Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009 (8)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

eu stiu ca la eco intravaginala nu trebuie sa ai vezica plina, si se vede mai bine cu sonda cel putin pana in 8 saptamani.
cat despre a vedea ceva la 2 saptamani, eu pana acum nu am auzit...dar mai stii

Citat:
citat din mesajul lui unombun

pentru cele care cunoasteti,va rog:am fost la gineco asta seara,ca in caz de bebe sa-mi dea ceva sa-l pastrez.M-a programat pe miercurea viitoare,pentru ca acum ar fi prea mititel,ar fi pe undeva prin trompe abia,pina atunci se nideaza,daca este si primesc tratament de sustinere.Va face eco cu sonda,din cite am inteles.Intrebare,ca m-am zapacit la doctor,din cite ati fost voi la acest tip de eco,cu sonda,e necesar sa beau apa inainte si cam cita??Sa apese pe vezica ca la eco normal??Se vad intr-adevar mai multe,sau nu prea la asa ceva?Pot sa-l depistez pe bebe intr-adevar mai devreme,cam la sapt 2?Multumesc pentru rabdare.


Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997) si 8+
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Buna dimineata burtici!

Cu privire la Elevit mie mi l-a recomandat dr. ginecolog de la primul control (5 sapt. si 2-3 zile)cand se vedea doar sacul. Mi-a zis sa iau o tableta pe zi toata sarcina. Acum..ce am inteles de la alte prietene...foste si actuale gravide...la unele dr. lor le-a dat tot asa sa ia Elevit toata sarcina...iar la altele doar primele 3 luni. Cred ca depinde f mult de dr. gineciolog si de gravida. Eu una sunt f firava si poate de aceeas mi-a dat Elevit toata sarcina.

Cu privire la acid folic eu am cumparat de 5 mg din farmacie (din asta mi-a dat farmacista pt sarcina)si am intrebat-o pe doctora cat sa sai. Mie mi-a zis sa iau zilnic o jumatate de pastila, deoarece si Elevitul contine acid folic si sa nu fie prea mult.

Sper sa va fie de ajutor raspunsul. Oricum..Va recomand sa vb cu dr. ginecolog care va supravegheaza sarcina inainte de a lua ceva. Astfel puteti sa dormiti bine si fara stres .

Dana 7+



http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Dana&year=2009&month=9&day=21&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Monica inca nu am rezultatul, azi dupa ora 2 il primesc. se pare ca samabata au fost mai harnicuti. am putine emotii, dar totusi eu simt ca totul e ok.



Raluca 6+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80



M-am uitat si eu acum pe flaconul de acid folic si scrie to 5 mg eu pur si simplu am intrat in farmacie si am cerut acid folic, si nici farmacistele nu m-au intrebat, si nici eu n-am zis nimic de gramaj.......si sincer, ce mi-au zis doctorii n-am retinut, exact cat mi-au recomandat
sa fie o problema??



Lol..habar n-am atunci,pe aici se vand de 0,2 mg si de 0,4 mg...cantitatea ideala care trebuie asimilata zilnic fiind declarata peste tot in clinici si reviste de specialitate la 0,44 mg.

In alta ordine de idei..mie mi-e rau in continuare,rar cand mananc ceva sa-mi pice bine...am slabit deja 2kg in 3 sapt de greturi..nu ca nu m-as bucura

Alex1405 multumim pt aprecieri
La fel,daca vine vorba despre Lara as putea scrie rauri..:) La noi e totusi o problema cu parul pt ca si-l intinde peste tot si e moale si pufos,dupa cum vezi Asa ca suntem un pic ingrijorati de cum o sa fie dupa nastere...mai e insa pana atunci si avem timp sa ne organizam.Nu stiu cum e Tora dar Lara e plina de energie inca si ma dispera cateodata...mai ales cand vrea musai sa-si bage botul in farfuriile noastre la masa sau cand sare pe lume(inclusiv pe bietii copii ai prietenelor care ma mai viziteaza)chiar daca de bucurie Voi locuiti la curte? Noi la bloc,la etajul 10

Samburel 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Apropo de transvaginala, pe mine dr m-am intrebat daca fusesem la toaleta in ultima jumatate de ora, si m-a pus sa ma duc, pt ca trebuie sa fie vezica goala.....

ursuletzul nostru

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
Nu stiu cum e Tora dar Lara e plina de energie inca si ma dispera cateodata...


Ca tot am adus vorba,acu' o saptamana mi-a inghitit un cercel de aur cu safire lung de vreo 4cm...de am stat si-am pazit-o pana l-a scos pe partea ailalta' Ca sa vedeti ca nu numai faimosul Marley facea din astea

Samburel 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Adrianaady, ma bucur ca ati avut un concediu minunat. Sunt convinsa ca l-ati fructificat din plin. Te asteptam cu marea veste.

ramyy ma pt tine. Poate miercuri gasiti embrionasul pitit pe acolo. Doamne ajuta! Cere si o a2a opinie.


Camy_pus, iti doresc multa sanatate si sa nu-ti pierzi speranta. Un samburel va aparea in viata ta cand te astepti mai putin. Pana atunci mai treci in vizita.



Alina 8+ DPN 9.09.2009
si Teutzu - dragutzu (10.10.2007)
Bondarul bzz-bzzzz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Apropo de transvaginala, pe mine dr m-am intrebat daca fusesem la toaleta in ultima jumatate de ora, si m-a pus sa ma duc, pt ca trebuie sa fie vezica goala.....

ursuletzul nostru

8+




Selen, asa e,acu doi ani cand ma duceam aproape zilnic la eco ma lua asistenta din usa cu "ai facut pipi"? Intre timp uitasem de chestia asta si cand m-am dus la primul control in Ianuarie-eram in 5 sapt-mi-a zis doc ca nu se vede nimic pt caam vezica plina...imi venea sa-l strang de gat si nu altceva,atata eram de emotionata si ingrijorata si omul m-a expediat in juma' de minut

Samburel 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Ramyy si Camy_pus tin si eu pumnii sa fie bine


Samburel 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Doar la eco pe burtica trebuie bauta apa. La endovginal nu ca se vede vezica si sirurile de urina. Mi-a aratat mie doctora si m-a trimis fuguta la buda Da atunci nu eram inca



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
7+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput