Alma, ingeras la ceruri

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

fetelor..am sa dau copy paste la exact ce a scris ea..nu vreau sa credeti k am interpretat nimic..
Ayla(Monica):

"Maine sunt 2 saptamani de cand am plecat la spital,aveam 2 gagalici in burtica.ieri m-am intors acasa goala,fara burta,fara bebe,nici haine pe masura nu aveam"
"Vreau sa raman internata cat pot ei sa ma tine cu Luana.mai pot pleca dar sa revin pt ea.acasa mi-e si mai greu."
"Am nascut la 31 sapt si o zi.marti incheiasem 31 sapt.roaga sa schimbe.Alma nu era dezvoltata nici de 31.a fost din cauza dezlipirii placentei,s-a dezvoltat f putin.nu ar fi trait oricum.nu putea respira,aparatul doar o facea pt ea dar nu putea sa i se oxigeneze celulele.a facut in primele 24 de ore de 2 ori stop respirator.dar creierul nu era oxigenat.avea detresa respiratorie care a dus la ischemie cereblala si in final la infarc cerebral.a facut stop cardio respirator joi dupa ora 15 dar la necropsie s-a vazut ca encefalul avea din artere obsturate"
"Poate si partusistenul care l-am luat.scrie pe prospect risc la probleme placentare.pot declansa hemoragii cerebrale la fat.dar fara partusisten nu ajungeam la 31 sapt.aveam palpitatii si mi l-au scos in ultima sapt.avem tot timpul contractii si dureri.fara el nu o aveam nici pe Luana"
"Da,intreaba daca vor sa stie la odisee.doar daca se intreaba de ce,ce s-a intamplat.cei mai multi intreaba de ce si e atat de greu.nu sunt linistita si impacata dar acum ma gandesc la ce a zis dr.Alma s-a sacrificat pt sora ei.a rezistat timpul asta pt ea.i-a deschis si drumul.Luana va fi protejata.ma uit la ea,dar simt altceva fata de ce simteam inainte.simt ca trebuie sa fie bine ea,si ca eu trebuie sa fiu tare pt ea.chiar daca mi-e sufletul bucati"
"Alma a fost crestinizata cu 6 ore inainte de a pleca.poate astepta asta.azi la 3 am dus-o in noua ei casuta pe pamant.unde o voi gasi mereu sa ii duc flori sa o plang si sa ii spun ca o iubesc.dar ea in cer cu ingeri.si nu o mai doare nimic."
"Am primit calmante.altfel nu stiu cum era ziua de azi.acum sunt linistita.dar daca vreau sa continui alaptarea nu pot lua pastile.trebuie sa aleg.daca nu ma gandesc nu plang.ma doare si ma apasa.am sa ma abtin sa ma gandesc.nu pot sa o iau iar si iar de la capat.pana o voi putea tine pe luana cu mine,sa ma indragostesc de ea,sa umple ea golul.refuz sa infrunt realitatea cu sufletul gol"
"O sa o iubesc mereu si pe Alma mea.chiar daca o sa fie o iubire care doare"

"Nu vreau sa povestesc.nici sa citesc alte povesti.am crezut ca ma ajuta sa inteleg ca si "asta"face parte din noi din viata,si ca alte mamici au putut sa treaca.dar am vazut ca de fapt nu trece.nici lor nu le-a trecut.doar au invatat sa traiasca cu durerea.nu ma ajuta ci ma doare.dar vreau ca fetele de la odisee din familia din care simt ca fac parte,sa stie ce s-a intampla.desigur doar daca vor"
"Am primit calmante.altfel nu stiu cum era ziua de azi.acum sunt linistita.dar daca vreau sa continui alaptarea nu pot lua pastile.trebuie sa aleg.daca nu ma gandesc nu plang.ma doare si ma apasa.am sa ma abtin sa ma gandesc.nu pot sa o iau iar si iar de la capat.pana o voi putea tine pe luana cu mine,sa ma indragostesc de ea,sa umple ea golul.refuz sa infrunt realitatea cu sufletul gol"
" Am plans ieri si azi noapte pana mi s-au umflat ochii.azi dimineata nu puteam sa ii deschid.mama nu m-a recunoscut.dr a zis ca asa o sa pierd laptele"
" Azi alex a plans mai mult ca mine.am inteles ca nu e doar durerea mea.poate am fost egocentrista sa cred ca totul se reduce la durerea mea.la fel si la odisee,deocamdata nu pot sa scriu pt ca sunt blocata in durerea mea si imi cer scuze ca nu pot vedea dincolo inca.dar nici nu vreau sa trag pe nimeni alaturi sa sufere alaturi de mine"


Ayla te iubim!

Cristina cu bebe mic 33+

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

ayla multumim pentru incredere. leeloo, multumim ca ne aduci vestile de la ea. transmite-i in continuare toata dragostea noastra, si poate se duce un strop de putere de la fiecare din noi, poate reuseste totusi sa nu piarda lapticul .
hai ayla, pentru Luana lupta putin. lupta sa pastrezi lapticul, lupta sa fii tare pentru alex si iepurasul mic, lupta pentru 1 minut de zambet pentru Luana azi, si 2 minute maine, si tot asa pana o sa reusesti sa te gandesti la Alma si sa zambesti chiar daca sufletul tau plange.
si stai alaturi de noi, nu te lasam la greu, si nu o sa te lasam nici la clipele superbe pe care o sa le traiesti cu micuta ta.


diana 30+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Multumim ca ne-ai impartasit si noua. Ai grija de Luana, am vazut poza pe mess, dar n-am indraznit sa te salut. E minunata, atat de mica si totusi un suflet, o viata, un destin... Pentru ea merita sa lupti, mai ales ca si Alma a ales sa lupte nu pentru ea, ci pentru sora ei. Nu te gandi ca ai sufletul gol - ai un sot, o fetita luptatoare si un baietel, toti te iubesc si au si ei coltul lor in sufletul tau. Nu, Monica, sufletul tau nu e gol, e chiar prea plin...

Monica Elefantica 35+ CRI

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Monica, te imbratisez si sunt alaturi de tine!

Doamne Ajuta!

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Ayla, multa putere in continuare mamica curajoasa!

mihaela

32+
Fii alaturi de noi si in saptamanile ramase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Monica o floricica pt. tine! Nu imi gasesc cuvinte fiindca nu exista cuvinte de alinare pt. asa o durere. Vreau doar sa sti ca iti suntem aici, aproape! Esti totusi norocoasa ca ai pentru cine sa lupti. O ai pe micuta Luana si il ai pe sotul tau care are si el probabil la fel de mare nevoie de incurajari si caldura cum ai si tu. Deci pana la capat va aveti unul pe altul, si impreuna veti razbi pentru micuta voastra. Si oricum baietelul vostru ca si Luana de altfel, au nevoie sa ii simta pe mami si tati puternici. Doar asa veti razbi. Va doresc din suflet sa fiti puternici pt. Luana. Sper ca m-am facut inteleasa si nu am suparat cu nimic prin acest mesaj!

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Petru - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Monica multa putere sa treci peste durere si sa poti sa o ajuti pe Luana,trebuie sa fii tare pt ea ,are nevoie de tine,de laptic si de imbratisarea ta.

29+ cu Maria-Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Plang incontinuu si nu ma pot opri... De ce a trebuit sa se intample asa? De ce?
AYLA trebuie sa fii tare si curajoasa pentru micutza ta Luana.

Gina 35+ mami de CALIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Doamne, inca o tragedie...

Asa eset Ayla, nu uiti, inveti doar sa traiesti cu durerea. Dar te rog eu din suflet sa fii tare pentru Luana. Sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa si sa creasca mare si frumoasa sa iti aduca numai bucurii.

Te imbratisez cu drag. Si daca simti vreodata nevoia sa vorbesti cu o alta mamica de ingeras, te astept cu mare drag.

Nu te invinovati, pentru ca tu NU AI NICI O VINA. Micuta ta stie ca o iubesti si ca ti-ai dorit-o asa cum Andrei al meu stie ca eu il iubesc desi nu l-am tinut in brate, desi nu l-am pupat, desi nu i-am spus asta. Eu sunt convinsa ca stie si sunt convinsa ca el mi-a trimis minunea din burtica.

Ce pot sa-ti spun, decat sa-ti dea Dumnezeu putere sa rezisti si sanatate sa ai grija de Luana.

Te dulce mamica de ingerasa



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
7+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

monica, nu am cuvinte! nici nu stiu ce as putea spune.......sa te intareasca DD si sa-ti dea puterea de a trece mai departe, sa poti avea grija de copiii tai........

"niciodata sa nu te pui cu prostu', ca are mintea odihnita!"

Mergi la inceput