Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 28

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Fetele dragele, multumim mult pentru ganduri!
Nu s-a inrautatit situatia cu Ana mea, dar nici nu s-a imbunatatit, asa ca maine mergem la dr! Miriam e ok, in continuare, dar m-a speriat sora-mea, care a fost azi cu ai ei la dr si micuta (1 an) are bronhiolita acuta si i-a zis sa se interneze urgent sau, la fel de urgent, sa inceapa antibiotic injectabil acasa! saracuta... m-am cam speriat, sper ca la noi sa nu fie nevoie de asa ceva...

clara, da, faza cu romerganul cred ca era reala (atunci! si aici! ) nu vreau sa generalizez, nici nu stiu sigur ca asa a fost, stiu doar ca circulau zvonuri printre mamici prin spital; am avut si o discutie cu asistentele care se ocupau de papusicile mele (alea mai dragute, bineineles, cu care mi-am permis sa deschid un asa subiect) si mi-au zis ca "ele nu..." Adica altele da, sa-nteleg eu... normal ca nu ar recunoaste nimeni, nu ar spune niciuna verde-n fata adevarul.. oricum, cel mai bine e sa fii la o sectie de "room-in", adica mama si copilul langa ea, in salon, tot timpul. La voi nu au sistemul asta? Dar oricum eu zic sa nu te gandesti tu la asa ceva!
Mai burticilor, mai, sunt multe nereguli si lucruri mai putin pozitive pe lumea asta, dar chiar nu sunt pentru voi!! Voi ar trebui sa va impuneti sa traiti, pe cat se poate, doar intr-o lume roz, lasati griurile pentru mai tarziu, ca o s-aveti timp sa reveniti la cruda realitate, dar acum rasfatati-va! E vremea voastra si-a burticilor voastre! Si-atat! De dragul comorilor din burtica, ganditi doar pozitiv!! Nici nu stiti cat bine face lucrul asta!!

Pupicim trupa, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Fetelor,eu nu am mai intrat de asa mult timp!!!Sa imi fie rusine.
Baietii mei sunt bine,cresc.Acum,ca este sora mea la mine,mai stau si eu putin linistita.
Promit sa citesc din urma,se pare ca am de citit,nu gluma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Vad ca ati avut ca si tema de discutie cerclajul. Am fost la dr. ieri si l-am intrebat despre cerclaj. Mi-a zis ca el nu stie nicaieri in lume sa se faca cerclaj profilactic doar pentru ca e o sarcina gemelara. Colul arata bine, lung, inchis. Sunt cateva situatii in care se pune fundita. Adica, avorturi la sarcina avansata, interventii chirurugicale ..... Mi-a zis ca nu e cazul la mine. Exact aceeasi explicatie am primit-o si de la dr. care mi-a facut DT. Asa ca merg pe mana lor.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

A, si ca si noutate am doua carucioare roz.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

neatza, fetele! dau o la toata lumea, cu sau fara cofeina, dupa caz.

raportam o seara linistita, o noapte tot asa (well, cu cele 2 treziri ptr papa, cu care deja ne-am obisnuit), dimineata linistita, un bebe inca doarme cracanat la mine pe picioare, celalalt e alaturi de el si ii chiuie in ureche... ma uit la ei si ma minunez.... zilnic imi ofera cate o noua surpriza... ma mai uimesc cu ceva... acum descoper la Robi niste sunete pe care nu le-am mai auzit pana acum.... ieri Edi se agata cu mainile de o jucarie atarnata la patut... nu mai avem liniste decat cand dorm sau sunt mufati la bibe... nu mai plangem, radem si chiuim tot timpul de ti-e mai mare dragul!! ma uit la ei, ca maine ne apropiem de 5 luni, nici nu stiu cand a trecut timpul... of.

a fost bine ieri la doc, vesti bune, rana de pe col nu mai e, nici nu cred ca era initial, dar aveam nevoie de doc al meu sa confirme asta ... dar nu mai vreau sa fac greseala de a-i lasa pe pui cu soacra.... mi-a plans Robi de numa numa si de ce credeti? DE FOAME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Papase ultima data la 11.30 si socrela ma suna pe la 17.00 sa-mi spuna ca plange rau si nu stie de ce... ca nu vrea sa pape.... ea nu stie ca in primele 5 sec el refuza bibele, il impinge putin cu limbuta ca si cand nu i-ar fi fomica, dar apoi papa cu spor.... degeaba i-am explicat, a mai durat ceva pana a realizat si pana a papat si copilul, care a picat lat dupa atata plans..... oooooooooooooooofff. culmea e ca nici sotul n-a realizat smecheria asta cu bibele, mereu ma cert cu el, zice ca nu ii e foame copilului, eu zic ca da, dupa care rade Robi al meu un bibe de 210ml....
in ritmul asta... mai plec de acasa cand vor avea 18 ani!!!!

hai ca m-am intins cat o placinta... merg sa mai calc ceva, dar sunt cu ochii pe voi!


Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Moniland

A, si ca si noutate am doua carucioare roz.

16+



felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laraa spune:

wow lumi...socrelele noastre's diferite...noi aseara am fost prin auchan o fuga si am lasat-o pe socrela dupa ce m-am muls sa le dea si apoi sa le dea completare...vreau sa zic ca au mancat de au spart..nu stiu cum le-a convins dar au mancat 80 ..si nu s-au trezit mai fetelor 4 ORE ..am dormit beton..si apoi le-am dat si au mancat iar 70 si iar au dormit 4 ore ..a fost o noapte superba...dar stau si ma intreb...daca bibitu tau plangea rau la 4 luni jumate dupa 4 ore ..oare e bine ca ale mele sa manance asa rar?..
clara..ma faci sa rosesc ....si mai rosesc si degeaba ca tot nu stiu sa le mai activez sorry
stai linistita ca ai sa vezi ce usor o sa nasti si ce gogosi superbe o sa ai..abia astept eu..dapai tu

http://s453.photobucket.com/albums/qq253/laraa_photos/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Clara, foarte utile sfaturile tale. Multumesc mult ; le voi pune in aplicare!

Am fost azi la eco si totul pare a fi ok ! Sunt ambii in prezentatie craniana, gata de atac, cu masuratori in conformit. cu varta gestationala, fara circulara, placenta ok.. deci ma paste o noua nastere naturala (am hotarat ca doar daca sunt probleme recurgem la cezariana). Nici nu stiu daca sa ma bucur cand stiu ce ma asteapta , dar totusi am o imensa bucurie ca totul e ok si, oricat va fi de greu, trecem noi si prin asta...
La 37 de sapt. vom scoate cerclajul si, apoi, probabil, se va declansa travaliul. (desi in teorie spune ca, daca s-au respectat indicatiile medicale - iar eu sunt in repaos total de muuult- exista sanse sa se nasca mai aproape de termen). Mamicilor cu experienta in cerclaj, de la scoaterea cerclajului, dupa cat timp ati nascut?

Andreea, 32+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laraa

wow lumi...socrelele noastre's diferite...

dar stau si ma intreb...daca bibitu tau plangea rau la 4 luni jumate dupa 4 ore ..oare e bine ca ale mele sa manance asa rar?..



daaaaaaaaaaaaaaaaa, socrelele noastre sunt clar diferite... nu intru in detalii ca nu-i face placere, dar se poate si mai rau... of.

pai mami, fiecare bebeu papa in ritmul lui... unii sunt mai papaciosi (si cred ca de obicei sunt baietii, care iau si mai mult si mai repede in greutate), altii papa mai putintel.... nu e regula... lasa-le sa pape in legea lor, mult, putin, cat vor, doar din cand in cand sa vezi daca iau in greutate, asa, ca sa fii sigura... si cam asta!

nu-ti mai spun ca stiu un bebe care papa 240ml / masa si are 5 mese / zi. La varsta de 3 luni..... ... mie mi se pare f mult, dar tot nu l-as pune la dieta.... are 8kg la 3 luni....



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AYUMI

Fetelor,eu nu am mai intrat de asa mult timp!!!Sa imi fie rusine.
Baietii mei sunt bine,cresc.Acum,ca este sora mea la mine,mai stau si eu putin linistita.
Promit sa citesc din urma,se pare ca am de citit,nu gluma.


http://naokisiryuji.blogspot.com

ma bucur ca sunteti bine!

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput