Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:

Maria, ai grija de tine! Zi-i ghiocelului sa mai stea la cald inca nitel, macar vreo doua saptamani, sa se mai incalzeasca atmosfera :)
Tinem pumnii!

Eu am avut o noapte de cosmar, cu contractii relativ dese si dureroase, si cu un pici cu chef de mutat mobila prin uter... o frumusete. Am adormit pe la 3, nici eu nu stiu cum! Abia astept controlul de marti, sa vedem ca suntem ok si in grafic!

O zi buna fetelor!

Simona 32, mami de Eric Christian (02.03.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

pentru Maria



30+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Millie, tensiunea mare nu trebuie sa depaseasca 14 iar cea mica sa nu sara de 8

12 cu 6 e chiar okIn general in ultimul trimestru se mai intampla sa creasca tensiunea la gravidute si trebuie tinuta sub observatie. Dak sare de 14 trebuie contactat de urgenta medicul. Cel putin asa a insistat al meu. Nush de ce insista de fiecare data pt ca la mine tensiunea constanta e 8 cu 5, 8 cu 6. Din cand in cand dak ma enervez ajunge la 10 si chiar 11!!!

30+ Damian Codrut Andrei
AMR 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Pupici pentru toate burticile,

Fetelor, n-am mai semnat condica de multe zile si tare dor mi-a mai fost de voi!!! Abia am reusit sa citesc tot ce-ati scris...

Ayla, felicitari pentru progresele pe care le face micuta Luana! Sunteti pe drumul cel bun, e minunat!
Va doresc din suflet multa sanatate amandurora, putere si speranta!

Plici, Maria, scoatem agitatele, caci mai aveti atat de putin! Doamne, nu-mi vine sa cred...

Gessy, si eu am uneori carcei noaptea si e cumplit!

Florinela, eu mi-am cumparat pompa de san Avent manuala! Sper sa nu fie cazul s-o folosesc si sa ma descurc cu alaptatul! De aceea am zis ca nu e cazul sa fac o investitie mai mare cu cea electrica (care costa in jur de 600-700 Ron). Acum sa vedem ce va fi...

Legat de biberoane eu am cumparat 2 biberoane de 125 ml cu tetina pt. 0 luni, 2 de 260 ml cu tetina pt. 1 luna si unul de 330 ml cu tetina pt. +3 luni. Or fi suficiente? Voi cate biberoane ati cumparat si ce fel de tetine?
Inca ceva: citeam in urma ca voi pregatiti 2 bagaje pt. spital pt. voi si unul pt. bebe? Sau unul si unul? Cred ca nu am inteles eu bine...

33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Buna fetelor!

Multi pentru printesa luptatoare! E adorabila in poze!

Gessy, si eu am avut cateva episoade urate de crampe musculare iar medicul mi-a recomandat un supliment cu magneziu, in parte si datorita faptului ca valoarea la analize iesise la limita minima a normalului.

Danonique, eu sincer nu am auzit, nici vazut prin farmacii la noi, marca de biberoane bisphenol! Dar vezi daca au recomandari pozitive de la alte mamici si daca-s bune si la pret, ia-le!
Eu tot asa, pe baza de recomandari pozitive, m-am hotarat sa merg pe marca Tommee Tippee, gama closer to nature, inclusiv pentru pompa de san si sterilizator!

La capitolul "plicuri" si eu sunt cam in ceata. Sotul sigur nu o va face, el fiind total impotriva acestei practici si stiu ca nici eu nu fac bine incurajand-o! Dar cand e vorba de copilasul tau iti zici ca mai bine dai oricat numai sa fie bine! Probabil ca voi da dupa operatie cand ma voi mai intrema nitel sa pot sa-i fugaresc cu plicul! Iar ei probabil se vor "impiedica". Daca pana si in legea privind drepturile pacientului scrie ca se pot oferi plati suplimentare sau donatii, vezi sa refuze vreunul!

mihaela

33+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaMami spune:

Ciresica,

eu am pregatit un bagaj mic pentru nastere (apa, papuci, ciorapi, strugurel de buze, telefon, incarcator, actele, trusa pentru recoltat celule stem, o clama de par, o camasa de noapte, o agenda pe care sa scriu ce mi se intampla - mi-a fost utila la prima nastere, si am ramas cu amintiri...), si un bagaj ceva mai mare pentru dupa, pe care o sa mi-l aduca sotul la spital dupa ce nasc si sunt mutata in camaruta mea, cu toate cele: tampoane, farmaceuticalele de rigoare (si pentru mine si pentru bege), pompa de san, prosoape, centura de dupa nastere, cosmetice, camasi noapte, chiloti de unica folosinta, etc...).
Pentru bebelus inca n-am facut gentuta, pe care tot tati o sa o aduca la externare.

Simona 32, mami de Eric Christian (02.03.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Iysbeth multumesc pt lamuriri in legatura cu tensiunea

Ciresica si eu tot 2 sticlute am cumparat cu tetine de silicon,eu zic ca momentan ajunge o sa vedem pe parcurs cate o sa avem nevoie,daca alaptam chiar nu va fi necesar sa avem foarte multe sticlute


monica 36+ Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Pai 1 biberon-2 ajung la inceput dak alaptati.
Eu de la 2-3 saptamani i-am dat fetitei cate o gurita de ceai de anason si fenicul. Calmeaza colicii la bbei. In primul an de viata a avut o singura noapte colici in rest a fost cel mai cuminte si fericit bblus

30+ Damian Codrut Andrei
AMR 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

Cocufan, sa stii ca mie imi e mai teama acum decat la prima nastere (acum stiu prin ce trebuie sa trec ).

Maria . dar poate mai stai un pic.



ada 32+ Maria (sau Andreea) - Sophia si Ana-Gabriela 3ani + 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Fetelor, ce se pune sub lenjeria lui bebe ca sa nu se pateze salteluta in caz ca mai scapa pe langa pampers sau varsa? Ceva gen musama???

Si inca o intrebare: hainitele lui bebe le spal la program normal sau la program scurt, acum inainte de prima folosire? Iar dupa folosire? Habar n-am de nik!

mihaela

33+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!

Mergi la inceput