Copiluti de mai-iunie 2005 (96)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Elisor, multumesc - sa sti ca si tie se datoreaza prezenta mea pe forum pentru ca tot timpul ma tragi de maneca sau intrebi de mine!
Casa e superba intr-adevar, prietena ta are toate motivele sa se simta norocoasa...
Ce problema ai cu Bianca referitor la pipi? Parca am citit ceva mai de mult dar nu mai stiu sigur daca era vorba despre aceeasi problema pe care o am si eu cu Maya.
Noi de mai bine de 6 luni ne luptam cu o problema care cred eu ca pana la urma nu este de ordin medical. Se scapa pe ea. Are zile cand nu stiu cand se duce la toaleta si altele cand ii gasesc hainele gramada pe la colturi si pe ea in pat, cu patura pe ea. II iesise la analize o infectie urinara am tratat-o cu doua ture de antibiotic si inclin sa cred ca e vorba numai de vointa ei. Se ia cu joaca sau pur si simplu amana pana isi uda chiloteii cu totul. De Craciun a primit niste chilotei cu little poney si a spus ca sunt asa de frumosi ca pe ei nu o sa faca niciodata pipi... si chiar nu a facut. Cand o intreb de ce face pe ea imi spune "mami, nu sti ca sunt bolnava... daca am umblat desculta asa fac"

Am pus niste poze... mai vechi, de la Craciun aici.

Hai ca azi mi-am scos parleala... fac si eu ca newmami, scriu cat pentru o luna . Am plecat de acasa cu treba cica si am stat pe net toata ziua!
Va pup... si cu placere voi intra mai des... numai sa fiu plecata de acasa!!


Tina, mami de Patrick si Maya
"Nu te uita niciodata de sus la cineva, decat daca vrei sa-l ajuti sa urce" Jesse Jackson



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Florentina, Maya inca mai bea laptic cu biberonul? Ai mare grija la dantura ca stiu ca acest dulce laptic de seara baut cu biberonul provoaca carii, daca e totul ok sunteti norocosi. Am vazut copilasi cu dintisori negri si cauza asta era.

Anca daca ai terminat cu bazele de date vino si la mine ca in baza colegului de birou care promite de un an si ceva o noua baze de date raman la foxul meu invechit dar tare drag de altfel.
Daca Patrick o tine tot asa cu fetele in curand va trebui sa-i faci si lui o baza de date cu ele, sa nu le incurce , luni iese cu blonda, marti cu roscata, miercuri cu bruneta, joi cu satena, vineri se odihneste iar in weekend iese cu toate...sa-l rasfete
Si mie imi plac costumele/jachetele de la Columbia dar aici sunt exagerat de scumpe in raport cu veniturile, pusese Dan ochii pe o geaca, era la reduceri ca altfel nici sa n-aud, dar cum nu si-a gasit numarul lui am zis ca o amanam pentru la anul si-o sa fim mai vigilenti cand incep reducerile.

Mercedes nu conteaza prea mult cat de bine deseneaza, conteaza mai mult zic eu sa fie creativa si cred ca este, ca manuta se lucreaza timpul, succes in continuare, cred si eu ca are de ce sa fie mandra de diploma ei, ce-i de ici de colo sa ai o diploma la o varsta atat de mica, bravo ei!

Danelutza da' cum or fi incaput 8 bucati de copil in pantecul femeii? Eu una nu-mi pot imagina cum e sa te trezesti dintr-o data cu opt gurite plangacioase, pe care sa-l iei in brate mai intai, cred ca numai asta face toata ziua, sta cu ei in brate.

Clara micuta ta promite o cariera artistica, de actrita, sunt impresionata de interpretarea ei scenica. Si Bianca ccc canta toata ziua si, primul lucru cand se urca in masina cand venim de la gradi ne cere "muzica de copii", avem un cd in masina cu cantecele foarte frumoase si deja le cam stie. Nu are cine stie ce voce, dar canta ne-ncetat.

Anca banuiesc ca pe Patrick il duci la dentist doar pentru control nu? Nu stiu daca m-as putea obisnui cu tine sa te vad cu 15 kile mai putin, dar succes daca asta-ti doresti!

Clara ce ma bucur ca te-ai intalnit cu Raluca. Spune-i c-o astept aici cu povesti cand are timp si sa mai puna poze cu ele. Si-a terminat de aranja apartamentul?
Da, saptamana viitoare e vacanta, dar gradi nu se inchide, doar ca nu fac activitatile din programa, se joaca mai mult. Eu o voi duce ca n-am cu cine s-o las, daca n-ar fi tot stresul asta dimineata cu imbracatul (asta nu-mi place, eu o vreau pe cealalata, vezi ca asta nu se potriveste), tras de fiecare sa iesim o data pe usa, traficul, ce mai, cand ajung la servici imi trag sufletul si ma relaxez ca i-am lasat pe fiecare in treaba lui.

Andreea simpatic foc Filipu cu ascunsul in dulap, dar e mai sanatos adevarul oricat de tentati am fi sa le indrugam povesti ca sa obtinem ce dorim, ce te faci cand te incpovesti? Bafta multa in sesiune, ce putin ti-a mai ramas, te apuci si de-un master? La noi e obligatoriu daca ai sansa sa ajungi vreodata intr-un post de conduere, teoretic, ca practic bn-ai sa vezi fara pile, relatii...

Noroc c-am scris mesajul in word ca altfel imi luam adio de la el, a apasat Bianca un buton si l-a trimis...undeva, dar l-am recuperat


Eli cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia2" target="_blank"> foto 1, , foto 2 ,
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Lili ce discutii de inalta clasa aveti , pisica cu trompa auzi, vreau si eu sa-ti vad opera
Ehe, maine m-as duce la dentist, dar la ce am de facut mi-ar trebui un credit, tare rau am ajuns cu dantura si cu banii, sper sa iesim la liman daca nu ne extermina basescu

Gabitza si la noi Bianca face mutrite cand frate-su e in vacanta si ea trebuie sa mearga la gradi...eu stiu o crema cre se pune pe vanataie sa treaca mai repede, dar si sa ma pici ca nu-mi amintesc, dar exista ca stiu ca-i dadea matusi-mii in spital.

Teddy cred ca ceva alerie am si eu ca, mai ales in sezonul rece imi ies niste bubite mici pe suprafete restranse de corp si-mi produce mancarime, apoi dispar ca si cand nici n-ar fi fost. Am citit cu atentie ce-ai scris, parc-ai fi medic asa de ai detaliat.

Lucas da, cand ai timp as vrea linkurile, pe mine ma intereseaza in principal Bulgaria, dar sunt sceptica ca as gasi totusi sub 1000 euro si asta in iunie-iulie ca in plin sezon siur preturile se arunca mai sus. Sa fac dimineata gimnastica???? Da cu somnicul cum ramane? Noooo, nu poci sa-mi rup 5 minute ca si asa somnul meu e tare prost si nu ma odihnesc destul de aia sunt zombi 5 zile pe saptamana.

Cornelia eu cu Bianca am probleme cu mancatul doar acasa, la gradi si-un kk cred ca l-ar manca, de fapt la gradi e un model in toate. Si nu inteleg de ce acasa face mutre, in general weekendul mi-e greu cu ea ca nu vrea sa manance decat cu santaj, dar ma bucur c-a lasat-o mai moale cu dulciurile, apoape ca nu mai cere deloc.

OlgaT cum o mai duci singurica? Cum te descurci cu Tony, mai aveti zapada?

OlgutaM da' tu nu mai spui nimica? Unde sunt pozele, vreau si eu sa le vad.

Florentina parca ai descris-o pe Bianca in problema cu pipi-ul, la fel a avut si ea doua infectii urinare, la fel spune si ea ca de aia face c-a umblat desculta, aceeasi problema avem dar ce e culmea ca totul s-a declansat la intoarcerea din Bulgaria. Pana atunci nu aveam problema asta chiar indrazneam sa sper ca-i voi scoate scutecul de noapte. Dar vad ca de cateva zile n-am mai avut accidente ziua. Sa indraznesc sa sper?! Cand face pe ea ii e rusine, nici nu trebuie sa-mi spuna c-a facut ca stiu pentru ca nu ma lasa s-o ajut la baie. Am laudat-o zilele astea si tare bine s-a simtit, sa speram ca suntem pe drumul cel bun.

Daniela chiar te rog sa-mi trimiti, dar baga-i pe pm ca ajung mai repede , da' vreau din aia care sa ma tina doar pana-mi da concediul medical apoi sa stau linistita acasa sa doooooorm. Asa ca ai grija ce-mi dai . Si eu mi-am bagat ochii/nasul pe la mancaricile tale , nu expediezi si prin pm ceva ?

Mie ce nu-mi place la Bianca ca nu e curioasa deloc in privinta mancarii, daca n-a mai mancat ceva cu greu o fac sa guste, in schimb e carnivora, daca-i pun ciorbita sub nas intai ma intreaba "da' carnea unde-i?"

Lucas super torturile, am banuit eu ca despre ala-i vorba

Florentina sa stapanesti masina cu placere si sa faci numai bunataturi sa-i incanti pe copilasi si nu numai. Si eu mi-as dori dar chiar n-as avea unde s-o depozitez, noroc ca inca se ma gaseste pe ici pe colo paine de-aia buna de casa.

Gata, sunt la zi cu cititul/scrisul, maine ma uit la poze plus program de gatit.


Eli cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia2" target="_blank"> foto 1, , foto 2 ,
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

hello

Raspund doar pentru Elisor: nu m-am mai intalnit cu Raluca desi mi-ar fi placut, am recunoscut gradinita din poze, are opardoseala cu vietati marine pe hol, e greu sa cred ca mai exista o gradi la fel si in plus am vazut chestiile lipite pe dulapioare de mine in ajun de sarbatori.

pup

“If you want to feel rich, just count the things you have that money can’t buy”


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

pfiuuu...nu numai ca anu am apucat sa scriu pe pagina 20 de la capitolul trecut dar a trebuit sa mai citesc si alte 3 pagini.Bravo fetelor.

Ati scris cam mult si creierul meu nu proceseaza atat informatie.

Daneluta; super tare semnatura ca uite asa ma roade curiozitate.ca si copii: le spui ca nu e voie, ehhh uite acolo se duc.felicitari.

Tdi: saraca de tine cat ai tras.Ma mir ca ai putut trece peste alergii.Stau si ma gandesc ce aveai voie sa faci in perioada aia, ca de nu facut erau o groaza.

Elisor: pai eu lui Alex ii zic ca daca vrei sa fi destept trebuie sa incerci lucruri noi, (apropo de mancare) Si uite asa il pacalesc.

Florentina: sa stapanesti masinaria sanatoasa.Eu ti-am spus ca face paine misto.

GAbitza: sa treaca vanataia mai repede.Si Alex se da cu capul de pereti cand se intoarce si nu se uita.

offff...ca atata am retinut
Hai sa va redau o conversatie cu fii-miu.Exact cum a zis el.Bine mai lipsesc cuvinte de legatura dar em fost tare mandra de el
Eram in lift la vara-mea ieri si mirosea urat.

El: it smells bad in here!
Eu: yes, indeed!
El: You come and clean, and it smells good again!

Am ramas cracanata la faza cu it smells good again.Nu e tocmai corect , corect cum a zis dar ma-sa tare mandra a fost.El stie engleza mai bine decat ne imaginam noi, dar nu prea vorbeste cu noi decat pe ici pe colo.
Gata ma duc la treaba.

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna!

Am o durere crancena de cap si pe o ureche mi-a intrat si pe cealalta mi-a iesit ce ati scris .

Dar ramasesem datoare cu reactria copiilor: Maria mi-aspus sa stau linistita ca nu e dezamagita (dar se vedea clar ca este, ea isi dorea tare mult o surioara) iar Stefan s-a bucurat initial, dar "a prins" ideea ca Maria va fi singura fetita, iar ei vor fi doi si cred ca deja i s-au aprins si lui niste beculete. Oricum, cand isi aminteste vine si ma pupa pe burtica. E mult mai grijuliu ca Maria care doar remarca zilnic: ti-a mai crescut burta!

Sunt ramolita de tot si nu mai imi amintesc daca v-am povestit cum a "stiut" Stefan ca va mai veni un bb. Daca ma repet, scuze.

La cateva zile dupa ce am facut testul de sarcina s-a trezt din somn agitat si mi-a spus ca era un bb pe perna intre el si mine. Am ramas cu gura cascata, dar am zis: ok, e o coincidenta. Apoi, mi-a vorbit zilnic despre "bebele nostru": Mami unde o sa doarma bb-le nostu? Mami bb-le nostru nu are biberoane etc. Si faza cea mai tare mi-a zis intr-o seara ca dupa ce va mai creste bb si vom sti daca e fetita sau baiat ii vom pune nume.

Dupa ce i-am anuntat si pe copii ca vom mai avea un bb, s-a linistit si nu mai e asa de preocupat .

Oricum asta mi-a demonstrat ori ca este foarte sensibil, ori ca exista o altfel de comunicare intre noi, ori ca vorbesc eu in somn .

Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
www.flickr.com/photos/cornelianis/" target="_blank">poze; poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Cornelia, super tare Stefan! V-ati gandit la nume pentru baietel? Maria si Stefan au preferinte?

Oana, tu vorbesti si engleza si romana cu Alex? E bine ca a prins deja engleza, intrun an-doi te corecteaza el pe tine


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Wow, Cornelia, poate chiar exista o legatura speciala intre voi.
Oana, bravo pentru Alex! copiii prind extrem de repede, mi-a placut cum a format propozitia
Flore, eu sunt mai ramolita asa,era sa uit, e vb despre cariocile Giotto bebe pe care cred ca multe dintre noi le-am cumparat cand erau puisorii nostri mai mici. Eu i le-am dat Teodorei pe la un an jumate sau mai mult, nici nu mai ti nminte exact cand dar eram bolnava cad vedeam cum se face pe haine asa ca am asteptat sa mai creasca:))))
Mercedes pomenea de niste carioci f bune pentru desen/colorat normal, am uitat firma dar stiu ca atunci cand ne-a zis am vazut intr-o librarie la noi.

“If you want to feel rich, just count the things you have that money can’t buy”


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

cornelia- eu cred ca copiii simt si cred ca vad mai multe decat vedem noi.

Hai sa ti spun doua chestii referitoare la discutiile intre mine si bia

Nu concepe ca un copil sa nu aiba un mama si un tata . Tot intreaba dar mami, tati unde e... ma rog discutii pe tema asta. A venit randul meu sa ma intrebe ..a facut legatura cu bunicul ei ( tatal meu) si unde e mami a ta? la care eu ii povestesc ce si cum ca a murit dar are grija mai ales de nepoti... in fine ,, mami, mami a ta e sus in cel(r)? unde, acolo? de atunci cand iesim si e seara si cerul e plin de stele privim stelele

Nu stiu daca v am spus dar mai demult cand eram enorm de stresata ca bia nu vorbea si a pus manutele pe fata mea, mi a dat dat un pupic si mi a spus ,, mami taci,,. Acum imi dau seama ca am stresat o prea mult cu cuvintele cu vorbele si probabil atunci vroia sa mi spuna sa am rabdare ca va vorbi cum vreau eu mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Pomeneam da, dar de creioane faber castel( nu stiu cum se scrie exact)) dar cele groase care au puncte in care se opresc manutele copiilor , cariocile nu sunt asa de bune.

Mergi la inceput