Bobocei de septembrie-octombrie 2008(42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Gaia si Mara mea mai regurgiteaza intre mese mai ales cand nu am eu rabdare sa o tin sa eructeze cat trebuie. Iar in puseele de crestere intotdeauna eructeaza mai mult, am senzatia ca e si de la modul cum mananca - a se citi ca nehalita. E un haios Teo al tau, mi-l si imaginez pe pitic dantzuind cu rucsacul lui cu tot!

Felicic bagasi deja baiatul la jacuzzi sau despre ce pompe vorbesti?

Eu ca de obicei dereglata rau cu somnul. Azi am avut parte de o zi frumoasa, cu copchii cuminti si dormiciosi. L-am lasat pe Serban sa "aiba grija" de Mara pentru 2 minute cat am plecat eu sa iau ceva din alta camera si l-am gasit cantandu-i cantecelul pe care i-l cant eu lui inainte de culcare. Taare m-am emotionat, l-am laudat si l-am pupat iar el a fost foaaarte fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Pupici, am culcat bestia si am revenit.
Laura eu zic ca orice pastiluta, oricat de magica are efect 99% placebo. Pe moment nu simt nici un efect, parca sunt un pic mai zen, dar nu ingrozitor de zen.

Ada cred ca sunt mortali amandoi ghemotocii.

Claudinna Humana e cam 50-60RON cutia de 600gr. Momentan suntem pe mixt, san si formula cand o sa ajungem numai pe formula o sa fie mai complicat.

Sabinel

Nah, ca se duce pe apa sambetei planul meu de a ma culca devreme, e pe euforia emisiunea Planet Parent si m-a captivat.
Acum vorbesc despre scutece, dar degeaba ca pana vom avea si noi asa scutece (textile) o sa mai treaca multa vreme.

fericita de Andreea-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Soooomnuleeee, soooomnuleeee, pe unde esti ca se face de ....

Simodina, ai dreptate, ca nehalitul papa Radu...galgaie si haraie, si piuie din biberon, zici ca cine stie ce lucrari se efectueaza...

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog
Topic: mama... de mai multe ori!
Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Neata fete! Cafea calda primiti?

Feli, jacuzi deja? La noi e cam frig in baie si am optat pentru model simplu dar abia astept sa fac baie cu botzul meu.

Gaia o scumpete Teo. Copiii de varsta lui sunt niste bebei mai mari si mai zbuciumati, scot multe haiosenii.

Irina pastilele nu te fac tabula rasa numai buna de impregnat cu emotii pozitive. Rabdare.

Anda a fost agitata ieri ca o paste un pui de raceala cred. S-a trezit cu nasul infundat. Ea n-are probleme de-astea in mod curent. Vom vedea, acum gangureste si eu tot incerc s-o adorm.


de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

neatza!
haideti la o
credeam ca Vladut nu o sa mai doarma noaptea, da' de unde, a mancat un bibe pe 23,30 si de-abia acum da unele semne de trezire.

simodina: da, il iau cu mine in cada, ii place la nebunie, pompele nu sunt deloc silentioase si mai face baiatul si hiromasaj el incearca sa stea in funduletz sau se sprijina in picioruse si odata vine jetul si-l ridica pluta la suprafata

ada: si noi am iesit intre 14-15, prin parc nu am ajuns, ne-am retras la o terasa din spatele Mc-ului pana l-au terminat pe Fox la cosmetica. Am vazut ca era plin la Mc, pe afara, chiar daca mai picura. Pe voi nu v-am zarit

la noi problema nu este regurgitatul ci sughitul. Il apuca de doua ori pe zi si nu-i trece cu lapte sau ceai, trebuie sa-i dau lamaie. Asta inseamna doua lingurite pe zi. Nu prea sunt incantata. I-am dat suc de portocala (nu mai aveam lamaie) si i-a trecut. Acum din cele doua rele, pe care sa o aleg: lamaie sau portocala? Problema este ca se enerveaza el cu sughitul, se agita, da din maini si din picioare, cand era mai mic bagam tzitzi sau asteptam sa-i treaca pur si simplu, acum nu mai merge.

Mamica de VLAD 19.10.2008

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Neata si de la noi!
Multumesc de cafeluta, buna si aromata!
David inca doarme, dupa ce in intervalul 3-6 a papat de 3 ori, acum doarme dus. Dragos e la desene, inca isi savureaza laptele si pot bea si eu cafeaua linistita!

Va rog sa-mi trimiteti si mie idurile si parolele de pe conturile comune (am citit ca s-au schimbat)Multumesc!

O saptamana superba tuturor!

Mamica fericita de boboci de toamna:
Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)
Dragos Mihai - povestea iubirii noastre mici
David Gabriel - povestea celui de-al 2 lea nazdravan
www.eu-si-bebe.com/jurnalul-copilului-f22/jurnalul-celor-doua-minuni-din-viata-noastra-t48.htm" target="_blank"> Jurnalul celor doua minuni din viata mea
poze noi cu David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Neatza dragele mele

Mai fetelor, unde e Eva? Ca eu nu am mai vazut-o demult?



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte


Mamica de INGERAS in ceruri
Minunea din burtica
6+ Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
Uite asa cresc eu la mami in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Buna dimineta,

Raportam si noi la 5 luni: 8200 g si 71 cm. Sunt multumita, noi am inceput diversificarea si in plus bebelica se apucase si de vomat, chestie care nu i s a prea intamplat cu tot refluxul lui.

Am avut si prima cazatura. Tati a crezut ca o sa cada numai cand o sa mearga, noroc ca nu a fost de foarte sus si nici nu a parut ca il doare pe undeva. Dar ce a mai plins, ca nu mai reuseam sa l potolim.

Didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didididi spune:

Din ce s a mai discutat:

Marsupiu: se pare ca e f bun, are niste puncte de fixare la cap si spate-cf pediatrei. Nu am luat ca ma doare spatele.
Apa: trebuie sa o dau, noi incepind diversificarea.
Bronsiolita: ii uram lui Mikul sanatate si intoarcere grabnica din spital. Dar de la ce a facut? Ca pe mine m a stresat refluxul deoarece poate produce bronsiolita si otita. Pana acum am scapat.


Didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

mamici,

Iata-ne si pe noi dupa vreo zece zile de absenta. Mie mi s-a stricat ceva la ventilatia laptopului, dupa ce si laptopul sotzului a aterizat la pubela, asa ca eram rupta de lume virtuala si tare bine mi-a fost. Week-end-ul asta ne-am cumparat un calculator asa ca here I am, ma lupt cu tastele pt ca eu aveam tastatura frantzuzeasca pe laptop si cum scriu fara sa ma uit la taste de data asta trebuie sa ma citescsper sa ma obisnuiesc daca nu imi cumpar o tastatura French.

Noua ne-a prins tare bine pauza de net, ne-am dragalit toata ziulica, am dormit amandoi, ne-am plimbat cat a fost frumos, am avut mai mult timp de fi-miu, de gimnastica, chiar nu realizam ca eram dependenta de net si zece zile fara au fost mana cereasca. acum ca Noah nu mai este bebelusul care cere numai in brate ci este bebelusul care cere atentie, isi dezvolta fantastic de repede capacitatile cognitive, trage de maneca, explica, vrea sa fim atenti la ce descopera el, e nevoie sa fiu mult mai prezenta, sa ii vorbesc mai mult, asa ca nu stiu daca voi avea timp sa mai intru ca inainte, dar cata vreme afara e uratel profitam. La primavara pariez ca nu mai e picior de mamica pe forum, la vara nici atat, si ce frumos va fi cand puiutii incep sa mearga in preambulator, cand ii scoatem in aerul caldicel de martie, mmm, abia astept

Voi ce faceti? Bine, bine toata lumea, sper, nu am citit din urma si nici nu voi avea cand pt ca voi scrieti romane, bag seama. Am vorbit la telefon cu trei fete de pe forum, care mi-au devenit si prietene, daca era ceva rau sigur mi-ar fi zis...

Noi suntem excelent, Noah creste creste, vorbeste intruna, efectiv, nu ii tace cioculetzul, acum doarme dar acusica incepe sa se exprime.

Dupa vaccin nu a facut niciun fel de reactie, nici macar stare subfebrila, bashka am fost in seara aia si intr-o vizita, la aniversarea Nausicai, si era lume cam multa, l-a si luat o tanti in brate, dar el pasnic tare, a dormit si pe umarul lui tati iar noaptea somn dus si zero reactii. Cateva zile dupa vaccin s-a mai trezit pe la 05h00 pt papa, a fost si cam agitat ziua, nu cu planset dar cu sunete ascutite ca sa stau dupa funduletzul luidar apoi gata, acum doarme din nou pana la 07h00 sau 08h00(ca azi) dimineata fara pauza, il pun la san si adoarme pana pe la 11h00. Noutatea e ca a inceput sa doarme la pranz de cateva zile, pt ca vorbeste mult, imi arata fiecare jucarie, ma trage de maneca si imi tot spune despre ea, si de la atata vorbit adoarme. E un ingeras de copil, il ador, e vorbaret, istetz, cuminte, saptamana asta a batut recordul: a stat o ora singurel in leagan si jumatate de ora pe salteluta de joacaIn continuare papa numai san, fara ceai, apa, sau mai stiu eu ce, numai laptikul meu.
Da semne de rostogol dar nu il incurajez ca e un stress in plus pt mine, dar sta in poponetz fara probleme, nu il las eu sa stea prea mult, insa.
Aseara a facut si prima baitza in cada mare cu tati, asa cum ne-a zis pediatra, si a dat din manutze si picioruse, susutinut de tati la suprafata apei, cica tonifica musculatura mai bine decat masajul.

Diversificarea nu o incep neam pana in martie cand face fi-miu 6 luni, il tin numai pe san, desi pediatra cica sa incep cu suculetz jumatate de lingurita pe la 5 luni, adica peste doua saptamani. Ei bine, nu, nu Ma documentez bine deocamdata, tot cu legume tind sa incepem, desi doctorita ar vrea cu fructe. De cand am citit ca morcovii au nitrati la greu nici nu mai stiu cu ce sa incep, cica banana e alergen, sa i-o dau mai incolo, eu cu cine votez?
I-am zis si eu soacra-mi sa imi trimita The Baby Book a dr Sears de care tot vorbeste Nausica, poate ma mai luminez nitel. Sper sa nu vorbeasca de cereale de la 6 luni ca ma impusc, chiar ca nu o sa mai stiu cu ce sa incep. Vedem, citim, citim si pe site-ul lui...

In rest Noah e sanatos tun, fara iritatii, fara dintisori deocamdata, fara mucisori, kk regulamentar 3-4 pe zi, ia in continuare cam 200_250gr pe saptamana, in fine, Doamne ajuta sa fie sanatos tun toata viata.

Despre mine, hm... am slabit 6 kg, am inceput sa fac 100 de abdomeme si 100 biciclete zilnic, imi fac fff bine, ma reenergizaeaza plus ca ma tonifica fantastic, musculatura mai ales. Daca aveti senzatia ca sportul deterioreaza lactatia va zic eu ca e prostie, poate daca faceti sala zilnic, eu fac doar acasa zilnic un sfert de ora: am bicicleta medicinala si un aparat de abdomene, e excelent pt psihic si fizic iar lapte e la fel de mult.
Sunt atenta si ce mananc, nu mai mananc prajit si nici dulciuri(nu au nici un aport, in fond) iar seara numai fructe, atat, dar ziua pap piept de pui fript, oua fierte, lactate, legume, de toate ca aport vitaminic, sa fac laptic bun, dar fara prajeli, uleiuri, paine, zaharuri, chestiuni care nu au rol in lactatie si zboara super super kilogramele. Mi-am pus target: pana la jumatatea lui martie, cand este ziua mea, sa revin la silueta de acum un an dinainte de sarcina, sa reiau garderoba de atunci pt ca totul este cambrat cambrat si greu sa le port iar, greu sa mai intru im jeansii slims

Si s-a mai intamplat un lucru bun: nu imi mai cade parul. Imi cadea cate un pumn la baie, plus cand bagam mana in par ramaneam cu fire, gaseama si fire in pat pe lenjerie, in manutza lui fi-miu care ma mai trage de par, acum e simtitior mai bine, cade la baie, cum era si inainte, dar normal, nu mai cade exagerat. Nu stiu explicatia pt ca de o saptamana am intrerupt si vitaminele pt o vreme asa ca...mister

Revin mai incolo si cu poze cu Noah.

Sper ca toate sunteti bine, puii la fel, pupici

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta


-----------------------------------------------------------------------

"There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Mergi la inceput