Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (66)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Ada, sunt in aceeasi situatieAsi fi preferat sa nu shtiu nik din ce ma asteapta la nastere macar ma duceam in necunostinta de cauza si nu ma stresam atat de tare

Mihaela, eu am pus o folie subtire de ceolofan intre cearsaf si salteluta. Nu de alta da regurgiteaza astia micii destul de des si cearsaful il schimbi des da salteluta e dificil de spalat/schimbat

30+ Damian Codrut Andrei
AMR 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Eu postam de zor la capitolul veki, cand colo... voi erati deja plecate! So, spuneam ca:

Citat:
citat din mesajul lui carmenada
DENISAMADA, si eu sunt pe tratament cu gynipral, am facut intai perfuzii, iar acum iau jumatate de pastila la 6 ore, dar cu toate astea mai am niste contractii, in mare parte BH. Tu cum iei gynipralul si cum te simti dupa?


Eu nu am ajuns inca la pev, dar daca pastilele nu vor da rezultat, vom face si asta. Eu iau cate 1/2 pastila la 4ore, acum le suport relativ bine... in conditiile in care eu sunt tahicardica si agitata de felul meu. Oricum, sunt mai anxioasa din cauza contractiilor si a limitarii drastice a activitatii... Primele doze (desi mai mici) au fost mai greu de suportat, dar acum fac eforturi sa... "fiu bine". Contractii mai am si eu, kiar destule... spre rusinea mea nu pot sa fac o delimitare clara intre cele BH si celelalte, desi este evident ca puterea lor este foarte diferita. De durut nu m-au durut niciodata, dar asta nu a impiedicat ca la controlul de saptamana trecuta sa am colul scurtat, moale si centrat. Plus ca am avut OI al colului deschis inca din luna3, dar asta a cedat cu o limitare rezonabila a efortului.



Denisa-Madalina 29+ cu Adela-Marisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

MIHAELA bisphenolul este o substanta toxica folosita in fabricarea biberoanelor.Eu acum caut biberoane care sa nu aiba in compozitie aceasta substanta.Cum am vazut ca vorbiti despre biberoane am crezut ca trebuie sa cunoasteti si acest aspect.Pt mai multe detalii dati o cautare pe Google pt ca sunt multe articole interesante.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 31+ http://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Si...

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Cit despre baietei in saci de dormit portocalii....culoarea mea preferata este albastrul, si astept fetita; dar asta nu m-a incurcat in nici un fel . Bine, am fost si cumva fortata de antipatia mea pentru roz si...printese. Eu vreau fata hippie, rockeritza



Mie-mi place portocaliul... dar nu am gasit pana acum NIMIC pentru bebelina in culoarea asta. Si eu am o antipatie pentru roz (de la nepoata-mea mi se trage, m-a zapacit cu rozul asta), am incercat sa ma axez de alb si bordeaux.. dar tot m-am ales cu destule kestii roz... Pentru copii mai maricutzi am vazut si alte culori, dar pentru bebei astia parca doar roz si bleu ar stii sa faca lucruri!

Si Adelina mea tot muzica rock asculta!

Citat:
citat din mesajul lui gessy
...
In plus, in cazul in care o persoana realizeaza concomitent venituri profesionale din mai multe surse, se vor lua in calcul toate veniturile lunare incasate de aceasta.
...
Cererile pot fi depuse direct sau prin posta, cu confirmare de primire, la Agentia pentru prestatii sociale judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti, pe raza careia domiciliaza persoana beneficiara, pana cel tarziu la data de 30 iunie 2009.
...


Uf! Nu sunt sigura ca am inteles tot, dar din cate mi se pare mie, e tot ce stiam, nu? Important pentru mine e ce-am "inverzit"... ca-mi ia in considerare toate "veniturile lunare incasate" si... ca trebuie sa ma duc acolo unde am domiciliul stabil, nu unde "realizez" veniturile. Am inteles bine?



Denisa-Madalina 29+ cu Adela-Marisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Simona, Millie, va multumesc mult pentru raspunsurile voastre!
Gata, acum m-am lamurit...

Mababei, eu am spalat lucrusoarele pentru prima data la un program scurt, dupa care le-am calcat! Nu cred ca e cazul sa le speli la un program lung pentru ca nu sunt murdare, iar primul spalat are alt scop, nu?

33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

MIHAELA eu puiutilor mei le-am spalat hainutele cu detergent ptr bebe primele 3 luni la un program normal cu clatire dubla si apoi le-am calcat ptr a le steriliza.Dupa 3 luni am trecut la detergent normal iar de calcat doar cand aveam timp.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)si 31+ http://bd.lilypie.com/3hFFp2.png
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui mababeiFetelor, ce se pune sub lenjeria lui bebe ca sa nu se pateze salteluta in caz ca mai scapa pe langa pampers sau varsa? Ceva gen musama???


Am gasit si eu undeva solutia cu musamaua, dar mi se pare nefericita. Cred ca mai potrivite sunt alezele.

Denisa-Madalina 29+ cu Adela-Marisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

hello burtici!
ce mai ziceti? si bagajelul cat de mare e?
cam cati pampersi treb sa luam la spital?
am gasit de la Hipp, Hipp Natal, pentru stimulare lactatie dupa nastere, cika e mai bun decat Galafor, tot de la Sensiblu.
Scutece finet am gasit la mercerie am laut pentru 10 bucati, foarte moale, si mi le festoneaza o doamna 75 pe 75, patratele pt bebelina.
Mi s-a parut diferenta mare intre materialul cumparat si cele gata facute din magazine, nu se compara.
Cam, atat, pampersi si e totul gata.

cautam patut dar pe net nu mai au nimik in stoc ce ne place noua...
cika nu s-au mai importat, dupa 15 febr. sper sa aiba rabdare si galuska mea. ca e tare jucausa mai ales noaptea se impinge, cred ca am simtit si cateva contractii...or fi d-alea false ca pana acum nu m-am confruntat cu d==astea, ciar ma sperie se impinge si cu capul si picioarele, se intinde k lumea printesa.
sa vedem marti al control cum ne vede d-a dr.....cat mai e de stat.
sper sa reziste februarie, desi e asa frumos afara...miroase a primavara clar.
Chair am gatit niste spanac, ca na e vineri, niste fier nu strika, si tot asa. sper sa nu va fac pofta tare.

va poop
+36 Ariana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Citat:
citat din mesajul lui danonique

MIHAELA bisphenolul este o substanta toxica folosita in fabricarea biberoanelor.Eu acum caut biberoane care sa nu aiba in compozitie aceasta substanta.Cum am vazut ca vorbiti despre biberoane am crezut ca trebuie sa cunoasteti si acest aspect.Pt mai multe detalii dati o cautare pe Google pt ca sunt multe articole interesante.


Upss, le-am incurcat rau de tot! Am sa verific si eu daca biberoanele alese de mine (inca nu le-am cumparat) contin substanta asta! Daca gasesti o marca care nu contine bisphenol, zi-ne si noua te rugam!

mihaela

33+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Eu postam de zor la capitolul veki, cand colo... voi erati deja plecate! So, spuneam ca:

Eu nu am ajuns inca la pev, dar daca pastilele nu vor da rezultat, vom face si asta. Eu iau cate 1/2 pastila la 4ore, acum le suport relativ bine... in conditiile in care eu sunt tahicardica si agitata de felul meu. Oricum, sunt mai anxioasa din cauza contractiilor si a limitarii drastice a activitatii... Primele doze (desi mai mici) au fost mai greu de suportat, dar acum fac eforturi sa... "fiu bine". Contractii mai am si eu, kiar destule... spre rusinea mea nu pot sa fac o delimitare clara intre cele BH si celelalte, desi este evident ca puterea lor este foarte diferita. De durut nu m-au durut niciodata, dar asta nu a impiedicat ca la controlul de saptamana trecuta sa am colul scurtat, moale si centrat. Plus ca am avut OI al colului deschis inca din luna3, dar asta a cedat cu o limitare rezonabila a efortului.



Denisa-Madalina 29+ cu Adela-Marisa



Sper sa nici nu ajungi la perfuzii... ca nu este placut deloc.. Eu desi nu sunt tahicardica, am facut niste crize de la perfuzii....de erau toate asistentele pe langa mine . Doctorita mi-a recomandat sa iau propanolul, pentru ca, zicea ea, limiteaza efectele secundare, dar m-a sfatuit sa iau mai rar pentru ca scade si din efectele pozitive. Cat despre .. limitarea activitatii... ce sa-ti zic ca si eu am interdictie la orice efort... asa ca sunt satula de stat .. dar daca asta este bine pentru noi mai stangem din dinti... ca mai avem ... doar..... 8-9 saptamani

Carmen 30+

Mergi la inceput