Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 28

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

E la doi pasi un miniblu...



Eliana, pe unde e? ca eu nu-l stiu.... bine, eu oricum n-as putea sa le iau inca asa model, tip sport, ei nici nu stau in fundlet si nu e indicat... oricat de rentabile sunt ca pret....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

E normal, mai ales la primii bebei, sa fii asa!



Sigur, dupa ce mai face Laraa inca vreo doua-trei bucati, o sa fie muuult mai simplu!

Dalina, esti totala!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Eliana, pe unde e? ca eu nu-l stiu.... bine, eu oricum n-as putea sa le iau inca asa model, tip sport, ei nici nu stau in fundlet si nu e indicat... oricat de rentabile sunt ca pret....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi




In Auchan, in asa-zisul mall
Nu doar ca nu stau in fund, dar or sa mai si doarma mult si bine pe afara... iar la astea nu se mai lasa spatarele... ai mei nu mai dorm deloc...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:


Am venit de la eco si bebeii mei sunt ok sanatosi si in limite normale.
Ecografia nu a fost la fel ca cea facuta de dr meu. Nu am vazut bebeii decat la final cand i-am vazut cateva secunde. Dr statea atent si concentrat la monitor si nu a vb deloc. La final ne-a zis ca sunt sanatosi si ca doar la un bebe a vazut sexul si ca este baietel. Daca nu s-au sucit bebeii intre ei atunci cconfirma ce ne-a zis si dr meu.
in stanga era baietel si in dreapta fetita. Acum doar bebe din stanga a fost dispus sa ne arate ce e.
Bine ca sunt sanatosi asta conteaza.
Azi a fost o zi superba de iesit cu piticii afara.
Am vazut ca sunt fete care merg in Titan. La vara sper sa le insotesc si eu cu piticii mei in parcul Titan.

Pupici

elena +14
Burtica mea

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Salut

subscriu cu "Aradul"... mi-e ciuda ca nu prea sunt sanse sa ne plimbam in vara cu voi!
Chiar aseara am intrat pe forumul baimarencelor, mai cunosc pe cate cineva acolo, si am vazut poze de grup cu ele... cand ieseau la plimbare cu toatele si cu puii. Erau haioase insirate cu carucioarele ... ca si pionierii.


Elenada
bravo, sa creasca mari BBii!


Va salut!

Fetele 32+

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

E normal, mai ales la primii bebei, sa fii asa!



Sigur, dupa ce mai face Laraa inca vreo doua-trei bucati, o sa fie muuult mai simplu!

Dalina, esti totala!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi






doar 2 - 3 bucati?..pai de abia ma incalzesc ..

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Citat:
citat din mesajul lui dalina2x2

E normal, mai ales la primii bebei, sa fii asa!



Sigur, dupa ce mai face Laraa inca vreo doua-trei bucati, o sa fie muuult mai simplu!

Dalina, esti totala!



da, mah! :P Ideea era ca "asa e la primul bebel", dar nu se potrivea!!
(nah, ca acuma vad si eu cum a iesit... )
Esti o figura si tu! Auzi, doua trei bucati! (sau ai gresit si tu exprimarea.. nu vroiai sa spui "doua trei perechi"?? ( asta a-propos de discutia aia cu "repetir"... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada


Am venit de la eco si bebeii mei sunt ok sanatosi si in limite normale.


Elena, ce mult ma bucur pentru voi! Fetita si baietel?! Cred ca sunteti in culmea fericirii, si tu si tati...
Sa-ti dea DD sa ajungi cu bine la finish, sa vedem si noi pozici cu voi la plimbarica, asa cum iti doresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

laraa uite aici cat lapte trebuie sa dam bblusului http://www.suntmamica.ro/Ce-cantitate-de-lapte-ii-dam_qq_.html...dar nu cred sa se respecte. BBlusii mei au 2 luni jumate si nu mananca mai mult de 100-110ml la 3 ore. Eu cred ca depinde f mult de consistenta laptelui, cat de mult ii hraneste- variaza de la o mamica la alta.
Eu i-am alaptat pe perna speciala de la Miniblue, 1 luna si au luat in greutate 800 si 900 gr. Bblusii mei au avut la nastere 3100gr si 3400gr.Au luat bine prima luna, mancau la 3 ore si nu au fost probleme, dar apoi cu colicii au devenit plangaciosi, nu au mai mancat bine, nu au mai avut acelas program...ii puneam pe amandoi uneori si sugea unul 1 minut, incepea sa planga, trebuia luat in brate si batut pe spate, intre timp celalalt sugea, cand revenea primul la san , ii scapa tzatza celuilalt si tot asa.....era cam amestecata treaba. Si au luat 200 gr in 2 saptamani. Dr pediatra m-a pus sa verific daca mai am lapte crezand ca nu se satura...aveam insa ei erau lenesi si sugeau doar inceputul cat curgea bine, apoi se leneveau. Nu aveam decat sa le dau sa suga (sa golesc sanul apoi)si sa suplimentez cu praf (praf le-am dat doar 1 zi in maternitate) sau sa le scot cu pompa si sa le dau cu biberonul numai lapte de la mine. Prima varianta mi s-a parut ca nu e avantajoasa pentru ca nu mai aveam timp efectiv sa mai fac si altceva-mentionez ca am ajutor.Asa ca am ales varianta 2 sa scot cu pompa tot si sa le dau doar cu biberonul, si bine am facut. Mi-am facut un program fix(rar fac rabat 30min-1 ora)ma mulg la 4 ore (se pare ca se formeaza un reflex al sanului), inclusiv noaptea si pun in frigider.Important e sa scot ultima picatura. Si mi-am facut un carnetel cu cat scot dintr-un san si din celalalt apoi calculez cat scot pe zi. Daca la inceput (6 saptamani) scoteam 1000ml/zi, acum la 10 sapt scot 1600ml-deci am facut bine ca altfel lenesoii mei ma lasau fara lapte(daca nu sug bine scade cantitatea de lapte). Si poate sa ia oricine din frigider sa ii hraneasca-tu trebuie sa te si odihnesti , e f important ptru laptic. De supt nu i-am mai pus decat asa de amuzament de cateva ori, sug putin dar se plictisesc repede. Eu oricum sunt multumita ca deocamdata nu a trebui sa le dau si praf, iar cand va fi cazul sa termin stocul din frigider nu voi ezita sa le dau praf.
Iar de mancat mananca pana la refuz!
Sper ca ti-am fost de folos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Ehe dragele mele am scos fetele ieri afara nu as vrea sa intru indetalii cum am carat carutul pana jos ce-i drept stau la etajul 1 dar n-am lift...si apoi copii pe rand in brate da ce satisfactie maxima am avut cand le-am scos si pe ele la aer curat si soare si ce mandra eram eu cu "carucioul" meu In fine vad ca nu mi s-a mai desfacut operatia deci nu fu' asa greu.In alta ordine de idei ma gandeam la ce spuneati voi cu alti bebelushi, credeti-ma ca daca as castiga la loto cred ca as face la copii pana cand nu as mai putea sa fac, dar e foarte greu sa ma descurc aproape singura...asa ca ma apuc sa joc la loto [poate poate....
Laara ce fetite frumusele ai seamana cu mami si tati...cand citesc ce scrii parca imi aduc aminte de mine si noi ne miram in prima luna ca nu stim ce glas au fete noastre, numai ca la noi imediat dupa o luna au inceput colicii si mai plangeau cand vroiau papa sau cand vroiau sa le schimb, sau bineinteles cand le doare burtica.Sa dea Dumnezeu ca ale tale sa nu aiba coliciA si inca ceva fa nani si nu te stresa ca eu de la stres si nesomn am pierdut lapticul dupa prima luna.
Au inceput mandrele mele sa imi zambeasca dimineata exact asa cum spuneai tu Lumi.
E in rest suntem bine(adik exceptand colicii)luam in greutate si pe 21 ne crestinam.
Eu sunt la pamant cu somnul sincer adorm numai pe la 3-4 dimineata dorm 2-3 ore si apoi o iau de la capat dar va spun sincer cand le vad cum imi zambesc cum ma strang in brate imi trece si oboseala si tot si imi dau seama ca traiesc pentru ele si orice durere sau suparare trece ca prin farmec cand sunt langa ele.Le iubeste mama de se topeste.
Lumi,Dalina, Clara, Elenada, Elyanne, fetelor va pup si va multumesc pt toate mesajele pe care le scrieti, cele care sunt deja mamici ma ajuta prin exerienta lor, iar fetele care sunt mamici in devenire imi reamnitesc ce frumos si minunat a fost sa fiu gravi ci minunile mele.

http://s698.photobucket.com/albums/vv350/andutza_02_2009/

Mergi la inceput