Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (66)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Lysbeth, Ciresica, Danonique, Denisa, multumesc pentru raspunsuri!

mihaela

33+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna27 spune:

Buna burtici!
Azi ne simtim si noi mai bine si am intrat sa vedem ce faceti?
E realmente imposibil sa tinem pasu cu voi!Am citit pe sarite.
LA MULTI ANI SARBATORITELOR LUNII!
Multumim pt incurajari, nu mai retin numele scuzati.
Ayla ma bucur pt tine si Luana, Doamne ajuta si stai linistita in privinta noastra, ti-am zis si pe mess.
Maria si Plici si Milie parca tinem pumnii, DOAMNE AJUTA , atunci cand va sosi vremea.
Maya ce faci?Noi am scibat semnatura azi, cu Donu inainte.
ma bucur ca esti bine.
Noi cu toate ca putem sa nastem oricand, nu am cumparat nimic,am pregatit doar camasa,papuci, chilot ,vata si cam atat, vreau sa aman momentul cat mai mult.
A am uitat am si crema Garm astan pt sani, si ceva crema pt bebe care culeea le-am primit cadou de la farmacie, la cate medicamente am cumparat de la ei.
Simina cand scoatem pompoanele inca nimic de liniute?
Noi nu intram foarte mult dar as vrea si eu daca se poate contul acela comnun despre care se tot vb pe PM CINE MI-L POATE DA.MULTUMIM.
SI SA NE AUZIM CURAND CU BINE.
PS Apropo de tarife in tg mures nasterenormala 3-5 mil in functie de medic , cezariana 7-10 mil poate mai mult.2 mil anestezist, 1-2 mil moasa, si cate 10 ron fiecare asistenta care te baga in seama.
Eu la cat am stat in spital fara jena bag in buzunar, fara plic ca nu conteaza, ban sa fie.
DOMNE AJUTA!

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

Citat:
citat din mesajul lui ADA1974

Cocufan, sa stii ca mie imi e mai teama acum decat la prima nastere (acum stiu prin ce trebuie sa trec ).



de asta am si spus ca va admir si va respect

[gravi34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Salutare la burtici!
Am recuperat la citit, Ayla esti cea mai viteaza mamica!!!
Maria-K, te cam grabesti, hai ca-ti fac si io galerie :)



Noi am schimbat semnatura azi. BBlina e din ce in ce mai jos insurubata, e normal deh, fiind asa o lungana! Mai are umpic si-mi baga cracii pe git

Fille du Sud 33+
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Va multumesc!Nu mi-o iau in cap, dar ma incurajeaza cuvintele voastre. O sa vedeti voi cum e, si de ce veti fi in stare de copilasii vostri. Pupici multi la toate
Luana are astazi 1,180 kg (deci cu 10 grame mai mult ca ieri). De lungit nu s-a mai lungit, era si culmea (creste ca "Fat-Frumos?")
Incercam sa tinem mai aproape de voi, mai ales cand e si tati disponibil. Daca incepe primavara si ies ghioceii, trebuie sa fiu si eu aici, la galerie. Din pacate nu ma lasa cu laptoul in spital.
Maria, mai un pic. Curaj si vine bebelina si-o sa uiti si morcov, si iepure si o sa-ti fie gandul numai la ea. Mare dragoste mare, nu cred ca exista ceva mai minunat pe pamant.

Semne care anunta demararea travaliului
-Durerea de spate, asemanatoare cu durerea de menstruatie
-Pierderea dopului gelatinos (sange in cantitate redusa amestecat cu mucus)
-Diaree sau constipatie
-Senzatie sau stare de voma
-Presiune pelvina
-Fisurarea sau ruperea membranelor
-Contractii uterine, care apar initial ca o senzatie de disconfort, rare si neregulate, si care pot sa devina dese, regulate si mai puternice

Ce facem daca observam aceste semne
-Daca s-au rupt membranele, plecam imediat spre spital
-Daca apar contractii dureroase, asteptam pana cand devin regulate, la 15 minute, avand timp suficient sa ne facem bagajul de internare
-In caz de sangerare moderata, plecam imediat spre spital
-Daca nu mai simtim miscarile fetale foarte active, solicitam Salvarea spre spital

Actele si cele necesare pentru internare
-Buletin de identitate
-Adeverinta de salariat
-Cartea gravidei cu toate analizele efectuate in timpul sarcinii
-Lucruri personale: pijama, halat, papuci, obiecte pentru toaleta, prosoape, lucruri intime, tampoane, vata, lichide energizante, hrana usoara, orice obiect personal care v-ar face confortabila sederea in spital (walk-man, casti, fotografii de familie, amulete, etc.)




_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Buna ziua gravidute! Ah, parca deja imi este dor de burtica, dar sa nu ma las dusa de val si sa o incurajez pe Maria ca de asta am venit in vizita.
Hai Mariuco!! Nastere usoara, fara peripetii si o fetita dulce dulce ca tine, sa pape bine tzitzi si sa nu aibe colici. Mai ai putin si asteptarea fara sfartit se va termina si iti vei tine bebelusul mult dorit in brate. Te pup dulce si iti tin pumnii

Celorlalte gravidute va urez sa treceti cat mai usor peste ultima perioada a sarcinii (eu stiu cat e de greu), sa aveti nasteri usoare, recuperare rapida si sa va bucurati de bebelusii vostri. Cand va veti tine ghioceii in brate si aveti intrebari, nu ezitati si veniti la scutece la cozonaceii de noiembrie decembrie 2008, avem amintirile proaspete. Va pup

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui joanna27

Buna burtici!
Azi ne simtim si noi mai bine si am intrat sa vedem ce faceti?
E realmente imposibil sa tinem pasu cu voi!Am citit pe sarite.
LA MULTI ANI SARBATORITELOR LUNII!
Multumim pt incurajari, nu mai retin numele scuzati.
Ayla ma bucur pt tine si Luana, Doamne ajuta si stai linistita in privinta noastra, ti-am zis si pe mess.
Maria si Plici si Milie parca tinem pumnii, DOAMNE AJUTA , atunci cand va sosi vremea.
Maya ce faci?Noi am scibat semnatura azi, cu Donu inainte.
ma bucur ca esti bine.
Noi cu toate ca putem sa nastem oricand, nu am cumparat nimic,am pregatit doar camasa,papuci, chilot ,vata si cam atat, vreau sa aman momentul cat mai mult.
A am uitat am si crema Garm astan pt sani, si ceva crema pt bebe care culeea le-am primit cadou de la farmacie, la cate medicamente am cumparat de la ei.
Simina cand scoatem pompoanele inca nimic de liniute?
Noi nu intram foarte mult dar as vrea si eu daca se poate contul acela comnun despre care se tot vb pe PM CINE MI-L POATE DA.MULTUMIM.
SI SA NE AUZIM CURAND CU BINE.
PS Apropo de tarife in tg mures nasterenormala 3-5 mil in functie de medic , cezariana 7-10 mil poate mai mult.2 mil anestezist, 1-2 mil moasa, si cate 10 ron fiecare asistenta care te baga in seama.
Eu la cat am stat in spital fara jena bag in buzunar, fara plic ca nu conteaza, ban sa fie.
DOMNE AJUTA!

34+



Bine ai revenit Sa inteleg ca gata ai terminat cu spitalul? Pana vine bebe poti sta in paticul tau acasa?

Ai PM

Carmen 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Danonique, am verificat si constatat ca biberoanele de la Tommee Tippee nu au in compozitie Bisphenol A (BFA ). Nici cele de la Medela nu contin BFA!

mihaela

33+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Cred ca m-ati inteles gresit. Claudiu e baietelul nostru (natural al sotului). Nu l-am alaptat, l-am cunoscut cand avea 1 an si ceva. Il iubesc enorm, si ma simt si ma simte mami lui. Asa ceva nu trebuie stabilit nici prin legi omenesti si nici prin legi biologice. E copilasul meu si sunt mami lui, si atat.
Baietelul din spital se numeste Seby (Eugen-Sebastian). Il puteti vedea aici A inceput si mami lui sa aiba laptic, dar el e papacios si poate suge la amandoua "mami" acum. Ce ma fac duce se va externa? Eu mulg pt Luana cam 10 ml (oricum nu primeste in siringuta de la gavaj decat 3,5 ml si restul aruncam. Doar azi-dimineata la ora 5 am muls si am stocat in pungulita in congelator (asa m-au invatat). Nu stiu cat suge Seby, chiar nu stiu cum isi da seama o mama care alapteaza cat suge copilul, cantitativ. Dar e bine ca se linisteste pe moment. Colostrul il va primi de la mami lui. Nu tin neaparat sa imi fie virgini sanii pt cand o suge Luana prima data (in speranta ca va veni si ziua aceea).
Daca ia si maine in greutate, ii vor micsora orele dintre mese. A inceput sa nu mai vomite si nu vor sa ii mareasca direct doza la o masa, daca nu e destul de mare stomacelul, sa inceapa iar cu vomatul. Dar incercam sa-i dea mai des aceasi cantatitate. Apoi vor creste doza. Ea primeste vitamine perfuzabil. Mie mi-au luat analize de sange, acum 2 zile, pt ca eram foarte ametita. In afara de fier chiar eram in limitele normale. Lipsa de fier e normala dupa o nastere, sangerare, etc. Iau supliment de fier acum. Deci in privinta vitaminelor cred ca laptele meu este bun, nu stiu caloric.
Nevoile energetice la prematur sunt de 110-150 kcal/kg/zi pt acoperirea nevoilor bazale + crestere similara in utero 15 g/kg/zi.
Laptele "prematur" contine mai multe proteine, Ca si P fata de laptele "matur". In ciuda compozitiei sale, laptele matern nu acopera complet necesarul in proteine, energie si anume minerale si vitamine al prematurului, de aceea se recomanda ameliorarea valorii
calorice prin adaugarea de fortifianti.


_
I love you so much my tiny princess

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamiseli_11


Celorlalte gravidute va urez sa treceti cat mai usor peste ultima perioada a sarcinii (eu stiu cat e de greu), sa aveti nasteri usoare, recuperare rapida si sa va bucurati de bebelusii vostri. Cand va veti tine ghioceii in brate si aveti intrebari, nu ezitati si veniti la scutece la cozonaceii de noiembrie decembrie 2008, avem amintirile proaspete. Va pup

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica



multumum pentru urari si de invitatie, memiseli!!!

Fille du Sud 33+
Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput