Teama de responsabilitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Pentru ca ai facut analogia cu femeia insarcinata cu un copil nedorit, eu as spune ca un "avort" in momentul de fata ar fi o greseala pe care nu ti-o vei ierta niciodata. De ce spun asta ? Pt ca din ce ai scris reiese ca iti pasa foarte mult de familia ta.

Ati avut multe necazuri, iar tu ai reusit sa te construiesti fara niciun ajutor. Sora ta nu a reusit acest lucru poate si pt ca era prea mica atunci cand si-a pierdut mama.

E normal sa-ti fie frica ... insa cred ca ar trebui sa incerci sa o ajuti ... pt EA, dar si pt TINE ca sa nu ai regrete mai tarziu... de asemenea cred ca va fi foarte greu sa o ajuti si sper sa gasesti oameni care sa te sfatuiasca bine si sa va ajute.

Ea ar dori sa ramana ? Stie de planurile tale ? Stie ca e intr-o relatie abuziva ? Prietenul tau ce parere are ?

Sper sa iei decizia cea buna, intelegand prin asta o decizie cu care te vei simti impacata.

Sibylle

***** *****

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Multumesc fetelor,multumesc.
Eu stiu ca el, in felul lui nebun, o iubeste. El chiar crede ca face ce e mai bine pt ea(adica ca o tine inchisa in casa sa o protejeze de raul din lume si o ''articuleaza'' ca sa o pedepseasca cand greseste).Adevarul e ca a fost singurul om care s-a straduit sa faca ceva pt ea, sa o faca sa se intoarca la scoala. Ma simt vinovata si pentru faptul ca el s-a chinuit sa o faca sa se intoarca la scoala iar eu acum stric tot ce a facut el si o fac sa renunte la scoala. Probabil daca nu-l intalnea pe el ar fi ajuns ''dansatoare'' prin cine stie ce tara exotica. Sau mai rau. Cert este ca o opreau ''pestii'' pe strada de fatza cu tatal meu si incercau sa o bage in masina si sa plece cu ea. Asta o stiu de la tata si de la vecini (care dragii de ei, nu le scapa nimic). Si totusi stiu ca asta nu ii da dreptul sa se comporte asa cu ea, si desi il inteleg ca are unele probleme psihice asta nu inseamna ca trebuie sa sufere ea. El a spus ca nu isi paraseste nevasta pt ca are o fetita cu ea si pt ca nu vrea sa sufere fetita.Ca el nu poate fi fericit cu sora mea cu pretul nefericirii fetei lui.

Sora mea mi-a zis ca in ultimul an si jumatate de cand am vazut-o ultima oare nu a batut-o decat de 2 ori.Probabil acum par eu nebuna dar m-am gandit ca uite, chiar o iubeste, n-a mai batut-o ca inainte. Ma doare si faptul ca sora mea toata ziua mi-a zis cand a prins o secunda doar cu mine ca sa am grija ca el sa se urce in avion, sa nu il abandonez in aeroport ca n-o sa se descurce. A inceput sa planga si a zis ca ii este foarte mila de el ca o sa mearga singur pe avion, apoi pe tren catre casa, ca lui o sa ii fie foarte greu.

Mi-e mila de el.Mi-e mila de ea ca plange de mila lui.Mi-e mila de fratii mei ca nu au bani destui. Mi-e mila de tata ca a ramas vaduv. Mi-e mila de mine de mi se rupe sufletul ca nu stiu ce sa fac, ca imi petrec viata in stres si griji. Ma simt vinovata fata de prietenul meu,pe care l-am batut la cap luni intregi ca nu face un efort suficient sa petreaca quality time cu mine. Ei, daca sora mea ramane aici, eu o sa fiu cea care nu o sa petreaca timp cu el. Of, si l-am inebunit la cap, bietul om.Ii cer sa ma inteleaga pe cand eu nu il intelegeam pe el.

Mi-e teama ca n-am sa am destui bani, ca o sa-mi pierd serviciul din cauza crizei mondiale.Am o mie de temeri.

Mi-e frica de ce o sa se intample maine la aeroport. Daca treaba o sa iasa urat tare? Daca ea nu o sa vrea sa se duca la baie cand o trimit. Sunt ingrozita.

Oana zicea ca sora mea trebuie sa faca terapie. Sincer, abia astept sa invete engleze bine ca sa o duc la terapie. Si eu fac terapie de un an de zile. De un an ii spun terapeutului ca n-o sa am liniste in suflet pana n-o sa fie sora mea cu mine, ca ma simt vinovata ca am abandonat-o, ca ma bantuiesc imaginile cu ea invinetita de fratele meu. Iar acum, cand a venit momentul, el nu sunt in stare sa o opresc aici, si imi vine sa ii zic maine la aeroport sa plece, sa stea in Romania inca un an si jumatate, pana termina scoala. Dar oare am sa fiu in stare sa o aduc aici intr-un an si jumatate? O sa fiu mai puternica??

As vrea atat de mult sa pot sa dorm o ora, sa imi limpezesc capul. trebuie sa ma trezesc la 4 dimineata sa plecat la aeroport.

Daca, de fapt, nu fac ce e mai bine pt ea? sau pentru mine...

Daca el refuza sa se suie in avion ce fac???? NU il pot abandona pe aeroport ca pe un nimeni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Oare daca fuge din aeroport cu toate actele ei ce pot sa fac? Isi poate face altele in Anglia fara nici o dovada de identitate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:


Ai incredere ca faci bine ceea ce ti-ai propus, mai ales din moment ce si sora ta stie de planurile tale. Iti inteleg teama de tot care te-a cuprins, dar din ce scrii, se vede clar ca esti o persoana puternica.

Practic, in privinta liceului ei nu iti face nici o problema. Il poate termina in Anglia, dupa ce se insanatoseste emotional. Degeaba are un liceu in Ro, daca nu se simte bine emotional.

Prietenul tau in aceste momente iti va fi sprijin, nu cred ca te va impovara in plus.

Chiar daca nu poti sa dormi, incearca sa bei un ceai, sa citesti o revista, sa te uiti la un serial, ceva care sa te ajute sa te relaxezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Draga de tine, mie mi se pare ca si tu ai sufletul bucati, nu doar ea!

Fii puternica, gandeste-te si vezi cum sa faci sa-i desparti la aeroport, pana dimineata ai timp sa cercetezi problema din punct de vedere legal si sa faci un plan prin care sa-i iei actele si sa-l lasi singur. Si dupa ce o ai pe ea, iti spun pe romaneste ce sa faci: iti bagi picioarele in el, in ce se intampla mai departe cu el, NU ITI PASA!, le tai portia si tatalui si fratilor din Romania pentru ca nu merita nimic din partea ta, mai ales avand in vedere in ce hal a ajuns sora ta din cauza lor.

Si o ajuti sa se vindece si sa te vindeci si tu.

De mult nu am mai citit pe forum ceva care sa ma impresioneze atat de tare. Ma gandesc la tine si iti tin pumnii sa fie tot bine .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

M-am zbatut toata noaptea. Gata, a venit timpul plecarii. Sper sa ne intoarcem cu bine amandoua, cu tot cu acte.Prietenul meu o sa ne urmareasca cu masina pana la aeroport, nu ne poate duce el pt ca masina lui are doar 2 locuri (offff, asta inseamna ca niciodata nu o sa putem merge undeva cu masina toti 3).Apoi el o sa o aduca pe ea acasa iar eu o sa vin cu autobuzul. O sa va scriu cand ajung acasa. Ma rog la D-zeu sa iasa totul bine, fara scandal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

ce ai facut?

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Si eu astept vesti Aniela, nu da inapoi! E mai bine sa ramana cu tine!

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Eu cred ca planul Anielei era foarte greu de pus in practica

Iar daca sora nu era hotarata sa coopereze ...

Sibylle

***** *****

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:


Aniela, si eu astept vesti. M-am gandit la tine si sper ca ai reusit.

Mergi la inceput