Sezatoarea Canadiana (128)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Dupa ce votaram cu elan pe lista lui mQQm, zic acuma ca urmeaza runda a doua de votare. Facem doua 2 scenarii: vineri seara la Sympozium(sau tot caltitarie) si Sambata incepand de la 2 la Clatitarie. Puneti-va pe lista care cum puteti (nu unde preferati). Eu am facut cele 2 liste. Daca puteti in ambele dati, puneti-va si colo si colo. Daca puteti doar intr-una din dati, va treceti doar acolo. Si zic ca asa o sa fie mai simplu sa se decida. Pt ca multe fete au preferat vineri seara, dar pot si sambata la 2 (cum sunt eu de ex.). In plus, sambata la 2 se poate prelungi pana sambata la 6-7. Pe cine-l tin braiele sa ramana pana la sfarsit e ok, dar in felul asta zic ca apuca mult mai multe fete sa vina, chiar daca n-o sa ne suprapunem cu toatele in acelasi timp.

Vineri seara Symposium: mQQm, Try, Ritah, CataD, Mi-ro, Khristin, Olga, Inacanada, LauraJr, Simona73, Maru????, Magdone????, Denisa????

Sambata 2+ pm Clatitarie: mQQM, Try, Ritah, Maru, Mi-ro, Khristin, Magdone, Inacanada, LauraJr, Denisa???, Catad????, Olga????


Acuma, fetele cu semnul intrebarii, decideti daca puteti veni sau nu, in conditiile in care eu zic ca intalnirea poate supravietui dincolo de ora 4-5 (deci si denisa poate veni). Data trecuta am fost doar 5 muste si ne-am vorbit destul in 2 ore, dar acum fiindca se strang mai multe fete si cu siguranta nu ajung toate la ora 2 fix, atunci exista sanse mari sa se prelungeasca intalnirea si dupa ora 5. Eu in principiu pot sta pana la ora 5 (ca la 6 tre’ sa plecam in vizita), deci te-as prinde si pe tine, denisule.

Simona73, daca ramane pe sambata dupa-amiaza, poti veni? Stiu ca vineri poti veni, dar nu stiu de sambata.

Olga, am zis apoi intr-un mesaj ulterior ca m-a luat valul, sorry!

Cu fata impuscata intre case... aici am inteles ca majoritatea “accidentelor” de genul asta nu-s intamplatoare. Adica de putine ori se intampla cate o impuscatura de-asta cu un om absolut nevinovat si fara legatura cu vinovatul. De regula sunt diverse de impartit intre acei oameni. Ca era fata de avocat si parea cuminte si la locul ei, asta poate fi o aparenta inselatoare chair si pt parinti, din pacate, adevarul poate sa fie altul. Bine-nteles ca poate a fost impuscata total aiurea, insa probablitatea mai mare e ca ea facea parte dintr-un grup de prieteni nu prea fericit.

Ica, pai daca omu’ te-a lovit din spate, de ce sa platesti tu reparatiile? Orice lovitura din spate se stie ca e 100% din vina celui din spate, cu cateva mici exceptii , asa e tratat un astfel de accident de catre orice firma de asigurare.
Da o cautare pe net legat de rear-end collisions si o sa afli o gramada de lucruri: uite aici un simplu paragraf: For purposes of insurance and policing, the driver of the car that rear-ends the other car is almost always considered to be at fault due to not being within stopping distance or lack of attention. An exception to this rule comes into play if the impacted vehicle is in reverse gear. If the driver of the car that was rear-ended files a claim against the driver who hit him, said driver could be responsible for all damages to the other drivers car.
Indiferent cat de proasta e asigurarea voastra, atat timp cat voi sunteti at no fault, nu platiti voi. Indiferent ca dpdv moral tu te consideri un pic vinovata pt ca ai franat brusc, dpdv al asigurarii, tu nu esti vinovata pt accident (atat timp cat tu nu ai lovit la randul tau pe altcineva in fatza ta). Deci celalalt sofer trebuie sa-ti plateasca toate damage-urile. Daca nu te intelegi cu el in privat si nu vrea sa palteasca, eu in locul vostru as merge prin asigurare si indiferent cat de proasta e asigurarea voastra, pt ca sunteti at no fault, nu platiti nimic. Asigurarea celuilalt sofer plateste integral costul reparatiei voastre. Nu scoateti bani din buzunar aiurea, dar asta e ceea ce as face eu, n-as face acte de caritate cu celalalt sofer. O simpla zgarietura pe bumper reparata costa cateva sute de dolari. De ce? Pt ca pt uniformitatea culorii ei trebuie sa vopseasca tot bumper-ul. Si de cele mai multe ori decat sa-ti revopseasca bumperul, mai simplu e sa ti-l inlocuiasca complet pt ca diferenta de pret e nesemnificativa (am experienta pt ca in toaman am patit acelasi accident ca si tine si costa doar cu vreo 37$ in plus schimbarea bumper-ului in loc de reconditionare si vopsire - norocul meu a fost ca celalat sofer a fost f cooperant si el s-a oferit sa plateasca tot numai sa nu mergem prin insurance si am acceptat sa mergem la service-ul indicat de el, bietul ca semn de multumire, dupa toata tarasenia, ne-a trimis si-un cec de 50$ prin posta, desi sotul ii spusese sa stea linistit si sa-si cumpere o lada de bere cu ei).

Almo, am uitat de ieri sa-ti spun, drum bun si vacanta insorita in insule, sa veniti bronzati si cu chef de viatza de acolo.

Dragaica, la ce sfaturi iti da medicul de familie, eu l-as schimba. Pai astia aici te cearta daca nu vii la analizele anuale regulate, adicatelea iti spun ceva suav cat sa intelegi ca n-ai facut bine ca nu te cauti din cand in cand pe la dr. Odata pe an un sumar de sange, o tensiune, un general check up e “sanatos” si normal. Ce dr e ala care-ti zice sa nu te cauti doar pt ca ai 20 si de ani?

Citat:
ange, am zis ca nu m-am suparat...doar eram amarata ca io vreau sa fie multumita toata lumea , inclusiv eu daca se poate...si tot nu reusesc..

Propune-ti mai putine si-ai sa constati ca o sa fii mai multumita (nu ma refer strict la situatia cu intalnirea, ci asa in general). Nu exista sa le impaci pe toate si sa fii si multumita, cea mai important persoana esti tu (dupa Julia) apoi vin si ceilalti. Daca vei privi mai des asa in viatza de zi cu zi, o sa zambesti mai des, ai sa vezi.

Simona, inteleg ca inca nu se stie, dar e cu sanse, asa ca tinem pumnii pt Julia II :-))).

Pitilache, oi, Doamne, mereu ma minunez cand iti vad copila si copilu’. Nu seamana ei izbitor intre ei, dar daca te pui tu intre ei doi, vezi de unde au sarit aschiile. E o scumpa fi-ta, iar fi-tu un frumos.

Lorelai, eu zic ca e doar stresul tau constient si subconstient care iti toaca nervii (apropos si de vise).
Pai eu la fel am patit cu ouale (am avut o presimtire ca la asta te referi cand ai zis de oua, tocmai pt ca mi s-a intamplat si mie). Eram gravida cu adrian, tocmai ce aflasem, de o sapt. facusem testul. Sambata si duminica era singura zi cand mancam cu totii oua si le facem cum nimerim. Sambata ma apuc sa le fac ochiuri. Sparg un ou: 2 galbenusuri. Il chem pe sot, ii arat si speram amandoi sa nu fie vreun semn de doi (mama e din frati gemeni, taica-miu are doi frati gemeni mai mici ca el, fratii mei n-au facut gemeni, asa ca sansele mari sunt poate pe linie feminina-n familie – sora-mea n-are copii). Mai dau sa sparg un ou - doua galbenusuri. Inghitim in sec amandoi. A doua zi, duminica, iar fac oua, din cate am spart, iar dau de-un ou cu doua galbenusuri. Deja am zis ca asta nu mai poate fi coincidenta. La 8 sapt. cand m-am dus la eco eram convinsa ca aia imi zice ca am doi. A fost doar unul. Treaba cu ouale cu doua galbenusuri e din cauza de gaina/gaini productiva (asa sunt ele predispuse sa faca ouale), de-aia le-ai nimerit in acelasi carton ca si la mine toate au fost din acelasi carton de oua. Dar dupa cum vezi, fricile sau sperantele noastre ascunse ne fac sa interpretam orice rahat si sa-i dam atentie.

a propos de oua si cartoane, merg marti la cumparaturi si am uitat sa verific cartonu' de oua (m-a lovit si pe mine damblaua si iau numai de-alea scumpe ca cica sunt si cele mai bune). Si acasa sotul gaseste un ou gol, adica era daor coaja sparta in cap si fara ou in ea. Pai e frumos din partea lor?!?!?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Am primit meeting invitation pe vineri 5:30 cu un client mai (era sa scriu "my") vechi. Clientul nostru, stapanul nostru, cu criza economica mai ales... meetingul poate dura 2 ore ca-i la restaurant, asa ca eu vineri nu mai poci. Mai asteptam impresiuni? After lunch.

ktrinel, ma bucur ca ti-am adus o raza de soare si-un raset...


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.23]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975
Lorelai, eu as vrea 2 odata , da' am 0%

Ica, sanse sint intotdeauna. Depinde cum te nimereste.

miki, eu am facut tratament dar ceva light, care creste sansele de gemeni de la 3% la 8%. am intrat in aia 8%, se pare. Dupa ce am aflat ca sint 2 am mai descoperit ca mama a avut gemeni inaintea mea si tot atunci am aflat ca sansele de gemeni cresc cu virsta (>35, check), cu numarul de sarcini anterioare (check si aici, fetele au fost #5), cu genele (check, vezi mai sus) si daca faci tratament (check si aici).

acum, chiar daca nu fac tratament, sanse tot ar fi sa iasa 2 . nu stiu daca m-as mai risca desi nu sint 100% ca nu mai vreau inca unul (vezi aminatul appointmenturilor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Mikiion, pai la mine nu a fost, ca nu am dus eu copiii. Dar bine ca mi-ai spus, ca nu iau astazi metroul, prefer sa merg un pic pe jos si sa iau un autobuz, ca e cam ger sa merg numai pe jos. In schimb, am asteptat aseara vreo jumatate de ora metroul si apoi nu am putut sa ne urcam decit in al patrulea, atit de aglomerat era, iar mie mi-e frica sa ma urc cu trei copii cind oamenii stau inghesuiti ca sardelele, prefer sa astept.
mQQm, sigur clientul tau citeste DC-ul si ce si-o fi zis: vrea intilnire, stai ca o aranjez eu!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Simplitatea in viata este adevarata libertate. (George Enescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Lorelai- dc nu mai vreti e simplu- inchide fabrica ca e mai sigur asa- dc mai vreti insa un copil,atunci risca-te in continuare ca sigur va iesi odata.
Try- ca sa incepeti la 2-3 simbata si sa se continue, treb sa fie intalnirea tot la symposium, nu in toronto,ca majoritatea e din miss si plus ca vine chicenarul si deci balanta inclina la simpozionul asta- unde e vizita ca dc nu e departe te drop off eu.
mQQm- asa imi place, destept clientul asta al tau

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

try, daca nu mai apare nimeni pana dupa lunch sa modifice linutele, jocurile-s facute: sambata la 2 prin vot po****r. Atunci pe langa majoritate, mai sunt in plus fete care ar incerca sa vina mai tarziu...

Io zic sa ne gandim la una de consolare, intr-o vineri seara, undeva prin centru uptown, eventual.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.23]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:


Sambata 2+ pm Symposium: mQQM, Try, Ritah, Maru, Mi-ro, Khristin, Magdone, Inacanada, LauraJr, Denisa???, Catad????, Olga????[/b][/blue][/size=3]

Lorelai, eu iau oua din piata din Kitchener double yolk, e singurul tip de oua pe care andrei le mananaca natur, sa zicem asa, azica ochiuri, nu in componenta altui preparat. Nenea ala are pregatite separat duzina cu double yolk! Nu sunt cine stie ce mai scumpe...Da mi-ar place si mie un double, da n-am cu cine

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Pitilache Isa s-a schimbat de cand am vazut-o in noiembrie.Deja are figura de domnisoara, nu mai e bebelus
Si am vazut ca ai si un tablou nou ( ultima creatie, nu mai esti in faza rosie)

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

uptown ori downtown?

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

try, daca nu mai apare nimeni pana dupa lunch sa modifice linutele, jocurile-s facute: sambata la 2 prin vot po****r. Atunci pe langa majoritate, mai sunt in plus fete care ar incerca sa vina mai tarziu...

Io zic sa ne gandim la una de consolare, intr-o vineri seara, undeva prin centru uptown, eventual.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.23]



Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Mai cum puteti sa scrieti asa repede?

Isa de pitilache

Maru da-i bataie, multa bafta cu planul

Daiopri probabil ca iti tii pisoiul in brate. Sper ca sunteti amandoi bine si ca motanului i-a trecut raceala, sa se poata bucura de fratior

Deci... am ramas singura la job (la birou). Seful meu a plecat in vacanta de 1 luna in Portugalia si Spania si eu cica trebuie sa ma ocup de firma

Miki nasoala treaba cu metroul, eu sufar putin de claustrofobie si sigur nu imi era bine in locul tau. Tu nu poti veni vineri? Hai ca ti-ar prinde bine o pauza de la scoala si copil Hai ca te iau de la Cote Vertu (si te si duc inapoi )

Lakioana am inteles, asa facem

Trimit mesajul ca scriu de 2 ore la el

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13


Monica + printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) + nazdravan de Alex (18 iunie 2006) + tati

"Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer

Mergi la inceput