Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009 (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Cine ma ajuta si pe mine cu datele de contact ale dr Herghelegiu?
Multumesc

ursuletzul nostru

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaomaria

Ramsan, multumesc. Toate-toate au fost gratuite, sau doar cele care in mod normal sunt gratuite?

7+


Daca citesti cu atentie capitolul trecut pe la pag. 18-19 nu mai stiu exact unde am facut o lista cu analizele facute gratuit. Pe langa astea sunt si cele cu banii jos... so...

Ramona 5 sapt.

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

am facut eco in fiecare saptamna , primul l-am facut la 3 saptamni de la inseminare si pe urma in fiecare saptamna , sacul crestea exact ca la o sarcina normala , pe la 6saptamni medicul a inceput sa imi zica ca ceva nu e ok, pt ca nu se vede embrionul dar sa mai asteptam, satamana trecuta mi-a zis ca nu e bine deloc dar sa mai stam o saptamna ca poate nu se vede pt ca am mers cu vezica gola, aseara mi-a zis clar , imi pare rau, la insistentele mele ma lasat pana miercuri, daca mi-ar fi zis ca mai am o saptamna de trait nu m-ar fi traznit in halul asta.. toata noapte am vomat si am plans pana nu am mai avut nici o lacrima.
am reusit sa adorm pe la ora 4 si continu simteam ca e un cosmar si ca o sa ma trezesc si o sa fie totul bine , m-am trezit plangad pt ca stiam ca nu e acolo bebe, e o durere ingrozitoare si nu pot sa cred ca mi se intampla mie , pt a doua oara.

prima data oprit in evolutie acum sacul gol.

medicul a zis ca ceva la ovul sau la spermatozoid nu a fost ok si nu s-au format celulele cum a trebuit , sacul a crescut normal dar embrionul nu a mai aparut deloc.

am fost atat de fericita in aceste ultime saptamni incat am uitat prin ce am trecut la prima sarcina si la primul avort , acum parca au fost ieri nu acum aproape 3ani si nu imi vine sa cred ca maine trebuie sa fac avort.
o sa ii zic la medic sa imi fac anesteie generala sa nu mai aud nimic si sa nu mai vad nimic.

sunt si foarte nervoasa nu pot sa cred

ma rog la dumnezeu sa imi dea putere sa merg mai departe si sa nu renunt ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaomaria

Monica, iarta-ma se pare ca am ratat raspunsul tau de ieri.
Multa sanatate tuturor si inca o intrebare: voi aveti dureri de burta? Eu am observat ca in unele zile ma doare abdomenul in partea de jos, uneori ca niste intepaturi. Nu stiu nici ce e, nici de ce, nici daca e normal sau nu sau cat e de grav. Ma poate lamuri cineva?
Si scuze daca s-a mai discutat despre asta. Puteti sa-mi trimiteti PM, sa nu fie informatii redundante aici.
tuturor

7+


Se pare ca astea sunt semne de fixare a sarcinii si ale noilor schimbari din uter. Deci e ceva normal. Nu sunt normale crampele acute cu sange rosu. Asta e primul semn al unui posibil avort spontan

Ramona 5 sapt.


Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

'Neata, fetelor!

Cami si Ramyy, imi pare rau sa aud ca nu vom fi alaturi. Va doresc sanatate multa si noroc la urmatoarea incercare!

Ana, dureri de burta nu prea am, mai mult sunt balonata, dar spatele ma termina. Mijlocul, in dreptul rinichiului drept (de am crezut ca am colica renala pana sa-mi fac testul ). E posibil sa te intepe diverse prin uter, sunt tot felul de transformari pe acolo, corpul se ajusteaza. Daca nu e cu scurgeri de sange proaspat, nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme.

Si mie tot de 5 mg mi-a recomandat acidul folic. Inca nu l-am cumparat. Elevit-ul, din cate stiu eu, se ia mai incolo in sarcina pana dupa nastere, cat timp alaptezi. Dupa ce termini cu acidul folic, ca si Elevit-ul contine.

Diamar, nu e bine sa alaptezi daca esti insarcinata, ia din rezervele lui bebe 2, precum si din ale tale. Plus ca gustul laptelui se schimba.

Lora, felicitari! Sa fie intr-un ceas bun!

Miha, eu in prima sarcina am luat 8 kg cu totul, dar nici nu eram vreo silfida. Am plecat de la 67 si am ajuns la 75. Acum am 65.

La eco vaginala trebuie sa ai vezica goala. Nu are ce sa se vada in 2 saptamani, nici nu a ajuns in uter si nu s-a fixat. Sau daca s-a fixat, nici nu il repereaza. Eu cred ca nu are rost sa te duci la control cand ai mai putin de 4 saptamani.

Creata 1 cu Creata 2 si bebe 2 pe drum (7+)
NOU!! Poze in studio
Poze Mariuca
www.youtube.com/profile_videos?user=uic9999" target="_blank"> Filmulete Mariuca
NOU! Blogul Creata la patrat
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Emotiile m-au cuprins azi de dimineata, cand am scos dosarul cu toate analizele facute cu Mariuca. Este posibil, dar ramane la latitudinea medicului meu, sa nu le refac pe toate alea multe si scumpe, gen cmv, toxo si hiv. Eu oricum ma voi duce cu toata mapa dupa mine la controlul de pe 13, dar ar fi o treaba sa nu o iau de la capat.

In schimb, ma gandesc foarte serios la triplu test. Tocmai am implinit 30 ani, la sfarsitul anului, si cred ca valorile vor fi influentate de acest lucru. Nu stiu daca sa il fac sau nu. Ma voi sfatui si cu sotul meu, daaaar... varsta e un parametru extrem de important. Voi v-ati decis?

Creata 1 cu Creata 2 si bebe 2 pe drum (7+)
NOU!! Poze in studio
Poze Mariuca
www.youtube.com/profile_videos?user=uic9999" target="_blank"> Filmulete Mariuca
NOU! Blogul Creata la patrat
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

selen, pe Herghelegiu il gasesti la Sanador tel 9691 pentru programari si la EUroclinic dar de acolo nu stiu sa-ti dau date de contact.



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
7+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgd13 spune:

eu am 31 de ani impliniti si sunt la prima sarcina
dr mea mi-a zis ca dublu test si triplu unt obligatorii dupa 35 de ani.
dar oricum si eu vreau sa le fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Creata si eu implinesc anul asta 32 ani si in functie de ce imi recomanda dr. mea, voi face sau nu triplul test. La Rares oricum l-am facut si totul a fost ok.
Si eu am ca si tine programare la consult/echo pe 13 februarie - sper sa fie o zi cu noroc pentru noi.


Ramona 5 sapt.



Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Buna burtici!

Se pare ca m-am decis. Maine dimineata am sa merg la control, la dna dr. Marinca la CFR2. Mi-a recomandat-o un doctor, in care am cat de cat incredere si care lucreaza la acelasi spital....acum sa vedem ce o fi!

Sa ne tineti pumnii ca suntem tareeee emotionate....Doamne ajuta sa fie bine!

5+

Mergi la inceput