stie toata lumea), ca la Kaliakra s-a intamplat sa fie rezervari duble.
Sper sa nu patim asa , doamne fereste!
Poate anul asta nu va mai fi nebunia care a fost anul trecut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Eu auzisem ca in Albena in general e problema cu locurile duble, dar anul trecut am fost in sezon de varf( inceputul lunii august) si n-am avut probleme si nici n-am auzit pe cineva sa fi avut( i-am auzit pe unii, tot romani ,ca erau nemultumiti din cauza camerelor, le daduse la parter, care de fapt ei il numesc etajul 1 si se certau cu ala de la receptie sa le dea undeva mai sus, iar respectivul le explica ca hotelul este full, camerele sunt repartizate din timp si n-are cum sa le dea alta camera).

Geniest,uite aici:
" Daca Duni Holiday Village va fi destinatia dumneavoastra de vacanta in acest an, ati facut cea mai corecta alegere.Duni se afla la 40km de Burgas,intr-un golf magnific , cu nisip foarte fin si intrare in mare foarte lina.
La inceputul anilor ’80 , guvernul bulgar a decis sa construiasca un sat de vacanta la standarde internationale.In anul 1986 , dupa o munca sustinuta,arhitectii in cooperare cu istoricii au construit intr-un cadru natural deosebit,protejat de stat,un sat de vacanta ce intruneste stilul architectural bulgaresc al ultimelor secole.
Planul conceput de bulgari,a fost pus in opera de constructorii austrieci de la Compania Rogner.In totalitate renovat in 2000,complexul pastreaza caracterul romantic si intim al vechiului stil de viata bulgaresc.Clima este moderat continentala cu teperaturi estivale intre 24 si 28 grade C si o temperatura medie a apei de 25 grade C.
Vecinatatea muntilor Strandja si a padurilor seculare din jurul statiunii, pun intro lumina divina combinatia dintre aerul proaspat de munte si cristalinul marii.
Duni Holiday Village este un loc perfect pentru odihna,relaxare atat pentru familii cat si pentru copii sau oameni mai in varsta.Denumita asa dupa o duna de nisip locala statiunea este marginita la sud de lacul Alepu si la vest de o padure de brazi.Numeroasele restaurante servesc mancare bulgareasca traditionala si europeana,specific pescareasca si tip fast food.Toate hotelurile , PELICAN 4*,HOLIDAY VILLAGE 4*,BELLEVILLE 4*+,MARINA ROYAL PALACE 5*,MARINA BEACH 4*+,sunt complet renovate.
Sistemul de masa este all inclusive si permite servirea mesei in orice restaurant din statiune si folosirea facilitatilor oricarui hotel indifferent de locul cazarii.Hotelurile sunt inconjurate de piscine,cafenele , zone de divertisment si animatie,teatru de vara,gradinita si diverse locuri de joaca pentru copii,acestia si nu numai ei avand foarte putine sanse de plictiseala.
Este o statiune elitista unde iti poti petrece o vacanta de neuitat pe litoral Bulgaria"

Sau ptr mai multe detalii intra pe www.duni.bg

Adriana, peste tot am vazut ca daca ai un copil pana in 12 ani, in camera cu 2 adulti, nu platesti nimic ptr el. Si asta am vazut cam peste tot in Albena si nu numai. La fel am vazut ca ptr sejur mai mic de 7 nopti se plateste 10% in plus fata de pretul existent.

Ana, intre Kaliakra/Albena si Marina Royal Palace/Duni, unde te-ai simtit mai bine, unde ti-a placut mai mult? La camera m-am lamurit, daca jr. suite e mai mare decat la Kaliakra( ai stat la standard sau la superior?), inseamna ca suita e si mai mare( noi am luat camera tip suita). Cu distractia ptr copii ....ai fost la centrul de echitatie in Duni? Cum este, cat ai platit? Miniclubul ptr copii cum este, dar minidisco? Cum este cu parcarea?
Te-am asaltat cu intrebari, multumesc anticipat ptr raspunsuri.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Multumesc mult Roxana. Suna interesant...

Si eu sunt curioasa sa aflu amanunte de la cei care au fost in Duni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Multumesc celor care mi-au raspuns.

Din pacate, ieri am mai primit o oferta pt Kaliakra, care continea tarif pt copil, deci cred este posibila si varianta ca cei de la Kaliakra sa incerce sa profite cat mai mult de interesul care li se acorda si sa fi decis aceasta schimbare de tarif. In ceea ce ne priveste, am decis sa mai asteptam cateva zile; ma gandesc ca daca au fost in stare sa "dea cu mucii in fasole" (scuzati expresia) si sa umble la pret dupa ce a inceput perioada rezervarilor, exista si riscul sa faca compromisuri la calitatea serviciilor, ca sa nu mai vorbim de overbooking. Intre timp, studiem si alte oferte.

Roxana, eu am citit pe un site despre o familie care a avut probleme cu locurile la Kaliakra (anul trecut); iar mie un a dintre agentii chiar mi-a spus pe fata ca in conditiile in care fac rezervare la acest hotel, sa ma astept si la posibilitatea de a fi redirectionata chiar si cu o saptamana iniante de inceperea sejurului. Stiu ca inca de anul trecut se discuta pe Forum ca fac overbooking, se pare ca varianta cea mai sigura este sa solicitati de la agentie sau direct prin email de la hotel, confirmarea de rezervare.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

O sa mai sun pe la agentie sa ma asigur. Sper sa nu patim chiar noi ceva, am incredere in agentia mea, dar mai stii??????
Offfff

Crengu de iepurica Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

desi eram initial hotarata pentru Sunny Beach, m-a facut sora-mea sa ma razgandesc si sa merg cu ea la Kaliakra!
Numai ca in oferta primita trebuie sa platesc 50% pentru Ilinca asa ca le-am zis la revedere!
Tot Riu Evrika va ramane probabil, desi descrierile de la Duni ma incanta...ma cam ingrozeste insa drumul cu masina cu cei 2 teroristi in spate!


Tipa de la agentie ne-a zis ca in zilele de 25 si 26 iunie hotelul Kaliakra nu face nici o rezervare din motive proprii!

Pentru cine are rezervare in perioada aceea mai bine mai intrebati o data ca sa nu aveti surprize!

Catalina, mami de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)

Mergi la inceput