Copiluti de mai-iunie 2005 (96)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Apropos de mezeluri, si eu obisnuiam sa le dau crenwursti desi tot auzeam ca nu sunt buni.. Pana cand s-au umplut amandoi de bube intr-o zi... am zis ca s-a intamplat o data si peste o luna i-ar le-am luat si au varsat amandoi noaptea crenwurstii intregi, asa cum ii inghitisera.
Acum parca nu mai am curaj sa le dau desi mancau de rupeau amandoi.

Le-am mai luat batoane de pasare de la Reinart dar mi-e ciuda ca nu se gasesc decat in hipermarketuri, tot de la ei am luat si pate de ficat si desi mie mi se pare cam condimentat lor le place foarte mult.

Patrick a luat un obicei si cauta in frigider "mami, ceva" - nu mai stiu ce sa le iau ca si gustare. Iaurturile au mers o vreme dar acum vrea doar sa le desfaca si cauta altceva.

Am luat masina de paine si sunt tare incantata de ea. Prima paine nu mi-a iesit ca am masurat gresit faina si am pus mai putina dar am facut apoi o paine... super. E foarte usor de folosit doar ca trebuie sa-i gasesc un loc la inaltime undeva, ca Patrick este incantat sa apese pe butoane fiindca piuie si licare si ieri a dat-o peste cap, noroc ca mai avea doar cateva minute pana la sfarsitul programului!
Imi place ca iese painea afanata, daca strangi miezul nu se face coca in mana, asa cum se face la painea din comert. Plus ca pot face tot felul de compozitii, cozonac si chiar si dulceata!

Tina, mami de Patrick si Maya
"Nu te uita niciodata de sus la cineva, decat daca vrei sa-l ajuti sa urce" Jesse Jackson



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Noi am facut cadou de nunta unor colegi de birou o masina din asta de paine. Si ea ne aducea mereu mostre de paine, alba, neagra, cu seminte, cum facea si ea experiente. tare buna. Daca as avea loc in bucatarie mi-as lua si eu.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Florentina sa folosesti sanatoasa masina de piine. Si noi eram foarte incintati de ea, asta la inceput, ca dupa aia ne-am saturat, ca mincam o piine intr-o saptamina, nu puteam minca multa ca din aia cumparata. Acum o folosesc doar la aluaturi, adica ea framinta, iar eu fac restul . Ce frumos vorbeste Maya cu Patrick. Isabella cam urla, dar e si vina noastra ca mai avem iesiri din astea.

Lucas am vazut tot catalogul, nu m-am prins care e tortul

Gata, ma duc sa o trezesc pe Isabella, ca a recuperat toate noptile nedormite.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, Isabella, poze in casuta galbena , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmulete
Curiozitatea poate dauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

ok, din torturi nu se vede nimic concret, dar va dau un hint daca intrati pe link, dati in jos si gasiti un bust de ....dama, sa-mi ziceti daca va place, tortul are 2 kg! va dati seama ce dotata va fi doamna in cauza

danelutza de ce nu esti mai aproape, ca numa la tine faceam comenzi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Lucas am vazut bustul, mama ce gurgui roz are doamna . Trebuie sa-l legi la ochi pe sot, inainte de a baga luminarile in tort, asa va fi surpriza mai mare cind va vedea ca iese foc din ele



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, Isabella, poze in casuta galbena , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmulete
Curiozitatea poate dauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Danelutza, multumesc! Sa inteleg ca daca mancam din asta mancam mai putina? Bine ar fi! Am vazut ca e destul de satioasa, azi am mancat intr-una dintr-o paine, si piticilor le-a placut, au mancat cu unt destul de multa.
Sa nu te gandesti ca Maya nu tipa! Sa ii vezi cum se intrec in tipaturi amandoi.... adevarata poluare fonica la noi in casa !

Lucas, misto tortul, am facut si noi unul asemanator pentru o petrecere si e piesa de rezistenta din albumul cu torturi!



Tina, mami de Patrick si Maya
"Nu te uita niciodata de sus la cineva, decat daca vrei sa-l ajuti sa urce" Jesse Jackson



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Buna!
Mi se pare mie sau ati devenit vorbarete?

Marilena succes cu revenirea la forma dorita, daca-ti spun ca arati bine stiu ca nu te incalzeste, important e cum te simti, ai dreptate. La mine problema mai e si la mansarda, pe langa cea de sanatate nu-mi place nici cum arat si automat intru in depresie din cauza asta, daca ar fi sa ma retin de la mancare cred c-as fi manechin, la mine dulciurile sunt problema si cu greu ma pot abtine. Dar daca Dan a reusit sa renunte la fumat (pana acum) ar fi cazul sa-mi pun si eu ambitia in functiune.

Robotzica ce m-as duce si eu la scoala, orice as face numa’ sa nu mai merg la servici, numai ca sunt doua aspecte care nu-mi permit acest lux. Money…trebuie platite ratele astea care se fac din ce in ce mai grasute, iar scolile cer si ele bani, oricum o intorc tot la bani ajung, ca de copii nici nu poate fi vorba nici tehnic, nici, nici, nici de nici o culoare.

Mercedes solutia gradinitelor e una singura aceea de a se incepe de urgenta construirea altora sau relocarea in alte spatii ce pot fi transformate, ca sa-ti anuleze inscrierea la alta gradinita poti avea surpriza sa ramai pe dinafara. Cel putin la noi era sa fie situatia asta, daca nu o inscriam si in centru, aproape de serviciul nostru, ramaneam pe dinafara pentru ca gradinita din cartier e foarte solicitata si am picat la criteriile ca nu avea frate sau sora in gradi si ca, desi apartinem, locuim mai departisor de gradi fata de altii. Cartierul s-a tot marit in ultimii 20 de ani si singura gradinita care s-a construit acum 8 ani nu face fata, mai ales ca e un cartier tanar. Paradoxul e ca in alte cartiere cu multi pensionari sunt si gradinite multe ramase de pe vremea cand erau pensionarii tineri.
Bafta desenatoarei, creativitate si inspiratie !

Daniela pai si eu am cam tot atata lungime (doar ca mai multe kile, dar asta e alta poveste si ma oftic de mor, ca tare mi-as fi dorit inca vreo 8-10 cm mai mult, nu e prea mare pretentia, nu #61514;?

Florentina ce ma bucur c-ai reaparut, dar m-as bucura si mai mult daca n-ai mai disparea cu saptamanile/lunile. Patrick inca e micut, are timp sa-si invinga “fobiile”, sunt sigura ca le va depasi cu timpul. Eu inca il vad tare mititel desi imi dau seama ca acrescut din ce povestesti despre el, am ramas cu imaginea lui cand de abia incepuse sa mearga, ce multe stie sa faca pentru varsta lui, se vede ca are un menor foarte bun. Maya ma uimeste cat de bine rezolva conflictele, e totusi un copilas dar cu o minte mult mai matura. Bianca isi rezolva problemele prin urlete sau miorlaituri, ea obtine ce vrea mie imi terciuieste creierii.
Revelionul l-am facut la prietena mea, casa e a ei, daca era a alor mei nici ca mai veneam in casa mea, ma mutam la ei . E superba casa si au luat-o cu putini bani ca au nimerit o oferta super. E p doua nvele plus mansarda unde si-a facut el firma. E de vis casa, ei au compartimentat-o, atat de mult mi-a placut cand am vazut-o prima data incat incepusem s-o visez noaptea.

Anca chiar ma intrebam ce ti-a facut soacra de nu mai intri pe aici. Imi pare rau ca alergia e inca o problema pentru voi, nu mi-am imaginat ca poate fi atat de grava si rebela. Cea mai mare problema in rezolvarea alergiei cred ca e sa identificati care-i factorul alergen si se pare ca e foarte greu din moment ce tot recidiveaza. Sper sa-i dati de capat cat mai curand. Iar cu kk intradevar devine si asta o problema, cum e la noi cu pipi, cum ati stat atata timp acum 4 saptamani par o nimica toata, important e a va poata ajuta renumita pediatra.
Parca era vorba ca se tireaza socrii prin februarie sau am inteles eu gresit? Moama da' stiu ca mai ai de asteptat pana o s-o vezi "flying". Prindeti si Pastele cu ei?
D-apoi mult timp a mai facut felicitarea, cred c-a vrut sa bata vreun record mondial si-a luat-o pe jos ca altfel nu-mi explic cum de-a facut atata, pe stampila se vede ca e pusa cu vreo saptamana si ceva inainte de craciun, dar nu mai conteaza, important e ca a ajuns.

Dau drumul la measjul asta ca altfel risc sa-l pierd...si revin


Eli cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia2" target="_blank"> foto 1, , foto 2 ,
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Andrei a alergat ca bezmeticul prin casa, cum face ca de obicei, s-a impiedicat si a dat cu obrazul/ochiul de o margine de taburet, s-a invinetit de zici ca i-a tras cineva una.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Gabitza pune-i niste felii de cartofi, ca sa traga vinataia.

Elisor si eu vroiam in tinerete mai multi cm, acum nu, ca dupa aia imi intrec sotul

Florentina noua ni s-a parut mult mai consistenta piinea facuta la masina si merge bine prajita



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, Isabella, poze in casuta galbena , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmulete
Curiozitatea poate dauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_74 spune:

Cornelia, mai degraba ai incerca pt Stefan tratament homeopat pentru somn, mi se problema mai nasoala decat cea cu mancarea. Sau poate vrea sa te antreneze pentru cand vine bb?
Apropo, nu ne-ai spus care a fost reactia copiilor cand le-ai spus ca or sa aiba un fratior.

Lucas, tare tortul, dar ce te faci daca, in loc sa-l manance, o sa vrea sa-l puna in pat intre voi?

Gabi, inseamna ca s-a lovit zdravan daca s-a invinetit imediat. Acum o sa aiba un motiv in plus ca sa te convinga sa il tii acasa.

Danelutza, ti-am admirat creatiile. N-ai zice ca sunt prajituri/torturi de casa, arata exact ca la cofetarie.

Florentina, ce inteleapta e Maya!

Lili

Mergi la inceput