Sezatoarea Canadiana (128)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Daiopri, incetisor, ca nu ramine acolo :)
Endometrioza aia... sau e altcineva care o are, sau te referi la cistita interstitiala. In endometrioza e ceva legat de organe genitale, daca nu ma insel, cistita interstitiala e cind ti se distruge mucoasa din interiorul vezicii urinare si urina ajunge pe muschi. Si te doare si te pisca si futui ce rau e, se duce dracu' calitatea de viata ca nu-ti sta gindul decit la unde se gaseste urmatoarea buda, desi o data ajunsa nu ajuta la nimic ca n-ai ce da afara ca tocmai ai fost.
Daca asta e ce are (eu mergeam noaptea la baie si de 20 de ori inainte sa am diagnostic si tratament, ziua nici nu mai numaram) s amearga la un milion de urologi pina gaseste unul care a auzit de cistita interstitiala (mie mi-a luat 2 spre 3 ani). Medicamenul pe care il iau se numeste Elmiron. Daca vreau sa ma sune pot sa trimit numar pe pm.

Lorelai, sa nu te descurajezi daca nu raspund din prima, suna-ma pina inainte sa pleci acasa, ca miine dim. merg la medic si pe urma vin la job asa ca stau sa-mi fac orele.

Maru, eu ziceam ca in doi ani sint ca si Ktrinel acum, recte cu donsoara de scos la restaurant... Adica sint gravida, dar astept sa mai crestem si ma laud atunci, ca experientele anterioare n-au fost de bun augur.

Kristin, vrei sa nu mai cobesti cu fetita (amu' iar imi ridic in cap juma' de forum, de data asta mamele de fete, dar eu nu, NU hotarit, nu sint mama de fata. Ma enerveaza pampoane si fundite si fustite, la fina-mea nu i-am cumparat decit jucarii de baieti pina acum! In secret, nu suport concurenta, eu si numai eu am dreptul in casa cu pricina sa ma mitii, smiorcai si fustitzesc :)) By the way, facut testul pe calendarul chinezesc si e fata. Nu-i bai, si Radu a fost pina a scos popoul la lumina...

Bon, tre sa-i sun pe aia la Bell ca ma factureaza in continuare pt internet si nu-l mai am demult cu ei....

Pupici,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Mqqm, asa imi place organizat totul ...ramane acum doar sa votam cand. Eu am zis de sambata caci m-am gandit la fetele din Kitchener ca prefera sa nu mai conduca vineri seara, e mai fair play asa, nu? Cat despre FI si sa nu stie franceza mie mi se pare cam bizar desi nimic nu ma mai mira , lumea zice multe in general, in viata unii nu vor sa preia niste atributii si recurg la diverse tertipuri etc. De ex. si eu la scoala am un coleg care a terminat FI, mama lui vorbea franceza si omul vorbeste limba clar, dar nu spune niciodata ca e vorbitor de franceza ca sa nu trebuiasca sa o si predea. Ieri cand am fost la fiimea la scoala profesoara le repeta elevilor sa nu puna nici o intrebare in engleza, totul trebuie sa se desfasoare in franceza. Eu personal sint placut impresionata de vocabularul fiemii construit la scoala in doar cateva luni si de faptul ca le se da sa citeasca pe zi o cartulie in franceza subtirica e adevarat. Dar pe de alta parte, am vazut si copii ai caror parinti nu au timpul fizic necesar de a se ocupa de ei, si sint convinsa ca intr-adevar nu stiu decat cateva expresii prinse probabil si alea din vant.


Fetele quebcs, fiti si voi mai inclusive cu fetele ontarience si spuneti-ne acum daca Podeanu sarbatoreste vreun milestone ceva, sa o felicitam si noi

Simona, ba eu te vad tare tare in postura de mamica de fititz

LE: Acum am vazut ca Olga nu poate veni sambata. Ramane sa decideti voi cand, eu vin oricum

Cristina

le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Simonna,

felicitari, yupiiiiiiiiiiiiiiii!

eu revin cu alerta, nu neglijati, e lucru serios si f contagios:
Subject:* CDC Alert

The Center for Disease Control has issued a medical alert about a highly
contagious, potentially dangerous virus that is transmitted orally, by
hand, and even electronically. This virus is called Weekly Overload
Recreational Killer (WORK). If you receive WORK from your boss, any of
your colleagues or anyone else via any means whatsoever - DO NOT TOUCH
IT!!! This virus will wipe out your private life entirely. If you should
come into contact with WORK, you should immediately leave the premises.

Take two good friends to the nearest LCBO and purchase one or both of
the antidotes - Work Isolating Neutralizer Extract (WINE) and Bothersome
Employer Elimination Rebooter (BEER). Take the antidote repeatedly until
WORK has been completely eliminated from your system.

You should immediately forward this medical alert to five friends. If
you do not have five friends, you have already been infected and WORK is
controlling your life.


Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

incep deja sa-mi rod unghiile apropo de intalnire
incerc sa fac o smecherie poate,poate ajung macar la nota de plata daca nu la desert
Ana,poti aduce copilul la mine chiar daca eu nu vin.Copii mei raman acasa cu colegul.pe bune.
Diana nu ajunge?
mqqm,pt Dana se bea din acelasi motiv adica...habar nu am sau bem pt cei 25 de ani pe care-i implineste.Zic bine Dana?
daiopri,ce e cu tine aici?nu trebuia sa nasti?

felicitari Simona!sarcina usoara si abia astept sa te vad pe la 80kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Merci Kristin. M-am mai lamurit. De mutatul in Ontario poate fi si din toamna asta daca da norocul peste sot. Ce-i drept al meu pisoi mai are ceva pana ajunge la scoala. Dar el stie mai multa franceza decat romana. Logic ca ar fi superb sa termine trilingv franceza engleza, asta ar fi ideal. Dar cred ca depinde si de calitatea scolii.

Ieri m-a da gata, mangaia o pisca de plus si imi zicea. C'est mignon!!!! Mi-au dat lacrimile cand l-am auzit. Fetelor carora le vorbesc putin copiii ma intelegeti...

Monicutza m-ai intrebat de jocuri. I-am luat jocul vtech, la televizor insa. Succesul e moderat. Doar daca e diego sta atent. Insa ii place ca sunt animale, si sa strige dupa ele( atunci cand ii cere Diego) la microfonul jocului. De fapt e mort dupa microfon.
Si maneta o manevrez eu( si eu sunt incepator la asta), insa el apasa pe butoanele cerute de diego.
La calc, ii place doar cand sunt desenele lui preferate. Adica George maiamuta si Toupie si Binou. Da nu are dreptul sa atinga nimic. Imi arata pe ecran cu degetul ce sa fac eu. Nu-l las inca sa puna mana pe mouse pt. ca noi avem lucruri importante in calclulatorul ala......
Ii plac mai mult jocurile ( si la carti la fel) in care trebuie sa gaseasa perechea( adica de asociere) de genul cascheta de pompier cu masina de pompieri. Nu ii plac puzzle-urile .
El nu vorbeste prea mult insa stie culorile si sa numere pana la 10. Dar nu ca o poezie. Ci chiar sa-mi spuna cate rate sunt in imagine. Uneori insa incepe de la 2 Evolueaza cam pe dos. Ma asteptam sa imi spuna o poezie intai si apoi sa invete sa numere
Important e ca evolueaza..... Mi-a mai venit inima la loc.

Continuarea cu saga- restaurantului scolii. Ieri i-am adus niste mini-ecleruri de la magazinul-restaurant al scolii, proaspete, facute de elevi , superbe. Nici asta nu a mancat. Mananca numai daca e ceva cu foietaj, asa ca o sa ii fac eu placinta cu iaurt sau branza.... Deja m-am hotarat ca nu ii mai cumpar nimic Ca noi ne-am batut pe eclerele alea....Si eu cica vroiam sa slabesc.



Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ritah spune:

Mie mi-e egal cand ne intalnim, vineri sau sambata, locatia e super, asa ca las pe altcineva sa hotarasca.Bine ca am gasit barem locatia.Sper ca nu mai votam inca o data, ca ne mai ia inca 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

no way, Dana e nascuta in aceeasi zi cu mine, si mai e pana atunci olecutza! Ce va aruncati asa la imbatranire, eu inca mai savurez cei 29 de ani ai mei

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Maru pai nu-ti fa probleme, ai de aici mai multi de 5 prieteni. Asa ca nu esti infectata.


Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Simona, multumesc de lamuriri. La cate citesc pe forum am incurcat borcanele:) Ea nu cred c amerge f des la baie zicea doar ca o inteapa ceva undeva (Vezi ce ma pricep)
Ange, pai eu is de vina? zi si tu pisoiului ce cauta pe aici
Olga, da stiu ca ai fun cu vecinaZi-i si tu vreo doua desi nu as putea sa imi gasesc cuvintele daca as fi in locul tau.
Ai grija acolo de bb lasa ca serviciul nu pateste nimic fara tine.
Astia mi-au luat din masina si telecomanda de deschis garajul la sv. Am sunat sa ii anunt. Unii oameni nu-s normali. Ce Doamne iarta-ma poate face cu o chestie care nu ai habar de unde e?
A, si ne-au luat si toate discurile cu muzica romaneasca. Si asta e a doua oara.
Rocs, la bb pot sa ii fac poza de pasaport la Costco? Chiar asa nu e prea mic de poza la vreo luna sau la cat trebuie sa ii fac ca sa pot merge in tara?
M-ati zapacit cu apostila aceea. Eu stiu ca e destul o procura in care sa zica sotul ca e ok.
Si stie cineva ce imi trebuie sa ii fac bbelui certificat ro in tara? Ca la motan i-am facut la To da a fost o intreaga aventura si ma gandeam ca daca tot merg in tara sa il fac acolo.
Multumim de lista, da ma apuca depresia cand vad ca numai eu cu Rocs de pe aici. Las ca ne intalnim si noi la o masa:))
A, si pt cine viseaza la Vanc ati vazut asta:
http://vancouvercondo.info/2009/01/the-continents-most-severly-unaffordable-market.html


Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Mikiion, nici ea mea nu vorbeste prea mult ..acu 2 zile privea servetzelul in care isi suflase singura nasul si zice : c'est dégueulasse ! ...mi s-a parut ca nu am inteles bine.....traducere pt ontarience : it's disgusting !

Mergi la inceput