Teama de responsabilitate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

woaw! Am citit totul pe nerasuflate! Am ramas fara cuvinte. Nu pot decat sa ma rog ca totul sa fi iesit asa cum a vrut aniela. Sora a ramas cu ea, individul e in avion spre Romania. Asteptam vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Aniela, iti inteleg reprosurile pe care ti le faci in legatura cu sora ta, cu familia ta. Dar crede-ma ca nu sint fondate!

Tu insati erai un copil atunci cind mama voastra a murit, tu insati ai trait intr-un mediu abuziv. Pur si simplu nu aveai ce face, ai facut foarte bine ca ai plecat si te-ai separat macar fizic de nebunia de acasa! Nu esti vinovata cu nimic! intelegi??? Tu nu esti vinovata ca fratele tau o batea, ca tatal tau este un tata de doi bani care este in stare sa isi vinda fata unui nemernic de om!

Da, si sora ta a suferit cind mama voastra a murit. A fost mica si toata lumea ei s-a rasturnat. Fratii tai nu puteau fi abuzivi daca nu invatau asta in familie, deci raul principal provine din faptul ca mama ta nu a stiut sa spuna NU la timpul potrivit, ca sa va fereasca pe toti de abuz!... daaaar... ma indoiesc ca sora ta are un caracter puternic la fel ca al tau!
Si ma mai indoiesc de faptul ca vrea cu adevarat sa puna punct relatiei bolnave dintre ea (o minora!) si un barbat adult bolnav mental care vrea sa traiasca precum un pasha, si cu nevasta si cu fiica si cu amanta (minora!) sub acelasi acoperis!!! Tu vrei ca sora ta sa traiasca o viata cit de cit normala, dar ea nu este pregatita pentru asta. Ii este mila de el, un barbat matur care o "disciplineaza" din cind in cind, care intretine relatii sexuale cu un minor!!! in aceeasi casa cu nevasta. Este o situatie oribila pe care numai un parinte cu adevarat denaturat o poate accepta!

Tot ce ai povestit despre familia ta este atit de putred!!... Este atit de abuziv de mi se scoala parul in cap!... Tu insati ai nevoie de ani buni de terapie pentru ca inca nu esti in stare sa te desparti emotional de tatal tau si de fratii tai care te abuzeaza emotional de la distanta! Te manipuleaza cum vor ei iar tu nu faci altceva decit sa le alimentezi abuzul! STOP!!!

Scrie-le o scrisoare lunga in care sa le spui tot ce ai pe suflet, spune-le ca sa nu te mai caute NICIODATA, schimba-ti adresa si numarul de telefon si taie-te cu totul de ei! Nu o sa poti sa traiesti cu adevarat decit daca faci pasul acesta! Tu nu le datorezi lor nimic! Ti-e mila de tatal tau (care nu are coloana vertebrala!!!) ca a ramas vaduv! Citi oameni nu ramin vaduvi si continua sa isi traiasca viata in demnitate??? El era capul familiei, cel care trebuia sa va ocorteasca pe toti, sa va creasca frumos, sa va asigure o viata decenta si linistita!!!

Imi pare rau ca o spun, dar tu nu esti pregatita sa faci fata situatiei... Iar sora ta nu este pregatita sa se rupa de abuz. O sa plece singura inapoi la nemernic, nu o sa te intelegi cu ea la acest capitol... Este dependenta de el emotional si sexual, ea cauta in el un tata pe care nu l-a avut... este complicat si greu de iesit din acest labirint.

Continua-ti terapia, rupe-te de familia ta macar pentru un timp (cel putin 10 ani!), sufiecient sa poti gindi tu insati normal.

Ai grija de tine! offf... ti-as da o imbratisare acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Aniela, iti inteleg reprosurile pe care ti le faci in legatura cu sora ta, cu familia ta. Dar crede-ma ca nu sint fondate!

Tu insasi erai un copil atunci cind mama voastra a murit, tu insasi ai trait intr-un mediu abuziv. Pur si simplu nu aveai ce face, ai facut foarte bine ca ai plecat si te-ai separat macar fizic de nebunia de acasa! Nu esti vinovata cu nimic! intelegi??? Tu nu esti vinovata ca fratele tau o batea, ca tatal tau este un tta de doi bani care este in stare sa isi vinda fata unui nemernic de om!

Da, si sora ta a suferit cind mama voastra a murit. A fost mica si toata lumea ei s-a rasturnat. Fratii tai nu puteau fi abuzivi daca nu invatau asta in familie, deci raul principal provine din faptul ca mama ta nu a stiut sa spuna NU la timpul potrivit, ca sa va fereasca pe toti de abuz!... daaaar... ma indoiesc ca are un caracter puternic la fel ca al tau!
Si ma mai indoiesc de faptul ca vrea cu adevarat sa puna punct relatiei bolnave dintre ea (o minora!) si un barbat adult bolnav mental care vrea sa traiasca precum un pasa, si cu nevasta si cu fiica si cu amanta (minora!) sub acelasi acoperis!!! Tu vrei ca sora ta sa traiasca o viata cit de cit normala, dar ea nu este pregatita pentru asta. Ii este mila de el, un barbat matur care o "disciplineaza" din cind in cind, care intretine relatii sexuale cu un minor!!! in aceeasi casa cu nevasta. Este o situatie oribila pe care numai un parinte cu adevarat denaturat o poate accepta!

Tot ce ai povestit despre familia ta este atit de putred!!... Este atit de abuziv de mi se scoala parul in cap!... Tu insati ai nevoie de ani bunide terapie de inca nu esti in stare sa te desparti emotional de tatal tau si de fratii tai care te abuzeaza emotional de la distanta! Te manipuleaza cum vor ei iar tu nu faci altceva decit sa le alimentezi abuzul! STOP!!!

Scrie-le o scrisoare lunga in care sa le spui tot ce ai pe suflet, spune-le ca sa nu te mai caute NICIODATA, schimba-ti adresa si numarul de telefon si taie-te cu totul de ei! Nu o sa poti sa traiesti cu adevarat decit daca faci pasul acesta! Tu nu le datorezi lor nimic! Ti-e mila de tatal tau (care nu are coloana vertebrala!!!) ca a ramas vaduv! Citi oameni nu ramin vaduvi si continua sa isi traiasca viata in demnitate??? El era capul familiei, cel care trebuia sa va ocorteasca pe toti, sa va creasca frumos, sa va asigure o viata decenta si linistita!!!

Imi pare rau ca o spun, dar tu nu esti pregatita sa faci fata situatiei... Iar sora ta nu este pregatita sa se rupa de abuz. O sa plece singura inapoi la nemernic, nu o sa te intelegi cu ea la acest capitol... Este dependenta de el emotional si sexual, cauta in el un tata pe care nu l-a avut... este complicat si greu de iesit din acest labirint.

Continua-ti terapia, rupe-te de familia ta macar pentru un timp (cel putin 10 ani!), sufiecient sa poti gindi tu insati normal.

Ai grija de tine! offf... ti-as da o imbratisare acum...





am citit si sunt socata. trebuie sa existe o solutie! trebuie sa existe cineva in Londra la care sa poti apela...o autoritatea, ceva....ma rog sa reusesti sa sa scapati de acea bestie...
nu te teme, apeleaya la politie, ei trbuie sa te ajute, trebuie sa te indrume unde sa ceri ajutor.
si nu uita, esti puternica! trebuie sa fii, pentru tine si sora ta!




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniela23


Probabil acum par eu nebuna dar m-am gandit ca uite, chiar o iubeste, n-a mai batut-o ca inainte. Ma doare si faptul ca sora mea toata ziua mi-a zis cand a prins o secunda doar cu mine ca sa am grija ca el sa se urce in avion, sa nu il abandonez in aeroport ca n-o sa se descurce. A inceput sa planga si a zis ca ii este foarte mila de el ca o sa mearga singur pe avion, apoi pe tren catre casa, ca lui o sa ii fie foarte greu.

Mi-e mila de el.Mi-e mila de ea ca plange de mila lui.Mi-e mila de fratii mei ca nu au bani destui. Mi-e mila de tata ca a ramas vaduv. Mi-e mila de mine de mi se rupe sufletul ca nu stiu ce sa fac, ca imi petrec viata in stres si griji. Ma simt vinovata fata de prietenul meu,pe care l-am batut la cap luni intregi ca nu face un efort suficient sa petreaca quality time cu mine. Ei, daca sora mea ramane aici, eu o sa fiu cea care nu o sa petreaca timp cu el. Of, si l-am inebunit la cap, bietul om.Ii cer sa ma inteleaga pe cand eu nu il intelegeam pe el.

Mi-e teama ca n-am sa am destui bani, ca o sa-mi pierd serviciul din cauza crizei mondiale.Am o mie de temeri.

Mi-e frica de ce o sa se intample maine la aeroport. Daca treaba o sa iasa urat tare? Daca ea nu o sa vrea sa se duca la baie cand o trimit. Sunt ingrozita.

Oana zicea ca sora mea trebuie sa faca terapie. Sincer, abia astept sa invete engleze bine ca sa o duc la terapie. Si eu fac terapie de un an de zile. De un an ii spun terapeutului ca n-o sa am liniste in suflet pana n-o sa fie sora mea cu mine, ca ma simt vinovata ca am abandonat-o, ca ma bantuiesc imaginile cu ea invinetita de fratele meu. Iar acum, cand a venit momentul, el nu sunt in stare sa o opresc aici, si imi vine sa ii zic maine la aeroport sa plece, sa stea in Romania inca un an si jumatate, pana termina scoala. Dar oare am sa fiu in stare sa o aduc aici intr-un an si jumatate? O sa fiu mai puternica??

As vrea atat de mult sa pot sa dorm o ora, sa imi limpezesc capul. trebuie sa ma trezesc la 4 dimineata sa plecat la aeroport.

Daca, de fapt, nu fac ce e mai bine pt ea? sau pentru mine...

Daca el refuza sa se suie in avion ce fac???? NU il pot abandona pe aeroport ca pe un nimeni!!!




Aniela, te implor, nu-ti mai face griji pentru toata lumea, pana si pentru nebun.
Nu esti tu de vina pentru ce s-a intamplat cu mama.
Nu esti tu de vina pt. ca tatal tau a facut 4 copii si nu a fost capabil sa-si asume resonsabilitatea si sa fie un adevarat TATA pentru ei.
Nu te mai gandi atata la fratii tai, nu esti tu vinovata pt. viata lor. E greu, stiu, dar sunt barbati, pot munci, traim in vremuri libere, nu-i obliga nimeni sa faca copii daca nu-i pot intretine si nu e datoria ta sa-i sustii pe ei sau pe familiile lor.
Sora ta insa este o victima dubla: a faptului ca a ramas de timpuriu fara mama si a faptului ca tatal a neglijat-o neintervenind cu nimic fata de strainii care au profitat din plin de naivitatea si inocenta ei.
Ea, femeie fiind, are nevoie de terapie multa vreme inainte: trebuie sa invete ca nu-i normal sa fie abuzata, trebuie sa-si dea seama ca a fost o greseala tot ce a trait pana acum, ceea ce e un proces de durata, avand in vedere ca nu are termen de comparatie, practic ea trebuind sa invete regulile unei vieti normale abia de acum incolo.
De-asta-ti spun, canalizea-ti eforturile pt. ea, pt. ca ea are cea mai mare nevoie.
Totusi, prioritatea este relatia cu prietenul tau, care nu merita ratata daca este buna in momentul de fata. Pentru ca alaturi de un partener stabil iti va fi mai usor sa o ajuti, decat tu insati debusolata de esecul unei relatii.
Mult, mult, mult curaj! Asteptam vesti!
Si nu mai plange de mila nenorocitului!
Se va descurca el, asa cum s-a descurcat sa o tina pe biata fata prizoniera atatia ani!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

scriu in 3 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Aniela

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

aniela,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_raluk spune:

Aniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Ziua de astazi a decurs in felul urmator:

Am plecat spre aeroport la ora 5 dupa o noapte in care nici eu si nici ea nu dormisem deloc. Nu imi era foarte teama pt ca mi-am petrecut noaptea visualisind toate scenariile posibile de la aeroport si de dupa, toate cu happy end.Nu am avut cum sa o intreb daca este la fel de sigura de decizia ei de a ramane dar faptul ca si-a lasat toate hainele pe care i le-am cumparat ascunse sub pat m-a incurajat (i-am zis sa nu le puna in bagaj pt ca la aeroport nu o sa le pot recupera).

In autobuz am incercat sa ii transmit mesaje subtile, pozitive. De exemplu, cand treceam pe langa scoala de engleza :'' Uite, aici am invatat eu engleza, mi-am facut o gramada de prietene, fete de varsta mea, si romance dar si alte natii''. Sau pe langa parc :''Trebuie sa ma hotarasc ce fel de caine sa imi iau (ea iubeste animalele), abia astept sa il plimb prin parc, sa il vad cum fuge dupa lebede, rate, veverite...''. Parea OK, foarte foarte stresata dar ok.

Cu cat ne apropiam de aeroport (Luton, N Londrei) mi-am dat seama ca ninsese peste noapte, era zapada pe jos si inca mai ningea. Luni si marti zborurile spre Bucureste de la Luton au fost anulate din cauza zapezii. Am inebunit, nu stiu cum de mi-a facut inima fatza la atata stres. Bine-nteles , la 2 mile distanta de aeroport traficul s-a oprit iar soferul ne-a zis ca el nu mai poate inainta pana nu se incalzeste afara sa se topeasca gheata. Aeroportul urma sa se deschida la ora 8.30. Am plecat cu totii pe jos, noi si alte sute de pasageri din alte masini.Pe drum sora mea i inceput sa planga, cu cat ne apropiam de aeroport cu atat plangea mai tare. As fi vrut sa vb cu ea, sa o incurajez, dar nu puteam din cauza ca ar fi auzit el. Mi-am sunat o prietena, care stie povestea, si i-am zis in engleza (nea caisa nu stie decat cuvantul ''money'') sa vb cu sora mea, sa o incurajeze, sa-i zica ca totul o sa se termine f repede si ca noua ei viata o sa fie linistita.

Am ajuns la aeroport - Haos. Zborul nostru era ANULAT.Anulat.Doamne, eram un pachet de nervi.Pt ca mai fusesera anulate si alte zboruri in zilele precedente toti pasagerii erau transferati la zborurile de azi, maine, raspoimaine . Noi probabil am fi gasit un zbor pt duminica. Sau nu...pt ca si maine s-a anuntat ninsoare.Indiferent cand gaseam zboruri, chiar si maine, nu am vrut sub nici o forma sa imi pun sora sa treaza din nou prin aceste emotii oribile. M-am dus cu ea sa cumpar ceva de baut si i-am zis ca una din solutii ar fi sa cumpar un alt bilet, cu alta companie si de pe alt aeroport, pt nebunul ei. I-am zis ca trebuie sa fie 100% sigura ca asta e ceea ce vrea pt nu o sa se poata razgandi in ultimul moment, si ca sub nici o forma nu vreau sa iau 2 bilete si sa il trimit doar pe el, dupa cum planuisem. Trebuia actionat repede pt ca pasagerii de pe aeroport deja incepusera sa se intereseze de alte moduri de a ajuge in Bucuresti. Sora mea mi-a zis ca da, categoric, vrea sa ii iau doar lui bilet.

L-am sunat pe prietenul meu si l-am pus sa ia un bilet cu British Airways,cu plecare de pe aeroportul Heathrow (in capatul celalalt al Lodrei). Am avut nevoie de pasapoarte ca sa ii dictez numele pasagerilor (al surorii mele doar de forma, sa nu bata la ochi).Nebunul mi-a dat pasapoartele. SUCCES!!! Aveam de gand sa ma fac ca ''le uit'' la mine pana in ultimul moment, si sa i-l dau doar pe al lui.Nu mi-a mers planul, ca a devenit imediat suspicios si mi le-a cerut, de frica ca eu ''o sa le pierd''.

Biletul -cumparat! Am plecat iar pe jos, prin ninsoare, catre gara. Urma sa luam un tren catre centrul Londrei, apoi un altul catre Heathrow, sa ajungem pana la 5 PM ca avionul era la 6.40 PM. Asta inseamna ca nebunul n-ar fi ajuns acasa pana a doua zi dimineata (sta la 5 ore de Bucuresti), dar putin imi pasa mie de comfortul si odihna lui.Am ajuns intr-un final la Heathrow, foarte obosite, dar totul avea sa se termine curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

sper sa fie cu happy end!
am tocit refresh-ul in speranta ca vei scrie.

Mergi la inceput