Teama de responsabilitate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

si io tot apas F5-ul mereu si mereu. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

aniela , te cred ca esti obosita, terminata... dar mai posteaza si tu doua randuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Aniela daca nu ati reusit sa-l puneti pe Nea Caisa la pachet inapoi in Romania, poate reusiti la urmatorul zbor.

Saracuta sora ta, mi-e tare mila de ea.

Oricum iti tinem pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Deja sora mea plangea in continuu. El nu intreba nimic pt ca e obisnuit sa o vada plangand non stop, si credea probabil ca ea plange din cauza ca se desparte de mine. Am reusit sa o iau la baie si sa o incurajez, sa ii cer sa mai fie puternica pt inca 2 ore, ca sa nu dea nimic de banuit. Adevarul este ca m-am panicat foarte tare, vedeam cat sufera pt faptul ca el pleaca si ea ramane, nu mai eram sigura de nimic.

Am mers sa (ne prefacem ca)mancam ceva, iar eu m-am strecurat sa-i scot cartea de imbarcare a nebunului. Cand m-am intors la masa sora mea mi-a dat un biletel cu cuvintele:'' vreau sa plec in romania''.Am intrebat-o in soapta daca e sigura, mi-a zis ca da. NU , era de necrezut. M-am prefacut ca ma duc la baie, mi-am sunat prietenul, prietena. Nu stiam ce sa fac. M-am intors la masa si am lasat-o sa vb la tel cu prietenul meu, ca sa ii zica el ''drum bun'' etc. De fapt eu i-am zis lui doar sa o indrume sa ramana in Anglia, si sa o intrebe intr-o mie de feluri daca este sigura ca vrea sa plece. O auzeam cum raspundea repetat ca ''yes, yes yes''. Imi venea sa mor!!!!!!!! Normal ca nebunul ei a devenit iar paranoic si s-a luat de ea, ca ce tot vb prietenul meu cu ea.Iar ea tot vroia sa plece. Prietenul meu mi-a spus ca mai sunt bilete dar e posibil sa fie printre ultimele, si ca trebuie sa actionam rapid. NU MAI ERAM SIGURA DE NIMIC.Am luat-o la baie sa vb cu ea.Eram inebunita si am incercat toate variantele ca sa o conving. Am intrebat-o daca nu vrea si ea prietene ca ale mele, care m-au sunat in continuu de dimineata, ingrijorate, sau un prieten ca el meu care nu ridica niciodata vocea la mine. I-am spus ca este posibil sa fii fericita in fiecare zi!! Vroia doar sa plece. Nimic nu a mers. Chiar m-am enervat (nu m-am putut abtine) si i-am zis ca este la fel ca fratii mei, mani****tiva, ca se joaca cu sufletul si banii mei, ca daca avea de gand sa ramana putea sa stea teapana inca 3 zile si sa plece pe aceleasi bilete cumparate initial pt zborul de pe aeroportul Luton, ca sa nu ma faca sa cheltui alte 600 de lire!!! Ca isi merita viata chinuite pt ca este o proasta, i-am oferit sansa sa iasa din mizerie si tortura iar ea ii da cu piciorul. EA ESTE CEA CARE MI-A ZIS CA DACA STA CU EL INCA UN AN O SA INEBUNEASCA. Si totusi, vroia sa ramana!Poate n-ar fi trebuit sa ii zic vorbele astea, dar sunt si eu un om, si mi-am atins limita. Daca as fi tacut eu sunt cea care ar fi inebunit.

Nu stiu ce ar fi trebuit sa fac...Daca nu ii luam bilet, si de fata cu el ea ar fi spus ca vrea sa plece, nebunul ar fi crezut ca eu sunt cea care a planuit toata marsavia, si nu i-ar mai fi permis vreodata sa vorbeasca cu mine.Of, poate ar fi trebuit sa ma tin tare pe pozitie, pt ca ea nu are capacitatea mentala sa gandeasca logic,si sa o pun in fata faptului implinit : NU AM DECAT UN BILET...PT EL!!!

I-am luat bilet...Inainte sa plece am intrebat-o :''ai nevoie sa mergi la baie''. Am sperat din toata inima ca o sa zica da, ca o sa ramana. A zis NU. I-am zis, codificat, ca o sa o astept pana o sa fie pregatita,oricand.Animalul si-a exprimat repetat dorinta de a reveni in Anglia, de fapt a promis ca revine la vara. Animalul!!! Normal ca vrea sa se plimbe omul, pe banii mei, sa manance la restaurante scumpe, sa-si ia tot felul de lucruri -TOTUL PE BANII MEI. M-a facut de i-am luat chiar si neveste-sii o bluza, credeti-ma, nu am avut cum sa zic nu.MOR!!!!!!!!!!!

Am plecat singura catre casa.Bietul copil nu o sa ajunga acasa pana maine, 2 nopti nedormita, nemancata. In tren m-am simtit ca o mama care pleaca la maternitate sa dea nastere plina de vise si sperante si se intoarca acasa tot singura. Cat mi-e de mila de ea. Si de mine.

Si tin minte doar ca in drum de la Luton ma gandeam doar ca de acum e clar 100% ca o sa ramana, pt ca am doar un bilet, pt el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Nu pot sa cred! I-ai oferit surorii tale o viata linistita si ea a zis nu si s-a intors sa traiasca in mocirla aia? Si tu mai ai mustrari de constiinta ca nu ai facut totul pentru ea?
Lui trebuia sa-i spui scurt ca nu-i cumperi nimic pentru nevasta-sa. Ca ce chestie, ce tupeu? De ce nu a venit cu bani daca vroia sa cumpere cadouri pentru acasa? Dar pentru copil nu a vrut?
Nici nu stiu ce sa mai zic. Puteam sa jur ca sora ta ramane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Aniela, hai, mai scrie-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Ia uite...am postat in acelasi timp cu tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Si totusi ca sa nu mai treceti prin toata tevatura asta, nu poti sa chemi politia la tine acasa, sa ti-l ia direct din casa, ce mai atatea menajamente pt. un abuzator. Incui-o pe sora ta in baie ca el sigur o sa faca galagie si cheama politia.

El practic profita de inocenta surorii tale, auzi domle cu nevasta si copil si amanta sub acelasi acoperis. Ce i-as sparge eu mutra . Ce educatie ii da acelui copil si apoi sora ta nu reuseste sa isi clarifice in cap ce inseamna cu adevarat o relatie cu un barbat, o sa creada ca asa e normal, sa fii abuzata sexual si psihic, plesnita peste fata cand indraznesti sa ai ideile tale, sa nu iasa din cuvantul masculului ca de el are drept de viata si de moarte asupra ei.

Curaj Aniela, nu te lasa.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Mda.
Foarte trist
Dar de acum incolo nu mai trebuie sa te deranjeze cu problemele lor.
Ai facut mai mult decat e omeneste posibil ca s-o ajuti.
IN adevar, cum zice Happy, nu e pregatita.
Dar ai si tu viata ta de care trebuie sa te bucuri, nu sa o plangi la nesfarsit pe a altora.
Nu stiu daca va fi pregatita mai mult la anul...sincer...
Cel mai bun sfat este sa uiti de acest stress, sa-ti vezi de viata ta si sa cauti sa realizezi TU cat mai multe.
Ia-ti un concediu, relaxeaza-te, nu uita ca tu ti-ai facut datoria, dar mai mult de atat...nu sta in puterea ta sa faci.
Mult curaj si putere!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Sora ta mai este minora? Poti face o reclamatie la politie!
Nu le mai trimite bani. Vezi de viata ta. Prietenul tau ce zice de toata nebunia asta? Erai ingrijorata de relatia ta cu el. Ai grija de tine!

Mergi la inceput