Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009 (8)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mgd13 spune:

Diamar eu iau acid folic de 5 mg, pt ca asa mi-a zis dr
si am gasit la prima farmacie in care am intrat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgd13 spune:

nu stiu daca nu cumva mi-a dat doza asta, pt ca sunt cam anemica.
multe valori din hemoleucograma sunt cu putin sub limita inferioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

anamaria, durerile ca la cm si intepaturile in ovare sunt normale in primele luni de sarcina. Corpul reactioneaza in special cam in perioada cand ar fi trebuit sa vina ciclu. Sau cel putin asa am citit eu
Iar cu intrebarile stai linistita. Suntem multe care am mai trecut printr-o sarcina si tot mai avem intrebari .Intrebari care au mai fost puse si raspuse. D'aia suntem aici. Vor fi mamici care vor intra mai tarziu si care nu citesc din urma si e normal sa puna aceleasi intrebari



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
7+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamar78

Se pare ca si eu sunt insarcinata cu al doilea bebe. Inca nu e confirmata sarcina de doctor dar testul mi-a iesit pozitiv. Problema e ca nu mai stiu exact UM dar pledez pentru 26-27 decembrie si atunci DPN ar fi pe 2-3 octombrie. Daca cu puiul meu David(25.05.2007)nu am stiut ce-i aia sarcina acum stiu din plin. Cu David nu am stiut ce-s alea greturi dar acum imi este rau de la orice miros.
Pe David inca il alaptez si nu stiu cum sa fac sa-l intarc ca incepe sa planga cand ii spun ca nu se mai poate, ca e nu mai e buna titi.
Am inceput sa iau acid folic fara sa intreb medicul dar nu stiu daca e doza corecta, iau 5 mg si am vazut ca trebuie cam 4 mg. Ma gandesc ca nu are nimic 1 mg in plus.
Va urez la toate sarcina usoara cum am avut eu prima data.



eu zic sa nu te stresezi prea tare si daca aveai de gand sa mai alaptezi sa o faci linistita. nu e nici o problema, tzitzi e f buna in continuare.

pupici

Raluca 6+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loradin spune:

Neata'

Gata fetelor.......mi-am vazut gagalicea....are vreo 5 saptamani si ceva.Nu stiu sa-mi trec datele in lisutza insa am sa dau datele in speranta ca ma va ajuta cineva.
DN =25.12.1973,UM=24.12.2008,DPN=01.10.2009,DR. POENARU MIRCEA-Maternitatea Bucur,+ bebe Ana(25.02.2007)
Va multumesc mult pentru incurajari.S-a dovedit a fi acolo unde trebuie.Pupici la butici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

raluca, ce faci? Ce ai facut ieri?



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
7+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Fetele si eu stiu de 0,44 mg acid folic,nu e cumva o greseala de tastare..? 4 mg inseamna totusi de 10 ori mai mult..

Samburel 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgd13 spune:

cand ajung acasa ma uit pe cutie, sa vad de cate mgrame e ac folic
eram sigura ca e de 5mg, dar acum nu mai sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Neatza si de la Constantza

M-am uitat si eu acum pe flaconul de acid folic si scrie to 5 mg eu pur si simplu am intrat in farmacie si am cerut acid folic, si nici farmacistele nu m-au intrebat, si nici eu n-am zis nimic de gramaj.......si sincer, ce mi-au zis doctorii n-am retinut, exact cat mi-au recomandat
sa fie o problema??



ursuletzul nostru

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:


si capitol nou si gravidutze noi! SUPER ,

diamar78, giuliella, - felicitari fetelor si bine ati venit in gasca noastra ! sa aveti sarcini usoare si fericite !
creata- felicitari pentru inimioara ! si eu suflu greu…e adevarat ca eu sunt si un pic mai plinuta , dar oricum sunt fericita ca pana acum nu am luat deloc in greutate ci din contra am scapat de juma de kg.
Voi cum stati cu kg ?

ramy- offfff, suntem alaturi de tine. E groaznic intr-adevar, dar eu sa fiu in locul tau m-as mai duce la un eco….

Camy-pus-imi pare tare rau, dar o sa iasa soarele si pe strada ta, ia uita-te la mine, sase ani de zile m-am chinuit…si a venit cand imi luasem gandul.

Alex25- bafta la medic!

Anaomaria- daca nu sunt foarte dureroase intepaturile sunt normale, intrucat e uterul care incepe sa creasca. Si eu iau acid filoc tot de 5mg. E adevarat ca la un moment dat se gasea de doar 1 mg in farmacii si in altfel de capsule (cica se adsorbeau si altfel), dar acum am gasit de 5 mg. Intr-adevar nu e problema de exces de acid folic, organismul ia cat are nevoie si restul e eliminat prin urina.
si acum doi ani tot de 5 mg am luat.

loradin - felicitari!


Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997) si 8+
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput