Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (45)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Ada, de ce nu esti la raport, huh??

Ce mai vroiam sa-ti spun despre Rotarix si am uitat: il poate lua si mama, pe virus adica. Daca nu se spala bine pe labute can dschimba pe bb de kk. Si sa vezi apoi ce varsa si mami si cum face si kk intr-un fel... zic si eu ce-am auzit la altii..

Ah, si ai o tehnica de schimbat pampersi... super de super!

Giulianna, apropos de numarul pampersilor... noi pana de curand foloseam 16 bucati in 24 de ore. Adica ii schimbam la 3 ore, si noaptea, caci se trezeau si nu mai adormeau decat dupa vreo 2 ore. Mai nou, de cand adorm imediat noaptea la loc, nu ii mai schimb noaptea si am ajuns la fericita cifra de 8 buc pe zi. Asta daca nu sunt 'vremuri kkcioase'....

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Anamona, despre botez:

- biserica a fost la 13.30, am ajuns la restaurant la 15.00 si am tinut-o pana pe la 00.00
- s-a fumat la greu, dar bbii au stat la restaurant doar o jumatate de ora. ar fi fost un chin ptr ei si i-am imbarcat acasa cu mama si socrul... sa fi vazut ce terminati erau amandoi cand ne-am intors acasa....
- bbii au fost agitati vreo sapt dupa botez, de la vizite f multe, tinut in brate si tras de obraji...

Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26 septembrie 2008

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

de gemenii Luminitei . Doamne cat sunt de frumosi



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
7+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300

Edit:
m-am uitat pe net si nu e acelasi lucru.

Schema de vaccinare Aventis Pasteur

2 luni Pentaxim + Euvax B
4 luni Pentaxim
6 luni Pentaxim + Euvax B
1 an ( 12 luni ) Pentaxim
1 an si 3 luni (15 luni) Priorix

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei



Schema aceasta cu plata Aventis Pasteur o facem noi si nu are nici o treaba cu schema gratuita de stat. Noi tocmai ca am ales sa facem acest vaccin ca deh, e de la taticul vaccinelor, nu am vrut sa mergem pe Glaxo-Infanrix, insa, sa stiti ca in toate vaccinele, cu plata sau nu, sunt aceleasi substante active. Noi am ales sa platim pt ca nu avem nicio incredere in Sanepid si nu stiu cum sunt tinute, depozitate si manevrate vaccinele de stat. Ma gandesc ca stiind ca sunt de pomana isi baga picioarele. Astia la farmaciile mari vad ca au grija cum le stocheaza la frigider, cum le transporta. Ma rog, acestea au fost motivele noastre, paranoia sau nu.

Luca de Musette si Carla de Anca muuuulta sanatate

Babymom, Babytza, multzu de raspunsuri Babymom, tu nu ai facut nici vaccinele obligatorii copilului? Esti o curajoasa, spirit de fronda, erezie chiar(glumesc, evident!!!)


Piolica
, nu stiam ca Prevenar e obligatoriu in Franta. Cumnata mea are doi baieti, cel mai mic are 2ani jumate si nu a facut Prevenar, nu era obligatoriu, o fi acum recent! Daca venim in Franta sa ne stabilim il facem atunci, daca nu...vedem

Monica, ieri am scos armata de majorete care si azi zbantuie pt tine dar mai scot din detasament una, cea mai zvapaiata sa te acompanieze diseara, pe langa injiner
LE:
Carla
, numai Doamne Doamne vegheaza asupra noastra

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


" There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81

Babymom, ce ne-am face fara tine

Nici eu nu sunt prea incantata si prea doritoare sa schimb laptele, medicul mi-a recomandat sa iau Milumil dar tocmai pentru aspectele enumerate de tine nu l-am schimbat. Carla a papat inca din maternitate Nan si cu el am mers desi am fost tentata sa incerc si altceva. Totusi poate incercam cu Nan2 si vedem cum stam cu burtica.

Am observat ca daca ii pun o masura de cereale in bibe bea laptele mai cu placere, asa ca la 7 bea lapte fara nimic (il bea practic in somn), la 11/14/18 pun o masura de cereale iar seara pun 2 masuri. Nu depasesc 5 pe zi dar tot mi-e teama sa nu se pufoseasca de la atata fainos

Si daca tot te-am prins te rog explica-mi si mie de ce Carla a papat atat de bine la inceput, chiar enorm de mult, avea 11 mese pe zi si ajungea la 2 luni sa pape 900 ml/zi iar acum e vai de capul ei. Doctorita mi-a spus eterna poveste: "poate s-a saturat de lapte, incepeti sa-i diversificati alimentatia" dar uite ca tot nu e bine. N-am diversificat-o la 3 luni cum mi-a spus sa fac, am inceput de pe la 4 luni si 3 saptamani dar nici acum nu s-a obisnuit.

Si promit ca termin cu subiectul acesta

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla


Profit ca mai pot sta pe forum inca vreo 2 minutele ( ca cel mare e pe "tron", iar cel mica se joaca singur in patut ) si incerc sa-ti raspund.

Nu te teme ca sa va face puiuta prea grasana daca ii pui doar 5 masurici de cereale/zi ( banuiesc ca sunt masurile de la laptele praf, nu? ). Chiar e OK ca ai gasit solutia asta daca asa mananca mai bine.

Eu nu cred ca micuta ta de aia nu mai bea atat de mult lapte ca s-a saturat si ca trebuie s-o diversifici. In fond nu are decat 4 luni 1/2 si e clar ca ea nu-si doreste asta. Mai las-o pana pe la 5 luni 1/2 chiar 6, ca nu se intampla nimic.

A mancat atat de bine la inceput pt. ca astea au fost nevoiele ei de crestere atunci; acum probabil si-a mai incetinit ritmul, cum e si normal, si nu mai are nevoie sa manance asa mult. Incearca sa nu-i strici instinctul natural incercand s-o fortezi sa manance. Fiecare copil stie mai bine, la fel ca puii de animale, sigur nu o sa moara de foame ( eu asa am crezut la primul copil, desi pe mame le sfatuiam altfel )

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Ange, la mine se aude un barait n loc de sunet. Daca e filmulet facut cu telefonul poate n-ar fi rau sa il convertesti. Si eu patesc la fel pe webshots dar nu m-am apucat de asta si nu mai stiu ce soft foloseam inainte .

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Va salut si eu.
Intrasem sa ma plang ca ieri am avut o zi grea si ca m-am certat cu ai mei. Noi stam cu parintii si nu recomand pe nimeni sa faca asta..dimpotriva. Am plans aseara de m-am culcat cu durere de cap iar bebe se uita ciudat la mami lui de ce e suparata :( Dar cand am vazut ce a postat ratonelu ..nu mai zic nimic.

Ratonelu noi suntem aici ..ori de cate ori simti nevoia sa te descarci sau sa vorbesti cu noi. Ne gandim la tine de multe ori..si ne intrebam ce mai faci si ne pentru Sasha sa fie bine. Daca putem sa te ajutam cu ceva sa nu eziti sa spui.

Monica o sa scoatem agitatele la fiecare eco pana vei tine in brate un bobocel

Nikolici ca n-am mai apucat sa vorbim..n-am timp de nimic de la o vreme.... Karinuta

CRISTINA , mamica lui Raducu (7.10.2008)


in asteptarea lui Radu

Radu Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Hello, hello, sunt pe aici si va citesc, dar is tare prinsa cu Bleach!!!! Ma uit intr-una pe youtube si nu ma mai satur....

Ma bucur ca va place metoda de schimbat pampersi... o brevetez ca deja am 2 ani experienta (teo 1an si 9luni + radu 3luni )

Raducu rade cu mama in hohote.... eu ar trebui sa plec la shopping ca nu mai am de mancare nimic prin casa.

Mi-e frica de Rotarix tocmai din cauza mentionata de tine, Luminita. Mama (si socrul) au probleme cu cancerul, imunitate, diabet, hepatita C si alte belele... asa ca mai bine nu... ma rog... chiar nu stiu)...

Avem botezul duminica, ma rog sa nu raceasca nimeni, sa nu pateasca nimic si sa nu inghete afara, ca sa nu avem probleme cu masinile... oooof.

M-a intristat Carla cu mesajul ei. Imi pare tare rau, dar poate nu-i atat de grav. Cauta un medic bun, un neurolog pediatru, si roaga-te mult la Dumnezeu. Acatistul sf. Nectarie... daca vrei ti-l trimit pe PM. Doamne ajuta!

Moni, tinem pumnii in continuare.


Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Neata pe la pranz si de la noi!
Ne-am trezit de la 7,30, insa pitica n-a avut stare deloc, vrea numai in brate si mami in picioare...asa ca nu m-am putut apropia de computer. Aseara ne-am distrat copios pe seama ei...a inceput sa "scuipe", adica face balonase la gurita si bolboroseste cu ele, se sperie cand face un balon mare ca de guma care se sparge, ce sa mai, a fost totala.
Ratonelu, suntem toate alaturi de tine si cu siguranta vei trece peste perioada asta nefasta, Sasha va fi un baietel absolut normal, ai sa vezi
Moni, din nou tinem pumnii, sa ne anunti vestile cum vii de la eco. Aseara am asteptat in zadar, dar vorba fetelor, n-a fost sa fie ieri ca sa poata veni si tati la eco.Si inca ceva...in momentul in care s-a intamplat tragedia am ramas muta, n-am stiut ce sa-ti spun, nu stiu daca am postat ceva in acest sens. totusi, tin sa-ti spun ca te admir din toata inima, ai un suflet mare si DD va avea grija de tine, de samburelul din burtica si de ingerasul Andrei
Musette, imi pare rau sa aud ca Luca are otita, sper sa fie bine cat mai curand. intuitia feminina si flerul de mama a functionat si de data asta.
Anca,cand citesc postarile tale referitoare la fazele pe care le face micuta Carla vis-a-vis de mancare, ma gandesc cu groaza ce ma astepata peste vreo luna, nu de alta, dar in timp am observat multe asemanari intre Eva si Carla. si multa rabdare.

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Mai, tot vroiam sa intreb de anis si laureta ca nu le-am mai vazut de o groaza de timp. Mai stie cineva ceva de ele?

Si daca mai stiti ceva de Sebi de aly_c ca parca era bolnavior



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
7+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput