Sezatoarea canadiana (129)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

MQQM - stiam de sea food ca e interzisa dar si un pic de soia mai ales daca e modificata genetic. Incearca sa iei soia pe care sa fie mentionat ca nu e modificata genetic. Cred ca poti gasi pe la magazinele naturiste (cat le-or mai lasa sa vanda asa ceva). Nu m-am dat in vant dupa soia in sarcina mea dar stiu ca aparuse la un moment dat un articol(daca l-oi mai gasi il trimit) de la chinezi cu modificari la copii(copii ar deveni sterili) ai caror mame consumasera in perioada sarcinii soia modficata genetic sau copii care din varii motive consumasera lapte de soia(intoleranta la proteina de lapte). Al meu copil numai lapte praf pentru copii cu intoleranta la proteina de lapte (deci soia)a baut pana acum (pentru ca-l manca pielea si am tot schimbat dieta dar nu laptele)si vad ca nu are nimic.
Ete ca gasii ceva:
http://www.worldnetdaily.com/news/article.asp?ARTICLE_ID=53327
Sa auzim de bine!


http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

m_ai facut de m-am dus si m-am uitat, ca eu nu stiu sa fi scris recent

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

pai am vazut febr 5- si zic opa, enou,dar cand colo e ala cu LCBO si cu WORK-credeam ca ai mai scris de tute sau altceva-deci acum produci ceva

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

mQQm nu vin, ca n-am cu cine lasa copiii, si cu ei nu vin ca nu vreau sa alerg dupa ei
simona sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am revenit ca mi-am adus aminte. Da, citisem articole despre efectele consumarii de soia modificata genetic. De cind am citit despre asa ceva, sa tot fie vreo patru ani, am luat numai produse bune de soia, organice sau de la magazinele naturiste. Si sosul de soia il iau din cel natural 100%, de la mama lui, japonez adica. In Montreal exista un magazin mare japonez, de acolo iau si ingredientele pentru putinele mincaruri pe care stiu sa le fac.

Pentru cine intreba, uleiul cumparat de mine se numeste Alpen secrets. Uite-l: http://www.alpensecrets.com/alpensecretsenglish.htm - al meu e din jojoba, avocado, seminte de struguri si amande dulci. Eu mai iau de la ei, ca imi plac produsele lor si sint pentru buzunarul meu.

Pentru miini - poate veti ride, dar la mine cel mai bine merge... glicerina de pe vremea lui bunica. Am incercat tot felul de creme si tot cu asta ma dau, mi-am adus si eu cind am fost, mi-a adus si Octav si am pentru inca vreun an. Stiti, aia din sticlutele galbene de plastic...

Va mai spun despre un tratament pentru fata pe care il tin de citeva zile si, mi se pare mie, cu rezultate bune, cel putin vizibile. Spal fata bine cu apa calduta si, eventual, cu un sapun pentru copii, o sterg cu un tampon inmuiat in suc de portocale cu apa, ca sa nu irite. Apoi pun o masca de galbenus de ou cu ulei de masline, stau 10 minute si ma spal din nou bine cu apa calduta. Dupa aceea aplic o alta masca, pentru tonifiere, din citeva linguri de iaurt (eu folosesc de-al copiilor, gras si organic) cu zeama de la o jumatate de portocala sau lamiie sau alt fruct citric. Mai stau 5 minute si ma spal cu apa calduta, apoi cu rece, dar asa, de mai multe ori cu prima, si de mai multe ori cu a doua, sa puna singele in miscare. Ar trebui facut asta macar de 2-3 ori pe saptamina. Dupa aceea, se poate aplica o crema hidratanta usoara (eu acum am una de la Garnier). Ideal este sa se faca dimineata, iar seara doar sa se demachieze tenul si sa sa spele bine, sa fie curatat de impuritati, fara sa se aplice crema de noapte pentru ca in timpul somnului pielea... ma rog, am uitat ce face, dar face... cred ca respira. Na, daca nu e bine, nu ma bateti, mi-a spus si mie cineva, am incercat si zau ca merge.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Mamana-hai ca ai vecini buni- lasa fetele,desi iti garantez ca fii-mea ar avea grija de ele ca are o manie pt bebelusi si sa dea indicatii,so.e si aproape de tine.

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Eu halesc "edamame", si cumpar de-alea congelate organice. Bine ca cine stie cat mai baga astia prin mancare. Este intr-adevar vorba de estrogen-like hormoni.
Articolele care m-au pus pe ganduri sunt asta si asta. Acum ce nu imi e mie clar e... ce inseamna dieta bogata in soia. Eu am gasit ca, contrar asteptarilor, orientalii nu au o dieta chiar asa de bogata in soia, bazat pe raportarile din industrie. Un articol www.articlesbase.com/health-articles/soy-panacea-or-poison-200728.html" target="_blank">intresant, dar eu tot in ceata sunt... Cine sa-i mai inteleaga si pe stiintologii astia?...

Seafood doar crud sau afumat nu mananc acum, restul e ok.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.23]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mai nelia, da eu nu am timp sa fac asta adunat nici intr-o luna pentru mine, si la facut frizura ma duc in 2 etape, odata ma tunde, odata ma suviteaza,
nu am nici rabdare, dar nici timp, pai eu cand mai lenevesc?
Denisa, nu am timp azi, trebuia de 3 zile sa ii scriu lui Lorelaim si nu am reusit, ma mananca astia aici. Avem diverse intalniri cu arhitecti, vendori si mai multe altele, materiale de updatat, minuturi, si urasc minuturile, sedinte de rearanjat, modificat, anulat refacut.
Scriu pe aici cand simt ca imi ies flacari pe urechi, in fuga, fara sa ma uit ce scriu, sa corectez eventuale greseli sau sa ma inmoi tonul

Simonna, ca ma tot tiu sa scriu:pe inimioara mica

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Simona, felicitari oficiale pt anuntul oficial al lui bebe. Sa stii ca ginecologul meu mi-a spus asa, daca embrionul arata ok la 8 sapt riscurile de avort spontan sunt mult reduse. Cea mai mare parte din sarcinile pierdute se pierd inainte de 8 sapt. sau au o cauza (insuficienta) instalata inainte de 8 sapt. Cauza de regula face ca embrionul sa nu arate cu mtrebuie la 8 sapt. Tu cum ai facut eco f aproape de aceste 8 sapt. si totul arata bine, atunci ai mari sanse sa fie totul ok de data asta. Imi pare rau de incercarile nereusite de pana acum. De data asta tre' sa fie totul bine. Suntem aici in gasca si tinem pumnii.

Denisa, eu plec undeva pe la 4:45. Daca te grabesti o tzara te prind si pe tine. Nu cred sa se dea duse asa repede fetele si sa nu mai prinzi pe nimeni. Cu cat mai multe fete, cu atat sansele sa se stea mai mult cresc.

Eu de tofu am citit cum ca da, e un aliment super pe ici si pe dincolo, doar ca daca n uesti asiatic risti sa nu fie tolerat ok de organismul tau. Asa am inteles ca toate comapratiile de genul "japonezele manaca sushi si n-au nimic" sunt gresite. De ce/ pt ca japonezii manaca de sute de ani intr-un anumit fel, fel la care organismul lor s-a adaptat. Eu venita din Ro, am mai putien sanse sa fac fatza alimentatiei lor, pt ca eu ancestral sunt inzestrata cu alte predispozitii genetice, procesez mancarea diferit decat ei (nu ma refer la chestii generale, ci ma refer la nuante). De ex. stiam ca si juice-ul ala de fructe pe care-l faci i ncasa, are o valoare mai buna pt noi, atat timp cat in el se gasesc fructe cu care organismul nostru e obisnuit (mere, pere, prune, etc.) De-aia o gramada de europeni spre ex. sunt alergici la o serie de fructe exotice (pe cand aia ce traiesc acolo n-au astfel de probleme). E vorba de variatiile de adaptare pe care fiecare zona geografica le-a dezvoltat pe masura trecerii timpului. Problema in ziua de azi o constituie migratia mare care se produce la nivel global si ajungem sa traim in locuri unde corpul nostru nu e adaptat in totalitate si avem acces la o aliemntatie care nu e taylored pe specificul nostru. Da, e fun sa mancam diferit, insa nu intotdeauna e cea mai buna alegere pt noi. Si eu m-am avantat cu tofu-ul un pic cand i-am schimbat dieta lui adrian (de fapt la noi in casa e revolutie in dieta pt toata lumea) si cand am dat de explicatiile astea (pe care din pacate n-am putut sa le pun in 2 fraze) pt mine au avut o logica si am rezistat tentatiei de a introduce tofu in familie. In unele materiale am citit ca ar putea fi chiar toxica (toxica nu in sensul ca e ca otrava, ci toxica in sensul de imposibil de procesat corespunzator de catre organism) pt anumite organisme si recomanda sa fie consumata cu precautie.

Si ce mai vroiam sa scriu??? nu mai stiu, ne vedem maine fetelor.

A, veniti linistite cu copiii, mie-mi sunt chiar dragi. Sa-l iau si eu pe alex? (gandindu-ma ca o vede pe Emma, m-a intrebat intr-o zi de ea, stii? Si-a adus aminte si cum o cheama si ma intreba de ea). Parca nu l-as lua ca daca mergem in vizita pe seara si nu doarme, pica lat acolo (asta e mare iubitor de somn si are nevoie de mult mai mult somn decat alti copii ca sa functioneze ok, asa e croit si taica-su).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Maru, copchilarit prin 39A, apoi imediat dupa bac, am luat drumul capitalei pana am plecat in lumea larga, in 1998.

Faleza numai buna de alergat...ehe. In 2007, nov. am fost la Galati. Sotul alerga zilnic, caci sora'mea sta la Casa Rosie, blocurile cu resto la parter.Si faceam "marche" caci eram insarcinata cu cel mic....Si ce prajituri fac aia in MALL-ul de la Casa Rosie....
Baiatului meu cel mare(5ani juma') ii place la Galati cu tramvaiul

Simona, think pink...are sa fie bine, ai sa vezi! Felicitari pt. micutza "graine"!




Mergi la inceput