nasterea la crf 2

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

As dori, daca imi puteti spune, cam care sunt tarifele(medic,moasa, asistenta, anestezis) la nastere in CF2(cezariana sau normala).eu urmeaza sa nasc cu Dna doc Florina Mihalache in iunie anul asta.

Sanatate multa tuturor!

Gabrilici in 28 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruthie spune:

Nu cred ca exista "tarife". Cred ca fiecare da atat cat il tine buzunarul, daca il tine. Eu am avut cezariana si am dat cat am considerat eu ca merita. Mi-ar fi placut sa spun ca n-am dat nimic, dar asta e. Pe de alta parte, am intalnit si asistente care n-au vrut bani(foarte frumos din partea lor), asa ca nu cred ca e cazul sa-ti faci griji...vezi tu la fata locului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Multumesc frumos pentru raspuns Ruthie.Asta a fost si impresia mea cand am fost la CF2 la camera de garda(ca nu exista tarife),dar am zis sa intreb.Am inceput sa fac calcule si ma ia un pic cu ameteala, noi vrand sa facem si prelevare de celule stem.De aceea am intrebat.Iti multumesc inca o data!

Gabrilici in 28 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Eu am nascut la CF 2 joia trecuta :-), cu dr. Echim.
Luandu-le "cronologic": dr. Echim mi-a facut de la inceput o impresie buna, care s-a imbunatatit si mai tare pana la finalul experientei noastre impreuna. O persoana calda, preocupata, atenta la ce se petrece (e drept, eu am si avut o sarcina usoara, fara complicatii, in afara unei hipertensiuni pe ultima luna). Nu a pretins/ adus vorba de bani nici o clipa. Eu i-am dat in ultima luna, cand am mers de 2 ori pe saptamana la cabinetul din spital (acela inghesuit de la camera de garda); in rest, numai am platit consultatiile la cabinetele private unde consulta. Cum m-am internat la 9 dimineata si am nascut la 11.15 seara, dupa consultatiile din timpul programului, dr. a venit de acasa pe la 9.30, cand dilatatia incepea sa fie mare.
Sala de travaliu are 3 paturi si personalul din cele doua ture pe care le-a "acoperit" travaliul meu a fost ff dragut si de ajutor. Eu am ratat epidurala, m-a durut de mi-au iesit ochii, insa em fost in permanenta incurajata, iar bebele monitorizat la ultrasunete. Sala de nasteri are un singur pat (cel putin cea in care am nascut eu).
Sunt rezerve in spital cu unul, doua, sau trei paturi si baie cu dus in rezerva + o chiuveta in camera propriu-zisa. Rezervele sunt OK, curatele (arata chiar bine), baile insa sufera mult la capitolul intretinere: obiectele care s-au montat acolo n-au fost dintre cele mai ok si se deterioreaza cam repede, mi se pare mie. Infirmierele nu se omoara facand curat in baia din rezerve, nu exista o perie pt WC, eu am folosit servetele umede sa sterg colacul (care e prevazut cu aparatori din acelea de unica folosinta, dar nu mai exista aparatori :P, apesi degeaba butonul), am folosit cantitati industriale de hartie igienica sa-l acopar si am facut pe cat am putut abstractie de vasul de WC propriu-zis.
Sistemul e rooming-in, intr-adevar si ce spunea cineva mai sus sustin si eu: ti se pune bebe la san dupa nastere, cand se trezeste si dupa ce-i fac ei ce trebuie si apoi you're on your own! Eu nu m-am prins la timp sa intreb si cand am intrebat, asistentele au fost cam opace. O intrebam pe cea care-i face baita ce si cum, ea parca n-auzea deloc. Doctorita pediatra a venit sa vada daca e OK pt extrenare, mi-a spus ca e bine, insa nici un sfat, nimic. N-a recomandata nici alaptare, nici formula, nici baita zilnic, nici baia interzisa pana pica bontul ombilical, nimic.
Per total, pentru mine experienta a fost buna: personalul medical de la obstetrica amabil si de ajutor, chiar fara bani. Personalul de la neonato nu stiu ce sa spun; OK, insa necomunicativ total. Asa ca eu va sfatuiesc sa sariti pe ei cu intrebarile din prima. Eu mi-am dat seama tarziu.

Acum, nici eu nu stiu care-s preturile. O tipa cu care am fost in rezerva a intrebat asistenta de la internari si i s-a spus ca pt o cezariana se plateste in genere 800 de lei(*), iar pt nasterea normala pe jumatate. Sotul meu i-a dat mai mult doctoritei, pt ca lui i-a placut foarte mult de ea. De personalul auxiliar nu stiu nimic, insa. Eu n-am avut nevoie de el decat la sala de travaliu si asistentelor de acolo le-am dat 150 de lei fiecareia, fara sa stiu daca e OK sau nu. Ele, insa, se ocupa oricum de gravide. I-am dat asistentei de la neo-nato 20 de lei la prima baita si am intrebat-o chestii, dar cum a fost opaca, n-am mai dat nimic nimanui apoi.
Daca aveti cezariana, veti avea mai multa nevoie de asistente. pt calmante si ajutor. Sunt OK.
De anestezist nu stiu nimic; cum v-am spus, n-am apucat sa ajung acolo.

(*) Tipa asta de facuse cezariana ii daduse dr. Bordinca 700 de lei, iar aceasta i-a mai pretins 200 de lei pentru "fire" (!!) Asa ca, iata, surprize pot exista.

Gabrilici, prelevarea de celule stem nu e "extra", pt ca procedura dureaza vreo 5 minute, din cate am reusit eu sa vad in starea in care eram. La cezariana e mai complicat olecuta, se pare. Iar plata catre centrul cu care faci contract pt celulele stem se face abia dupa ce se valideaza recoltarea (daca celulele sunt viabile, necontaminate si in cantitate suficienta) si - daca alegi - poti plati in rate.

Multa sanatate tuturor si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Revin (nu era mesajul anterior suficient de lung :D): pentru bebe va trebuie hainute cat mai micute (eu n-am avut si m-am streat atunci, in primele lui ore), prosop pt baie, sampon pt bebei, scutece. Lotiune de corp nu va trebuie, nu le face nimeni masaj :P. Sa nu va surprinda ca baia e facuta destul de brutal: se dezbaca bebe pe masa de infasat/consultat incalzita, se pune pe antebrat cu fata in jos, pe palma asistentei, se duce la chiuveta si se spala ca un purcelus. Se da apoi cu spirt dupa urechiuse si la bontul ombolical si aia e. Cel mai adesea, bebeii urla in disperare, al meu se invinetea tot de nervi :P. Dar ii trecea repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:


Multumim pentru detalii fetele, si eu o sa nasc la CF2 dupa jumatatea lui iulie cu dl dr. Nayel.

O intrebare am? Daca vreau rezerva de unu sau doua paturi trebuie sa rezerv din timp? Are un tarif? Sau se vorbeste cu medicul si rezolvi daca poti.....?

Daca nu vrei rooming-in..poti cere sa nu il aduca pe bebe in camera..macar o zi..doua..nu stiu..?

Mai spuneti-ne ca sa mai luam cu noi, ce ne mai trebuie pt spital.

Pup

24+ Eva

Bubi mic poze...din burtica

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruthie spune:

Buna Blanca,

Da, poti cere sa-l tina pe bebelus si sa te lase pe tine sa te odihnesti. Eu am stat in spital de marti pana vineri dimineata si l-am avut cu mine doar in ultima noapte. Spre dimineata m-am dus si le-am rugat sa-l ia ca sa pot dormi linistita. N-a fost nici o problema. Cel putin asa a fost la cezariana.
Eu am stat intr-o rezerva cu doua paturi si n-a fost nevoie sa dau nici un ban. I-am spus doctorului din timp ca nu vreau sa stau cu 5 persoane in salon...ca fug acasa.
Am stat singura pana in ultima seara, cand au fost asa de multe nasteri, ca nu mai aveau pe unde sa le puna pe fete. Au venit si m-au intrebat daca ma deranjeaza sa aduca pe cineva. Era o fata care nascuse vaginal un bebe de 4,200. Nu i-a fost deloc usor.
De luat in spital pentru bebe am scris intr-un mesaj anterior. Si in afara de ce am scris acolo chiar nu mai aveti nevoie de nimic.
Pentru mamica, foarte util un dezinfectant pentru toaleta. Eu nu m-am asezat desi eram operata...a fost mai greu, dar m-am descurcat.
Dupa ce a venit si cealalta fata am facut instructie cu infirmierele. Le chemam sa stearga pe jos in baie cat puteam de des...si nu a zis nici una nimic. Cum spunea una dintre fete mai sus, trebuie sa puneti intrebari si sa aveti un pic de "tupeu". Am pus in ghilimele pentru ca e important sa le vorbesti frumos, dar ferm. Sa fiti sanatoase!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Draga Nuschu,
Iti multumesc mult pentru detalii.Imi sunt de mare ajutor!Cat despre celule stiu ca nu se da nimic in plus medicului si ca pot plati in rate centrului care le va depozita.Insa eu faceam asa...un calcul general:nastere,celule stem si, in plus, dotarea cu utilitati si electrocasnice a noii noastre garsoniere.O casa noua e binevenita dar vor fi multe cheltuieli si cred ca e nevoie de un calcul macar orienatativ, mai ales ca urmeaza sa facem un nou imprumut....
Ma bucur tare mult ca putem schimba opinii si experiente prin intermediul acestui forum!

Sanatate tuturor, sarcini usoare,bebei sanatosi,mancaciosi si cuminti!

Gabrilici in 29 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna, fetele!
Si eu voi naste la CRF2 in iulie, ca si Blanca.
Vroiam sa va intreb cum e cu vizitele acolo. Poate sa intre oricine in salon? Sotii au putut sa stea cu voi, pe langa voi? Ii alunga cineva? La Piatra Neamt de exemplu, maternitatea e ca o inchisoare, nu poate intra nimeni, e o usa de metal cu un gemulet, unde trebuie sa se deplaseze prospata mamica.
Daca vrea mama mea sa vina sa ma ajute cu una-alta, si sotul meu la fel, au voie sa intre?

Iulia 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Multumim mult pentru toate detaliile, dragi mamici si sa va traiasca bebelusii, sa fie sanatosi, sa va bucurati de ei si ei de voi!

Apropo de intrebarea lui Uliiasi, si pe mine ma interesa daca pot intra mama si sotul si in plus, vroiam sa va intreb daca taticii pot intra in sala de nasteri sa incurajeze mamica, sa o tina de mana. Nu vreau sa vada, indiferent cum as naste, dar mi-ar prinde bine sa fie acolo cu mine.

24+
Minunea Sfantului Nectarie

http://bd.lilypie.com/Oy3Kp2.png

Mergi la inceput