Mamici de Ghiocei Martie-Aprilie 2009 (56)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Cocufan pt raceala eu am luat urmatoarele (bine am baut si ceaiuri cu lamaie) oscillococcinum ,miere de albine cu propolis,am facut baita cu apa calda(nu fierbinte) si sare la picioare,am mancat grepfuit si portocale,pe mine ma durut si gatul si mi-am facut coprese cu sare calda la gat,sa te faci bine.

Silvia nu vad sensul de a lua formatie la un numar asa restrans de persoane,e bun si cu dj sau cu formatia care o are localul


monica 35+ Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

multumesc millie

da, am uitat sa spun simtomele. sunt infundata, ma doare gatul si am senzatia ca si carnea ma doare

vad ca discutati despre botez si eu nu ma pot decide cu ce sa scot bebelusa din spital
am de ales intre un super costumas (primit cadou pt acest eveniment) care consta in pantalonasi, bluzita, caciulita si botosei de lanita, frumoase, cu fundite si o salopetica intreaga mai grosuta.

nu pot spune, costumasul e super dragut si elegant dar salopetica are un fermoar de la gat pana pe picior si mie mi se pare mai usor de imbracat decat sa inchei atatia nasturei. mi-e teama ca nu am experienta cu copii atat de mici si nu o sa reusesc sa o imbrac

voi cu ce vreti sa scoateti bebelusii din spital?

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Am fost azi la controlul lunar la dr de familie si sunt fericita ca in ultima luna nu m-am ingrasat numai 1 kg

Botezu noi ne gandeam sa il facem numai prin iulie, ca sa nu fie fetitza asa mica (parca nici nu ii prezenta cand are numai 2 luni)si ca sa imi revin la forme normale, si il vom face la restaurantul unde ii tati bucatar Vor fi cam vreo 30 pers iar muzica va fi la calculator.

De scos din maternitate, inca nu m-am hotarat cu ce; ori cu o salopeta mai grosuta cu fermoar pana pe picior ori in paturica mai groasa, amadoua primite de la sora mea, mostenire

Maine mergem sa cumparam ce ne mai trebuie, ca tati deja ne terorizeaza, asa ca maine seara vin si eu cu lista lunga sa va spun ce am luat


32+Ariana

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Sau mai poti stoarce zeama de la 1 lamaie si peste ea sa pui cateva linguri de miere de albine si sa o mananci,pt nas infundat e bun infuzie de ceai de musetel,eu am mai folosit si creion nazal mentolat.Pt. scoatrea bebelui din spital eu am cumparat un costumas cu caciulita mai subtire si un fel de salopeta intreaga groasa care are botosei si manusi si gluga,ma gandesc ca nu o sa fie foarte cald luna viitoare.

monica 35+ Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Un botez de 40 pers, cu rude si prieteni vrem si noi, ar fi dragut sa gasim o orchestra mica... Ma gandeam ca daca nu gasim loc sambata sau duminica, sa facem intr-o vinere cu dezlegare (trecuta in calendar cu hartzi), 12 iunie.
Stiu ca botezul se face deobicei dupa ce facem molifta de 42 saptamani (ca sa putem lua parte la slujba), adica dupa perioada de lehuzie. Cum la noi pica postul pastelui si pastele aproape, botezul il putem face prin mai.
2 martie - 18 aprilie, post
19-25 aprilie, saptamana luminata
15-28 iunie, postul sf Petru si Pavel,
Eu imi doream sa nasc pe 25 martie, cele ce nasc pe 25 sunt norocoase, este ziua in care Ingerul Gavril ii vesteste Fecioarei Maria, ca fix peste 9 luni pe 25 decembrie, se va naste pruncul Isus (Buna Vestire).
32+


fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

florinela,42 sapt???sau de zile k ma sparii...din maternitate nu tre sa il scoata nasii?adik sa il imbrace ei p bb?eu am decis k il voi scoate intr-un costumas nu f grosut si in plapumioara sau o paturica mai grosuta...vedem cand mergem l cumparaturi cu nasi,ce gasim mai frumos pt bb strumf...ma gandesc sa il tin infasat pt k va sta mai linistit,si in salopetute si fasuri,voi avea timp sa il tin...incerc sa il tin cat mai mult sarmalutza
iar botezul,prin mai-iunie cred


Nikoleta 20 35+Mario Andrei

poze la albumul DC

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nikoleta20

florinela,42 sapt???sau de zile k ma sparii...din maternitate nu tre sa il scoata nasii?adik sa il imbrace ei p bb?eu am decis k il voi scoate intr-un costumas nu f grosut si in plapumioara sau o paturica mai grosuta...vedem cand mergem l cumparaturi cu nasi,ce gasim mai frumos pt bb strumf...ma gandesc sa il tin infasat pt k va sta mai linistit,si in salopetute si fasuri,voi avea timp sa il tin...incerc sa il tin cat mai mult sarmalutza
iar botezul,prin mai-iunie cred


Nikoleta 20 35+Mario Andrei

poze la albumul DC

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2009&month=2&day=26&babycount=1


42 de zile SCUZE , neuronul .....
Si eu stiam ca nasa sau mosica(pentru cei ce au obiceiul de a pune moasa pentru copil), scot copilul din spital.
Eu i-am luat si costumas tricotat si o salopeta groasa (gen gecuta cu gluga)....

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

In seara asta avem mai putine mamici cu insomnie , ma duc sa fac patul poate ma trage la somn...si incalzesc un pahar de lapte
http://good-times.webshots.com/album/569278164teEeTr

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Fetelor, are cineva numarul de telefon al burticutei Silvi8? Daca da, o rog mult de tot sa imi dea un PM. Multumesc Ana-Maria 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Grace, eu am primit pompa electrica din Anglia de la sora mea. Sper sa nu am nevoie de ea; nu stiu exact in ce consta...procedura dar nu ma incinta deloc ideea!
***
Gessy, felicitari pentru grasunel. Sa vina pe lume sanatos si la termen.
***
Curea, multumim pentru vestile bune referitoare la Ayla.
***
Ayla, multa sanatate si rabdare iti doresc. DD sa vegheze asupra ta si sa te ajute sa tii bebelusele "la cald" atit cit trebuie.
***
Florinela, pe linga fructe si legume, eu mai consum iaurturi, lapte cu nesquik cascaval, branza Fagaras, oua, spanac (chiar miine o sa fac). De gatit, nici eu nu am chef...dar n-as avea chef nici daca nu as fi insarcinata

Gina 29+

Va rog dati-mi sugestii de nume titi pt. bebe mic

Poze

AMR

Mergi la inceput