Colectia de toamna - iarna 2005 (228)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Dragi mamici, multumim de urari.
Ana e muuult mai bine, a dormit beton pana la 9 si ceva dimineata, prima noapte fara tuse, asa ca am dus-o si azi la gradi. Practic toata viroza asta a dus-o pe picioare si la gradi, nu a facut febra peste 38 niciodata. Deci, se vede scosul polipilor si PREVENARUL, facut acum 2 sapt.

Irisuca se tot "scalda" de 2 ori pe zi pe la 39-39.4, scadem febra cu juma de novo, panadol si sosete cu otet. Am fost ieri cu ea la medic, e clar viroza, nici vba de antibiotice - fericirea mea e maxima - se pare ca va mai dura cateva zile, dar merg cu ooptimism inainte, mi-e mila de ea cum e da carpita si palida si cu ochii lasati pana ii scade febra. Apoi isi revine, sare, ciripeste, mananca chiar fte bine.

E jale cu epidemia de viroza in cluj, la gradi sunt cam o treime din copii, spitalele ochi, nu mai au unde interna, se pare ca dc epidemia continua si dupa vacanta asta a gradi/scoli de stat, e posibil ca gradi si cresele sa ia vacanta fortata de 2 sapt.

Astept sa se faca bine Iris sa-i fac si ei prevenarul, oricum abia acum avem 1 luna de la ROR, deci nu-l puteam oricum face mai devreme.

Sanatate bolnaviorilor, mamici si pitici.

Felicitari Anei umblarete.

Catutza, repaos si scapat de mancarici.

Bicule, fii-ta e pe contra these days? :)

Cu Ana ne intelegem aproape perfect de 2 sapt, exceptie serile la culcare cand fara sa ne certam si sa planga nu se culca :( Se ridica din pat, se chitaie cu Iris, desi e rupra de oboseala. Dupa ce e certata, adoarme. Si detest sa adoarma suparata.

Alinush, sa fie cum vrei tu cu job-ul. Io zic ca te suna mai repede ca te asteapta acolo.

Corapito, eu am avut dureri de genunchi ani de zile, pana am ajuns la 176 de acum :)) Daca n-oi fi scazut de batranete.

Soso, bafta cu mutarea, impinge si tu ceva plic, vorbeste de sponsorizare si ai rezolvat locul. Garantat!

Tania a facut o gripa urata, cu dureri musculare, era tare stresata sa nu dea si copiilor. E ocupata cu toate, ajutor nu prea are....

Meems, mama ce inseala aparentele, zic si eu ca Noki, nu as fi zis ca Rianna are atatea kg. Scrisesem ca Ana are 14 si un pic si 112 cm. Depinde enorm de mult de constitutie. Pup la fete.

Revin dupa ce fac ordine prin casa, dc tot is blocata la domiciliu macar sa gospodaresc. Am o gaina de casa care fierbe calma, legumele curatate sa fac si salata de boeuf, e tanti de la curatenie, asa ca azi fac camara, dulapurile si ce-oi mai apuca.

Bona e ok, fte vesela si joviala, sper sa ramana asa.... deh, sperante nu mai am.

Nu va spun ca bona aia invidioasa care a facut circ de ziua lui Iris, nu ne da aia 13 milioane care ni-i datoareaza, aseara i-am dat ultimatum (am pasuit-o de 5 luni) pana azi la 12, si mi-a facut un circ la telefon, m-a luat la pertu, mi-a zis ca n-am decat sa merg sa-i iau aragazul si tv-ul, ca la noi in casa s-a imbolnavit de inima.... dc nu eram la telefon jur ca o carpeam. Am sa-i fac hartie prin avocat, nu ma las. Ne-a furat, a belferit aici 1 an, a primit cadouri, haine, premii etc si ea se poarta ca ultimul om. Nu-i bai, nu ii merge asa cu noi. Ba ma mai si cert cu tati din cauza ei ca tiganii.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dupa 3 zile fara fete mi-am dat seama cum ar fi viata fara copii la momentul asta: searbada rau!

De abia astept week-end-ul sa le recuperam.

Ripley ma bucur ca Ana s-a reparat!
Cu Irisuca - ramai pe picioare 3 zile. Ultima oara la Nati abia la sf celei de-a 3-a zile febra a dat inapoi, adica varfurile au fost tot mai scazute si mai rare. Asa ca am scapt de antibiotic. Ca si Irisuca, era vesela si jucausa in afara puseurilor de febra.

Noki si mie mi-e dor de o intalneala!
Din pacate we asta recuperam fetele, we viitor mergem la Timisoara pt parastasul de 1 an, abia peste 2 suntem liberi.
Daca e vreme buna insa poate ne mobilizam dupa gradi la un Cismigiu, ceva, in centru. Ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Asa...ca va ziceam de saptamana trecuta ca-s popandau, ca-s virusata. Acum, de ier, pe langa mirifica tuse cba seaca, ba productiva apoi iar seaca si tot asa, m-am procopsit si cu o mirifica raguseala. Asa ca am coborat la doctorita de serviciu si mi-a diagnostica o laringita gigea, numai buna de luat antibiotic.

Lavi, buna idee cu Cismigiul saptamana viitoare, mai ales ca gradi a noastra e f. aproape de parc si ajungem imediat. Luni nu pot ca am program lung la setviciu, dar de marti incolo, anytime.

Delia- gooooood news!Sanatate pe mai departe Irisucai!



Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Multumesc mult pentru rapsunurile referitoare la peste


noki, nuuuu s-a jucat singura, nu s-a jucat frumos, mai vrei?

lavi, pestele vesel are oase? miroase rau? ( pastrav/salau)

maria, spune-mi si mie reteta de peste cu legume la cuptor. Si noi avem o masinuta antepremergator si este f f apreciata dar trebuie sa stau aplecata dupa el si sincer nu ma mai tin puterile.Eu nu am de la cine sa imprumut ca parca l-as pune si eu intr-un premergator. Cristi a mai mers la gradi in perioada asta de raceli?
felicitari pentru micuta umblarici

bicule, ma facusi sa rad parca o vad pe fii-mea cum se certa cu telefonul care avea inregistrat de mine ( este o papusica sub forma de telefon) " alexia iubita mea" si ea tipa toata ca nuuuu, nu este iubita..
de ce esti suparata?

meemsy, si alexia are aproape 16,5kg asta de cand mananca ca sparta. si vrei sa vii in europa sa lucrezi?

alinus, ...spune reteta te rog....dar stii tu asa ca pentru incepatori

ioana, ce mai faceti dragilor? ce face mariuca , merge la gradi?

alexandrina, ce mai fac copii? cu gradi v-ati integrat compet?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Roxi, pai si ce a facut? Nu i-a placut plastilina pana la urma? Trebe s-o aduci la bufnita mea, s-o invete cum se mixeaza culorile.

Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

peerlute by alexia

pana de curent, alexia suparata ca nu mai merge tv-ul pentru desene
lexi-mami de ce nu mai este curent?
je- este o defectiune
alexia- mami, hai sa punem baterii!


o pacaleam sa se spele pe maini( la noi este mare tragedie spalatul)
eu- alexia spala-te pe maini ca o sa iti creasca nasul mare
alexia- cum mami, asa mare ca al tau?


alexia ii trage una lui matei,buni se supara pe alexia si o trimite la masuta ei sa coloreze
alexia- cum buni nu ma intelegi, trebuie sa ma intelegi doar esti prietena mea.

noki, de vreo cateva zile fii-mea face parada modei si ce crezi ca imi spune- "mami vreau sa imi dai fustita asa ca sarah"

edit: nu ii place sa se joace cu ea, ma pune pe mine sa o rasucesc si ea se uita la mine, musai trebuie sa se vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hi hi hi, ce figura e Lexi.Razi tu razi cu fustitele bufnitei, dar de cand cu gradi NU mai e chip sa puna pantaloni pe ea. Numai rochite si fustite.

Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Roxi, dulce rau Lexi a ta!


Noki, sper sa se dea si Daria pe brazda cu rochitele si fustitele odata cu mersul la gradi ... acum nici nu vrea sa auda! Sanatatea multa si tie! (si eu am avut tot laringita)

Maria, felicitari pentru Ana mergareatza!

Tania, sanatate multa !

Bic, mare figura Smaranda !



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“God could not be everywhere and therefore he made mothers.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

E trecut de 5 jumate si missa doarme in carucior, sa o scol, sa nu o scol??? A adormit cand ne intorceam de la scoala!
Cred ca noi suntem puturoasele grupei: fara carucior nu se deplaseaza neam fata mea. Mereu imi promite: de maine merg....

Fetelor mai pasuiti-ma cu reteta pana in in weekend, ca trebuie sa o fac sambata seara si as vrea sa fac poze si sa o pun pe blog. Asa o am si eu mai la indemana.

Uitasem sa felicit pe Ana mergareata. Plimbare placuta de acum!

Cami mai zi-ne de Daria, cum mai e?

Hai ca am inceput mesajul asta acum 2 ore!
Revin mai pe seara






XO, XO ( Gossip girl)

Alina si Amalia 17.11.2005

Amalia la 3 ani

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Roxi mare smecheroaica Alexia!

Noki aoleu si cum va descurcati pe frigul asta?
La noi treaba cu fustitele sta asa: Virgil o duce pe Nati dimineata la gradi cu masina, imbracata in fustita cu ciorapei. La intoarcere eu o duc pe jos, normal, dar dam jos fustita si peste ciorapei punem pantaloni. Asa am si minimizat efortul de imbracat-dezbracat la gradi.

Alinus avem (am) rabdare pana in we, mai ales ca rabdarea ne va fi rasplatita cu poze.

Noki sfat dezinteresat cu Croatia, tu culege ce ti se potriveste.
Precum stii am rezervat noptile de tranzit si prima cazare, la Brela, unde vom sta 6 nopti. F misto dupa parerea noastra. Pt a doua cazare n-am gasit nimic pe net, si nu pot zice ca nu ma pricep sa caut. Am cautat mai multe statiuni, m-am interesat sa fie plaja faina, samd. Apartamentele de pe net ori arata cam naspa, ori daca arata bine sunt scumpe si/sau deja rezervate. Mai sunt unii care afiseaza calendarul rezervarilor si perioada 20 iunie-1 iulie e cam rezervata unde-i mai fain. Probabil cei care stiu ca vor la inceputul verii s-au grabit.

Ideea e ca oferta este mult, foarte mult, aproape infinit mai larga la fata locului decat pe net, asa ca ne-am hotarat ca a doua cazare s=o cautam la fata locului. Nu vom fi obositi dupa 9 ore de mers (doar dupa vreo 3) si sunt sigura ca vom gasi ceva sa ne placa. In plus ei cer avans la rezervare, prin transfer bancar, la primii ne-a luat comision 33 EUR, noroc ca suntem 2 familii si am impartit la 2. Si altfel apreciezi la fata locului si imprejurimi si distanta fata de mare, si curatenia si aspectul camerei, curtii samd.

Asa ca daca mergi pe varianta cazarii la particulari ti-as recomanda sa rezervi prima cazare de acum si restul la fata locului, mi s-au invartit ochii de cat am cautat pe net.

Hotelurile - sunt si faine, dar multe sunt comuniste, mai mult sau mai putin renovate. Pt noi sunt si prea scumpe. De ex la Primosten la hotel 140 EUR camera dubla, or noua cu copiii nu ne ajunge o camera dubla. Pe apartament dragut cu terasa mare la Brela dam 73 EUR.

Si inca ceva: de la jumatatea lui iulie pana la sfarsitul lui august e perioada de varf, multa lume, preturi mari, inghesuiala/blocaje in trafic. Daca ai putea sa eviti perioada asta ar fi cel mai bine.

Mergi la inceput