Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julia16 spune:

Fetelor, voi le dati bebeilor Zymafluor sau ceva similar pentru dentitie? Eu i-am dat Mariei, iar dintii de lapte ii are f sanatosi. Acum au inceput sa i se schimbe, asa ca despre cei permanenti nu pot sa am o parere. In schimb pediatra mi-a zis ca acum nu se mai recomanda Zymafluor ca s-a observat ca smaltul dintilor are de suferit. Atunci de ce naiba mi-a recomandat pt Maria, ca tot ea mi-a zis acum 6 ani sa-i dau? Pana acum nu i-am dat lui Tudor si nu stiu ce sa fac.


Julia
Tudor Stefan (26.12.2008) si Maria (26.12.2002)
http://community.webshots.com/album/569474404wRLSzZ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

asa e cu scaunul verde, fetita mea a facut asa pana pe la 6 luni. A fost alaptata exclusiv.

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

am gustat si degustat linistea...,ba chiar a inceput sa mi se aplece deja...,imi dorm copii ca valizele...s-or fi gandit ei dragutii sa-mi faca o surpriza...vaaai ce scumpii
daca pana acum eram in plin proces de 'dresat' copilu' mare sa doarma dupa amiaza...,de ieri am cedat! nervos in prima faza si azi am cedat de tot.adica cum vine sa-i fac eu program ei,micutei mele scorpioance cu personalitatea in plina dezoltare!?cum imi permit eu una ca asta?!si mi-a aratat ea de ce este in stare...,clipea des,parea ca adoarme intr-un min si-apoi brusc un ranjet fals,parea ca-si ia pozitia de tras pe dreapta,apoi brusc un tipat de joaca...,cca o ora si ceva a durat toata nebunia...si-am zis sssssstooooooooooopppppppppppp,nu vrei sa dormi,nu dormi!seara a cerut singura baie/papa/somn si la 21.30 dormeaaaa dusaaaasi santem amandoua fericite
asta-i copil crescut din ziua 1 dupa propriile cerinte si nevoi...,alaptat la cerere,culcat cu mine in pat din prima luna,agatat de mine non stop,despartit 3 zile de spital de cand cu nasterea lui Raducu,copil ascultat/respectat,copil iubit neconditionat,copil dorit si dupa mintea unora copil rasfatat,caci da!mi-e drag sa-mi rasfat copilul...daca a-l iubi si ai satisface nevoile atunci cand cere,inseamna a-l rasfata...atunci eu recunosc ca-mi rasfat copilul si-mi place la nebunie lucrul asta.bratele mele sant locul unde ei se simt cel mai bine si nu ezit sa-i iau chiar si pe amandoi odata(da,da...se poate!).ma doare sufletul sa citesc ca exista mame care-si lasa copii sa planga oricare ar fi motivul lor...,nu pot sa inteleg cum raman imune la strigatul micutilor...oricat de obosite,depresive ar fi ele...,puiutii aia mici striga dupa ajutor.nu pot sa inteleg cum majoritatea mamicilor 'fug' de dormitul in pat cu copilul si se mandresc cu faptul ca i-au 'dresat' sa doarma singuri in patut...si mai mult in camera lor...as muri de frica sa dorm singura intr-o camera stiind ca alaturi doarme Claudiu cu copii...,n-as inchide un ochi toata noaptea...da asa-s eu...,am nevoie de muulta afectiune,vreau sa ma cuibaresc in bratele cuiva,sa simt caldura degajata de o fiinta draga si miros de tati,cucu sau bubu...daca-s toti trei cu atat mai binesi-acum uitandu-ma la 'bubu' care a crescut si-i tare sigura pe ea...f echilibrata,f isteata,f concentrata...coopereaza incredibil de mult n-ai zice ca este un copil...reuseste sa ma faca sa ma simt prost pt situatiile in care nu-i pot raspunde prompt din cauza de 'cucu' mancacios sau cacaciosda' ea intelege si asteapta si nu face crize si nu-i geloasa si nu se razbuna si comunica.toate aceste calitati nu cred ca si le-a adus cu ea in saculet odata cu venirea pe lume...,le-a dobandit si cultivat in timp...prin educatia data de noi,prin 'dresajul' dat de noi...,caci de noi depinde ce vom culege mai tarziu si se vede relativ repede...nu tre' sa astepti 10 ani,ca sa-ti dai seama ca undeva ai gresit.ma simt norocoasa ca am avut si am de unde invata,am cu cine impartasii stari si impresii.dincolo de mesajele dragute pline de laude si compasiune,incercati dragi mamici sa va informati despre ce este cel mai bine peantru puiul vostru,cititi,intrebati si aprofundati pentru binele copiilor vostrii si pentru binele nostru de mai tarziu[omulet in baston]




..................................................
Raducu(31oct2008) si Crinuta(1nov2006)
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui mav

dau copy/paste la mesajul pe care l-am postat la capitolul trecut, nevazand la timp ca ati trecut la urmatorul capitol:

iar nu am apucat sa citesc de la jumatatea capitolului incoace.... si stiu ca aveam niste raspunsuri de dat la mesaje din primele pagini... insa pur si simplu nu pot!
sunt si mai suparata. am fost la dr cu anto. nu numai ca n-a mai luat nimic, dar a si scazut 50g. ne-a dat trimitere pt echo si urocultura.... (poate va aduceti aminte ca atunci cand era in burtica era suspect de hidronefroza....)
sunt cu nervii prastie.....
...deocamdata lapte am, iar el nu vrea completare. pampers a udat(umplut) vreo 5-6 azi.... deci 'ceva' tre' sa fi supt. nu-mi vine sa cred ca laptele meu n-ar mai fi 'bun'. nu cred sa fie de vina stridorul, ca daca era asa, nu lua in greutate nici in primele 2 luni.
dr zice ca in niciun caz sa nu-i introduc alte alimente acum si nici la 4 luni (cica ce ma grabesc sa-i bag morcovi cu nitrati si altele cu alte chimicale).....
nu stiu ce naiba sa fac. ma gandesc sa nu ma incapatanez sa-l alaptez daca nu-i merge bine.... sa-l trec complet pe lapte praf???? n-ar fi o prostie din partea mea?
voi ce ati face?!



Mami de baieti: Sebi(4 feb 2004) si Antonio(27 oct 2008)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!





eu cred ca mai intai trebuie sa gasesti motivul pentru care nu mai ia in greutate. la mine stim ca oboseste mancand si ca nu mananca des. deci in cazul lui nicole e bun ceva mai calorizat. eu ii dadeam lapte praf seara caci cere mult de mancare in general si azi i-am dat si pe zi (a luat 40ml de 2 ori) caci dupa supt parea ca mai vrea. sper sa nu o intarc naibii asa, da pana acuma tot tzatza o prefera si tot mananca la 3 ore san sanatos ori trezita de mine ori cere ea.
ti-am zis si ieri, cand termin cutia asta de aptamil iau una de aptamil extra care are mai multe calorii. de la 4 luni (daca o tine tot asa cu greutatea) ii pun cereale in orice lapte primeste la bib. nici nu stau sa ma gandesc altfel. imi e foarte clar - oboseste cand mananca, atunci sa fie mai gros cum zicea si steliana.


ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008)
Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

am mai zis...,o sa repet pt bb Antonio.dati ignor daca plictisesc.
Crinuta,nascuta mare 3800g,alaptata exclisiv si la cerere.de la 3 luni a stagnat in greutate.la 4 luni juma' am inceput diversificarea cu cereale,pt ca luase 150 de g in 6 saptamani.continuat diversificarea 'ca la carte',legume,fructe etc...plus alaptat la cerere.s-a mai ridicat putin de pe curba ,dar a ramas pana in zilele noastre la limita inferioara a curbei...,mama ei de curba...
vorbind cu dr,cu alte mamici am constatat ca problema care se infiintase inca de mica a fost ca nu asimila...si sincer mi se pare f plauzibila explicatia.de ce?pt eu toata viata mea am mancat de-am spart,dulciuri zilnicccc si niciodata nu am avut prb cu greutatea...,ba mai mult pe fond de stres si oboseala slabesc vaznd cu ochii,asta-s eu,asa-i si sotul si asa-i si Crina.are zile cand mananca de rupeee,ma uimeste,ma face sa plutesc de fericire...dar face 2 kk in ziua respectiva...arderile sant f rapide si nu se pune frateeee pe nicaieri.mi-ar placea s-o vad mai pufoasa da' nu merjeee,nu asimileaza...v-am mai spus ca Raducu are de pe la 5 saptamani pampers nr 3 si Crinuta are pampers nr 4,asta ca sa va faceti o idee...nu a avut carente de 'ceva'...,facut investigatii la sange,urina,kk toate au iesit ok tot timpul.nu prea a fost bolnavioara,singura data mai serioasa a fost in vara cand a facut o entrocolita,atat!
parerea mea...daca nu ia in greutate nu-i musai sa fie bolnavior sau sa ai tu lapte mai putin hranitor,poa' s anu asimileze puiul!poti incepe diversificarea cu cereale de care spunea Steliana si alaptezi la cerere in continuare.
asa am afacut eu...


..................................................
Raducu(31oct2008) si Crinuta(1nov2006)
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Iar n-am apucat sa citesc decat ce s-a scris la capitolul asta (adica 2 pagini...)

Noi suntem bine, avem 5 sapt. jumate, dar ne cam chinuim cu alaptatul. Tot am impresia ca nu se satura, ca n-am lapte destul. In ultimele 3 zile a trebuit sa ii suplimentez o masa cu formula pe zi si azi a baut 120 ml dupa ce a stat la san. Mie mi se pare f. mult. S-ar putea sa aiba si puseu de crestere, dar nici laptele meu nu ajunge. In timpul zilei cere san la o ora, o ora jumate si sta mult si suge. Prcatic e toata ziua la san. Noaptea nu vrea deloc, ca doarme. :) Iar seara, cand cere f. mult, se enerveaza ca nu mai e nimic si trage de san si plange...

Nu mai stiu ce sa fac, ca vreau sa-l alaptez exclusiv, dar vad ca nu se poate. Si mai ceva. Mie nu-mi curg sanii, dar deloc, deloc. Ar trebui sa curga daca ar fi lapte mult, nu? Eu nu stiu ce e aia sa uzi tricoul de lapte...

Mai e cineva care are lapte destul si careia nu-i curg sanii deloc?

Andy, mami de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui julia16

Fetelor, voi le dati bebeilor Zymafluor sau ceva similar pentru dentitie? Eu i-am dat Mariei, iar dintii de lapte ii are f sanatosi. Acum au inceput sa i se schimbe, asa ca despre cei permanenti nu pot sa am o parere. In schimb pediatra mi-a zis ca acum nu se mai recomanda Zymafluor ca s-a observat ca smaltul dintilor are de suferit. Atunci de ce naiba mi-a recomandat pt Maria, ca tot ea mi-a zis acum 6 ani sa-i dau? Pana acum nu i-am dat lui Tudor si nu stiu ce sa fac.


Julia
Tudor Stefan (26.12.2008) si Maria (26.12.2002)
http://community.webshots.com/album/569474404wRLSzZ



n-am dat nimic nici Crinutei nici lui Raducu.
ti-a recomandat acum 6 ani,intre timp a aflat ca face rau smaltului...,simplu



..................................................
Raducu(31oct2008) si Crinuta(1nov2006)
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Spiridusule, ai PM, sau mail....nu mai stiu ce ti-am trimis.

Va povesteam mai devreme ca ma mulg ca sa-i dea daddy cu sticluta cat sunt eu iesita si ca n-am muls decat vreo 60 ml. Am mai muls cumva pana la 80 (ma usturau deja), am alaptat-o ca urla inainte sa plec , si cat timp am fost plecata a papat doar 30 de ml. Cand m-am intors insa, era atat de disperata ca mi-a golit sanii...

Se intampla ceva ciudat cu sanii mei. In sarcina s-au rupt tot, asa furmos de-a roata aureolei, acum am impresia ca s-au rupt iar am niste pete rosii mici, mai lunguiete, care ma mananca...or fi iar vergeturi cum mi s-au mai umflat de la lapte? Sunt printre alea vechi, nu mai stiu care ce sunt, oricum am niste tzatze sa-mi traiasca, zici ca m-a biciuit careva tot marunt Si cum i-am tot stresat de ieri, si i-a mai golit si zibe in disperare in seara asta, acu simt usturimi prin ei...

Eli, ma-ntrebai de pompa. Nu am si nici nu iau, nu stiu de care sa iau sa-mi fie buna.

Zibe a dormit o ora cred toata ziua, adunata de la 9 de azi dimineata pana mai nainte. Of, ce zi, si-am avut si examen. Daddy era deja terminat cand am revenit, si-au luat-o si colicile de cu seara. Adormea intre crize pe mainile noastre. Si ce-a mai plans saracutza uneori de mila ca nu mai stiu ce sa-i fac plang si eu cu ea... Am obs ca o linisteste suzeta. Chiar daca o suge in disperare de durere, si se chirceste cu ea in gura, intr-un final o calmeaza.

Mami de Sara (8 dec 2008)
_

Bazar pentru Sonia si Andrei

Emma este iubire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08


Nu mai stiu ce sa fac, ca vreau sa-l alaptez exclusiv, dar vad ca nu se poate. Si mai ceva. Mie nu-mi curg sanii, dar deloc, deloc. Ar trebui sa curga daca ar fi lapte mult, nu? Eu nu stiu ce e aia sa uzi tricoul de lapte...

Mai e cineva care are lapte destul si careia nu-i curg sanii deloc?



daca a luat bine in greutate,daca nu plange de foame...de ce-ti faci griji?
probabil ca biberonul a venit dupa o ora de 'supt' la san,care d efapt nu a fost supt ci confort si leneveala ca si cum ar fi stat cu suzeta in gura.si normal ca l-a ras...
nici eu nu ud tricoul...,s-a intamplat doar in prima luna pana s-a reglat lactatia...eu alaptez exclusiv.nu-mi curg sanii deloc...,bb suge la un interval de max 3 ore si min 1 ora...,depinde de zi...


..................................................
Raducu(31oct2008) si Crinuta(1nov2006)
poarta-ma mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Mav, imi pare atat de rau cand citesc cat te zbuciumi. Eu am urmatoarele pareri:
- daca ar fi de la laringe, n-ar fi crescut in primele luni cand, teoretic, problema ar fi trebuit sa fie mai acuta decat acum;
- daca face pipi, kk normal, inseamna ca suge rezonabil.

Eu cred ca nu asimileaza si sunt 2 variante: ori asa e el, cum spune Dandusa, ori exista o problema si trebuie facute niste investigatii. Si chestia cu investigatile e delicata, ca ei sunt mici, nu pot exprima ce simt si fiecare medic isi da cu parerea si te imbolnavesti tu de nervi.
El cum e? Mai plange? Pare mecajit? Incearca si tu sa te calmezi, sa nu-l influentezi negativ. Si chiar nu e de lepadat ideea cu cerealele, exista unele recomandate de la 4 luni, n-o fi foc daca nu astepti pana la 6 luni. De altfel, sunt f curioasa cate vom rezista pana la 6 luni.

Dandusa, mi-a placut mesajul tau.

Alra, si pe mine ma stresa mama, asistenta obsedata de igiena, da' in sens de sterilizare, ca sa nu-l las pe jos ca e rece si murdar. Da' eu una nu-nteleg pe un'sa mearga un copil de-a busilea?! Prin pat? Am cunoscut in parc o fetita de un an si 8 luni pe care mamica ei se chinuia s-o invete sa mearga...pt ca bunica o tinuse pana atunci numai si numai in brate, de frica sa nu cada si sa se loveasca...asta e reversul medaliei cu protejatul excesiv.
Cat despre lasatul sa planga al escricilor mai mari...poa' sa se dea Darius si cu fundul de pamant, rezist, daca nu-i cazul, nu fac asa cum vrea el. Si zice "uite, ma facusi sa plang!" si-i reamintesc ca nu obtine nimic daca plange si revine rapid la sentimente mai buneDe obicei.

Bertha, mamica a doua comori - Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)


poze
Cum s-a nascut Ioana

Mergi la inceput