Alma, ingeras la ceruri

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor, este complet eronat ce spuneti ... in strainatate nu se fac minuni, sunt poate conditii mai bune, paturi mai moi si curate, relatie mai buna cu doctorii ...dar si aici se nasc copii prematuri care mor, si aici se fac greseli ...nu este o lume perfecta si nu aveti nici o garantie ca aici copiii vostri ar fi fost salvati.
Deci nu este greseala nimanui, cu atat mai putin a voastra de ceea ce s-a intamplat, nu ma mai invinovatiti singure ... este normal sa intrebi "de ce" dar nu intotdeauna exista un vinovat.

Va doresc multa putere ! ! !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Adriana Buflea multumesc!
Dar regretul si remuscarile vor ramane probabil, chiar daca poate cu trecerea timpul ne vom accepta soarta. Nu cred ca am cum sa nu ma intreb daca am facut tot, daca nu puteam face mai mult.
Eu rapunsul medical la intrebarea "de ce?" l-am inteles. Dar asta nu rezolva problema care ramane in suflet. Iar pe Dumnezeu nu am fost niciodata suparata. Stiu ca nu El a luat-o.

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal7 spune:

Mona nu te cnosc si nu stiu povestea ta f.bine dar mai facut sa mi dau sema ca viata este asa de scurta si trebuie sa ne bucuram de persoanele pe care le avem in viata noastra.Poti fi sigura ca Alma este un ingeras care te pazeste si pe tine si pe ceilalti dragi tie.Nu uita ca se spune ca D-Zeu ii ia la el pe cei buni ca sa-i faca etrni sa nu-i uitam .Nu trebuie sa-i plingem prea mult pe cei plecati dinte noi pt ca lacrimile noasre le arde sufletul.

Mama lui Alinuta prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Ayla,am intrat doar sa iti dau o si sa iti spun, ca fara sa vreau, de acum inainte atunci cand voi vedea un fluture ma voi gandi la Alma.
Intr-una din zilele trecute, sotul meu "impinge" un fluture superb catre mine. Era unul asa frumos colorat. Imediat m-am gandit la Alma si la voi si in secunda urmatoare a zburat spre cer, spre ingerul Alma. Si i-am transmis in gand sa ii spuna Almei cat de mult o iubeste mami, tati si fratiorii ei.
Te pup dulce si ai grija de tine si de sufleteul mic si frumusel Luana (am mai tras cu ochii la scutece si am vazut cat e de frumusica).

Oana ... in episodul II



Daca n-ar fi speranta, inima s-ar frange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

si eu m-am surprins de fiecare data la vederea unui fluturas ca ma gandesc la Alma

-------


Ana-Maria de bebelakis Alexandra

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

Astazi Gabi mi-a aratat un fluturas alb, si imediat m-am gandit la ALMA, era alb, imaculat ca sufletul micutei ingeras .

Ayla.


ada mami de Sophia-Maria (18.03.2009) si Ana-Gabriela (12.02.2005).
http://picasaweb.google.com/mart.apr09/ADA1974?locked=true#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Cristal , Oana , Ana-Maria , Ada , multumesc! Multumesc pt ca va ganditi la noi.
Voi vedeti fluturi si va ganditi la noi. Eu am zilnic fluturi albi care zboara la geam. Nici nu am mai spus nimanui, nici nu am mai incercat sa-i pozez. Nu mai vreau sa dovedesc nimic nimanui. E normal sa fie fluturi albi vara, e normal sa ma bucur de fluturi, caci mi-au placut intotdeauna, si e normal sa ma gandesc la ingerasul meu.
Nu am mai scris aici, caci uneori ma simt aiurea. Nu vreau sa atrag atentia asupra mea. Am reciti subiectul si mi-am amintit ca la inceput nici sa spun ca Alma era rau nu am vrut sa se stie. Credeam ca intristez si pe altii. Nu am vrut sa se stie cand Alma a murit, sau ziua cand a fost inmormantata. Apoi am simtit ca daca vorbesc, ma simt un pic mai bine. Acum nu mai vreau nici sa vorbesc. Nu mai vreau nimic. Oricum totul e inutil, nimic nu o va aduce pe Alma inapoi, si nimeni nu imi va spune de ce. Nu mai am putere nici sa mai fiu tare, m-am saturat!

*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*
_
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

nu vb asa...nu cred ca e inutil. nu trebuie sa demonstrezi nimic nimanui. vorbind despre Alma cu noi eu cred ca ajuta mai mult decat sa tii totul in tine. noi sigur nu te ascultam din mila sau compasiune ci suntem in mod real alaturi de tine. nu iti putem lua durerea insa un umar pe care sa iti gasesti alinarea vei gasi intotdeauna aici. eu sunt aici si te citesc oricand vei avea puterea sa te destainui. stiu ca nu e un ajutor palpabil...sper insa ca iubirea mea si rugaciunile mele sa te ajute

-------


Ana-Maria de bebelakis Alexandra

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

Asa e Monica, si trebuie sa te gandesti la celelalte 2 suflete care au nevoie de tine, si au nevoie de o mama fericita, zambitoare, senina - sunt sigura ca atunci cand Luana te vede trista face si ea o mutrisoara trista. Trebuie sa te aduni si sa mergi mai departe, sa ridici capul pt familia ta, sa le zambesti. Luana o sa creasca si o sa simta tristetea ta, si s-ar putea sa se simta vinovata, ceea ce nu cred ca vrei - trebuie (nu stiu cum, dar trebuie) sa te gandesti cat mai mult la cei de langa tine, au nevoie de tine, de zambetul tau.


ada mami de Sophia-Maria (18.03.2009) si Ana-Gabriela (12.02.2005).
http://picasaweb.google.com/mart.apr09/ADA1974?locked=true#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Mi-e inima plina de cuvinte. Unele sunt acolo demult, dand nastere la altele noi.
Gandurile-mi zboara. Afara-i noapte si intuneric. Am plecat pe o pala de vant.
Zbor deasupra orasului.
Te caut.
Iti zaresc chipul prin fereastra inchisa. Lampa de pe masa iti lumineaza privirea. Atat de calda, atat de limpede. Iti intorci ochii spre mine. Ma feresc. Nu stiu de ce, pentru ca nu ma poti vedea.
Privesti in continuare afara. Te uiti prin mine la cerul senin. Acele stele sunt ale tale, suflet drag...
Te apropii de fereastra. Suntem atat de aproape una de cealalta incat iti vad rasuflarea. Atat de aproape si totusi atat de departe.
Zambesti. Oftezi, clatini din cap si te intorci.
O pala puternica ma indeparteaza de fereastra ta.
Incerc sa raman pe loc, dar nu reusesc. Iti zaresc statura si vad cum te indrepti spre usa.
Vantul s-a oprit pentru un moment.
Ma rog sa ma aduca din nou in preajma ta.
Usa casei se deschide si pasesti afara. Ridici privirea spre cer si iarasi te uiti la stele prin mine. Sunt aici!!!
Este rece. Iti strangi haina mai bine pe tine si pleci intr-o mica plimbare.
O mana nevazuta ma coboara la nivelul tau. Iti pot vedea gandurile cum zboara prin fata ochilor tai. Iti pot auzi intrebarile cu fiecare respiratie.
Sunt langa tine!!!
Vantul ma trage brusc inapoi si cat ai clipi ma trezesc in locul de unde am plecat.
A fost vis sau realitate?
Nu conteaza. Important este ca a existat o clipa in care ti-am zarit sufletul fara sa stii asta.


_
Dumnezeu ti-a vorbit! Atunci te-ai nascut...
Destinul tau n-a fost sa ramai pe Pamant, El te-a creat pentru Cer...

Mergi la inceput