Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Oana_du, ma treci si pe mine cu un carucior albastru, te rog? Deja sunt 2 luni jumate de cand stiu sexul, dar nu m-a trecut nimeni.
Clody, eu nu inteleg de ce esti asa suparata. Si mie mi-a iesit CMV igg pozitiv cand am facut analizele din luna 2, si nu mi-am facut nicio problema. 80% dintre noi l-au facut pana la varsta adulta. Problema era daca iesea igm pozitiv si igg negativ, ca atunci insemna ca e prima infestare in sarcina si putea fi periculos.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

emhashulica mercic, da tehnica nu-i!

lauraa, amu nacazuri se intampla la tot pasul...

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea1608 spune:

Buna fetele!

Clodyac, nu ai nici o problema, ai sa vezi ca o sa te intorci de la doctor cu zambetul pe buze.

Fetelor, am si eu doua problemute. L-am simtit ultima oare pe bb, dar vag in week, iar de atunci nimic. Vinerea trecuta a fost fr activ. Credeti ca este normal ca nu l-am mai simtit de luni? Si mai nou de vreo 2 zile am niste dureri , de fapt ca o amorteala,de la fund in jos. E normal?

Va


18+


http://picasaweb.google.com/AndreeaBizadea/PozeDiverse03#


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurraa

fetelor, o prietena de a mea, graviduta in 27 de saptamani daca intarzia o zi la doctor facea peritonita.Tocmai a fost operata la urgenta de apendicita. Tot o durea in dreapta, se intinsese pe sold durerea dar credea ca e de la sarcina.Cand s-a dus la control era la un pas d eperitonita si sa se extinda infectia.Acum operatia a decurs bine, numai ca are usoare contractii si nu poate manca mai nimic.
V-am spus asta ca sa fim si noi atente la astfel de dureri fereasca Dzeu daca se intampla. Sa de Dzeu ca bebele sa fie bine.

22 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra
www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" si burticutza


Vai...ce intamplare!!Sa se faca cat mai repede bine,prietena ta!!
Eu am facut operatia de apendicita prin clasa a 4 a!!Macar am scapat de-o grija!!


22+ Razvan Nicholas sau Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Reteta cu masaju' perineal : ( ma scuzati textul e in limba originala)


How to do Perineal Massage

Perineal massage can be done by you or your sexual partner. The first few times, take a mirror and look at your perineum so you know what you are doing. Be sure your fingernails are short. If you or your partner has rough skin, it might be more comfortable to wear disposable rubber gloves. Wash your hands before beginning.

STARTING POSITION:

Make yourself comfortable, in a semi-sitting position, squatting against a wall, sitting on the toilet, or standing with one foot up on the edge of the tub or a chair. Some women may find it comfortable to do perineal massage in the shower.

MASSAGE:

1. Lubricate your fingers well with oil or water-soluble jelly. Some people recommend wheat germ oil, available at health food stores, because of its high vitamin E content, but other vegetable oils, such as olive oil or water-based lubricants such as K-Y jelly can also be used. Do not use mineral oil or petroleum jelly. Wash your hands before dipping into the lubricant again.

2. Rub enough oil or jelly into the perineum to allow your fingers to move smoothly over the tissue and lower vaginal wall.

3. If you are doing the massage yourself, it is probably easiest to use your thumb. Your partner can use his index fingers. Put the fingers or thumb well inside the vagina (up to the second knuckle); move them upward along the sides of the vagina in a rhythmic U or sling-type movement. This movement will stretch the vaginal tissue (mucosa), the muscles surrounding the vagina, and the skin of the perineum. You can also massage by rubbing the skin of the perineum between the thumb and forefinger (thumb on the inside, finger on the outside or vice versa). In the beginning, you will feel tight, but with time and practice, the tissue will relax and stretch.

4. Concentrate on relaxing your muscles as you apply pressure. As you become comfortable massaging, increase the pressure just enough to make the perineum begin to sting from the stretching. (This same stinging sensation occurs as the baby’s head is being born at the end of the pushing stage.)

5. It is recommended to do this massage for 5-10 minutes daily from the 34th or 35th week of pregnancy until labor

Mihaela 24+ & Irina ( nov 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annkkaa spune:

andreea, stai linistita o sa-l simti, e usor mai puturos si el cate o zi si inca mic. Si eu am avut cateva zile de nu l-am simtit si m-am speriat si cand colo, la eco, bebelina dansa de mama focului... doar ca are inca loc unde sa se joace si nu o deranja pe mami...
doctora zice ca dupa 20-22 ii simtim dansand cu adevarat.
clody asteptam vesti.
pupici

22+ Bebitza Karina Elena

http://community.webshots.com/user/annkkaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea1608

Buna fetele!

Clodyac, nu ai nici o problema, ai sa vezi ca o sa te intorci de la doctor cu zambetul pe buze.

Fetelor, am si eu doua problemute. L-am simtit ultima oare pe bb, dar vag in week, iar de atunci nimic. Vinerea trecuta a fost fr activ. Credeti ca este normal ca nu l-am mai simtit de luni? Si mai nou de vreo 2 zile am niste dureri , de fapt ca o amorteala,de la fund in jos. E normal?

Va


18+


http://picasaweb.google.com/AndreeaBizadea/PozeDiverse03#





Eu zic ca bebe este inca micut,ca sa simti miscarile puternice si constante!!Eu si acum am momente sau zile intregi,cand este mai lenes!!Despre amorteala nu stiu ce sa iti zic...ca nu am experimentat pana acum!!Poate e din cauza oboselii si a greutatii burticii!!


22+ Razvan Nicholas sau Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Gasii ceva si in romana, are si poza

http://www.sarcina-nasterea.ro/sanatatea-gravidei/masajul-perineului-in-sarcina.html




Mihaela 24+ & Irina ( nov 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Fetele....pe cine credeti ca am zarit, ca s-a inscris la odiseea de septembrie-octombrie???Pe Honeybaby..poate va mai amintiti ca a fost cu noi la inceputul odiseei..dar din pacate a pierdut sarcina!!Eu am felicitat-o deja acolo...si sper din tot sufletul sa fie bine de data asta!!Asa ca Happymum..astept sa te sustin si pe tine cat mai curand!!


22+ Razvan Nicholas sau Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

mh :)) la ce chef am io de dragaleala (adica mare)...numa asta nu-mi lipseste (ma doare burta daca ...no, se finalizeaza treaba)

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Mergi la inceput