Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 28

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Elyanne

doresti neaparat 2 caruciare sport sepatat? Una de gemeni sport de vara nu e ok?

Uite http://picasaweb.google.com/clara.acs/Desktop?authkey=FRLNB0SRXSA#5299617973604269666

Descriere:
Produs : Carucioare Gemeni DHS
Categoria : Carucioare Tip Umbrela
Pre#355; : 170 RON
Descriere : Carucior pentru gemeni, sport, tip umbrela, marca DHS, centuri de prindere in 3 puncte, usor de pliat, roti duble diametru 13 cm. Greutate 7,1 Kg.

Fetele si

Clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

nope, Laura, nu ma refeream la medicul de familie... si aici e de discutat, de ex. al meu NU A VRUT sa ii inscrie pe bebei pana cand nu vor implini 3 ani.... ma refeream la pediatrul de la o policlinica de stat. noua asa ne-a spus, ca vine acasa si ca ne costa o anumita suma, nici nu mai stiu, ca m-am facut neagra atunci, ca era asa mizerie pe acolo si ea mai ne cerea si bani cu nonsalanta.... asa ca nu i-am mai inscris la nicio policlinica de stat, am mers pe privat daca tot dau bani... dar, am obs ca si in cadrul policlinilor de stat exista cabinete de pediatrie private, e posibil sa fi nimerit eu acolo la unul din ei, de aici si suma d ebani ceruta.... e bine de stiut ca tb sa faca vizitele in mod gratuit, dar uite ca daca nu cunosti legea....asta e.

Eliana, pup pe Andreiu, ma bucur ca e mai bine. Ref la carucioare, stii ca pe 26 febr incepe Baby Expo, poate gasesti acolo ceva la un pret mai convenabil? Zic si eu, daca tot vrei sa iei doua....




Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Laraa, sa stii ca si eu le mai dau din acelasi bibe... de multe ori se intampla ca un bebe sa fi terminat lapticul si sa mai vrea, iar lui fratica sa ii fi ramas si atunci fac schimb. asta ptr ca pana merg eu sa mai fac inca 60 ml se duce toata pofta si nu mai vrea sa pape.... nu au patit nimic pana acum, dar marturisesc ca nu sunt tocmai mandra de operatiunea asta, am eu un pitic.... daca schimbi tetinele zic eu ca e mai in regula, oricum nu vor pati nimic.... tb avut grija daca una din ele e bolnavioara, dar si asa, cu toata grija, mai mult ca sigur si surioara sa va imparti totul cu ea... chiar si raceala.

cu termosul eu zic ca e ok, mai ales daca e sterilizat si el.... si eu tot asa procedez. si spal din nou termosul si il sterilizez inainte de noaptea urmatoare.

sa stii ca nu ne stresezi, de asta suntem aici, ca sa ne ajutam unele pe altele, nu? sa impartim experiente, idei, sentimente chiar... mult.

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Ei, fetele, noi pana la urma am iesit ieri afara! Chiar dupa ce am trimis mesajul in care va spuneam ca sunt supi ca stam in casa, a intrat tati pe usa, a venit mai devreme de la job ca sa iesim afara! (ma sunase inainte si ma prinsese bomsumflata, si de asta a venit...of)

Azi nu cred ca se mai repeta istoria.... asa ca mergem la plimbare pe balconel....of.

Dar, am descoperit ieri ca pot ajunge cu carutul pe jos pana in IOR, in doar 10 min de mers lejer. Ramane acum sa vad cum car carutul si bebeii pana jos si cum ii urc apoi la loc....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Eliana, ma bucur ca este bine Andrei. Multi pupici sa treaca buba repede. Noi asa facem la orice buba. Pupam sa treaca repede. In ceea ce priveste carucioarele exista mai multe modele sport (duble) la preturi mici si care tin tot asa, destul de putin. Aveti mult de mers pe jos pana la parca? Noi nu mai folosim carutul de mult timp, dar este adevarat ca parculetul este in spatele blocului iar daca mergem altundeva mergem cu masina. Mie nu mi se par prea comode. Am mai vazut copii care stau parca ca intr-o groapa. Cred ca este bine sa il vezi inainte. Mult spor la cumparaturi!

Laraa, chiar ca ai niste fete super cuminti. Ale mele au plans de la inceput foarte tare, mai ales daca le era foame. Si acum nu-ti spun cum este sa stai langa Ana mai ales si sa tipe tocmai atunci.
In ceea ce privetse mancatul eu la dadeam din biberoane diferite, dar bineinteles ca se mai intampla sa bea si de la cealalta din biberon, apoi cand s-au facut mai mari le dadeam mancarea din acelasi castron, isi furau suzetele una la alta. Oricum cam impart toate bolile. Doar daca este vorba de ceva mai grav atunci se impune sa le dai separat altfel nu cred ca este atat de important.

Luminita, felicitari pentru iesitul afara. Intr-adevar este pacat sa stai in casa cand este asa frumos afara. Parca a venit primavara. Sper sa gasesti pe cineva sa te ajute sa scoti copiii afara pentru ca este foarte bine si pentru ei si pentru tine. Incearca cu o vecina. Macar sa stea sa supravegheze carutul si copiii. Am mai auzit de cazuri cand li s-a furat carutul din fata blocului.

Pupici la toate mamicile, burticile si bebeii mai mici sau mai mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadyEr
Incearca cu o vecina. Macar sa stea sa supravegheze carutul si copiii. Am mai auzit de cazuri cand li s-a furat carutul din fata blocului.



Dap, de asta mi-e si mie frica. Nu radeti, dar chiar ma gandeam sa-l leg de gard cu lacat, pana aduc copiii.... uf. Nu cred ca merge.... am o vecina in vizor, inca n-am abordat-o, vedem... sper sa o scot cumva la un capat, ca innebunesc altfel!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Tocmai ne-a intors de afara... e f.f.f. frumos... a meritat efortul sa ma chinui cu toti 3 sa comoram, urcam... si sa-i las pe jos prin parc... e si Elena mai intelegatoare... si uneori ma ajuta...
Iar baietii au fost fascinati, pt. ca n-au mai mers pe jos in parc de cand era frumos afara, doar in carut... si asa tot mai rar in iarna asta Asa ca n-au indraznit sa se aventureze, au stat cuminti pe langa mine, au impins la carut...


Da, vreau doua neaparat... pt. ca astea duble nu intra in lift decat stranse... si nu mai pot sa bag un pici in lift, sa proptesc usa liftului cu carutul strans, sa alerg dupa celalalt care tocmai a ajuns la scari
Dupa ce iesim din lift... la fel, ies repede, desfac carutul, dar de fiecare data unul fuge sa coboare pe scari
Si nu mai pot cu asa emotii... adrenalina la maxim...
Doua din astea mici au loc unul langa celalalt in lift, dar daca sunt unite nu au loc pe usa liftului... ma gandesc ca le bag pe rand in lift, cu copiii in ele, si dupa ce iesim din lift, prind clemele...
Apoi daca mergem si cu tati, plimbam fiecare cate un carut...
Poate reusesc sa le prind si unul in fata celuilalt
Parcul... mergem 10-15 minute pe jos, daca ei sunt in carut si eu merg f. repede... altfel, cu ei pe langa mine am ajunge intr-o ora... am face prezenta in parc ... si ne-am intoarce inapoi.. si gata 2 ore de plimbare...
Da, stiu ca incepe baby expo la sf. lui feb., insa nu cred ca le voi gasi mai ieftin de atat... in afara de miniblu, in rest costa peste tot de la 160 ron fiecare...
Normal ca inainte sa le iau ma duc sa le vad E la doi pasi un miniblu... Si mie mi se pareau copiii chinuti in astea... dar ei sunt f. incantati sa se plimbe in carutul papusii... care e acelasi model, numai ca-i minuscul

multumim pt. idei ... am sucit-o pe toate partile... nu mai imi trebuie carut dublu, greu si mare, si nici pe jos nu putem merge



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadyEr
Voi le dati lapte de vaca sau tot formula?


Mady, noi am inceput cu lapticul de vaca de pe la un an si trei luni... La inceput a fost dinasta cumparat (rosu, nu albastru, ca cica e mare greseala sa le dai degresat, copilasii au inca nevoie de grasimi si la ei nu se pune problema colesterolului; sau cel putin asa am citit ). Apoi, de pe la un anisor si jumatate, am "contactat" o vecina care primea lapte de la o laptareasa de incredere (o prietena de-a lor de familie, de fapt, care sta pe langa Arad si are vacute de lapte), asa ca am rugat-o sa ne aduca si noua. Ea zice ca ne aduce de fiecare data de la aceeasi vacuta. Sa stii ca l-au primit tare bine si le-a placut.
Dar cand incepi sa-l schimbi trebuie sa-l amesteci cu formula, putin cate putin (adica treptat) pana sa se obisnuiasca cu gustul.
Eu asa am facut, iar la primele biberoane de lapte numai de vaca am pus si cate-o masura de cereale, ca ma tot temeam sa nu cumva sa-l respinga .
Sper sa mearga bine, fara probleme, si la voi! Sa ne povestesti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

neatza fetelor..elyanne stau la magazinul titan..si normal ca o sa iesim toate trei..sa se mai incalzeasca putin ..abia astept...pupam julitura piticului sa treaca repede..curajosul
noi am avut o nopte linistiita....voi stiti ca eu nu mi-am auzit fetele plangand?...adica asa oracaind ca beblusii...pe cuvant...la baie chicotesc (ilinca) iar mara adoarme cu mainile "spanzurate" pe langa corp in timp ce o sapunesti...iar cand le e foame miauna , isi sug manutele, icnesc ..si ata...sunt asa cumiinti dragele lu mami
sa speram ca nu apar monstruletii de colici...acum se trezesc fix la 3 ore si papa san si cand ii golesc bibe...aseara am facut 70 zic 35 cu 35..iar maruta micuta calicuta s-a hotarat sa nu-i mai lase si ilincai...A PAPAT 70 !!! dar ilinca a supt asa bine la san ca a vrut deca 15 bibe...offf..scuze..v-am zapacit stiu...o saptamana o sa fiu foarte egoista..o sa vb numai de mine...tolerati-ma va rog..o sa ma revansez...
intrebare : e ok sa le dau din acelasi biberon? adica fac 80..papa una si apoi celalata...mai nou am inceput sa le schimb tetinele ca ma gandeam ca nu e igienic...nu am destule bibe deocamdata...pot sa pastrez apa peste nopate calda intr-un termos?? sterilizat bineinteles..
va pup pe toate si va citesc everyday ..sa nu va faceti griji..sunt prezenta
si burticile noi...sarcini usoare..wow...eu nu mai sunt gravidutaa ..gata cu rasfatul..ce bine a fost

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

M-ai facut sa rad cu Maruta! Si pe Ilinca, normal!
Ce papusi cumintele ai... eu imi aduc aminte cum ma duceam la spital dimineata si le-auzeam guritele de pe coridor!! Normal ca plangeau si ceilalti, dar pe ele le cunosteam dintr-o mie!
In ceea ce priveste burtica.. stiu, e asa o parere de rau... Chiar am mai spus: nimic nu se compara cu perioada aia... (poate doar ceea ce urmeaza!! Pai, nu?
Pupicei galuscutelor dulci!

am uitat sa-ti zic de bibe: nici eu nu cred ca e mare problema ca le dai una dupa alta, dar daca poti, schimba macar tetina. O sa stai mai lnistita, macar acuma, cand sunt foarte micute... Sa stii ca si eu am facut asa ca tine, in principiu aveau fiecare biberonul ei, dar se mai intampla sa termine Anituca repede, sa ma duc sa-l pun cu apa in chiuveta si apoi, daca Miriam nu mai vroia iar Anita smiorcaia, ii mai dadeam si pe cel al lui Miriam. Si viceversa.. Nu pot sa-ti spun ca faceam lucrul asta des, dar s-a-ntamplat.. si nu a fost nimic. Asa ca nu te mai stresa de orice maruntis!!! (ooff.. esti exact cum eram eu! Asa eram si eu, "fixista", cum imi zicea mami! E normal, mai ales la primii bebei, sa fii asa! Lasa, ca mai cresc ele.. si-ti mai trece...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Eliana, ce bine c-ati scapat asa, mai usurel! oof-oof, mititelul...
Si noi numai ce-am urcat, am stat afara de la 11.30 pana la 14.30 cu pauze, din partea mea (mai era o prietena cu baietelul), ca lasasem supa pe foc si tot urcam ba sa pun legumele, ba sa pun si galustele, dupa ce-au fiert legumele... si iac-asa.. ca le-am facut pe toate!

Luminita, sa stii ca nu-i chiar asa de rea ideea cu legatul caruciorului, iti ia doar doua-trei secunde-n plus sa-l prinzi cu un cablu dinala de bicicleta de gard.. si macar cobori in tihna cu "pufosii" ( ce mi-a placut cum le-ai zis! )
Noi asa avem legata tricicleta, in scara, cu cablu dinala de biciclete (e dinaia cu doua locuri si, chiar daca femeia de servici mi-a zis sa n-o mai leg, ca nu mi-o ia nimeni, nu ma risc! Ca si-asa abia am gasit-o...) Pleci cu el desfacut, de sus, iar jos faci doar.. "Click" !

Ce va invidiez, fetelor, ca va faceti planuri de-ntalnire... Dac-ati sti ca de multe ori si eu visez cu ochii deschisi cum ar fi sa ne vedem si noi odata, toate (sau, ma rog, cat mai multe!) asa, intr-un concediu... Eheee... ca am si eu niste rude in Bucuresti care ma tot intreaba cand mergem si noi si le spun "da, venim, cand or sa fie fetitele in clasa a IV-a, sa le plimb pe la toate muzeele!!

Pupicei din vest, pana atunci! Iar daca va-ntalniti, sa nu cumva sa pierdeti din vedere pozele!! Muulteee! OK?



Mergi la inceput